Slovenija uskoro dobiva zrakoplovnu kompaniju SouthEast Airlines

Autor: Poslovni dnevnik , 24. veljača 2021. u 22:00
SouthEast Airlines poslovanje će početi s jednim zrakoplovom ekonomske klase/SHutterstock

Među osnivačima nove zrakoplovna tvrtke, sa sjedištem u Trbovlju, nalaze se iskusni piloti i instruktori, inženjeri i mehaničari.

U Sloveniji se osniva nova zrakoplovna kompanija pod nazivom SouthEast Airlines, otkrio je zrakoplovni portal Sierra5, dodajući da će taj prijevoznik u početku uglavnom nuditi čarter letove.

SouthEast Airlines usmjerit će se na tržišta zemalja Europske unije, a prvi komercijalni let planiran je početkom lipnja, prenosi agencija STA.

Pripreme traju 20 mjeseci

Među osnivačima novog slovenskog zračnog prevoznika, sa sjedištem u Trbovlju, nalaze se iskusni piloti i instruktori, inženjeri i mehaničari, kao i financijski i drugi stručnjaci iz područja zrakoplovstva.

U početnoj fazi, SouthEast Airlines namjerava se usredotočiti i na usluge drugim zrakoplovnim kompanijama, kao što je iznajmljivanje zrakoplova, posade, održavanje i osiguranje.

Projekt je u pripremi oko 20 mjeseci, rekao je Blaž Berdnik, suosnivač kompanije.

SouthEast Airlines poslovanje će početi s jednim zrakoplovom ekonomske klase, sa 180 sjedišta, a očekuje se da će već ove godine dodati floti i jedan Airbus A320.

35

osoba bit će zaposleno na početku rada SouthEast Airlinesa

Na početku namjeravaju zaposliti tri ili četiri posade za prvi zrakoplov, što je oko 35 zaposlenih, zajedno sa zemaljskim osobljem. Kako i samo ime najavljuje, prije svega će poslovati u jugoistočnoj Europi, dakle Sloveniji, Hrvatskoj, Bosni i Hercegovini, Srbiji, Grčkoj i Turskoj.

Zasad nije poznato hoće li SouthEast Airlines postati nova slovenska nacionalna zrakoplovna kompanija. Otkad je Adria Airways otišla u stečaj, Slovenija nema nacionalnog zračnog prijevoznika. U svibnju prošle godine vjerovnici Adria Airwaysa u stečaju prijavili su potraživanja u iznosu od 151 milijun eura, a priznata su potraživanja u iznosu od 87,7 milijuna eura.

Država ima samo planove

Među priznatim potraživanjima je bilo i oko 15 milijuna eura za plaće bivših zaposlenika, među njima i zadnje Uprave Adria Airwaysa na čelu s Holgerom Kowarschom, koji je kompaniju vodio uime njemačkog investicijskog fonda 4K, posljednjeg vlasnika, te njemačke kompanije Fraport, koja upravlja ljubljanskom zračnom lukom.

Među vjerovnicima je bilo i više stranih banaka, aerodroma i bivših poslovnih partnera Adria Airwaysa, Europska agencija za kontrolu zračnog prometa, slovenska Porezna uprava i drugi.

Najveća priznata potraživanja su ona njemačke zrakoplovne kompanije Lufthansa (6,6 milijuna eura) i njene austrijske tvrtke kćeri Austrian Airlinesa (3,1 milijuna eura).

Adria Airways je u stečaju od listopada 2019. godine. Tu je zrakoplovnu kompaniju 2016. godine tadašnja slovenska vlada za samo 100.000 eura prodala nepoznatom njemačkom financijskom fondu 4K, a iako su novi vlasnici nakon kupnje najavljivali rast, više dokapitalizacija i novog strateškog partnera, financijske su se poteškoće samo produbljivale pa je Adria Airways konačno završila u stečaju.

U listopadu 2020. godine slovensko Ministarstvo gospodarstva tvrdilo je da su pojedini privatni poduzetnici zainteresirani za suradnju s državom u uspostavljanju novog nacionalnog zračnog prijevoznika.

Komentirajte prvi

New Report

Close