PD Analitika
KONFERENCIJA

Po prvi put dodijeljene nagrade ESG rating HGK

Tvrtka Ericsson Nikola Tesla dobitnica nagrade za najbolji primjer održivog poslovnog modela.

PD VL native tim
24. rujan 2023. u 22:01
Nagradu za najbolji primjer održivog poslovnog modela Gordani Kovačević, predsjednici Ericsson Nikola Tesla, dodijelili su Tomislav Radoš, potpredsjednik HGK za industriju i održivi razvoj i ministar regionalnog razvoja i fondova EU, Foto: Šime Erlić/PD

U sklopu tradicionalne konferencije HGK Podržimo održivo po prvi put dodijeljene su nagrade ESG rating HGK u šest kategorija: najbolja mala, srednja, velika, javna tvrtka, financijska institucija te nagrada za primjer održivog poslovnog modela. ESG rating je ocjena koja se dodjeljuje organizaciji temeljem njezinog pristupa okolišu (Environment), društvu (Social) te usvojenim praksama upravljanja (Governance). Uz nacionalni model ocjenjivanja koji je razvio HGK, radi se i o novoj nagradi HGK koju će komora svake godine dodjeljivati tvrtkama s najboljim rezultatima.

Najbolji u održivosti

Nagrade ESG rating HGK, Foto: PD

“Danas je nerijetko rast poistovjećen s razvojem, ponašamo se kao da nam nikada neće ponestati resursa. No, ESG nije alternativan pogled na poslovanje ili investicije. Kada uzmemo u obzir geopolitičke, energetske i resursne krize, potreba ESG transformacije postaje sve izraženija. Toga su itekako svjesni naši današnji dobitnici,” rekao je potpredsjednik HGK za industriju i održivi razvoj Tomislav Radoš. U kategoriji ESG rating HGK za najbolju održivu malu tvrtku dobitnik je Schiedel proizvodnja dimnjaka. Tvrtka je usmjerena na društveno i ekološko odgovorno poslovanje, uz smanjenu potrošnju energije i nisku razinu emisija proizvodi visokoučinkovita rješenja. AquafilCRO je dobitnik u kategoriji najbolje održive srednje tvrtke. Tvrtka kontinuirano radi na zaštiti radnika i ljudskih prava, ulaganju u društvenu zajednicu te je predana izgradnji otpornog, održivog i etičkog opskrbnog lanca.

ESG rating HGK za najbolju veliku održivu tvrtku otišao je u ruke tvrtke Muraplast. Recikiliraju 96% otpada, iskorištena voda ponovno je upotrijebljena u potpunosti, a koriste 86% energije iz obnovljivih izvora energije. U kategoriji najbolje održive javne tvrtke dobitnik je Financijska agencija. Dugoročne ciljeve održivog razvoja temelji na načelima poput poboljšanja energetske učinkovitosti, prelaska na obnovljive izvore energije te automatizacije i digitalizacije poslovnih procesa. Erste&Steiermärkische Bank dobitnik je nagrade ESG rating HGK u kategorije najbolje održive financijske institucije. Erste banku drukčijom čine njezini zaposlenici, njihov pristup poslu, briga za klijente, tehnološka inovativnost te društveno odgovorno poslovanje. Doprinosi ostvarenju održivog razvoja i kroz održivo financiranje/investicije.

Fizički i digitalni oblik nagrade

U kategoriji ESG ratinga HGK za najbolji primjer održivog poslovnog modela nagradu je dobila tvrtka Ericsson Nikola Tesla. Tvrtka promiče održivi razvoj i svojim radom gradi kvalitetan odnos prema zaposlenicima, kupcima, partnerima, dobavljačima, dioničarima te široj društvenoj zajednici. Od svojih poslovnih partnera zahtijeva da imaju dobro razvijene programe za upravljanje okolišem. Dobitnicima su uručene nagrade u dva oblika. Prvi je fizička nagrada koja je djelo akademskog umjetnika Silvia Vujičića, a drugi je nagrada u obliku digitalne imovine – NFT-a (non-fungible token), koji je izradila tvrtka Lumen Spei iz Osijeka. Fizičke nagrade nastale su recikliranjem aluminijskih odbačenih predmeta u Centru za reciklažu CIOS Zagreb. Drugi dio kreativnog koncepta nagrade su jedinstveni digitalni certifikati u obliku NFT-a, pohranjeni na blockchain mreži, koji sadrže personalizirane pakete usluga Hrvatske gospodarske komore, kreirane posebno po mjeri svakog od dobitnika. “Cilj nam je ovime dodatno istaknuti važnost i prepoznatljivost digitalne transformacije poslovanja Hrvatske gospodarske komore i dostupnost sve većeg broja e-usluga kroz samu platformu Digitalne komore,” rekao je Radoš.

Uz ključan benefit privlačenja kapitala i investitora, tvrtke će korištenjem ESG ratinga HGK kao alata moći procijeniti svoje ESG performanse i steći uvid u izloženost rizicima. Mogu pratiti svoj napredak i prilagođavati svoju poslovnu strategiju, kao i usporediti svoje poslovanje s drugim tvrtkama u sektoru te povećati konkurentnost. Tu je dakako i reputacijski faktor kod ključnih dionika, od dioničara i zaposlenika do svih vanjskih partnera. Kriteriji su usklađeni s regulativom, zahtjevima financijskih institucija i tržišta kapitala te specifičnostima pojedinih industrija. Jedan dio informacija prikuplja se kroz ispunjeni ESG upitnik, a ostatak temeljen javnih podataka, od financijskih do primjerice procjena emisija stakleničkih plinova za pojedinu djelatnost. Prikupljeni pokazatelji se interpretiraju s obzirom na industriju. Svaka tvrtka nakon analize dobije individualno izvješće te prijedloge poboljšanja rezultata.

Glavna savjetnica za održive financije Europske investicijske banke Eila Kreivi, Foto: PD

Nejasni i opći kriteriji za ESG stvar su prošlosti

Broj tvrtki koje moraju izvještavati o održivosti prema europskim direktivama povećavat će se iz godine u godinu. Morat će

detaljno prikazati prihode, kapital i operativne troškove za okolišno prihvatljive i neprihvatljive aktivnosti. Europsko nadzorno tijelo za bankarstvo traži da se pri procjeni kreditne sposobnosti sve više uzimaju u obzir ESG rizici. Nejasni i općeniti kriteriji za ESG stvar su prošlosti, prostor za zlouporabu se svakim danom sve više smanjuje.Novosti i trendovi iz područja ESG-a i održivog financiranja bili su jedna od ključnih tema ovogodišnjeg izdanja tradicionalne konferencije HGK Podržimo održivo. Glavna savjetnica za održive financije Europske investicijske banke Eila Kreivi istaknula je da transparentnost i odgovornost dolaze uz održivo financiranje i izvještavanje o ESG-u te da su to apsolutno ključni elementi stabilnog gospodarstva. Drugačije ne možemo znati je li tržište slobodno i pravedno.Kreivi je istaknula da je naše društvo dugo toleriralo određene vanjske faktore koji se nisu uzimali u obzir kod izračuna stvarne cijene nekog proizvoda, primjerice zagađenje kao posljedica proizvodnje. “Održivo financiranje rasvjetljava to. To nadalje pomaže učinkovitoj alokaciji kapitala,” poručila je Kreivi, istaknuvši da moramo i pametno usmjeravati i javni novac, podupiranjem novih tehnologija.

New Report

Close