Zagrebački gradonačelnik Tomislav Tomašević u ponedjeljak je predstavio pet novih kapitalnih investicija u zagrebačku kulturu vrijednih 23 milijuna eura naglasivši i kako je namjera gradske vlasti decentralizirati kulturu i ”doći s kulturom” građanima u kvartove.
”Kultura nam je jedan od strateških projekata u Gradu Zagrebu. Gradovi se razlikuju primarno po kulturi, bilo da se radi o ‘hardveru’ – kulturnoj baštini i zgradama, bilo da se radi o ‘softveru’ odnosno o kulturnim sadržajima”, rekao je Tomašević.
Pred skorim završetkom su, uključivši i obnovu Paromlina, Kina Europe, Umjetničkog paviljona, Muzeja za umjetnost i obrt, Kuće hrvatskog filma i Kazališta Komedija. Ti projekti vrijedni su 209 milijuna eura od kojih je 131 iz europskih fondova, oko 71 iz zagrebačkog i oko sedam iz državnog proračuna.
Iz gradskog proračuna
Pet novih kapitalnih investicija u kulturu – Kulturno-umjetnički centar Pluto, Muzički centar Tesarna u Gredelju, Kulturni centar Jelkovec, Interkulturni društveni centar Tržnice Trnje i Galerija Draškovićeva, vrijedne su oko 23 milijuna eura, kazao je Tomašević dodavši kako će se, prema sadašnjem planu, ti projekti financirati isključivo iz gradskog proračuna.
Pročelnica Gradskog ureda za kulturu i civilno društvo Emina Višnić kao najvrjedniji projekt izdvojila je Centar Pluto na prostoru bivše tvornice u Ulici Ljudevita Posavskog gdje se planira veliki galerijski prostor – prvi zagrebački suvremeni ”kunsthalle” s nizom popratnih sadržaja procijenjene vrijednosti 11,5 milijuna eura bez PDV-a. Najavila je kako će zaštićena zgrada Tesarne u kompleksu Gredelj biti prenamijenjena u koncertno-edukacijski prostor, odnosno muzički centar za razvoj nove autorske glazbe te da je za taj projekt planirano 2,5 milijuna eura.
Suvremeni prostori
Gradsko naselje Sopnica-Jelkovec u Sesvetama dobit će centar kulturnog i društvenoga života s velikom dvoranom te prostorima za radionice i druge programe. Novi sadržaji planirani su i u Starom Trnju, gdje će se na prostoru bivše tržnice urediti Interkulturni društveni centar s galerijom i manjom dvoranom.
Ti projekti vrijedni su 4,2, odnosno 3,9 milijuna eura, a kao peti od najavljenih projekta predstavljena je nova gradska umjetnička galerija u Draškovićevoj ulici za koju je planirano oko 800 tisuća eura. Završetkom ovih projekata Zagrepčani će dobiti pet novih, suvremeno opremljenih prostora kulture i umjetnosti na ukupno oko 10 tisuća četvornih metara.
Na predstavljanju je istaknuto i da je pokrenuta obnova Kina Tuškanac, te je u pripremi rekonstrukcija i dogradnja četiri kulturna centra – Novi Zagreb, Ribnjak, Maksimir i Dubrava. Procjena vrijednosti tih projekata je 38,7 milijuna eura, a također će biti financirani iz gradskog proračuna.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu