Croatia osiguranje uvela je cyber, odnosno kibernetičko osiguranje koje je namijenjeno prvenstveno malim i srednjim poduzećima. U Hrvatskoj se svakodnevno dogodi pet kibernetičkih napada koji postaju sve sofisticiraniji. Pritom njihov broj, kao i trošak štete koju uzrokuju kontinuirano rastu.
Marko Gulan, konzultant za kibernetičku sigurnost iz tvrtke Astera Advisory, koji je sudjelovao na predstavljanju prvog cyber osiguranja u Hrvatskoj, kaže da je broj napada 2024. povećan 20 posto u odnosu na 2023., a iznosi šteta 52 posto, s 11,5 milijuna eura preklani na nešto manje od 17 milijuna eura u 2024.
Uvjeti osiguranja
Meta napada može biti bilo tko, odnosno svatko tko u poslovanju koristi računalo i internet. I dok velike kompanije uglavnom zapošljavaju stručnjake koji će znati poduzeti prave korake u zaštiti i obrani od napada, male i srednje tvrtke, kakve u Hrvatskoj prevladavaju, takve stručnjake nemaju niti ih si mogu priuštiti.
“Upravo smo zato ovaj proizvod usmjerili njima”, ističe Bojan Letica, direktor Sektora za razvoj proizvoda i preuzimanje rizika Croatia osiguranja. Kaže da je osiguranje moguće ugovoriti uz premiju od 119 eura mjesečno.
Uvjet za sklapanje ugovora su godišnji prihodi od 50 tisuća eura, a visina premije ovisit će o djelatnosti kojom se tvrtka bavi (što je rizik veći veća je i premija), prihodima i odobrenom iznosu osiguranja. Među najrizičnije djelatnosti ubrajaju se IT, ugostiteljstvo (hoteli) te zdravstvene usluge (poliklinike i medicinski laboratoriji), i to zbog podataka koje posjeduju.
Bojan Letica pojasnio je da osiguranje nudi tri vrste pokrića. “To su stručne usluge u slučaju incidenta koje će klijentima biti dostupne non-stop, a uključivat će dostupnost IT stručnjaka, forenzičara, odvjetnika i PR stručnjaka. Potom naknadu gubitaka koje je tvrtka pretrpjela zbog napada te odgovornost prema trećim osobama za nastalu štetu, poput onih za curenje podataka klijenata”, navodi.
Konzultant za kibernetičku sigurnost Gulan kaže da interes za takvom vrstom osiguranja definitivno postoji. Upozorava pritom da tvrtke koje se planiraju osigurati definitivno ne smiju zanemariti ulaganja u mjere sigurnosti. U Hrvatskoj je, treba napomenuti, ulaganje tvrtki u znanja i svijest zaposlenika o njihovim obavezama u području informacijske sigurnosti među najnižima u Europi. Dok na razini EU-a u znanja i svijest radnika ulaže 60 posto tvrtki, u Hrvatskoj to radi njih tek 39 posto, po čemu je od nas gora jedino Grčka.
Ključ u bravu
Ovaj podatak je posebno poražavajući kada se uzme u obzir činjenica da se čak 60 posto tvrtki nikada ne oporavi od hakerskog napada te nakon godinu dana stavljaju ključ u bravu, ističe Gulan. Saša Jušić, član Uprave tvrtke Infigo IS, pritom dodaje da zrelije kompanije grade strategiju koja se temelji na razrađenim metodama obrane u slučaju da se napad dogodi.
“Svi vježbamo što napraviti u slučaju požara ili potresa, no nitko ne vježba što napraviti u slučaju hakerskog napada, a o tome će ovisiti hoćemo li se znati i moći oporaviti”, kaže Jušić. Ovo je važno jer izloženost napadu, osim financijske, nosi i reputacijsku štetu. Možda baš zato 91 posto poduzeća, barem onih u Njemačkoj, ne prijavljuje napad, upozorava Gulan.
Male i srednje kompanije kroz osiguranje će imati dodatan alat koji im može pomoći u obrani od hakera.
“Ponudom cyber osiguranja Croatia osiguranje ponovno diktira trendove na tržištu”, poručuje Davor Tomašković, predsjednik Uprave Croatia osiguranja. Najveća osiguravateljska kuću u državi lani je od prodaje osiguranja uprihodila 541 milijun eura, 14 posto više u odnosu na 2023. Pritom im je premija iz segmenta digitalnog poslovanja rasla 30 posto.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu