Čvrst stav da slijedi stečaj ne uspije li čak 11. pokušaj privatizacije kaštelanskog Adriachema, Upravni odbor Hrvatskog fonda za privatizaciju ipak nije i zadržao.
Netom nakon što je u Fondu zaključeno da nakon i tog neuspjeha slijedi najavljeni “dogovor iz Splita”, inače temeljen na gašenju tvrtke u kojoj pune dvije godine uopće nema proizvodnje, uslijedio je potpuni obrat u priči o Adriachemu. Predsjednik Uprave tvrtke Tomislav Vukman pozvan je u Ministarstvo gospodarstva gdje je dostavio program restrukturiranja Adriachema. Program je temeljen na vladinom modelu C namijenjenom tvrtkama u teškoćama, a kako nam je potvrdio sindkalni povjerenik u Adriachemu Željko Stojak, predviđa prodaju većeg dijela tvorničkog kruga, točnije oko 40 tisuća četvornih metara. Novcem od prodaje namirilo bi se prema programu uprave oko 150 zaposlenika koji bi bili višak, dok bi preostalih 80-ak nastavilo raditi u preostalom pogonu. Koliko je sredstava nužno osigurati kako bi se nakon niza godina vratilo proizvodnju u kaštelanske pogone za proizvodnju PVC folija, Stojak nije želio precizirati, jer ističe, još će slijediti konzultacije s komisijom u Ministarstvu gospodarstva koja je zadužena za programe restrukturiranja tvrtki u problemima, a potvrdu programa na kraju će morati odobriti i Agencija za zaštitu tržišnog natjecanja. Obeshrabrujući je element u cijeloj priči vrijeme, jer zainteresiranih za zemljište Adriachema ranije je bilo, vjerojatno bi se postigla i bolja cijena, dok je sada upitno kakav bi se rezultat postigao i je li dovoljan za povratak proizvodnje u tvrtku koja godinama zapravo živi od pozajmica HFP-a. Iako se iz redova državne vlasti nitko još ne želi osvrtati na slučaj Adriachem, no sindikalist Stojak i dalje nije baš optimističan. “Država nikako nema hrabrosti suočiti se s problemima već stalno odgađa donositi odluke, a to nas je upravo i dovelo do ove agonije, kako u našoj tvrtki, tako i u državi, zaključuje sindikalist Stojak.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu