EN DE

U dimu i ruševinama robopas je locirao čovjeka i javio njegovu lokaciju vatrogascima

Autor: Katarina Kušec
25. ožujak 2026. u 22:00
Podijeli članak —
Tehnološku pomoć vatrogascima u vidu humanoidnog robota i robopsa predstavili su Berislav Hengl, Drago Ruga, Maja Pavlinušić i Jan Vesel/DAVOR PUKLAVEC/PIXSELL

Umjetna inteligencija i robotika pomažu u najzahtjevnijim situacijama, a uskoro će gasiti požare.

Ne laje, radi točno po vašim zapovijedima, ne ispušta dlaku, a još k tome spašava živote – ako se pitate o čemu je riječ, odgovor je pas. Da, takvi postoje, doduše u robotskom obliku i ne koriste se kao ljubimci, već radnici.

Naime, u pokaznoj zgradi Državne vatrogasne škole u Zagrebu imali smo priliku vidjeti, tzv. robopsa na djelu. Radi se o pametnoj tehnologiji koja će u budućnosti pomagati vatrogascima na terenu. Već na demonstraciji dokazao je svoju važnu ulogu.

“Ovo je bio prvi dokaz koncepta u Hrvatskoj koji je napravljen u suradnji s vatrogasnim društvom, a da se fizička umjetna inteligencija na ovaj način iskoristi za spašavanje ljudskih život, za sigurnost i pomoć vatrogascima kada su situacije opasne”, kaže Maja Pavlinušić ispred tvrtke Abysalto koja razvija softver za ovog robota.

50

stupnjeva Celzijevih trenutačno podnosi robopas

Senzori i LiDAR

Samim robopsom upravljao je Jan Vesel, pomoćnik zapovjednika za projekte i dronove u DVD-u Trnje. U rukama ima kontroler kojim navodi psa, a teren pregledava na malom ekranu na temelju snimke koje mu robot šalje. Sve to prati se i na velikim ekranima u ‘centrali’, odnosno pored samog požarišta kako bi se u svakom trenutku mogla vidjeti situacija i pravovremeno reagirati.

“Ideja i cilj ovog projekta je da se, uz pomoć Abysalta, nauči robotske pse i humanoidne robote da mogu samostalno ući u opasan prostor i napraviti pretragu kako se vatrogasci ne bi trebali dodatno izlagati”, kaže Vesel pa dodaje kako robot jako brzo reagira jer na sebi ima senzore i LiDAR tehnologiju pomoću koje može detektirati predmete.

“Putem vizualnih senzora može znati radi li se o plinskoj boci, streljivu ili bilo čemu drugom što može biti dodatna ugroza i na što se mora obratiti dodatna pažnja.” Nakon simulacije požara, robopas je ušao u zadimljenu zgradu, hodao po ruševnim stepenicama i tijekom vježbe u objektu detektirao čovjeka. Sve je to putem kamera i prijenosa pokazano zapovjedniku koji je odlučio na mjesto poslati navalnu grupu. Vatrogasci su imali točnu lokaciju unesrećene osobe zbog podataka koje je posao robopas i odmah je izvukli na sigurno. Pomagač je pak nastavio s pretragom ostatka objekta čime se nije gubilo dragocjeno vrijeme niti se dodatno ugrožavao nečiji život.

Foto: DAVOR PUKLAVEC/PIXSELL

“Ovo je odličan prikaz upotrebe robopsa u daljnjoj budućnosti u sustavu zaštite i spašavanja ljudskih života bez da ih ugrožavamo dodatno”, kaže Vesel. Demonstraciju je na mjestu događaja pratio i zamjenik vatrogasnog zapovjednika Grada Zagreba Drago Ruga koji već vidi budućnost u ovoj tehnologiji. “Imali smo požar na Vjesniku gdje su naši vatrogasci bili izloženi opasnosti, nadamo se da ćemo vidjeti ove robote u funkciji kako bi se smanjio rizik pogibije i ozljeda ljudi.

Ono što nas veseli jest da ćemo u budućnosti moći vidjeti kako se ovi roboti mogu primijeniti i u gašenju samog požara.” No, ni ova vrsta pomoći nije besplatna. Pavlinušić kaže kako se cijena za kvadriplet robota (robopas) kreće između 15.000 i 30.000 dolara, dok je cijena humanoidnog od 30.000 do 50.000 dolara. Na njih još mora doći softver koji se posebno razvija, za DVD Trnje to sada radi Abysalto, a sami roboti su iz kineske tvrtke Unitree.

Edukativna verzija

Tehnologija u ovom poslu nije strana, već se neko vrijeme koriste dronovi, a sada u priču ulaze i roboti. Nakon viđenog, zadovoljan je bio i ravnatelj Državne vatrogasne škole, Branislav Hengl koji se nada da će se iz ovog prototipa razviti nešto više pa ako zaživi dio rada s AI-jem i robotima planira se staviti i u programe osposobljavanja vatrogasaca.

Treba se istaknuti kako je predstavljena verzija tek edukativna, robopas trenutačno podnosi temperaturu od oko 50 stupnjeva Celzijevih i služi za ulazak u prostor, izvidnicu i dojavljivanje. Razvojem se očekuju verzije koje će se moći primjenjivati i za samo gašenje požara. Do tada, nadamo se da će se morati koristiti što manje, ako i uopće.

Autor: Katarina Kušec
25. ožujak 2026. u 22:00
Podijeli članak —
Komentirajte prvi

Moglo bi vas Zanimati

New Report

Close