Za 200 tisuća eura prevarena je tvrtka iz Žminja nakon što su s poslovnog računa u nekoliko navrata izvršene neovlaštene isplate od oko 200 tisuća eura, nakon čega je odgovorna osoba u toj tvrtki shvatila da je prevarena, izvijestila je u petak istarska policija.
Odgovorna osoba u tvrtki u srijedu je zaprimila lažnu elektroničku poštu koja je izgledala kao da stiže s adrese banke, a u kojoj je pisalo da radi neodgodive potvrde podataka za daljnje korištenje bankovnih usluga treba kliknuti na poveznicu u mailu.
Kada je žena kliknula na poveznicu, odmah ju je nazvala ženska osoba koja se predstavila kao zaposlenica banke i koja je zatražila da radi ažuriranja sigurnosnih postavki unese šifru na tokenu kojeg koristi tvrtka te da ga otključa, a nakon toga joj je rekla da u token unesen broj, što je žena i učinila.
Nakon što su s poslovnog računa u nekoliko navrata izvršene neovlaštene isplate od oko 200 tisuća eura, odgovorna osoba u toj tvrtki shvatila je da je prevarena te je događaj prijavila policiji, čiji službenici provode kriminalističko istraživanje i tragaju za počiniteljem.
Policija stoga još jednom poziva građane da budu oprezni te da ne ustupaju svoje osobne podatke nepoznatim osobama te da dobro provjere sve zahtjeve u kojima se traži promjena podataka. Isto tako treba dobro provjeriti i s koje je elektroničke pošte poslan zahtjev. Prije poduzimanja bilo kakvih radnji dobro je provjeriti s bankom ili suradnikom uvjete poslovanja i radi li se doista o zahtjevima koji potječu od ovlaštenih osoba.
“Podatke o bankovnim karticama, PIN broju i CVV broju, kao i svoje osobne podatke, građani ne bi trebali ustupati nepoznatim osobama kako ne bi postali žrtve kaznenih djela” – naveli su iz policije.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu