Tko je bio Matija Grabar: Vizionar koji je Varaždin postavio na globalnu tehnološku kartu

Autor: Poslovni.hr , 12. veljača 2025. u 14:56
Matija Grabar (u sredini), Foto: Josip Mikačić / Pixsell

Matija Grabar je bio vizionar koji je prepoznao potencijal cloud tehnologija i digitalne transformacije u Hrvatskoj.

Matija Grabar, varaždinski poduzetnik i osnivač IT tvrtke Cratis, bio je pokretačka snaga iza strelovitog uspona ove tvrtke i izgradnje DC North, najvećeg podatkovnog centra u Hrvatskoj. Njegova iznenadna smrt u veljači 2025. godine ostavila je prazninu u hrvatskoj IT zajednici, ali i nasljeđe inovacija i predanosti digitalnoj transformaciji.

Od sistem integratora do lidera u cloud uslugama

Grabar je osnovao Cratis 2014. godine, nakon više od 17 godina iskustva u telekomunikacijskoj industriji. Prepoznao je nedostatak fleksibilnog i agilnog telekomunikacijskog operatera koji bi objedinio usluge iz oblaka i sistem integracije. Njegova vizija bila je omogućiti tvrtkama “bezbolnu, pouzdanu i brzu digitalnu tranziciju u oblak”, što je u to vrijeme bio pionirski pothvat na hrvatskom tržištu. Cratis je brzo rastao, oslanjajući se na bankovne kredite i reinvestiranje dobiti, a prihodi su se eksponencijalno povećavali. Tvrtka je nudila tri vrste usluga: telekom usluge, Managed Cloud usluge i ICT usluge, uz vlastite brendirane softverske proizvode.

DC North: Kruna karijere i zalog budućnosti

Najveći Grabarov projekt, i kruna njegove karijere, bio je podatkovni centar DC North, otvoren 2023. godine u Varaždinu. Ovaj impozantni objekt, smješten na 12.000 četvornih metara, s više od 2.000 četvornih metara IT prostora i 4MW instalirane snage, postao je simbol digitalne transformacije Hrvatske. DC North je jedinstven po tome što posjeduje certifikat Tier III Facility svjetski renomiranog Uptime Instituta, što jamči najviši stupanj sigurnosti i pouzdanosti.

Više od tehnologije: Fokus na ljude i zajednicu

Grabar je isticao da je izgradnja podatkovnog centra bila motivirana željom da se kontrolira cijeli proces pružanja usluga korisnicima i osigura nacionalna sigurnost i stabilnost gospodarstva. Isticao je važnost ovakvih objekata za funkcioniranje modernog interneta, od online transakcija do pristupa društvenim mrežama. Njegova vizija je uključivala i privlačenje tehnoloških giganata poput Microsofta, Amazona i Googlea u Hrvatsku.

Osim poslovnog uspjeha, Grabar je bio posvećen razvoju zajednice. Želio je stvoriti stabilno okruženje za zapošljavanje mladih visokoobrazovanih ljudi i pozicionirati Hrvatsku kao vodeći centar za smještaj i obradu podataka. Bio je zagovornik ESOP-a (Employee Stock Ownership Plan), omogućujući zaposlenicima da postanu suvlasnici tvrtke. Krajem 2023., Cratis je također postao glavni sponzor varaždinskog odbojkaškog kluba.

Nasljeđe Matije Grabara

Matija Grabar je bio vizionar koji je prepoznao potencijal cloud tehnologija i digitalne transformacije u Hrvatskoj. Njegova predanost, upornost i strast prema tehnologiji ostavili su neizbrisiv trag na hrvatskoj IT sceni. Izgradnjom DC North, Grabar nije samo ostvario svoj san, već je i postavio temelje za daljnji razvoj digitalnog društva u Hrvatskoj i regiji. Njegov rad i vizija nastavljaju inspirirati nove generacije IT stručnjaka.

Komentirajte prvi

New Report

Close