Ministar rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike Alen Ružić najavio je u srijedu, nakon sastanka sa zaposlenicima splitskog Područnog ureda Hrvatskog zavoda za socijalni rad, mjere za rješavanje problema nedostatka kadra i poboljšanje uvjeta rada.
Stručni djelatnici splitskog područnog ureda u svibnju su upozorili da zbog dugotrajnog manjka zaposlenih, preopterećenosti i loših uvjeta rada nastavljaju s „bijelim štrajkom”, navodeći kako nedostaje više od 20 socijalnih radnika, a posebno je teško stanje na Odjelu za djecu, obitelj i mlade.
Ružić je nakon sastanka rekao da su najvažnije teme obuhvatile kadrovska pitanja te da su u tijeku natječaji za zapošljavanje socijalnih radnika, pravnika, psihologa i administrativnog osoblja.
„Provodimo kratkoročne i dugoročne mjere usmjerene na ubrzavanje postupka nostrifikacije, odnosno priznavanja inozemnih visokoškolskih kvalifikacija, a to se posebno odnosi na studente socijalnog rada sa Sveučilišta u Mostaru”, rekao je Ružić.
Što se tiče uvjeta rada, u tijeku je nabava računalne opreme i službenih vozila, a ovoga će tjedna u splitski ured biti isporučena sva potrebna računala.
Najavio je i nastavak mjere sufinanciranja smještaja za stručne radnike koji dolaze raditi u Split. Ministarstvo omogućava zapošljavanje, a lokalna zajednica sufinanciranje smještaja u iznosu od 500 eura mjesečno, što smatramo dobrim poticajem za dolazak deficitarnih kadrova, kaže Ružić.
Nije se razgovaralo o “bijelom štrajku”
Na novinarsko pitanje je li „bijeli štrajk” prekinut nakon razgovora sa zaposlenicima, Ružić nije dao izravan odgovor već je ustvrdio da se riječi „bijeli štrajk” u razgovoru nisu spominjale.
„Djelatnici su vrlo odgovorni i svoj posao obavljaju na najbolji mogući način te su, čini mi se, zadovoljni razinom komunikacije i činjenicom da pokazujemo da smo uz njih. U objektivnim okolnostima ima puno posla i složenih zadataka, a oni ustraju te im je lakše kada znaju da činimo sve što možemo”.
Zaposlenici su ranije poručili da tijekom „bijelog štrajka” i dalje pružaju sve usluge, ali isključivo u skladu s pravilima struke, zbog čega raste broj neriješenih predmeta. Upozorili su da manjak kadra najviše pogađa djecu u riziku, žrtve nasilja, osobe s invaliditetom i socijalno ugrožene građane.
Ružić se osvrnuo i na provedbu inkluzivnog dodatka, navodeći da sustav trenutačno ima više od 202.000 aktivnih korisnika i gotovo 500.000 podnesenih zahtjeva.
„Broj mjesečno provedenih vještačenja povećan je s prosječnih 7000 do 9000 na 18.000 do 20.000 mjesečno”, rekao je Ružić i najavio pokretanje evaluacije Zakona o inkluzivnom dodatku i pripremu novog zakonskog prijedloga.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu