Agencija za upravljanje državnom imovinom (AUDIO) nije ni nakon Vladine intervencije i unošenja takve mogućnosti u statut Agencije, isplatila pozajmicu problematičnim tvrtkama iz državnog portfelja. U javnosti je najspominjaniji slučaj pomoć za Dalmacijavino, nužna za isplatu plaća i početak rada na novoj lokaciji, no Upravno vijeće odgodilo je više puta sjednicu na kojoj je odluka trebala biti donesena.
Zbrka oko financiranja
Međutim, čini se da Agencijin problem za isplatu pozajmica nije vezan samo uz nepostojanja zakonske osnove za takvu odluku, za kojom je godinama posezao nekadašnji Hrvatski fond za privatizaciju, čiji je Audio nasljednik. Za razliku od HFP-a, koji je bio izvanproračunska, financijski neovisna institucija, AUDIO ima potpuno drukčiju poziciju. Formalno nije korisnik proračunskih sredstava, ali je proračun glavninu nekadašnjih HFP-ovih prihoda uzeo sebi, a za rashode se AUDIO mora pobrinuti sam. Problem je što nema privatizacije, a AUDIO nema imovine temeljem koje bi mogao doći do novca. Gašenjem HFP-a udjele u tvrtkama i ostalu imovinu preuzela je na sebe država pa će se njoj slijevati i sredstva od dividendi.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu