Koji su ključni elementi jačanja europske obrambene pripravnosti i kako se Hrvatska može pozicionirati u tom procesu – bile su glavne teme konferencije Nova era europske sigurnosti koju je u Zagrebu organizirao Ured Europskog parlamenta u Hrvatskoj.
Zastupnica Željana Zovko je predstavila nove inicijative EU-a u području obrane te je istaknula kako Hrvatska treba iskoristiti nove programe i mehanizme. “Kroz zajedničke europske projekte hrvatske tvrtke mogu ostvariti veću vidljivost, snažniji pristup europskim tržištima i fondovima te dodatno ojačati svoje tehnološke i izvozne kapacitete. To je istodobno prilika za jačanje naših obrambenih sposobnosti”.
Goran Basarac iz agencije Alan i Srđan Kovačević iz tvrtke Orqa govorili su o važnosti političke i administrativne potpore proizvođačima vojne opreme, kako na EU razini, tako i na nacionalnoj, a veleposlanica Anna Boda osvrnula se na švedska iskustva u razvoju obrambene industrije.
Kazala je da je za Švedsku bila važna suradnja civilnog i vojnog sektora, privatne i javne sfere, ali i velikih i malih kompanija. Istaknula je i kako je rasprava o obrambenoj spremnosti Europske unije iz švedske perspektive zapravo rasprava o konkurentnosti EU-a budući da treba raditi na izgradnji ekosustava koji će promicati inovacije, istraživanja i razvoj start-up tvrtki i u području vojne industrije.
Na početku konferencije okupljenima se obratila voditeljica Ureda Europskog parlamenta u Hrvatskoj Maja Ljubić Kutnjak koja je podsjetila kako uslijed povećanih geopolitičkih napetosti građani iskazuju sve veću zabrinutost za budućnost te traže da EU djeluje ujedinjeno i ambiciozno.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu