Usvajanje članka 6. nove duhanske direktive Europske komisije (TPD), kojom se zabranjuje proizvodnja 'blend cigareta' ugrozit će posao milijuna farmera u Europi i svijetu, ali i u Hrvatskoj.
Naime, zabranom korištenja niza sastojaka koji se koriste u klasičnoj proizvodnji duhana ili mu daju specifičan okus, miris i boju, praktički će nestati potreba za sortama duhana koje moraju biti tretirane takvim supstancama. A upravo takve sorte su virginia i burley, dvije koje uzgajaju hrvatski farmeri. U Hrvatskoj je 1500 farmera koji na površini od oko 6000 hektara s obiteljima godišnje proizvode 12.000 tona duhana. O njima ovisi i 10-ak tisuća sezonaca te još 2 tisuće ljudi koji su stalno ili honorarno zaposleni u trgovini i obradi duhana te proizvodnji i distribuciji duhanskih proizvoda.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu