VIRO (VIRO tvornica šećera d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska VIRO (VIRO tvornica šećera d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Brazil – Sugar millers confirm focus on ethanol in 2018/19

Large sugar millers confirmed they will start the 2018/19 season focused on ethanol production, following the trend observed during the second half of the 2017/18 crop.


Brazil – Sugar millers confirm focus on ethanol in 2018/19

Large sugar millers confirmed they will start the 2018/19 season focused on ethanol production, following the trend observed during the second half of the 2017/18 crop.

Sve što Brazilci prerade u etanol, Indijci će nadomjestiti sa svojih polja – čak do 4 miljuna tona više se najavljuje u szoni 2018/19 – dakle i do 30 miljuna . ki to more platiti?

Samo Jako, samo Aljoša, samo Vlahi ...

@ Investimire
Svi mi imamo svoje mišljenje pa tako i ti,
u tu je sve ok, ali mene smeta što ti nešto tvrdiš što ne možeš znati,
nego je to čisto tvoje pogađaje pa ako prođe prođe, da oni koji imaju dionice misle da će cijena za kratko vrijeme biti 100 kn ona bi već danas bila na razinama oko 110 kn.

Već sam ti rekao pogledaj ATPL, prije ravno 2 godine je bila 100 kn a danas je iznad 600 kn, pa tko je lud tada prodavao ATPL po 100 kn, isto oni koji su ko ti tvrdili da će još padati jer su izvješća koja dolaze sigurno loša, pročitaj imaš sve na forumu, a pogledaj gdje je ATPL danas, slično će biti s Virom, možda ne put 6 ali puta 2 ili 3 sigurno….

Pa zašto je VIRO pao s 540 kn na ove razine, ne valjda zbog prošlogodišnje dobiti, pao je upravo zbog ovih rezultata, po meni pretjerano, i isto tako će debelo narast prije nego što to pokažu izvješća…

Ti stvarno misliš da ćeš moći skupiti neku količinu kad cijena šećera krene gore, zapitaj se još jednom, pa pogledaj sad promete ispod 200 kn dok je sve crno , zamisli što će biti kad se šećer zazeleni, mala bara puno krokodila.

S 3% portfelja sam ušao u Viro, prosjek mi je 190 kn i još ću sa 6% portfelja ući na razinama 140-150 kn (ako do njih dođe) i to je to.

Ovo je dionica za znalce, koji će debelo omastiti brk.

Podsjetit ću te na ove postove.

Ovo je za sada od mene sve na ovoj temi.

Lp

Nema beda, svatko za se travu pase. Ovdje smo da razmijenimo mišljenja.

Ja svoje mišljenje temeljim ne na cijeni viroa i da li je pla 70 ili 90 posto, ja svoj emišljenje temeljim na cijeni šećera. Kad ona dode u ravnoztežu, dogodit će se što se dogodilo i sa atpl – tržišt eje prvo moralo biti raščišćeno od viškova i tek onda je mogao krenuti rast – pa nij evaljda bdi potegao od 300 na 1200 sam od sebe – valjda ga je ipak nešto iz pozadine pogobilo. E to nešto psotoji iza svake dionice i o tome se ne može jednostavno dovoljno duboko i širok opisati.

Samo Jako, samo Aljoša, samo Vlahi ...


Ovdje predstoji još najmanje 3 loša izvješća – sve jedan gori do drugog. Ako imate para z ameziti na 100 kn i pričekati godinu i pol do dvije, mogli biste dobro se omastiti

slažem se sa tim razmišljanjem

Slazem se s misljenjem da se cijena secera ne moze tocno predvidjeti moze biti visa ali I niza za par godina.Mene zanimaju razmisljanja o bilanci Vira I laganom porastu kratkorocnih obveza, preko 500 mil, blizu kratkorocne imovine. Ako nastavi rast moglo bi Viro imati problema s likvidnosti ala Tehnika ili slicni??


Nema beda, svatko za se travu pase. Ovdje smo da razmijenimo mišljenja.

Ja svoje mišljenje temeljim ne na cijeni viroa i da li je pla 70 ili 90 posto, ja svoj emišljenje temeljim na cijeni šećera. Kad ona dode u ravnoztežu, dogodit će se što se dogodilo i sa atpl – tržišt eje prvo moralo biti raščišćeno od viškova i tek onda je mogao krenuti rast – pa nij evaljda bdi potegao od 300 na 1200 sam od sebe – valjda ga je ipak nešto iz pozadine pogobilo. E to nešto psotoji iza svake dionice i o tome se ne može jednostavno dovoljno duboko i širok opisati.


Kolega molim ako nije problem za info gdje točno vadite podatke o količini šećera na skladištima diljem svijeta?

Kolicine vise nece biti bitne. Slicno kao na nafti. EU i US najava poreznih taksi za uvoz. Cijena se odbila vec 7% a i dalje ce rasti.


Slazem se s misljenjem da se cijena secera ne moze tocno predvidjeti moze biti visa ali I niza za par godina.Mene zanimaju razmisljanja o bilanci Vira I laganom porastu kratkorocnih obveza, preko 500 mil, blizu kratkorocne imovine. Ako nastavi rast moglo bi Viro imati problema s likvidnosti ala Tehnika ili slicni??

Gledaj, poljoprivredna proizvodnja je ali baš doslovno tvornica na otvorenom i ovisno o prinosima, digestiji i godini, klimatološkoj situaciji, rezultati mogu biti sjajni, ali mogu biti i katastrofalni. U tom smislu, poslovanje šećerane nije kao poslovanje građevinara gdje on apriori može bolje procijeniti troškove i to čini. S druge strane, bitno je i upravljanje zalihama i donošenje odluke kada prodati gotovu robu itd. itd. Dakle, postoje brojni čimbenici koji mogu utjecati na likvidnost Vira i nije ih lako ovako jednoznačno procijeniti. K tome, Viro je lokalna firma i nema volumen poput recimo austrijske Agrane ili Njemačkih Sud i Nordzuckera, koji imaju multi-regionalno diverzificirnao poslovanje pa mogu premještati sirovinu i gotovu robu tamo gdje su trenutno više cijene i obratno. K tome je primjerice Agrana divezificirana i u proizvodnju voća, pekmeza, organskih gnojiva itd.

Ono što je ne znam i što pretpostavljam, a već sam pitao su velike potencijalne “off-balance” sheet obveze Vira. Pretpostavljam da se radi o zadužnicama, akreditivima, kojekakvim garancijama vjerojatno povezano sa ugovorima o proizvodnji s kooperantima i svime što se naslanja na to, al tu govorimo o iznosu od gotovo 1,45 milijardi kuna, pa mi nije jasno što je u sve to uključeno i u kojem djelu tog iznosa se mogu recimo u nekoj nepovoljnoj situaciji materijalizirati rizici i stvarni troškovi za Viro?

Evo malo projekcija za šećer.



Slazem se s misljenjem da se cijena secera ne moze tocno predvidjeti moze biti visa ali I niza za par godina.Mene zanimaju razmisljanja o bilanci Vira I laganom porastu kratkorocnih obveza, preko 500 mil, blizu kratkorocne imovine. Ako nastavi rast moglo bi Viro imati problema s likvidnosti ala Tehnika ili slicni??

Gledaj, poljoprivredna proizvodnja je ali baš doslovno tvornica na otvorenom i ovisno o prinosima, digestiji i godini, klimatološkoj situaciji, rezultati mogu biti sjajni, ali mogu biti i katastrofalni. U tom smislu, poslovanje šećerane nije kao poslovanje građevinara gdje on apriori može bolje procijeniti troškove i to čini. S druge strane, bitno je i upravljanje zalihama i donošenje odluke kada prodati gotovu robu itd. itd. Dakle, postoje brojni čimbenici koji mogu utjecati na likvidnost Vira i nije ih lako ovako jednoznačno procijeniti. K tome, Viro je lokalna firma i nema volumen poput recimo austrijske Agrane ili Njemačkih Sud i Nordzuckera, koji imaju multi-regionalno diverzificirnao poslovanje pa mogu premještati sirovinu i gotovu robu tamo gdje su trenutno više cijene i obratno. K tome je primjerice Agrana divezificirana i u proizvodnju voća, pekmeza, organskih gnojiva itd.

Ono što je ne znam i što pretpostavljam, a već sam pitao su velike potencijalne "off-balance" sheet obveze Vira. Pretpostavljam da se radi o zadužnicama, akreditivima, kojekakvim garancijama vjerojatno povezano sa ugovorima o proizvodnji s kooperantima i svime što se naslanja na to, al tu govorimo o iznosu od gotovo 1,45 milijardi kuna, pa mi nije jasno što je u sve to uključeno i u kojem djelu tog iznosa se mogu recimo u nekoj nepovoljnoj situaciji materijalizirati rizici i stvarni troškovi za Viro?
[/quote]
Ja mislim da je to točno što ste napisali. Svaka ozbiljna firma daje garancije za izvršenje posla a u slučaju Vira on se obavezuje sa proizvođačima repe da će otkupit sve stavke iz ugovora sa jedne strane , a sa druge strane koliko je znam rade dosta korektno i ako ste njihov ugovorni partner osiguravaju vam sav repromaterijal za proizvodnju repe plus savjetodavnu službu pa i za to treba ogromna količina love a većina takvih firmi taj repromatreijal uzima sa odgodom ali naravno uz garancije. Teoretski može se puno toga aktivirati ako se ne poštuju ugovori ali oni su preozbiljna firma,predugo postoje tako da u taj scenarij ne vjerujem. Druga stvar što oni kao obitelj posjeduju pored većinskog vlasništa u Viru još poneke projekte za koje se zna ( Dalmacijavino, imali su neku pivovaru u Grudama…) a moguće i za koje se nezna tako da i za te duge stvari mogu biti neke garancije…

To je chart, a ne projekcija. I još je to daleko od prboja resitance-a na 15,30 USD. Trebalo bi pratiti europski šećer u EUR, a ne onaj s NASDAQ-a #11.

Oni se često baš i ne prate pa imamo potpuno različite cijene i trendove. Dakle, No5, a da nije Marlboro.

https://www.ig.com/uk/commodities/markets-commodities/london-sugar-no-5

New Report

Close