VIRO (VIRO tvornica šećera d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska VIRO (VIRO tvornica šećera d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Prihodi su lijepo porasli, nije mi jasna rashodovna strana unatoc tolikom smanjenju na placama,( i to je cudno), zatim pozicija troskovi sirovina… ja bih tu napravio daaleko lijepsu bilancu, to se moralo “speglati”
Ima li to veze sa nastankom novog drustva gdje VIRO ako me pamcenje sluzi ima 60%, onda bih i pogotovo ovo bolje “usminkao”!
U svakom slucaju mene zadovoljva!

Sto te zadovoljava?

Poslovanje je podbacilo u svakome pogledu. Prihodi od prodaje su nešto veći nego lani, al nešto su knjižili pod ostalim poslovnim prihodima i to je naizgled ‘uljepšalo’ rezultate koji su od sada najgori od kada ja pratim dionicu. A to nije tako dugo.

Znam i vidim tu poziciju, ali prihodi od prodaje koje spominjete su isto veci nego u razdoblju prosle godine, ili mi ne gledamo u isto izvjesce
1. Prihodi od prodaje s poduzetnicima unutar grupe 126 45.620.712 4.522.253 24.735.966 12.698.447
2. Prihodi od prodaje (izvan grupe) 127 377.188.680 94.818.483 419.032.746 139.865.867

Čak su i u svojem komentaru uz izvješće pobrkali ukupne prihode i rashode. Brojeve od prihoda komentiraju kao rashode. Meni nije jasno da prije objave netko ne procita to sto piše i da korektan komentar i napravi ispravke. Ovako, i inače losa situacija postaje još neizvjesnija jer ispada da ni sam izdavatelj ne zna sto (mu) piše u izvjescu.

https://zse.hr/userdocsimages/financ/VIRO-fin2019-3Q-NotREV-N-HR.pdf

Očito ovakav izvještaj ima veze sa statusnim promjenama i spajanjem dviju tvornica jer se u novčanom toku vidi da su prodali neku imovinu u iznosu od 87,8 milijuna kuna, no upravo iz tog razloga, trebalo je barem pokusati komentirati rezultate na usporedivoj razini (ili ako to nije moguće jasno napisati sto se točno dogodilo), jer ovako tesko da će ikome išta biti jasno.

Kažem, ne pratim bas aktivno i zato ako netko bolje prati poslovanje bilo bi dobro da da svoj komentar i misljenje o rezultatima.


Prihodi su lijepo porasli, nije mi jasna rashodovna strana unatoc tolikom smanjenju na placama,( i to je cudno), zatim pozicija troskovi sirovina… ja bih tu napravio daaleko lijepsu bilancu, to se moralo "speglati"
Ima li to veze sa nastankom novog drustva gdje VIRO ako me pamcenje sluzi ima 60%, onda bih i pogotovo ovo bolje "usminkao"!
U svakom slucaju mene zadovoljva!

Stavka 134. Troškovi sirovina i materijala značajno su manji u ovom kvartalu jer nisu nabavljali sirovinu u 3Q nego u prethodnom 2Q u kojem su ujedno imali i smanjenje zaliha polugotovih i gotovih proizvoda. U 3Q također su povećali zalihu gotovog proizvoda( šećera ) pa odatle dolazi i do ukupnog povećanja rashoda. Troškovi plaća manji jer su moguće imali sezonsku radnu snagu ili su jedan dio ljudi prebacili u HIŠ.

Ostali poslovni prihodi su gotovo visine ostalim poslovnim rashodima tu nema značajnog utjecaja na izvješće.

Nego, uspoređujem operativni prihod 2018. i 2019. zar ne bi operativni prihod za 2018. trebao biti 422.839 mil. kn ,a ne 458543 mil kn ? Indeks bi trebao biti 1,05 ,a ne 97..

Viro

Za sada sve ok.

Kada ce konsolidirano izvjesce biti? Zna li tko?
Za ovo izvjesce dajem + ! Konsolidirano ce biti daleko bolje gledati!
Proizvodnja je ipak proces koji nosi troskove prije same realizacije prodaje….

Isao sam sada “kopati” po prijasnjim FI, tu netko nesto ne pise kako treba…
Ima pozicija usporedbi sa prijasnjim periodima koji nemaju veze s vezom!
Nek se malo potrude dati ispravno konsolidirano izvjesce, jer sam ovako ko guska u magli!

Već jučer je trebalo biti konsolidirano…

ne radim inače subotom, nedjeljom, blagdanima i praznicima, ali za vašu dušu,
evo ovdje ima nekakvo šturo objašnjenje,

Viro tvornica šećera u prvih devet mjeseci s dobiti od 97,2 milijuna kuna

Inače, za sve vas koje zanimaju dešavanja na tržištu šećera preporučila bih Vam neke od twitteraša koje ja pratim:

A Real Sugar Expert – lik je zakon! Obilazi konferencije,slika i stavlja na twitter sva dešavanja.
Sugar Market News
ISO Sugar
CZarnikov
Sugaronline
International Sugar
EU sugar traders
Reuters Ag News…

Nisam vidio konsolidirano izvjesce, a neki poceli po bidu lupkati! Nije li to malo rano?

Ja mislim da neće niti biti konsolidiranog. Konsolidirano je već pravno vjerojatno plus Osijek

Ja osobno bi dokupio da imam love. Mislim da je ovo sjajna priča za budućnost. Nisam studirao izvješće ali koliko sam preletio plus je iz prodaje imovine. Trebalo bi vidjeti na koji način se prenosi imovina u novo poduzeće, što će biti sa ta tri subjekta i na koji način oni knjiže to sve kod sebe. Znači treba čekati konačne ugovore

New Report

Close