VIRO (VIRO tvornica šećera d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska VIRO (VIRO tvornica šećera d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Mislim da od ovog pitanja trenutno i ovisi budućnost hrvatske proizvodnje šećera. Bilo je govora o nekim vremenskim okvirima u kojima se planiralo oformiti novu tvrtku, međutim koliko sam informiran (!?) još uvijek nema ništa konkretno, što je i zabrinjavajuće ! Pod ovim konkretno mislim o ulasku osječke tvornice u planirani “deal” s ostale dvije što i jest smisao cijele operacije. Navodno problemi s određenim bankama. Sve je to opet vjerojatno uvjetovano od strane HBOR a kao preduvjet za dobivanje kredita bez kojega, po mom mišljenju, i ovisi sve ono iz prve rečenice ! Dakle.. zapetljano.

Ako HBOR bilo sto refinancira onda on vjerojatno ne radi jedini probleme vec vjerojatno i postojeći kreditori odnosno banke koje drze dug.

Nego, provjeri ti nama još jednom posto Tedeschi plaća secer? Ili posto bi ga trebao plaćati? Jer meni se dugorocno ugovaranja cijene od 500 kn po toni iz trenutne perspektive čini kao SF.

Nebi rekao da je čudno je bio što je Wasp napisao. Kada gledate početak najavljuju osnivanje nove firme najbrže moguće ali realizacija posla do kraja id kada sve sve svoje zalihe prodaju i još neke gluposti…po meni je bitno da idu u proces.. mislim da im je odličan trenutak sa do kap..kad nas ne postoje investicijsje banke tako da malo banka a može prepoznati sadašnji trenutak. Znači sami dioničari da dokap

http://www.glas-slavonije.hr/408722/1/Zadro-Losa-vremena-su-iza-nas-trziste-postoji-u-okruzenju-je-deficit-za-secerom-od-milijun-tona

Zanimljiv članak. Malo sam uspoređivao firme iz sektora i očito je da slijedi kakav takav oporavak u 2020.g. Ono sto je nemoguce pogoditi jest koliko ce biti manjak secera u 2020g. Od pocetnih 1.5 MT manjka taj manjak se sad penje vec na 3.5 do 4MT.
Misljenja sam ako manjak probije 5MT da secer do kraja godine ce narasti najmanje 25%, a moguce i do 50%.
Svejedno za Viro je dobro da naprave dokapitalizaciju i isto ponude mirovinskim fondovima, kao serija P ili B vjerovatno prema BV ili nominali jer bi imali tada potrebnu financijsku stabilnost za operativno poslovanje.
Uosralom dolazi premijer pa je mozda vrijeme da pokrenu pitanje skladistenja i naknade troskova.

Vraćamo se u normalu i u jednu dobru godinu, jer posljednje dvije zbilja su bile živi pakao. Loša vremena su iza nas, bilo je doista grozno, opasno i žalosno živjeti posljednje dvije godine. Od 2002. sam izravno uključen u industriju šećera, bilo je i dobrih i loših godina, ali nikada nije bilo kao u posljednje dvije, ne samo u Hrvatskoj nego i u cijeloj Europi. Sektor šećera, koji je godinama bio poznat kao jedan od najmoćnijih, najbogatijih, s golemim ulaganjima u cijeloj Europskoj uniji, bio je suočen s propašću. Ukupni gubitak u tom razdoblju premašio je 2,5 milijardi eura i da nije bio toliko jak i moćan, vjerojatno ne bi sve to ni izdržao. Došli smo sada, hvala Bogu, do trenutka kada se trend cijena okreće prema gore. Konačno smo krenuli uzlaznom putanjom, cijena šećera se oporavlja i mnogo je bolje nego prošle godine – zaključio je Zadro te naglasio da je učinjeno mnogo od strane Ministarstva poljoprivrede. Pokazan je interes da je industrija šećera i proizvodnja repe strateška za Republiku Hrvatsku, što ipak, ustvrdio je, jamči neku sigurnost.

Hajde, vrijeme je da se odlijepimo od dna i cijenom dionice i cijenom šećera.

http://www.glas-slavonije.hr/408722/1/Zadro-Losa-vremena-su-iza-nas-trziste-postoji-u-okruzenju-je-deficit-za-secerom-od-milijun-tona

Prema ovome što je napisano bolji dani za Viro su već počeli.

Mnogi ovdje spominju dokapitalizaciju.
Dokapitalizacija za firme koje uspješno posluju, ili je sigurno da će uspješno poslovati u skoroj budućnosti nikada se ne radi protiv interesa postojećih dioničara.
Upravo postojeći vlasnici ( dioničari ) odlučuju hoće li dokapitalizacija biti provedena.
Ako u trenutnim uvjetima dioničari pokrenu dokapitalizaciju ona će biti po bitno višim cijenama od sadašnje cijene na burzi.
Mislim da je to jedini važan podatak obzirom da se radi samo o mogućnosti dokapitalizacije, a ne o pokrenutom postupku.

na malom prometu dionica je napucana +10%
ekipa valjda misli da će navuci nekoga?

na ignoriranju: ljudska bijeda "nabiduasku" (dno dna)


na malom prometu dionica je napucana +10%
ekipa valjda misli da će navuci nekoga?

“Navlakači” koji su potrošili novac za kupnju dionica mogu navući jedino sebe ako firma ne valja.

Međutim, ako su “navlakači” prepoznali trenutak promjene trenda cijene i trenutak promjene profitabilnosti poslovanja, “navlakači” bi mogli biti investitori sa vizijom.

Ako “navlakači” podignu cijenu na neki iznos, a poslije cijena više ne pada, oni su jako kvalitetno uložili svoj novac.

Ovdje trebamo jednog jakog “navlakača” koji će postaviti i održati cijenu na burzi koja bi odgovarala sadašnjim i budućim investitorima u eventualnoj dokapitalizaciji.


na malom prometu dionica je napucana +10%
ekipa valjda misli da će navuci nekoga?

Neću ulagati u ovu dionicu (imam već OPTE i ATPL, to mi je dovoljno rizičnih pozicija), ali ako je za vjerovati vlasniku u ovom intervjuu da je najgore iza njih i da će cijena po toni preko 500€, onda je dionica još malo i rasla. Neki minimum minimuma bi bila BV (110) ako će se vratiti u profitabilne vode.

Cijena dionice će vjerojatno biti pod teretom spajanja. Kad proces završi biti će puno jasnija situacija pa bi i cijena mogla biti značajno drugačija

Tehnicki gledano secer ima jako predvidljiv pattern. Tripple bottom. Iza toga za nekih mjesec dana dolaze bolji dani.
Viro…zanimljiva dionica sada mnogima pa i meni jer je u formiranju dna. Moguc zadnji propad ne ispod 72-74kn i onda nagli rast.
Znam da ce glupo i nestvarno sad ovo zvucati, ali ovdje je itekako moguc snazan rally jer pattern secera je upravo tako poslozen. Secer bi mogao lako do 19 USD, a s njim i Viro preko 200 kn.
U svakon slucaju HOLD, a kupovni signal je sve blize.
Pratiti i reagirati na vrijeme.

Gdje si pripuz legendo ?


Gdje si pripuz legendo ?

🙂

Pratim Viro već duže vremena,otkako je krenuo silaznom putanjom nije mi bilo ni na kraj pameti kupovati ovu dionicu obzirom na EU regulativu,homogenost robe,konkurenciju na globalnom tržištu,formiranju cijene.Fin. izvještaji se crvene,dobit,profitabilnost,zaduženja,što reći. Ulagati temeljem navedenog nema smisla. NO, mislim da je došao trenutak preokreta.Izvješća jesu loša no ona su pokazatelj prošlosti.Treba gledati dešavanja u budućnosti i tako donositi ispravne odlike-da li kupiti ili ne dionicu.Dakle,imamo sljedeće: jačanje industrije šećera putem ujedinjenja proizvođača gdje će doći po procjenama do uštede u operativnim troškovima 90 mil kn, dokapitalizaciju kojom se unosi svjež kapital,podrška države,deficit ponude šećera te buduće ponude šećera. Mislim da je trenutno ovo dobra investicija,bilo po kupnji od 75 kn ili 80 kn te temeljem navedenog vjerujem da slijede bolji dani kako za viro tako i za nas male dioničare.

New Report

Close