VIRO (VIRO tvornica šećera d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska VIRO (VIRO tvornica šećera d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Kad cijena za koji dan probije 200kn kolega Investimir mnoge ce zasvrbjeti prsti,a i Vas takodjer. Al sacekajte fino na 140kn i kupite 0 kom. Dno je gotovo i slijedi oporavak. Ne kazem da ce cijena narast 100% u 5 dana ali dno je dotaknuti. Ne moze se ovo usporediti s brodogradnjom kako neki misle.

Ja ne tvrdim da će cijena sutra ili prekosutra ili za godinu dana biti 140,120 kn ili 250 kn. Ono što znam je da Viro jedna od bolje upravljanih kompanija u RH, isto tako da je šećer blizu dna, a ono što mogu konstatirati da je cijena šećera nisko.

Viro je kompanija koja za sada nema problema sa likvidnošću, ima 500 mil kuna duga, što je dosta. TK je 240 mil, CFO je jedan od boljih u Hrvatskoj i to je dosada dokazano više puta. Također kratkotrajna imovina šećer + keš je cca = taj isti dug.

To mi daje ok fundamente i činjenice da uložim 10% porfelja na mogući prekoret, ništa drugo…


Evo još malo zanimljivih stvari.
1. Dijagram potrošnje šećera po stanoviku u kg po kontinentima
iz čega se može vidjeti da Asia i Afrika itekako mogu povećati potrošnju.
2. Graf potražnje iz kojeg se vidi očit trend rasta potrošnje koji naravno
i proizvodnja mora pratiti.
3. Primjeri stranih dionica šećera na 1.05-2.5 book-a i nekih 300-400% od dna.
4. Uvozna cijena šećera u EU zadnjih mjeseci raste uz silne količine šećera.
Nije jeftino Indijcima i dopremiti silne količine,a niti isplativo.

Zanimljiv je i podataka da EU ne proizvodi dovoljno šećera za svoje potrebe,
već cca 85% svojih potreba.

Lijepo,jos samo nedostaje graf proizvodnje šećera,da saznamo koliki je višak?
Da će dugoročno rasti potrošnja šećera u svijetu to svi znamo,kao i kave,kakao,svinjetine,soje itd…
Vaš link …
Koliko ja vidim forecast je i dalje loš ove godine i teško da će se ponoviti 2015/2016 godina.

Usput,vidim da vas zanima šećer,čemu Viro kad možete direktno kupovati neki ETF ili futurese?

https://www.agroklub.com/ratarstvo/ivo-resic-proizvodnja-secerne-repe-je-krema-poljoprivrede-biti-najbolji-isto-je-kao-sportasima-pobijediti-na-olimpijadi/40774/

Ove godine očekuje se veća potrošnja, dakle projicirano je bilo 171,5 milja, al bit će cca 174,6 milja.
A što se tiče proizvodnje projicirano je bilo 174,6 a moglo bi biti 178,4 milja.
Iako se te vijesti razlikuju od portala do portala.
Dakle 5 milja u etanol bi moglo spasiti stvar. Pogotovo ako u Indiji krenu
monsuni u 8mj. i El Nino moglo bi biti skakanja cijena u nebo.
Al to nitko ne može predvidjeti.

e, ovo su već malo bolje rasprave. napokon se krećemo prema nekamo.

Samo Jako, samo Aljoša, samo Vlahi ...

Pogledao malo taj cukar,ima nekog vraga u tome,vuče mi malo na kakao,bilo višestruko dno nedavno,kao višak na tržištu,ovo,ono… napravilo 40% od Nove godine!
Preporučujem ETF CANE za eventualno trgovanje,kome se ne da natezati sa futuresima,nije baš likvidan ali za ekipu koja je navikla na ZSE zapravo turbo likvidan.

Sigurno je da su ovakvi podaci o proizvodnji i potrošnji, o Brazilu i Indiji itd.. itd.. bitni i mjerodavni, ali možda postoje i drugi faktori koji odlučuju o cijeni šećera u EU. Prije nekoliko godina u jeku kvotne proizvodnje i zatvaranja viška tvornica po uglavnom novopridošlim zemljama u uniju, nadležna tijela EU-a su kaznila 3 največa proizvođaća šećera u Njemačkoj zbog otkrivenog dogovaranja cijena ! Ni modernije tvornice niti ekonomičnija proizvodnja u odnosu na istok im nisu bile dovoljne, nego su još na ovakav način pokušali iskoristiti povoljnu situaciju da poguše ili preuzmu novopridošlu konkurenciju. U nedjelju je u poljoprivrednoj emisiji VK televizije i Zadro izjavio da idući tjedan počinje isplata dodatnih 200 mil. eura proizvođačima šećerne repe iz poljoprivrednog fonda EU-a ali, vidi vraga, samo u starim članicama. Možda se na “tržišno pošten” način pripremaju za neočekivano dugo razdoblje niskih cijena šećera.


e, ovo su već malo bolje rasprave. napokon se krećemo prema nekamo.

Al si mezio malo??

Na 140 razmislim, ovisno o tome budemo li u višku opet ili u kakvoj-takvoj ravnoteži

ovdje je velika, velika zabluda da je sve gotovo. kako moz ebiti gotovo kad cemo opet imati višak – što je gore – imati višak prvu godinu, ili imati opet višak drugu godinu zaredom. sapienti sat.

Samo Jako, samo Aljoša, samo Vlahi ...

Investimire samo ti gledaj.

Danas još malo podebljao poziciju u Viru.

Lp


Investimire samo ti gledaj.

Danas još malo podebljao poziciju u Viru.

Lp

netko će se čuditi – ili moja strana ili Vaša.

Samo Jako, samo Aljoša, samo Vlahi ...

Ja dok podebljam s ovim prometom potrajat ce jos 3mj. Crobex ocekivano do 1840. Sad opet gore.

nemojte gledat svaki dan cijenu na burzi, ako neces udarati, postavi naloge i to je to….

vidimo se na komentarima za Q1_2018


nemojte gledat svaki dan cijenu na burzi, ako neces udarati, postavi naloge i to je to….

vidimo se na komentarima za Q1_2018


Kolega, na taj način ne mogu kupiti planirano.
Osim toga kupujem po skalama, 10% prva skala, 15% druga skala, 25% treća skala
i ako dođe do 4 skale onda ostalo planirano za kupovinu.
Ajmo na 150kn da još mezim

New Report

Close