VIRO (VIRO tvornica šećera d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska VIRO (VIRO tvornica šećera d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Ako je ovo precijenjena vrijednost, a što je onda bilo 1780 kn. Pa nisu u tom rasponu valjda djeca kupovala.


Izvjesce je lose i to nitko nemoze vise osporiti. Sto je sa perspektivom?

scenario je jasan, sada ce veliki igraci stvoriti pritisak na prodaji, cijena ce pasti 15-20%, plasit ce nas pricama o krizi secera u usa i eu, a istovremeno ti navijaci ce polako kupovati na niskim razinama, viro ce ostvariti solidne rezultate u prva dva kvartala, tu je blizu i cola ugovor, prošlogodišnje investicije pocet ce davat dobre rezultate, regionalna situacija ce se bitno popravit i u par mjeseci viro raste do 1500, i onda navijaci okrenu pricu, uzmu 40-50% a ovce se pitaju zasto su opet osisane.

zato pamet u glavu, razmislite prije prodaje, ovo je dobra dionica (raste proizvodnja 22%, raste prihod 17%, pokriva 2/3 tržista rh, skoro je monopolista kao ht), ovo izvjesce nije uopce tako tragicno, vise je tragicnija napeta situacija na burzi kad se krdom vrlo lako manipulira.

fly robin fly

2005 dobit 71milja
2006 dobit 101milja
2007 dobit 91milja
Slažu se kockice za rast firme i sad mi svi sa foruma i iz birtija važemo svaku
brojku, potez kroz kvartal ili mjesec ili dan, važemo svaki potez nabave prodaje,
više znamo o njihovu poslu od njih samih i lagano otpisujemo firmu kao loše.
Tu smo svjetski prvaci ali kad treba nešto napravit vlastitim rukama nigdje nikoga.


Sto je sa perspektivom? Losa kad pogledamo smanjenje cijene secera i neto profitne marze. Niti rijeci nije bilo o dokapitalizaciji. Upitno je sada moze li viro preuzeti sladoranu. Povecani su i troskovi prema kooperantima.

wow ti si fakat vidovit kada si sve to zaključio iz toga što zbog kasnijeg početka kampanje nisu uspjeli plasirati sav šećer do kraja kalendarske godine!!


RASHODI
D) Promjene u zalihama gotovih proizvoda i nedovršene proizvodnje 039 -74.185 -13.065

Može li netko detaljnije da objasni ovaj dio izvještaja…….

Znači 74 mil su im troškovi koje su imali za proizvodnju robe koju nisu plasirali ali im se oduzimaju od glavnih troškova.Kada plasiraju robu koju su proizveli tih 74 mil će im ući u troškove,ali će im i prihodi narasti od prodaje te robe.

SAM PROTIV SVIH

jel može netko komentirat AOP 059

Nema se tu šta komentirati povećali su zalihe za 138 milja,zato im je u AOP 039 -74 milje

SAM PROTIV SVIH

čini mi se da je ta zaliha uz neku maržu taman tolko kolko im fali za baremjednaku dobit, ali zaliha od prije, pa mi se čini da bi to trebala biti dobit veća za 10-15% nego 2006.

ali nisu realizirali

da li je to igra ili nesposobnost bumo vidli, ali me zanima koje izvješće i koju projekciju prihoda su imali oni koji su od robića kupili po 1500 kn, ili su i oni samo imali svrhu dizanja cijene i lagano aufwiedersehen mili moji

SKORa-M-A[color=blue][/color]


Izvjesce je lose i to nitko nemoze vise osporiti. Sto je sa perspektivom? Losa kad pogledamo smanjenje cijene secera i neto profitne marze. Niti rijeci nije bilo o dokapitalizaciji. Upitno je sada moze li viro preuzeti sladoranu. Povecani su i troskovi prema kooperantima. Drzava ne zeli povecati poticaje (nema kinte). Zalihe jesu nesto vece i to je nekakav mali plus. Jedino svjetlo bi mogla biti Coca Cola ali pod pretpostavkom da se ta suradnja ne dogodi uz minimalnu marzu. Plus su i nova trzista i povecanje proizvodnje. Sve u svemu ako ne bude daljnjeg odustajanja kooperanata od secerne repe nebi trebalo biti velikog pada cijene dionice. Uz ovu krizu na trzistima kapitala realna cijena dionice je po mojem misljenju oko 900 kn. P/E omjer uz tu cijenu je 13,5 a P/B 2,57. Medjutim ako neto profitna marza ostane na razini iz ovog izvjesca(oko 12,5%) onda je i ta cijena prevelika.

Mislim da bi ipak trebalo biti malo suzdržaniji po pitanju prognoze cijene u budućnosti, jer ipak zanemarimo li ovaj FI Viro je imao više nego dobre pokazatelje, dok je ovim FI jednostavno dobro zaljuljao dosad iznadprosječne pokazatelje.
Ali, ipak nije sve tako crno, projekcije u budućnosti su tu i moguće ih je ostvariti, veći je problem u tome što su investitori vjerovali da drže fundamentalno jako čvrstu dionicu dok se ovim FI crv sumnje može pojaviti, a zna se što iz sumnje može nastati. Znači pitanje je kako će se vrednovati ova dionica u skoroj budućnosti, jer to vrednovanje će sigurno ovisiti o tome kako će tko moći prožvakati ovaj FI.

dividenda za ovu godinu biti će 14 kuna po dionci.

Ako već neko nije postao.

Wile E. Coyote: Carnivorous Vulgaris; Apetitius Giganticus; Eatius Birdius

mislim da je današnja reakcija tržišta bila smiješno pretjerana. viro je na kraju pao više od podravke!?

btw da li je to zadržavanje zaliha preko nove godine moglo imati veze s čekanjem certifikata za coca colu u siječnju?

Rezultati poslovanja lansirali Viro u orbitu
Nikolina Rivosechi
nikolina.rivosechiatcharbusiness.hr 31.03.2008 11:14
Promijenjeno 31.03.2008 17:12

Zadnjeg dana prvog ovogodišnjeg tromjesečja redovni promet dionicama na Zagrebačkoj burzi iznosio je oko 56,8 milijuna kuna; dok je Crobex trgovanje zaključio na 3845,09 bodova i izgubio 1,58 posto, a u ovoj godini njegova vrijednost pala je 26,61 posto.

Kao najlikvidnije dan završavaju Hrvatske telekomunikacije koje su ostvarile gotovo 8,9 milijuna kuna prometa. Dionicama najvećeg domaćeg telekoma trgovano je po cijenama između 316,41 i 323,99 kuna, a zadnja transakcija zaključena je na gornjoj granici tog raspona pa je HT upisao rast od 1,25 posto.

U zadnjih sat vremena trgovanja među najlikvidnije dionice probio se HUP Zagreb koji je prikupio gotovo 8,5 milijuna kuna prometa. Njime je trgovano u rasponu od 2320 do 2470 kuna, a zadnja transakcija realizirana je nadomak gornje granice tog raspona – po 2468,89 kuna – pa je to hotelsko poduzeće ostvarilo rast od 0,57 posto.

Nastavi čitati
Oglas:

Atlantska plovidba dan je završila na 2450 kuna i izgubila 3,09 posto. Dionicama dubrovačkog brodara trgovano je po cijenama između 2420,02 i 2539,98 kuna.

Vlasnika je promijenilo 1588 dionica Ine, a njima je trgovano u rasponu od svega 15 kuna – između 2180 i 2195 kuna. Iako je dan završila bliže gornjoj granici tog raspona – na 2190,05 kuna – zabilježila je gubitak vrijednosti od 1,70 posto. Ta kompanija danas je objavila rezultate posloavanja za prošlu godinu u kojoj je ostvarila desetpostotni rast prihoda pa su oni dosegnuli 25,85 milijardi kuna; dok je dobit zbog višeg korporativnog poreza smanjena 1,6 posto i iznosila je 871 milijun kuna.

Rezultate poslovanja danas je objavila i šećerana Viro, a njezina dionica je već u prvih pola sata trgovanja (prije objave rezultata) izgubila 1,21 posto. Nakon što je objavljeno da je dobit te tvrtke u prošloj godini pala 10,11 posto i iznosila 91,52 milijuna kuna, vrijednost njezine dionice se strmoglavila. Tako najniža cijena po kojoj je njome trgovano iznosi 1136,01 kuna, a zadnja transakcija realizirana je po 1148 kuna pa je dnevni gubitak te dionice 9,61 posto. Neke od 2368 protrgovanih dionica vlasnika su promijenile i po 1249 kuna.

[thumbsup][thumbsup]


mislim da je današnja reakcija tržišta bila smiješno pretjerana. viro je na kraju pao više od podravke!? btw da li je to zadržavanje zaliha preko nove godine moglo imati veze s čekanjem certifikata za coca colu u siječnju?

Možda je, to sam i ja pomislio.

No ajmo se prestati igrati dioničara i biti oni. Svatko sa imalo znanja zna da se kupuje budućnost neke tvrtke a ne prošlost. Ono što ja označavam kao plus i u što vjerujem je slijedeće:

1. ove godine neće biti problema sa zalihama- dakle i sa popunom kvota jer imaju višak zaliha
2. investirali su u opremu koja im omogućuje preradu sirovina iz trećeg svijeta, koja ne podliježe troškovima EU, dakle, marža bi se trebala u odnosu na taj dio povečati, bez obzira na eventualno smanjene cijene šećera u EU zoni
3. isto zbog 2.- povečanje proizvodnje na 233.000 tone; odnosno za izvoz 60.000 t iz domaće sirovine, a 100.000 t iz uvoza trećeg svijeta- dakle, proizvodnja i više nego duplo sada
4. dobili su certificat za coca colu- to do sada nije bilo objavljeno, već je krajem 2007 godine bio samo članak da su u prgovorima i da se vrši audit. Dakle ovo je nova činjenica. Certificat su dobili ne samo za Hrvatsku već i za druge zemlje. U 6 mj istiće ugovor sa coca-colom sa dosadašnjim dobavljačem. S obzirom na troškove koje je imao viro u uvođenju novih tehnologija kako bi dobili taj certificat, ja vjerujem da je već nekakav letter of intent već potpisan ( zato su i u business hr objavili da je potpisn već ugovor- koji je poslije demantiran- vjerojatno je viro dobio malo packi po prstima zbog curenja informacija, pa nisu dali u medije niti da je certificat dobijen).

Zašto je posao sa coca colom bitan? -citat Zadre od 7.1.2008.- Virovitica online

“…do sada se kompletan tekući šećer za proizvodnju sokova uvozio. Dovoljno je reći da Coca Cola u Hrvatskoj godišnje koristi oko 20.000 tona takvog šećera. U Hrvatskoj se koristi tekućeg šećera gotovo kolika je proizvodnja jedne naše šećerane. Mi možemo prozvesti između 40.000 i 45.000 tona tekućeg šećera, a dio će se moći plasirati za izvoz. S Coca Colom se pregovora za plasman šećera u svim njihovim punionicama u regiji.”

Dakle, taj certificat su dobili. Još ranije u jednom od članaka, je napomenuo da planiraju napadati i ostale punionice u RH koje također uvoze tekuži šečer.

Zato mislim da je budućnost svijetla.

Nakon izvješća za 3 Q 2007 i velikog povećanja dobiti cijena je na burzi PALA i svi su se čudili i pitali kakva je to burza i okruženje .

Ovo izvješće se jako dobro , stvarno pozitivno i vidi se da kompanija ozbiljno pristupa poslu te da ima vrlo dobre planove za 2008. godinu.

A to što bi svi htjeli da dobit raste po enormnim stopama pa da se divimo hrvatskom čudu, samo je naša pretjerana želja da se izvadimo iz ovog općeg sranja .

Cijena na burzi bi zbog ove programirane FONOVSKE BANANE bila ili ista ili čak opet tonula i opet bi se svi čudili .

Šta nam u ovom trenutku vrijede super izvješća građevinara , npr. izvrsno INGRE, IGH , TEHNIKE , kad
NAM FONDOVI I NOVOSELI RADE ŠTO HOĆE.

Viro je sjajna firma i to će se vrlo brzo i ovdje na cijeni pokazati !

A koliko nosi taj posao sa coca colom- vidljivo je iz ovog članka- duplu dobit.

“Tragom informacije, u poslovnom tjedniku business.hr objavljen je članak pod naslovom Šećerana Viro potpisuje ugovor s Coca-Colom.
U njemu, između ostalog, stoji da će šećerana Viro do konca godine dobiti certifikat koji će joj omogućiti da postane Coca-Colin dobavljač, a u prvoj polovini 2008.( dakle do 6 mj) trebao bi se potpisati komercijalni ugovor vrijedan najmanje 50 milijuna eura godišnje
Iz kompanije Coca-Cola HBC (Hellenic Bottling Company), koja je jedna od ključnih Coca-Colinih punionica na svijetu sa sjedištem u Grčkoj nije se mogla dobiti službena informacija, kao ni iz šećerane. Za prošlotjedne kontrole, koju su obavili Coca-Colini predstavnici iz Rumunjske, utvrđeno je da u Viru moraju ispuniti samo još nekoliko uvjeta za dobivanje certifikata. -dakle-ovo su dobiliPrema objavljenom, čini se da bi Viro za Coca Colu mogao proizvoditi oko 90 tisuća tona tekućeg šećera, te se vjeruje da bi sva proizvodnja koja se sada izvozi na tržište Europske unije (60 tisuća tona) plasirala Coca-Colinim punionicama. Oko 20 tisuća tona Viro bi proizvodio za punionicu u Hrvatskoj, što je posao vrijedan oko 12 milijuna eura. Sada ova punionica šećer dobavlja iz Bugarske, a riječ je o glukoznom sirupu koji se proizvodi na bazi kukuruza i takav se ne proizvodi u Hrvatskoj. Preostalih 10 tisuća tona isporučivalo bi se punionici u Bosni i Hercegovini, a vrijednost posla bila bi preko pet milijuna eura.
Coca-Cola nema certificirane dobavljače šećera u regiji i Viro će u tome biti prvi. “

A ovo je prenio strani tisak ( sad sam upravo shvatio da samog sebe podsjećam na kolegu Matrixa- hehe)
Izvor: http://www.pioneer-investors.com
26/11/2007
Viro Sugar signs deal with Coca-Cola

In the first half of 2008, Viro sugar refinery will sign an agreement to become the supplier for Coca-Cola, the world’s best-known producer of non-alcoholic beverages. The proceeds from the agreement for Viro sugar refinery are estimated at EUR 50mn per year, ‘Croatia Today’ reports.
Since neither Viro nor Coca-Cola Hellenic Bottling Company (one of Coca-Cola’s key bottlers in the world) were ready to comment on it, Business.hr portal talked to a source close to the company. Coca-Cola HBC merely said that the issue of suppliers is a very delicate one for Coca-Cola and no information on this can be revealed.

Viro sugar refinery has been preparing for the deal for a year and a half; because of Coca-Cola’s strict rules, Viro has invested EUR 3-4mn in equipment. A recent inspection from Coca-Cola showed that only a few minor conditions are to be met in order to obtain the required certificate. Viro could be producing 90,000 tonnes of liquid sugar for Coca-Cola alone – a job worth more than EUR 50mn every year.

Viro’s entire annual production – some 60,000 tonnes – is currently exported to the EU market. This quantity cannot be exceeded because of the quota for exporting sugar into the EU – in the Croatian case, it is 180,000 tonnes (60,000 tonnes for each of the country’s three refineries). From now on, the whole quantity will be shipped to Coca-Cola instead of to current EU clients. Switching to the new client would bring the refinery EUR 17mn. Viro will also be Coca-Cola’s first certified regional supplier of sugar.

New Report

Close