“Uvezimo radnike s Filipina, vrijedni su i skromni, a radit će i za 500 do 600 eura”

Naslovnica Forum Komentari članaka “Uvezimo radnike s Filipina, vrijedni su i skromni, a radit će i za 500 do 600 eura”

Forum namijenjen komentiranju objavljenih članaka.

Ekonomski rast je funkcija samo dvije varijable: rast populacije i rast produktivnosti. Imigranti imaju pozitivan utjecaj na obe varijable. Sve bogate zemlje imaju veliku imigraciju, sve siromasne veliku emigraciju.

Problem je sto imigranti idu u zemlje gdje se moze zaraditi i ustediti vise nego kod kuce. Imgiranti ce nekada i pristati raditi za vrlo male place ali pod uvijetom da njihova djeca udju u kvalitetan obrazovni sustav. Hrvatska taj sustav nazalost nema.

Mislim da nece biti puno interesa na Filipinima za rad u Hrvatskoj. Eventualno medicinske sestre u tranzitu za Njemacku.

Moje iskustvo s Filipincima je da su jako dobri radnici. Mislim da su barem duplo brzi nego Kanadjani, jako su okretni, brzo uce i rade malo gresaka.

Stern polazi od totalno pogresne pretpostavke. Ogromna vecina Hrvata nisu rasisti i nece platiti nekoga manje samo zato sto je Filipinac ili Filipinka.

The nine most terrifying words in the English language are: "I'm from the government and I'm here to help" - Ronald Reagan

Fizikalno…rad je djelovanje sile na putu…npr držati u rukama vreću cementa bez pomaka nije rad, ali se opet čovjek dobrano namuči držati tu vreću…ono što povezuje ove “pojave” jest vrijeme…vrijeme je dimenzija koja radu mora definirati vrijednost…izjava dotičnog gospodina, “Radili bi za mjesečnu plaću od 500-600 eura neto”, bez dimenzije vremena za mene nema nikakvog smisla. Pitam vas gospodine Štern, koliko bi oni radili dnevno za taj novac? Plaća je derivat onoga što dobiješ kada podijeliš neto dobit sa satima rada i ništa drugo…dakle, neto dobit/sati rada i sve drugo možemo okačiti “mački na rep”.
Ja primjerice u mojem malom gradu znam barem stotinjak ljudi koji nedaleko turističkih meka rade u 4 smjene, bez praznika i vikenda i sve to za manje od 500-600 eura plaće mjesečno. Zašto ti ljudi i dalje u takvim uvjetima rade za manji novac od spomenutih 500-600 eura mjesečno kad ih na 30ak kilometara čeka veća mjesečna lova sa plaćenim smještajem? I nije mi jasno što se uostalom svi skupa još uvijek čudimo ko “pura dreku” da nema radne snage u RH…pa u Kini je prosječna plaća gotovo pretekla našu rvatsku prosječnu platu…gospon Štern, daj se povežite sa rvatskom realnosti i ne laprdajte o Filipincima i inima koji će k nama doći da rade za zamislite, svega 500-600 eura…nemojte da vas čuju svi oni jadni ljudi koji rade u toj istoj rvatskoj za mnogo manje od spomenutih 500-600.

TRTF-R-A: Bio on crn ili bijel, tartuf je uvijek gastronomski dragulj. Ali kao i svaki drugi dragulj i tartuf se teško pronalazi.

“Vrijedni su i skromni, radit ce za 500-600€”….
Hm, evo onda jos bolje ideje, zamjenimo tebe i ostale politicare Filipincima i ustedit cemo toliko da prestignemo i Njemacku, a i njihova snalažljivost u korupciji nije ni 20% naših majstora zanata!

Ja bi ovog velikog strucnjaka zamjenio sa filipincem i dao mu 1000 eur placu….sto bi u konacnici bilo 10 puta manje nego on izvlaci iz drzavnog proracuna mjesecno…
Dobro je netko rekao…kakvi uguzi…

MOJI POSTOVI NISU SAVJET NA KUPNJU,NA PRODAJU,NITI NA BAVLJENJE DIONICAMA,NITI SU INVESTICIJSKI SAVJETI ILI PREPORUKE

Kako li je samo ovaj lop*v pametan, a da se malo podigne plaća u tim djelatnostima? Šatro ne bi bili konkurentni, a u Dubrovniku tih pi*ljivih 6oo EUR zarade za 3 dana na 1 malo pristojnijem apartmanu. On se silno u životu naradio dakako.

Svaki konzul, veleposlanik Itd. Gleda kako da plasira proizvode, usluge, snagu svoje zemlje u državi u kojoj se nalazi. U Hrvatskoj je to obrnuto čini se a sad se vidi i zašto, jasno ko dan osobni interes. To je objašnjenje za svakog onoga tko stavi politiku i business u istu rečenicu: filipinski radnici s razlogom rade za mali novac i on to jako dobro zna a nivo korumpiranosti u toj državi odgovara njegovom profilu. Tako da nije čudno da jedan takav Tzv busnissman, političar, počasni da ne velim šta razmišlja na takav način. Ljudi koji nas predstavljaju i koji trebaju štititi naše interese deru nas na sve Mile i nemile načine pa se jos i nazivaju uglednim busnissmanima. Nadam se da ni to neće trajati vječno.

Uživam slušat kmečanje poslodavaca izrabljivača tijekom turističke sezone. Plaćali i iskorištavali Slavonce, a samim time i domaće jer su iz unutrašnjosti ljudi rušili cijenu rada i sad pa-pa. Nema više, kako bi rekao Avdić: Gotovo je Rodrigo. I sad kuknjava – nema tko radit! I oni bi uvozili radnu snagu – ajde brrate uvezi, od kud?

New Report

Close