Utjecaj kretanja svjetskih indeksa i cijene nafte na TK Hrvatska

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Utjecaj kretanja svjetskih indeksa i cijene nafte na TK Hrvatska

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Još gledam, kako ’21. kad piše ’22.

Da, koliko sam površno sinoć čitao, držali su hrpu 💩💩💩 od obveznica. Fascinantno.

https://finance.yahoo.com/news/svb-chief-sold-3-6-233758987.html

 

(Bloomberg) — Silicon Valley Bank Chief Executive Officer Greg Becker sold $3.6 million of company stock under a trading plan less than two weeks before the f…

 

Zato se budžovani uvijek snađu.

Nadam se da će do ponedjeljka nekako sanirati ovu štetu, priča se da će ju preuzeti JP Morgan ili netko takav. Navodno 50% kompanija finaciranih od strane VC-eva u Silicijskoj dolini drži novce u toj banci.

You can't stop the waves. But you can learn how to surf.

Kuku lele taman nam je krenulo. Samo da u ponedjeljak ne počme kod nas bježanija

To malo HPBa što sam imao sam prodao odmah čim su naši donijeli odluku da HPB preuzme Sberbank.

Jednostavno NE ZNAM što je sve preuzeto i neću se praviti da razumijem poslovanje banaka do te mjere jer ga ne razumijem. Onda kasnije, kad se dogode ovakve ružne stvari, kao sa SVBom u Americi, bude suza, bude svega… Od prvih spomena recesije prošle godine, ja sam izašao iz dionica banaka, uključujući i ZABE, koje sam imao na tone… Je.. narasla je unazad par nekoliko mjeseci snažno i oke je, ali je tu previše nepoznanica, previše netransparentnosti za moj ukus.

yieldchaser, 11.03.2023. u 14:38

@Djubre

Kaj uopće imaš? Kolko % si u cashu?

Spominjao je kolega tvoj portfelj, da ga rijetko mijenjaš, ali ja ga ne znam. Znam da si prije imao LURU…

Mislim da mi je keš oko 50%

S tim da nikada nemam ni namjeru biti više od 60% u vrijednosnicama.

Narodne obveznice 10%

Kripto jedva 5% trenutno.

Od dionica najviše Petrobras. Jer dobivam dividendu oko 70%. I to idu kvartalno pa odmah dio reinvestiram. Dođe oko 80%. Bolesno ali istinito. Da padnu na 0 ne bih bio u gubitku🤣

Na ZSE uglavnom ATGR, ERNT, IKBA, ADRS, CKML. Nekako uvijek gađam prehranu i farmaciju.

Nešto BCIN, JDGT I VLEN.

Pokušavam doći do veće pozicije u KTJV. Mislim da će to biti pun pogodak nakon što NEXE izađe. Mala zaduženost. Dobra dobit. Čak i uz skrivanje zbog ekstraprofita.

I dalje nešto kupujem po ZSE iako mislim da se vani spremaju sra*a i da Putin može svakog trenutka napraviti još veće sra*e. Ne znam zašto. Sve smrdi na krvavi pad a ja se mislim kupiti😓😓

Trolam, hejtam, vrijeđam, ponižavam, omaložavami - mućki Džubrarim.

Citam jucer cijeli dan o SVB-u… stvarno se nadam da ce se drzava do sutra oglasiti po ovom pitanju i umiriti stedise. U suprotnom bismo mogli vidjeti nevidjeni bank run na sve druge manje regionalne banke i posljedicno kaskadni efekt na sire gospodarstvo.

You can't stop the waves. But you can learn how to surf.

Ne vidim nekog razloga zašto bi bila panika u našim bankama. Naročito malim koje se ne guše u debilnim dugoročnim obveznicama.

Najviše će patiti vanka IT sektor, posebice Cloud.

Kod nas bi jedino SPAN mogao osjetiti jer je jedino on kod nas izložen Cloud biznisu i Microsoftu (koji je izložen kroz masu manjih start up-ova). Ali opet sumnjam da će i SPAN to puno osjetiti. Barem ne dugoročno. Kratkoročno bi mogli biti vidljivo u Q2 i Q3.

Mene više brine pad maloprodaje koja kreće vući veleprodaju, kao i općenito medvjeđi market. Kad tad ćemo i mi to osjetiti. Samo da ne bude kao 2007-2008 kad su pare samo nestale s burze. Spaljene. Adio

Trolam, hejtam, vrijeđam, ponižavam, omaložavami - mućki Džubrarim.

Bah… tko je 2008. dočekao u value dionicama i s dovoljno casha..iz cijele priče je izašao još jači..

Nemam namjeru brinuti se oko toga što će izvesti Putin, ali oko toga što bi mogla izvesti Kina, tj. Amerika, e to me brine. Sukob oko Tajvan(a)(skog tjesnaca) i Južnog kineskog mora bi mogao doći ranije nego itko očekuje. Kinezi imaju Sun Tzu…”kad si jak, doimaj se slab..” itd. Isto tako, oružane snage im rastu tolikom brzinom da nije isključeno da će Amerika napraviti neki false flag attack na njih, samo da ima casus belli. Problem s Kinom je što oni tvrde da grade toliku ratnu mornaricu i vojsku općenito za “obranu”, iako ti nije jasno od koga se točno brane i što će im tolika vojska u obrambene svrhe? Jedan razarač mjesečno isplovljava.

Sukob im je imanentan ukoliko se nešto radikalno ne promijeni, a ne vidim što. S Rusijom će se riješiti nekako na godinu ako Trump ili DeSantis pobijedi na izborima… s Kinom ne vidim neko rješenje jer preko 80% agresivnog ponašanja potencira Kina. Oni se ponašaju kao da je cijelo Južno kinesko more njihovo teritorijalno more. Tamo su sagradili hrpu tih umjetnih otoka, uništavajući koraljne grebene.. potpuno ignoriraju Konvenciju UNa o pravu mora iz 1982. godine and much more…

Ako opet dobiju Demsi u Americi, vjerujem da je moguć oružani sukob Kine i Amerike već krajem iduće godine. Nadam se da sam u krivu. Ovo kao nekakav ‘savršeni’ pretext za WW3. Tako i WW2. Počelo je tamo u Mandžuriji još 1931. svi su se pravili ludi, slično(ne i isto) kao oko Donbassa pa 1937. u Kini i onda Poljska 1939. Zanimljivo je kako su i danas opet i Kina i Poljska “u igri”. Povijest se ne ponavlja, ali se rimuje.

@yieldchaser

“Bah… tko je 2008. dočekao u value dionicama i s dovoljno casha..iz cijele priče je izašao još jači..”

.

Ja bih na ovo dodao da onaj tko je 2008. dočekao 100% u keshu je iz cijele priče izašao VIŠESTRUKO bolje od onih koji su taj pad dočekali u value dionicama i keshu.. o tome se radi.

.

Proživio sam 2008., u takvim slučajevima sve selektivno pada, nitko te ne pita koliki ti je dividend yield. Naravno da više padnu precijenjena g.vna nego dividendne dionice, ali i one jako nastradaju. Npr. jedan ERNT je 2008. pao 75%. Jest da današnje valuacije nisu usporedive sa tadašnjima, ali shvaćaš poantu.

.

Ja recimo uopće ne razmišljam o Ukrajini i Putinu u kontekstu pada tržišta. Nije nam Putin donio inflaciju, nije Putin taj koji diže kamatne stope, radi QT… Nije zbog Putina niti Tajvana bankrotirao SVB… Putin je uz sve ovo još jedan dodatni rizik, ali nije primarni razlog za oprez.

You can't stop the waves. But you can learn how to surf.

Jasno.

Vele ga taj SVB da je prodao te 💩 obveznice uz gubitak, a ‘narasle’ su kamatne stope. Budimo realni.. stope od 4 do 5 % nisu nikakve ekstra stope, nego treba ući u razlog zašto oni uopće prodavali te obveznice, uz toliki gubitak? Očito je da su imali problem s likvidnošću pa su morali, s tu se nameće opet novo pitanje – zašto su imali problem s likvidnošću? Što stoji iza toga? Ili je novac na neki nezakonit način izašao iz te banke ili je ono o čemu diskutiramo, a to je insolventnost većeg broja njihovih jačih klijenata. Ako je ovo drugo…

Sve ovisi o vjerojatnosti… koliko smatraš da je vjerojatnost da se dogode neka jača 💩 koja bi izazvala takav slom tržišta o kojem pričaš. Ako je šansa za to recimo 20%, što to u praksi znači? Da u pet godina može biti jedna u kojoj će sve dolje? Opet je pitanje pod kojim okolnostima, hoće li biti vremena (barem djelomično) izaći.. Sjeti se kraja 2021. i kako masa ulagača nije htjela van iz ADPLa. Sad pak jako žele unutra i također griješe. Ali na stranu to.

Ako mogu 4 godine zaredom stvarati u prosjeku najmanje 7% godišnjeg prinosa, zašto bih čučao sve te četiri s 85 ili više % u cashu? U ‘strahu’ od jedne loše. Pričam za ZSE. Po pitanju NYSE i Amerike ne bih bio više od 20% u dionicama. I to što je šansa za nešto takva i takva, ne znači da će se to nužno i dogoditi. Može se ne dogoditi ništa.. okolnosti se promijene. Da treba biti spreman, treba. Ali mi je puno ugodnije kad cijelim putem zarađujem, nego kad ne.

U SVB-u su depozite držali uglavnom manje tehnooške kompanije. VC-evi su preko te banke financirali startupe. U zadnje dvije godine kako je likvidnost eksplodirala SVB-u su depoziti porasli 2 ili 3 puta. I šta su napravili, kupili su prije dvije godine 10Y obveznice, dakle sve legitimno i logično. Ali, dolazimo do 2022. gdje je FED jako naglo podigao kamate, stvari su ispale iz ravnoteže, poklopilo se nekoliko okolnosti.

.

Sa jedne strane ste imali niz nepovoljnih okolnosti po depozitare, te tehnološke kompanije:

– startupi su inače palionice novca, a u okolnostima inflacije su se troškovi poslovanja bitno povećali,

– zbog zaoštravanja financiranja / skupljeg novca VC-evi su pažljivije birali koga i kako će financirati,

– kako je FED podigao kamate odjednom je postalo isplativije da kompanije novce drže u obveznicama koje ti daju 4-5% kamate, puno više nego što su kamate na štednju.

Sve ovo su bili razlozi ubrzanog povlačenja depozita iz banke.

.

Sa druge strane i banka je imala neke nepovoljne okolnosti. Naime, depozite su većinom držali u 10Y obveznica i mortgage-backed sucuritiesima (ne znam hrvatski prijevod). Nezgodno je bilo što su obveznice kupili prije dvije godine kada su prinosi bili jako mali (napamet, oko 1,60%). Inače, banke imaju dvije vrste portfelja u kojemu drže obveznice – obveznice koje kupuju sa ciljem da ih drže do dospijeća i drugi portfelj u kojem kupuju obveznice sa kojima planiraju trgovati. Veći dio su držali u portfelju koji nije bio namjenjen za trgovanje pa portfelj nisu imali obvezu revalorizirati. Tu se akumulirao jako veliki gubitak jer je u međuvremenu FED podignuo kamatne stope i cijena tim obveznicama je jako pala. Imali su ogroman nerealizirani gubitak.

.

I onda se dogodilo da su se te sve okolnosti poklopile na način da je zbog povećanog odljeva depozita banka došla u situaciju da je morala prodati dio tih obveznica kako bi došla do likvidnosti, a kada ideš sa tim obveznicama u prodaju moraš ih svesti na tržišnu cijenu. To su napravili i realizirali gubitak više od 2 milijarde dolara. Sve su ovo najavili investitorima. Uz to su najavili izdavanje hrpe novih dionica kako bi došli do dodatne likvidnosti jer su računali da im je to jeftinije nego prodavati ostatak ovih obveznica kojima je pala vrijednost.

.

Na ovo je tržište jako loše reagiralo, cijena dionice im je na ove vijesti u danu pala valjda 50% (pišem napamet, važna je poanta). Investitori su počeli na ovu situaciju i splet okolnosti počeli obraćati pažnju i shvatili da su i mnoge druge banke u sličnoj situaciji pa su preventivno pale dionice i drugih banaka. I šta se onda dogodi – depozitari se uplaše za svoje depozite i eto ti klasični bank run. U jednom danu je banka dobila zahtjev za isplatu više od 40 milijardi dolara, imali su likvidnosti za svega 20 milijardi… i eto ti default. Ovo se dogodilo u petak poslije radnog vremena.

.

Najbizarnije je što je banka solventna, book value im je i sa tim revaloriziranim obveznicama valjda 10 milijardi dolara… jednostavno se dogodio bank run, to nijedna banka ne bi mogla podnijeti.

.

I sada se svi brinu šta će biti sutra. Ako država tu odmah ujutro ne uskoči i da štedišama nekakve garancije sigurno ćemo vidjeti bank run na cijelom nizu drugih manjih regionalnih banaka. Šta bi ti kao štediša napravio u ovakvoj situaciji? Ja znam da bih ja preventivno sve novce koje bih eventualno imao u nekoj manjoj banci odmah pokušao prebaciti u neki JP Morgan i sličnu top 4 banku, neku banku koja je “too big to fail”, banku koju će država morati spašavati, to je u ovakvom slučaju najsigurnije rješenje.

.

Ovo nije bila neka bezvezna banka, to je 16. najveća banka u SAD-u. I nema nikakve veze sa cryptom (kako vidim da pišu na drugom forumu), tj. uzrok padu nije crypto, radi se o tome da u toj banci depozite drži i firma Circle, ta firma izdaje stablecoin USDC koji je zbog ovoga izgubio peg za dolarom i izazvao disbalans i u kripto svijetu.

.

Pizdarija samo takva. Banka je radila sve legitimno, bila solventna, ali nisu baš bili vizionari, nisu računali na skori kraj ere jeftinog novca i veliko povećanje kamatnih stopa. Depozite su pokrivali dugoročnim obveznicama umjesto kratkoročnim i sada kada su se depoziti naglo ubrzano počeli povlačiti… eto sranja.

You can't stop the waves. But you can learn how to surf.

@yieldchaser

”Sve ovisi o vjerojatnosti… koliko smatraš da je vjerojatnost da se dogode neka jača 💩 koja bi izazvala takav slom tržišta o kojem pričaš. Ako je šansa za to recimo 20%, što to u praksi znači? Da u pet godina može biti jedna u kojoj će sve dolje? Opet je pitanje pod kojim okolnostima, hoće li biti vremena (barem djelomično) izaći.. “

 

Upravo tako, sve je stvar vjerojatnosti i očekivanja, stalno to ponavljam. Naravno da gledano dugoročno će se stvari popeglati, možemo imati 4 dobre godine i jednu lošu pa u prosjeku biti u dobrom. Ali kako rekoh, ja očekujem da je ta jedna loša godina upravo u tijeku, u razvoju, pa mi je glupo sada ići all in i sebi mantrati kako je to sve nevažno jer sam ja dugoročni investitor, bitno je gledati dugoročno, višegodišnji prosjek… Zašto da svjesno krenem sa, ne znam, 50% minusa ove godine, ako smatram da ću uskoro moći sve to što planiram kupiti za 50% popusta?

.

Ja se držim one definicije da je investitor ustvari špekulant koji je zaglavio u dionici. Ja želim biti dugoročno u dionici svojom voljom, ne želim ostati tu zaglavljen zbog vlastite gluposti. Ako budemo vidjeli u ovoj ili sljedećoj godini veći pad naravno da ću ući sa vjerojatno 80% novca u dionice, neću vječno biti na samo 15%, ali do tada ću raditi ovako kako sam opisao.

.

Ima ona izreka, parafraziram: Kada je sunčano, cesta suho, možeš dati gas, ali kada vidiš da je počela kiša, cesta je skliska, vrijeme da malo usporiš… Meni se čini da kiša pada već neko vrijeme, a da bi nam uskoro moglo doći i olujno nevrijeme. U takvim situacijama je uputno parkirati se negdje sa strane. i čekati da oluja prođe. Čemu riskirati? Najgore što mi se može dogoditi ako nisam u pravu je da propustim nekakvu veću dobit (manju dobit ću garantirano imati zbog ovakvog ranije opisanog pristupa), ali to mi je puno prihvatljivije nego da pokupim velike minuse.

You can't stop the waves. But you can learn how to surf.

@yieldchaser

Kada kamata poraste sa recimo 2 na 5% je velika stvar, iako se čini kao mala promjena. Ako gledaš 10Y obveznicu prinos na 2% iznosi 1,02^10=1,22, dok 5% daje 1,05^10=1,63… to znači pad te obveznice za velikih 25%.

You can't stop the waves. But you can learn how to surf.

New Report

Close