Utjecaj kretanja svjetskih indeksa i cijene nafte na TK Hrvatska

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Utjecaj kretanja svjetskih indeksa i cijene nafte na TK Hrvatska

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

I, medvjedi dragi, kako vam se ovo čini? Care to comment?

[img]http://www.wtrg.com/daily/small/clfclose.gif[/img]

US took freewheeling capitalism to the limits and the wheels came off



Ako INA ne bude prodana za 3000 (u što čisto sumnjam jer MOL neće sam sebi dizati cijenu – bliža je ona od cca 2600kn) mislim da će biti zanimljivo gledati kako Crobex ide ispod 3000 i kako nastaje panika.

Ne znam čemu ovakvo pisanje.
Zar stvarno razmišljaš ovako kako si napisao ili možda umišljaš da svojim pisanjem možeš utjecati na neka događanja?

MOL neće sam sebi dizati cijenu?!
Pa nije MOL u poziciji da određuje cijenu (to može činiti eventualno drIvi).
MOL je u poziciji da nudi, a dioničari odlučuju po koliko će se prodaja ostvariti.

Ako je u pitanju farsa i isceniranje neuspjelog preuzimanja, onda će ponuditi cijenu približnu onoj kojoj ti navodiš.
Ukoliko stvarno žele kupiti, ponuditi će cijenu za koju pretpostavljaju da će kod dioničara biti prihvaćena.

Koju ponudu bi ti prihvatio, s obzirom da si inu najvjerojatnije kupovao u rasponu od 3000-3200?
[/quote]

kondor75
verdiKoja je para u pitanju za tu INU? Prognoze ništa! Insajd inf. isto ? Kristalna kugla ako baš nema ništa pouzdanije?

http://business.hr/Defaul…amp;readcomment=1#comment

a zipa ovog majstora …

von braun 12.08.08 17:57
Molova ponuda je 2600 kn.
OVO NIJE FAKE.
OVO JE STVARNO.
INSAJDER JE PROVJEREN


I, medvjedi dragi, kako vam se ovo čini? Care to comment?

Ma brate mili koji medvjedi, toga nema kod nas. Febo je to lijepo objasnio. Medvjedi zaradjuju na padu, a ovi sto se furaju na medvjede postaju bikovi onog trenutka kad kupe… sto ih naravno, cini jos jadnijim.

ume da broji sarafe, ali krivo:procenat i tacno; povjest;samnom, neznam, 100 ATPL=1000E, uvjek, vjest..plata?!, dejstvuje

Europa u Crvenom.
Vaš link

European index futures fall 0.5 pct in early trade
LONDON, Aug 13 (Reuters) – European stock index futures fell 0.5 percent in early trade on Wednesday, tracking weakness in U.S. and Asian markets on concerns about economic growth and losses in the financial sector.
Vaš link

SAMPRAS: "Mogu biti odmoderiran kad hoću, najbolji prika mi radi na Poslovnom"

Slažem se sa napisanim (logično), međutim kakva farsa, moramo biti svjesni i činjenice da ako su pametni (pretpostavljamo da jesu 🙂 ) ne mogu ponuditi veću cijenu od one koju drže realnom vrijednošću poduzeća, inteligentni investitor bi na tu realnu htio još određeni diskont – tj. meni nije jasno kako bi netko bio spreman platiti više od 2000 kn. To mislim opčenito, recimo ja ne bih kupio za više od 2000 kn – 2200 kn. No ovdje naravno da se radi o određenim sinergijskim efektima… tako da njima INA vrijedi naravno više nego meni! E sad koliko točno više… ??, da li je 2600 kn ono koliko mogu podnijeti, ili 3000 kn… ??


lynx ti ocito mjesas neke stvari. nakon sto definiraju fair cijenu INE, a vjerujem da Madjarima to nije problem s obzirom da imaju clanove uprava tamo i da su oni ti koji kontroliraju informacije koje ide prema van, nikakav dikont ne dolazi u obzir, tako da ti krivo spominjes inteligentnog investitora…

Ono sto ide jesu premije. Dobro si spomenuo vecu vrijednost koju INA ima MOLU nego malim dionicarima zbog potencijalnih sinergijskih efekata, odnosno ono sto se zove "investment value"

2. Premija jest ona koja se odnosi na preuzimanje kontrolnog paketa. Imas studije koje racunaju kolika je bila premija u kojoj industriji sto ti moze biti indicija i u ovom slucaju. Na godisnjem sam te mi se ne da ceprkati koliko je za naftnu industriju, no 20% se cini razumno

3. Bez obzira sto je OMV sluzbeno obznanio kako odustaje od MOL-a, Mol je pokrenuo ovu pricu kako bi Ina ispala poison pill, e pa bi im ja i takvu premiju naplatio…

Najsmjesnjije je sto DRIVO, INA ili bilo tko nije izasao s fair procjenom INE te na taj nacin otklonili sumnje oko eventualne prodaje INE….

***nemam Inu

DIONICE KAO ŠTO JE HDEL TREBA IZBACITI S BURZE JER SU ZAMKA ZA MANJINSKE DIONIČARE

lynx ti ocito mjesas neke stvari. nakon sto definiraju fair cijenu INE, a vjerujem da Madjarima to nije problem s obzirom da imaju clanove uprava tamo i da su oni ti koji kontroliraju informacije koje ide prema van, nikakav dikont ne dolazi u obzir, tako da ti krivo spominjes inteligentnog investitora…


diskont je uvijek i svima potreban – osim budalama (recimo Rusima, tako da, možda je glavna stvar hoće li biti i nekih kontraponuda :D). A mnogo je budala, i među daleko daleko močnijim/bogatijim investitorima/kompanijama nego je to MOL (ili OMW). Tako da… možemo se i tome nadati, tuđu glupost treba iskoristiti 🙂


Ono sto ide jesu premije. Dobro si spomenuo vecu vrijednost koju INA ima MOLU nego malim dionicarima zbog potencijalnih sinergijskih efekata, odnosno ono sto se zove "investment value"

pa o tome ja i govorim, njima vrijedi više, sasvim logično – ja samo kažem da ne mogu procijeniti koliko točno više, samo sam o tome govorio i u ništa ne ulazim što ne znam pouzdano, oni su ti koji mogu – a mi možemo vjerovati ili misliti da blefiraju… prihvatiti ili ne prihvatiti ponudu stvar je malih dioničara svakog po na osob.

MOL ima samo jedan zadatak sada: dobiti INU što je jeftinije moguće (kao i pri svakoj kupovini, od kupovine namirnica na placu pa dalje :D), kako će to postići njegova je stvar, malo blefiranja, malo neuspjele ponude možda, ponavljanje kasnije… ovisi u puno faktora, prije svega postojanju možda kontraponuda 😀

To što nama izgleda kao premija na preuzimanje, zapravo je diskontirana ona cijena koju smatraju fair (za većinski udio), to bi meni bilo jedino razumno. Ako je njihova procjena dovoljno velika "premija" će biti primamljiva prodavačima – ali tko to može točno znati. Što je blef a što ozbiljno – kada su prodvač i kupac u pravilu na suprotnim stranima, rijetke su win-win situacije, on želi jefitno kupiti, "mi" skupo prodati, zar nije (skoro) uvijek tako 🙂

Najsmjesnjije je sto DRIVO, INA ili bilo tko nije izasao s fair procjenom INE te na taj nacin otklonili sumnje oko eventualne prodaje INE….

***nemam Inu

ja sam radio svoju procjenu fer vrijednosti Ine………( za vlastite potrebe ) i došao sam do cijene od 3.400-3.450 kn, uzimajući u obzir cijenu nafte, dokazane zalihe nafte i plina, poslovanje, poziciju u regiji i sve ostalo od meni dostupnih podataka

mislim da slično razmišlja i novoselec i njegov AZ Omf jer ne bi inače skupljao na 2.900 kn

[smiley]

ps: imam inu

novac na burzi nikad nije izgubljen, promijenio je vlasnika!

ma kad su indijanci imali posla s naftom [lol] [lol]

DIONICE KAO ŠTO JE HDEL TREBA IZBACITI S BURZE JER SU ZAMKA ZA MANJINSKE DIONIČARE


ma kad su indijanci imali posla s naftom [lol] [lol]

kaj ti nije dosta kaj si me navukao da pišem na krivoj temi [tongue]

novac na burzi nikad nije izgubljen, promijenio je vlasnika!


ma kad su indijanci imali posla s naftom [lol] [lol]

[img]http://www.apacheoilcompany.com/new/images/index_07.jpg[/img]

US took freewheeling capitalism to the limits and the wheels came off


I, medvjedi dragi, kako vam se ovo čini? Care to comment?

[img]http://www.wtrg.com/daily/small/clfclose.gif[/img]


ne smatram se medvjedom, iako nikada ne kupujem skupe stvari :D, samo bih htio reći da se meni ovo čini kao prirodno ispuhivanje balona, cijena nafte je prebrzo previše narasla… mislim da je bila jeftina do prošle godine (povijesno gledano, uzimajući u obzir infalciju… koju nije baš slijedila i sl.), međutim sad je prebrzo poskupila i postala možda i prenapuhana, samo je trebao neki dobar povod da trend bar na neko vrijeme preokrene – povod je za to ovaj puta defitnitivno: recesija u USA, Europi, Japanu i usporevanje rasta zemalja u razvoju povezano s time – dakle opći pad gospodarske aktivnosti koji sigurno da mora utjecati na potrošnju nafte, tome još dodati zbog visokih cijena goriva i opće inflacije smanjenje potrošnje goriva mnoštva građana iz razvijenog dijela svijeta – suludo je očekivati stabilnost cijena na onako visokim razinama, ovo će možda doći i ispod 100 $ prije nego se vrati na preko 130 $ (za što bi opet trebao neki izvanjski poticaj, vezano za sigurnost opskrbe, problemi sa Iranom i sl.).

Zanimljivo…..
[img]http://www.theoildrum.com/uploads/44/oil_discovery_trend.gif[/img]

SAMPRAS: "Mogu biti odmoderiran kad hoću, najbolji prika mi radi na Poslovnom"

Vaš link

Bez straha, pohlepe i sentimenta.

DAX 6,494.52 8:05AM ET Down 91.35 (-1.39%)
FTSE 100 5,470.80 8:05AM ET Down 63.70 (-1.15%)
[img]http://www.investspro.com/wp-content/uploads/2007/09/stock_falling.jpg[/img]

SAMPRAS: "Mogu biti odmoderiran kad hoću, najbolji prika mi radi na Poslovnom"

EU se dobro crveni
Vaš link

Bez straha, pohlepe i sentimenta.

New Report

Close