THNK (Tehnika d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska THNK (Tehnika d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

pokerq@
gledate li tv,ponekad,dnevnik jučer? “Provjereno” nova tv??
u tijeku je suđenje kalmeti
HAC?
tko je odnio najveći dio tog kolača?
poslova,provizija??
držim da je vdkt je morao bi izbrisan jer su tu možebitno “oprane” na stotine mil kn.
zar ste mislili da će oni koji su možebitno strpali novce u đep samo tako pustiti da se klupko razmota??
pa valjda je logičnije očekivati da će se sve poduzeti da se možebitni tragovi izbrišu?
u HR su se potpuno beznadežni slućajevi spašavali desetlječima i danas se spašavaju u mlrd-ama(ptkm) a vdkt sa poslovima u mlrd je ugašen preko noći???
nije ga trebalo spašavati ali ga se je htjelo uništiti,izbrisati točka.
nisam to tada niti razmatrao kao mogućnost jer mi je bilo suludo a
ako je moj grijeh što to nisam predskazao tada ga prihvaćam jer nisam taj koji to može.
dogodilo se to sada kada poslovi dolaze u ogromnim količinama.?
o tome će se knjige pisati a možda i filmovi snimati kada za to sazrije vrijeme.
zašto se sada ništa ne poduzima?
moguće da su obje velike stranke to koristile kao svoj bankomat pa se ne želi?
svima koji odlučuju je u interesu da se vdkt izbriše kao da nije postojao.
most bi možda htio,mogao,hoće?

thnk” ron”i?

3q 201= 60% veći prihod od 3q2016?
dali je to ronjenje ili nešto drugo?
profitabilnost?
bolja nego u 2016 a temelji su tu da se i dalje poboljšava.
zašto sada ovo sa thnk?
a kad će?pa ako se želi ovo je 5sec do 12 zar ne?
a očito ima i tko pokušava?
nekad je pokušavao tada još buduća zvijezda standup londonske komedije.
u današnja vremena se na daljinu puno toga može odraditi ako imaš
a)vremena
b)love
c)imaš one koji su ti se ulizivali na važnim pozicijama ili bili o tebi ovisni
pa se rodi veliko “prijateljstvo” ili stokholmski sindrom ili tako nekako?

tako je to uvijek gdje je veliki komad “mesa” na stolu.
jedina je nedoumica dali možebitno uprava,dio uprave u tome participira??
ako ne,a nisam stekao takav dojam, thnk će ne izroniti nego bitno više od toga.
ne zato jer su sposobni kao nekad,očito da nisu više predvodnik sektora u visokogradnji ALI
dolazi,ušli smo u građevinsku konjukturu koja će trajati min 5g po mojo procjeni.
zašto?.
usporedite praktične cijene stanova u ZG novogradnja i one koje je thnk prodala i dobit ćete dokaze na kvadrat.
usporedite investicije u turzmu uz zadnjih nekoliko godina
koliko će to sljedeće godine biti još više?
i najvažnije ne zaboravite na desetine mlrd kn koje stižu iz fondova u infrastrukturu.
i to jako brzo,već su tu…
p.s.
na marketu nema bez rizika kojeg preuzimamo po vl.izboru
nekad manje nekad više uspješno.
nisam prodavao već dokupio po 100 pa to vjerojatno najbolje odražava moj stav za sada.
dokupljivao sam ja i po bitno višim razinama tako da…
rezimirat ćemo nekad

ne pozivam na kupnju-prodaju,očekujem da me netko svojim razmišljanjima i argumentima potakne na novo razmišljanje.isprike na dužini posta,tipfelerima...

1. TEHNIKA ESOP D.O.O. 37.891 20,00%
2. ERSTE & STEIERMARKISCHE BANK D.D. 16.696 8,81%
3. ADDIKO BANK D.D./SZAIF D.D. 7.966 4,20%
4. FILIPEC FILIP 7.204 3,80%
5. HPB D.D. 5.703 3,01%
6. MULOVIĆ BESALET 4.307 2,27%
7. ERSTE & STEIERMARKISCHE BANK D.D. 3.542 1,87%
8. NIŽETIĆ ANDRO 3.154 1,66%
9. Privredna banka Zagreb d.d. 2.666 1,41%
10. SUŠAK ILIJA-IVAN 2.569 1,36%

17.11.2017 > T: 15.11.17 Pros. cijena: 104,39

1. TEHNIKA ESOP D.O.O. 37.891 20,00%
2. ERSTE & STEIERMARKISCHE BANK D.D. 15.702 8,29%
3. ADDIKO BANK D.D./SZAIF D.D. 7.966 4,20%
4. FILIPEC FILIP 7.204 3,80%
5. HPB D.D. 5.703 3,01%
6. MULOVIĆ BESALET 4.307 2,27%
7. ERSTE & STEIERMARKISCHE BANK D.D. 3.542 1,87%
8. NIŽETIĆ ANDRO 3.154 1,66%
9. Privredna banka Zagreb d.d. 2.666 1,41%
10. SUŠAK ILIJA-IVAN 2.569 1,36%

Slazem se s kolegom upupup.komentar je bio dobronamjeran,nikakvo navlacenje.koliko je tocna njegova matematika,to neka drugi obrazlože.puno je brisanja ovdje i to mi se nikako ne sviđa.pa nismo valjda u sj.kor.?

drastično smanjti doprinose na plaće i drastično smanjiti poreze. samo tako možemo dalje !

pročitao sam komentar kolege upupup@ i moj je subjektivan dojam da nije zaslužio brisanje ali….
svima nama se ponekad briše a da smatramo da je neopravdano.
pozivam kolegu upupup@ da ne odustane od pisanja jer čak i kao obrisan taj komentar je pročitan od strane više nas pa…
ima i plan B a to je preformulacija.
dobronajmeren savjet bi bio smanjiti korištenje velikih slova,možda je i to bio razlog?
za naglasiti može se upotrijebiti bold,underline….

ne pozivam na kupnju-prodaju,očekujem da me netko svojim razmišljanjima i argumentima potakne na novo razmišljanje.isprike na dužini posta,tipfelerima...

pokerq@

ma kužim ja kuda ti mene napeljavaš ali nije mi bio problem i neće mi biti problem ali
nije još vrijeme za rezime.
a da se protiv vjetrenjača ne može odavno sam naučio na svojoj i tuđoj koži
ali za mene štednja nikad nije bila opcija u životu i dobro da nije.
primjerice ne tako davno ožujak 2016 situacija je izgledala jednako komplexna kao i danas.
možda će se povijest ponoviti a možda neće,tu smo pa ćemo rezimirati i naravno
snositi posljedice za svoje izbore.
kažeš:”građevinska livada na burzi desetkovana.”
za sada je tako i dalje postoje temelji oporavka i prosperiteta u nikad viđenoj količini poslova na ovim prostorima koji svakodnevno stižu.
može li rezultat usprkos tome izostati?
da malo karikiram ali je primjer dokazan u praksi da najveći dio onih koji dobiju na lotu
ostanu bez svega.
nema nemogućeg scenarija u životu a market je samo dio života.
dali usprkos neviđenoj količini posla koji je počeo stizati građevinari mogu propadati?
mogu,a posebice ako su možebitno neki viši motivi u pitanju.
može i ne samo u građevini,dokazano može u svemu a posebice u zemlji hrvatistan.
dali su mogli dioničari ledo,jmnc završiti gdje su danas,gdje će biti sutra?
velika večina je bila uvjerena da ne mogu.
dali su krivi što su vjerovali lažiranim FI?
dali su dioničari thnk krivi za sve ono što im je uprava tajila u vezi stupnja izloženosti agrokoru?
dali su dioničari krivi jer nisu pretpostavili da će uprava sebe počastiti u zadnjoj podjeli dionica sa dionicama kupljenim za 56 mil kn ali da ovih dana ne žele uložiti par mil kn u kupnju(ne svojih) kako bi spriječili potpuno tržišno obezvrijeđivanje?
dali će dioničari biti krivi ako možebitno u nekoj budućnosti uprava poduzme radnje koje će ići na štetu nas dioničara?
krivi na bilo kojoj drugoj dionici?
da je bilo tko od nas vidovit već bi o bio vlasnik cijelog marketa jer bi uvijek
povlačio samo najbolje poteze.
nisam taj,neznam takvog,nisam čuo za takvog.
sa svojim sam rezultatom zadovoljan a ovdje ću rezimirati kada će za to doći vrijeme.
i bitno lošije stojeći slučajevi su završili pozitivno pa….
ključnim držim ovdje da ima “mesa”,moguće da je upravo to i najveći motiv koji pokreće stvari ovdje u negativnom smjeru.
kada vidim kako skrbnički računi prodaju samo u padu a ne i u rastu iako je razlika u prodajnoj cijeni i 700% ne mogu se oteti dojmu koji se nameće sam od sebe.
a to je da je nihovo raspolaganje u suglasju sa padom cijene bez obzira na cijenu toga.
a kolika je cijena?
doći će i vrlo približni brojevi
ali nedvobeno su takvi da je stolac neophodan.
moja logika kaže da to može biti:
a)radi nesposobnosti,nebrige,,možebitnog pogodovanje nekim kupcima što bi bilo bolje za nas
b)možebitnog plana čija cijena nije bitna jer će se kasnije sve višestruko vratiti a to bi bilo lošije za nas

poslovanje je u sjeni agrokor tablice potraživanja okrenulo smjer i to prilično jasno naznačilo novi smjer kroz 60% veći prihod u odnosu na isti Q 2016.
postoje temelji da se taj trend ne samo potvrdi već i ubrza sa 4Q
ako je tako i neke sumnje su utemeljene tada je upravo sada zadnja šansa(5do 12) da se sprovede ako postoji nečiji plan preuzimanja po što nižoj cijeni.
za 2mj će to izgledno biti teže provedivo.
kao što bi rekao kolega upupup@
ostaje da vidimo na čijoj je strani uprava ili večina uprave.
da vidimo čije oni boje brane?
imaju i nemalo dionica sa kojima su počastili sami sebe a na račun nas dioničara pa im na prvu nije u interesu ali uvijek postoji mogućnost artističke vratolomije u kombiiniranju?

ne pozivam na kupnju-prodaju,očekujem da me netko svojim razmišljanjima i argumentima potakne na novo razmišljanje.isprike na dužini posta,tipfelerima...

Nisam vidio što je @upupup napisao ali ako se ne brišu ovakve besmislice o nominali i PSN kakve pišu @avax10 i @watson1234, i to bez ikakve podloge i linkanja zakona, onda ne znam što treba napisati da se obriše.

Nisam otpimist oko razvoja događaja ovdje, ali svejedno molim moderatore da provjere (i obrišu) navedene postove jer nekog bez dovoljno poznavanja odgovarajućih zakona dovode u zabludu.

"Sometimes people don't want to hear the truth because they don't want their illusions destroyed." Nietzsche

Vrlo slična dokapitalizacija ovoj koju si opisao je bila na DLKV.
I svi oni koji su sudjelovali u njoj su dobro prošli.

Raditi ovakvu dokapitalizaciju samo da bi se stvorio obrtni kapital ili da bi se”pokrile” krive procjene kreditiranja Agrokora mi se čini ne čini opravdanim.
Što bi uprava s tim novcem? Platila kratkoročne dugove? Neka malo upregu, pa neka aktiviraju imovinu koju imaju.

Za dokapitalizaciju mora postojati jasan i investicijski opravdan razlog.

La vita e bella!

@ Posejdon

Potpuno se slažem sa Vama.
Težište mojeg posta je bilo na tome da se eventualna dokapitalizacija ( ako je potrebna ) odradi pošteno.
Kada nema pljačke i “dokapitalizacije sa isključenjem po 10 kn”, često nema nikakve dokapitalizacije jer nije ni potrebna.
Već sam pisao da bi “dokapitalizacije” sa isključenjem postoječih dioničara trebalo zabraniti jer su razlog za namjerno dovođenje poduzeća u probleme radi preuzimanja.
Na temi Tehnike, ako argumentima pobjedimo emisare koji plaše dioničare dokapitalizacijom po 10 kn riješili smo pola problema.
Drugi dio problema je aktivnije informiranje dioničara da se izbjegne mogućnost ovakvih špekulativnih udara na dionicu.
L.p.
upupup

do sada se nije htjelo prodavati,nije bilo povoljno vrijeme radi slabe potražnje.
to se mijenja i potražnja raste.
upravna zgrada je prevelika preskupa,nepotrebna.
stvar prestiža koji ima svoju cijenu a pošto uprava ne želi kupovati dionice u trezor
pri nestvarno niskoj TK zaključujem da novaca na bacanje nema?
nebi li bilo bolje uprihoditi od najma ili jednostavno prodati i pokriti
gubitke proizašle iz pogrešaka uprave?
izgledno je popunjena i sa administrativnim kadrom koji je tamo da nebi doma sjedio pred tv ekranom a bez stvarne potrebe ili upitnim stupnjem iskoristivosti.
za taj iznos bilo bi mudrije još povisiti plaću radnicima kako bi se privukli školovani i sposobni radnici koji bi bili još motiviraniji.

ne pozivam na kupnju-prodaju,očekujem da me netko svojim razmišljanjima i argumentima potakne na novo razmišljanje.isprike na dužini posta,tipfelerima...


do sada se nije htjelo prodavati,nije bilo povoljno vrijeme radi slabe potražnje.
to se mijenja i potražnja raste.
upravna zgrada je prevelika preskupa,nepotrebna.
stvar prestiža koji ima svoju cijenu a pošto uprava ne želi kupovati dionice u trezor
pri nestvarno niskoj TK zaključujem da novaca na bacanje nema?
nebi li bilo bolje uprihoditi od najma ili jednostavno prodati i pokriti
gubitke proizašle iz pogrešaka uprave?
izgledno je popunjena i sa administrativnim kadrom koji je tamo da nebi doma sjedio pred tv ekranom a bez stvarne potrebe ili upitnim stupnjem iskoristivosti.
za taj iznos bilo bi mudrije još povisiti plaću radnicima kako bi se privukli školovani i sposobni radnici koji bi bili još motiviraniji.


U potpunosti se slažem sa svim napisanim
ali nažalost svako naše poduzeće ima tri puta više administrativnih radnika od realnog potrebnog broja.

@ migra

Prodaja dijela imovine radi poboljšanja likvidnisti je svakako najbolj način.
Još je pozitivnije ako se radi o imovini koja trenutno ne donosi prihode, a vrijedna je i može puno pridonijeti boljem korištenju kapitala.

Važno je pozabaviti se pitanjem stvarne vrijednosti te imovine. Plaše nas da je vrijednost imovine preuveličana, pa hipoteke, a sigurno će biti još nešto.
Za hipoteke ne znam. Kada posuđuješ novac za projekte moraš dati osiguranje, ali koliko sam vidio iz izvještaja za svaki pojedinačni projekt je naveden iznos kredita i kod koje banke je podignut.
Dalje se iz izvještaja vidi da se ti krediti otplačuju, vrijednost imovine amortizira i još iskazuje dobit od financijskih aktivnosti i najmova.
Meni to izgleda kao dobro postavljen posao.
Ako Tehnika ima starijih nekretnina koje se vode po nekadašnjim – višim cijenama, onda se na njih primjenjuje i povećana amortizacija, a i oporavkom tržišta vrijednost se približava knjigovodstvenim iznosima do anuliranja razlike.
Ostaju nekretnine koje se trenutno rade za tržište a tu ima dosta informacija da stvari ne stoje loše.
Što ostaje kao mogući veliki problem?
Jako malo, a tu su već oni sa povlaštenim informacijama, pa fondovi i na kraju katastrofičari i sindrom krda, previše odradili na cijeni.
Možda je vrijeme za otrežnjenje.
L.p.
upupup


1. TEHNIKA ESOP D.O.O. 37.891 20,00%
2. ERSTE & STEIERMARKISCHE BANK D.D. 16.696 8,81%

1. TEHNIKA ESOP D.O.O. 37.891 20,00%
2. ERSTE & STEIERMARKISCHE BANK D.D. 15.702 8,29%

Znači broj 2 (najveći pojedinačni dioničar Tehnike) i dalje svaki dan rasprodaje, nitko veći ne kupuje, samo mali koji valjda misle preuzeti firmu? Nazdravlje…

Ignore: KressoM, delux

Upupup
Najveci problem kod prodaje imovine koju knjizis po cijeni vecoj od realne je taj da kad ju prodas, a mozes samo po trzisnoj, da obavezno knjizis dodatni gubitak u RDG te onda to kao smanjenje kapitala u bilanci.
Jedino cashflow pokazuje primitak.
Ok, zakrpas likvidnost, neke obveze, ali nakon nekoliko takvih prodaja dodje do toga da se kaze car je gol. Kapital dosta manji nego se pise. A to se odgadja dokle god se moze.
Ne znam, nadam se da ce isplivati. Medjutim stanje nije dobro. Carsija prica vec odavno. Samo sad vec malo glasnije.
Po meni, definitivno bi trebali u agresivnu rasprodaju nekretnina, po bilo kojoj cijeni, smanjiti book, poboljsati obrtni kapital, a iznad svega, na skupstini najuriti sami sebe i prepustiti vodjenje nekome tko to zna raditi.

Disclaimer: Tko moje pisanje shvati kao nagovor na kupovinu / prodaju dionica ili kao investicijski savjet taj je otisao na kvasinu odavno.



1. TEHNIKA ESOP D.O.O. 37.891 20,00%
2. ERSTE & STEIERMARKISCHE BANK D.D. 16.696 8,81%

1. TEHNIKA ESOP D.O.O. 37.891 20,00%
2. ERSTE & STEIERMARKISCHE BANK D.D. 15.702 8,29%

Znači broj 2 (najveći pojedinačni dioničar Tehnike) i dalje svaki dan rasprodaje, nitko veći ne kupuje, samo mali koji valjda misle preuzeti firmu? Nazdravlje…
[/quote]
Ali nema ni rasprodaje od velikih,valjda je pametan samo br. 2,ostale ne zanima njihov kapital,mos mislit

“samo mali koji valjda misle preuzeti firmu”

a tko nebi preuzeo nešto što i diskontirano ima >200 mil kn kapitala
po tržišnih 2o mil kn? zamjeniti novčanicu od 10 kn za 100 kn ili više??
a dali se tvarno može?
s obzirom da večina “malih” nije prodavala niti na 700-800 odgovor se nameće.
izgledno da zato i idu ove “akcije” rasprodaje i “brutalnog spaljivanje” love po računima 2. i 9.
kao i u prošlosti.
ta dva računa će spaliti ako ovako nastave 50-100 mil kn.
to mora da su ničiji novci ili neki jako visoki ciljevi?
možda to ima veze sa onih na početku spomenutih >200 milkn?
+ sa građevinskom konjukturom kojom će i thnk zgledno opet zaraditi
puno desetina mil kn u sljedećih 5-10g kroz tsunami poslovai to kroz sve segmente gradnje.
motivi su tu,velika “pomoć” je tu a ostaje da vidimo samo još
dali uprava,večina uprave zatvara potrebnu sinergijsku cjelinu.
bez njih praktično bilo bi vrlo teško izvedivo.
reklo bi se “ključ”je u njihovim rukama.
time will tell

ta “pomoć” drži ukupno “samo” 11% dionica i samo u paničnoj situaciji imaju neku “moć”
u rastu prema 900 nisu prodavali je jer bila panika u suprotnom smjeru i vrlo brzo bi ostali bez njih.
prodali bi ih tada i po višestruko većoj cijeni ali dojma sam da nije to ta vrsta investitora.
ovi se dokazano “pale” samo na spaljivanje možda čak i brutalno spaljivanje.
nešto kao “alan ford investitori” ili “superhik” investitori”?
možda i novi trendovi u natjecanju tko će ostvariti veći gubitak?
za sada im ide respektabilno,vrijedno upisa u neke buduće tablice.

ne pozivam na kupnju-prodaju,očekujem da me netko svojim razmišljanjima i argumentima potakne na novo razmišljanje.isprike na dužini posta,tipfelerima...

New Report

Close