Tehnička Analiza – grafovi, savjeti i analize

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Tehnička Analiza – grafovi, savjeti i analize

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.





Prijatelju, zar nije prozivka Vlada i ostalih tehnicara na TA temi neukusna? Pogotovo od ljudi koji ne vjeruju u TA !
Kako im nije neugodno pljuvati po necem cak i ako se ne slazu sa nekakvom analizom?
Nisi li ti napravio FA analizu za TNPL po kojoj dionica vrijedi 8000kn i drzis se toga pa kako bude.
Obzirom kako je trenutno jako pala, tko te od tehnicara ispljuvao?
E pa i tehnicari naprave analizu te se drze nje pa kako bude.
Svatko ima svoj nacin investiranja.

[/quote]
Dionica ima svoju fundamentalnu vrijednost i ona je neovisna od psihologije.A psihologija /panika i
euforija /su možda bitniji od stvarne vrijednosti.Kako većina investitora ozbiljno ne proučava
poslovanje firmi i fundamente oni postaju laka lovina i veliki igrači koriste medije da bi izbezmila
male ulagaće.I to se sada događa na našem tržištu.

Prije šest sedam mjeseci kupovao sam TNPL na 4.000 jer sam smatrao da vrijedi 8.000.
U međuvremenu kako je došlo do značajnog pada vozarina u suhom segmentu od 6 brodova ili
14% cjelokupne flote,a kako je i vrijednost tog malog dijela brodova pala korigirao sam cijenu za
desetak posto.Logično.
Kako je počeo kliziti i tankerski segment iako se radi samo od dvadesetak posto u odnosu na prosijek
tri kvartala korigirao sam cijenu za dodatnih tridesetak posto na tankerski dio.Dakle,korigirao sam
cijenu od 8.000 na 5.500 do 6.000 u ova loša vremena.I kupavao sa žarom na 3.500,3.000,2500
i tako sve niže do nepojmljivih 1.160 po zadnjoj prosiječnoj cijeni.

Pošto sam relativno mlad ulagač/ne po godinama/nikada ni u snu nisam smatrao da nešto što realno
vrijedi 8.000 može doći na sedam puta manju cijenu
[/b].
Ova sadašnja cijena je rezultat psihologije.Panika ,rasprodaja fondova,pucanje margina,povlačenje
novaca od mirovinaca sve se poklopilo.I svaka i malo likvidna dionica koja nije imala podršku trezora
ili pak institucionalnih ulagača je padala više.

Nikada u svojoj povijesti TNPL u prva tri kvartala nije ostvarila ovako veliku dobit iz osnovnog poslovnja,a sadašnje poslovanje garantira pozitivno poslovanje i u četvrtom kvartalu.

I što to vrijedi.

Nisam ovo pisao da bi vas maltretira,već da pomognem onima koji su izbezumljeni jer ne mogu
shvatiti kako dobra dionica može pasti i pet šest puta od svoje fundamentalne vrijednost.
U fazi euforije i ludila neke dionice mogu i rasti pet ,deset puta iznad svoje vrijednost.
A to vam dođe ,vjerovali ili ne,razlika u cijeni od dvadest tridest puta za istu firmu uz isto poslovanje.
Pohlepa i euforija haraju i nose male investitore.Tu TA ipak može pomoći ali uz ogradu da ipak
treba pratiti svijet.Mi se ravnamo prema strancima.
.

[/quote]
kojom metodom si doso do zakljucka da dionica tankerske realno vrijedi 8000kn.ja sam kupio 10 kom po 1500kn,ako zelis mozemo se naci pa da ti ih prodam za 2500kn.


2 days absent…
well…it’s not well.

sp odradio prijelom na 790.
vidljvi target ca 430? (formacija je lagano deformirana,ali mislim da drži barem zdjelicu vode…)

grobi- sitaucija puno čistija.
odrađen prijelom na 1950 za 4 formacije!!
targeti (vidljivi): 1400, 1200, 1100, 900(!?)

samo toliko…
no arguing any more.
da ne bi bilo more.
forumske.

p.s.
prilog je sp.
grobi bi izazvao veću konsternaciju, izljeve bijesa i vrijeđanje.

mislim da grijesis sa ovim targetom crobex na 900.
ja vidim drugacije.
blize je 800 nego 900 nakon 1100.
ali to je samo SF za sada.

problem vidim u tome sto prebrzo padamo.
ima li tko kakav lijek za prebrzi pad?

@lopina

ne postoji REALNA iliti STVARNA vrijednost dionice… postoji jedino FER vrijednost… ovo je iznimno bitna razlika, jer REALNA vrijednost ima konotaciju apsolutnog (dakle uvijek i svugdje), dok FER vrijednost u startu pretpostavlja relativnost vrijednosti… dok god to takozvani hrvatski fundamentalisti ne shvate, nikad neće biti dobri u FA… puno je lakše sebe lagati sa brojkama nego sa grafovima…

potrebno je desetak godina da se postane dobar u FA, a tu neki misle, zato jer mogu pomnožit ili podijelit 2 broja, da znaju nešto o tome kakve stvari ZAISTA jesu…

FA je, isto kao i TA, "amaterska" metoda, isto tako neznanstvena i pseudo-teorija… isto tako kao što TA radi projekcije na osnovu nekih pretpostavki, i FA ima svoje pretpostavke na osnovu kojih radi projekcije i ako neko ne razumije koje su to pretpostavke, onda ne razumije zapravo FA, nego je štreberski primjenjuje, "jer tako piše u knjizi"… a to je upravo ono što ja vidim od svih fundamentalista ovdje… dionica NIJE jeftina ili potcjenjena samo zato što neki omjer iz neke knjige tako kaže… a ono što ja čujem je papagajsko ponavljanje formula, te p/e, te aktiva, te malo zaduženje, te ovo te ono… a bez nekog dubljeg razumijevanja. kao da ako firma iza zdravo poslovanje to automatski i kauzalno neizbježno vodi do visokih profita na dionicama, a jedini na putu tome su zli tehničari koji ljudima lažu, i naravno fondovi koji namjerno nedaju fundamentalistima da zarade… [wink]

ono što sam vidio na ovom forumu je uglavnom da neko kaže da tehničari nemaju pojma jer je to kaj oni kažu suprotno onom kaj kaže FA, i to je argument? u startu pretpostavljaju da je FA kao ispravna i super, a TA za bacit… opet napominjem da je FA, isto kao i TA, "amaterska" metoda, odbačena od moderne ekonomske misli.

pozivam fundamentaliste da malo preispitamo pretpostavke obije metode. moj zadnji pokušaj konstruktivne diskusije na ovom forumu.

Pametan, ako to želiš.



grobi targeti poništavaju se rastom iznad ca 3050.

Eto krasno. Ne ulazite u pozicije do 3050 jer tek ste tad sigurni da nećete roknut na 1200.
Od sadašnjih 1700 do 3050 imate samo 80% rasta. Ipak vam je sigurnije ući u pozicije na 3050 i zaradit 15+% nego sad na 1700 i zaradit 100+% uz rizik kratkoročnog do srednjeročnog pada na 1200.

[/quote]
"u slučaju duljeg vremena potrebnog za dostizanje targeta, mogućnost ulaska u poziciju određuje se prepoznavanjem ili ewt situacije ili manje formacije (formacije unutar veće formacije) koja je podržana oscilatorima i dozvoljavava kratkoročni trejd."

ovo piše u prvom postu poviše švarcijevog.

btw, švarci, često si me pitao kad će tisk na 250…
evo, došao je.
ali, smiješi mu se i 150.
uživaj.

GROBEX, DEC MAJ BEJBI, DONT TAČ IT!

Čini se (tehnički) da će proces ispuhivanja, nakon petrokemijskog kompleksa, zahvatiti i građevinski. Nakon jučer obrađenog IGH, evo danas DLKV. Ako dođe do popuštanja obrambene kote 380, konačni target je puno dublje.

[i]"Bolje živjeti sto godina kao milijunaš nego sedam dana u bijedi!"[/i]

Kod ADRS-a ključna kota je 180.

[i]"Bolje živjeti sto godina kao milijunaš nego sedam dana u bijedi!"[/i]

Napomena vezana uz moja zadnja tri grafa (IGH, DLKV, ADRS). Proračunati targeti ne moraju biti kratkoročni, premda mogu to biti. Vjerojatnije je njihovo ostvarenje na srednji rok.

[i]"Bolje živjeti sto godina kao milijunaš nego sedam dana u bijedi!"[/i]

ne postoji REALNA iliti STVARNA vrijednost dionice… postoji jedino FER vrijednost… ovo je iznimno bitna razlika, jer REALNA vrijednost ima konotaciju apsolutnog (dakle uvijek i svugdje), dok FER vrijednost u startu pretpostavlja relativnost vrijednosti… …………….
pozivam fundamentaliste da malo preispitamo pretpostavke obije metode. moj zadnji pokušaj konstruktivne diskusije na ovom forumu.

kolega ,
Kada govorimo o dionicama i njihovim budućim vrijednostima vrlo bitna karakteristika tržišta je njegov anticipativni karakter, odnosno cijene dionica odražavaju prosudbu tržišta o budućim kretanjima ( cca 6- 18 mjeseci) a puno manje o onome što je bilo ili što su bila prošla kretanja.
Da li će neka dionica padati i rasti sigurno neće ovisiti samo o bilanci, računu dobiti i gubitka, broju zaposlenih, zaduženju i sličnom.- Tržište će pokušati anticipativno odrediti buduće vrijednosti prije nego što one zaista postanu stvarne.
Danas kada pogledamo tvrtke u svijetu te njihove burzovne vrijednosti u zadnjih 15-30 godina jasno možemo vidjeti njihove osilacije u cijenama. Danas Coca-Cola, General Electric, Berkshire Hathaway Terra Nitrogen Company ne bi imale ove cijene da uporište nemaju u fundamentima. Međutim njihova sadašnja fer vrijednost osilira od cijena iskazanih na burzi.
Kako kaže Andre Kostolany kratkoročno burzom vladaju strah i euforija koje cijene dionica spuštaju u ambis ili dižu u nebo.
TA pokušava preko grafikona odrediti cijenovne osilacije i donijeti predviđanja za buduće kretanje koje može ali i nemora biti istina ,a generalno gledajući FA je analiza prošlih razultata koji se mogu ostvarti ili ne moraju u budućnosti.
Po Andre Kostolany kratkoročno je također bitno kretanje kamatnih stopa na kredite i depozite i sl.
Uz sva financijska izvješća, potpisane ili otkazane ugovore ili sl. Meni koji sam pobornik Andre Kostolany-eve teorije psihologije burze najvažnije je predvidjeti ono što će uraditi masa ulagača sutra, za mjesec, dva ili pola godine pa onda donositi kratkoročne investitorske odluke.
Po meni::
Sada u ovim teškim vremenima za ZSE mišljnja sam da su bez obzira na sve ove smjernice bitne:
– da li vaša firma može biti meta preuzimanja
– koja je struktura dioničara — smatram izuzetno bitnim jer kratkoročno može dovesti do pritiska na prodaju
– da li u strukturi dioničara prevladavaju mirovinski fondovi te da li broj dioničara pada ili raste odnosno bitno je tko od koga kupje; ukoliko mali kupuju od velikih broj dioničara raste što je posebno indikativno u smanjenju tržišne kapitalizacije što je loše i predskazuje dugoročnu stagnaciju dionice, ukoliko broj dioničara pada a s druge strane u strukturi TOP 10 su čvrsti fondovi po mogućnosti mirovinski to je dobro. U ovako teškim vremenima prisustvo malog broja OIF je dobra.
– da li nadolazeća kriza direktno ili indirektno pogađa poslovanje vaše firme
– da li potražnja za proizvodom vaše firme elastična ili neelasitična
– koliko je zaduženje vaše firme, i sl.

Kad se jednog dana tržište stabilizira, krenut će rast, međutim dionice koje imaju prednosti u navedenim točkama će puno brže rasti od crobexa i njihovi imatelji će imati nadprosječne zarade.
Jedino u slučajevima preuzimanja cijena će jurnuti prema gore čak i da crobex bude kontinuirano padao. Najbolji primjer je Volkswagen

Onome tko zna čekati, vrijeme otvara vrata.

Čitam sve vaše komentare i nakon svega želim reći da sve ima i nema smisla.Zašto? Ovo je ratna situacija. U ratu je sve dozvoljeno. Ovdje TA kao i FA nemaju smisla, ovdje je smao bitan sentiment, raspoloženje masa koje determinira smjer kretanja, jer kako itko može objasnti reakcije Amera nakon što su smjenili Paula. Da li je to tehniči podržano ili pak sa Fa? Ako se potpiše primirje, mira će biti i suprotno. Faza krize likvidnosti je skoro iza nas, infuziju su dobili pacijenti , ali je potrebno vrijeme opravka.Zadnji kvartal ove godine i početak sljedeće su još upitni, ali sada je vrijeme za oporavak burze i sve vjesti iz Amerike će se kretati u smjeru povećanja zaposlenosti što je prvi uvjet povećanja potrošnje. Ovo je vrijeme akumulacije.Krizu su izazvali Ameri i cilj su postigli da sruše cijenu nafte. Kome odgovara visoka cijena nafte? Kada se Ameri nakrcaju naftom slijedi novi ciklus od 7 godina. Malo im je otišlo van kontrole, ali obuzdat će uzde.
Sretno svima koji su u kešu. Kada svi ulažu u obvenice i oročavaju štednju treba biti u dionicama i suprotno. Povjest se ponavlja, samo treba biti u suprotnom smeru od masa.
Što želim reći, bitan je sentiment, a analize ostavite analitičarima, jer da nisu analitičari bili bi na Forbestovoj listi.

@Goran8

slažem se sa dosta toga što si rekao. ali isto tako mi se čini očigledno da kriteriji koje si ti nabrojao i nemaju baš previše veze sa FA. zapravo, rekao bih baš da spadaju u onu sivu zonu pretpostavki o kojima ja pričam. nešto što je bitno da bi bilo koja teorija trgovanja uopće funkcionirala, ali većina teorija to ignorira kao da ne postoji.

ono što se ne slažem, je da TA ne uzima u obzir sentiment. usudio bih se reći da ne poznaješ TA i da si zato donio takav zaključak, jer ta je bazirana na sentimentu. oops, to je kuna rekao, sorry, zeznuo sam se…

enivej, ovaj tvoj mail smatram prvim konstruktivnim doprinosom fundamentalista na ovoj temi. ako ih je bilo još, neka me neko ispravi i kaže di griješim.

Pametan, ako to želiš.



@Goran8

slažem se sa dosta toga što si rekao. ali isto tako mi se čini očigledno da kriteriji koje si ti nabrojao i nemaju baš previše veze sa FA. zapravo, rekao bih baš da spadaju u onu sivu zonu pretpostavki o kojima ja pričam. nešto što je bitno da bi bilo koja teorija trgovanja uopće funkcionirala, ali većina teorija to ignorira kao da ne postoji.

ono što se ne slažem, je da TA ne uzima u obzir sentiment. usudio bih se reći da ne poznaješ TA i da si zato donio takav zaključak, jer ta je bazirana na sentimentu.

enivej, ovaj tvoj mail smatram prvim konstruktivnim doprinosom fundamentalista na ovoj temi. ako ih je bilo još, neka me neko ispravi i kaže di griješim.

Kolega,
Hvala na vašem odgovoru.
Osobno ne poznajem TA dobro, nešto malo sam naučio sa foruma.
Moje mišljnje da je sendiment tržišta puno više od TA, ali ja nisam kompetantan.
Kad govorimo od FA, to je ipak nauka za sebe , jer neki koji sebe smatraju fundamentalistima barataju samo sa 4-5 "računanja".
Naše tržište je plitko, velika većina dionica iz crobexa je fundamentalno podcjenjena a kad će doći oporavak teško je reći.
Generalno gledajući linija otpore bi trebala biti negdje oko 1000 bodova, međutim neke regionalne burze su pale i ispod baznih linija otpora.
Osobno mislim da prejako i prebrzo padamo, nekome to odgovara ali izbori su već slijedeće godine. Tada će trebati obradovati glasače, a keša ima bez obzira na stanje na svjetskim, regionalnim burzama.
Po meni ukoliko dođe do pada kamatnih stopa na depozite i kredite u RH crobex će gore, ukoliko ne dođe te kamatne stope budu rasle sve će dolje bez obzira na TA.

Onome tko zna čekati, vrijeme otvara vrata.

@goran8

moje mišljenje glede kamatnih stopa: iznimno bitna i od većine ljudi neshvaćena stvar.

stvar je pono kompliciranija nego to na prvi pogled izgleda. da ne ponavljam tvoju priču o kamatama, rekao bih da općenito smanjenje kamatnih stopa obično vodi do postepenog pokretanja industrije. ali postoje granični uvjeti gdje se to NE dešava. prechter je jednu cijelu svoju knjigu posvetio temi deflacione depresije: situacije u kojoj su financijske institucije napravile sve da potaknu industriju, a ništa se ne dešava, nema oporavka. ako sistem pređe kritičnu granicu, pravila igre se mijenjaju. promjena kamatne stope više nema nikakvog utjecaja, kao kad se džanki previše puca, pa mu šut više ne daje efekt…

hmmm, oke, ta usporedba mi nije trebala, al nisam se trenutno sjetio pametnije… [cool]

ono što htjedoh reći je da je amerika u gadnoj situaciji da je vrlo vjerojatno da će doći do deflacione depresije. mislim da za hrvatsku nema šanse da do toga dođe, al mi ćemo imat svojih problema…

Pametan, ako to želiš.

New Report

Close