OPTE (OT-OPTIMA TELEKOM d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska OPTE (OT-OPTIMA TELEKOM d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


ARPU im je po RGU isti, a sad ti jadan loknica ne možeš shvatiti kako to? Ribica, jel shvaćaš?

Zbog tih household oni imaju milijardu eura duga, taj dio naravno nisi napisao. Ili vise od 3xsales im je dug. A koliko je Optimi? Oko 1. I to ukupan, ne samo financijski.

Loknica to ti je proforma Ebitda marža nakon sinergija odnsono njihova procjena. Da bi opravdali kupnju pred dioničarima. Nitko na svijetu nema 67% Ebitda maržu u tom biznisu. To bi ti kao “stručnjak” trebao znati. Aha, al ti nisi stručnjak nego trolas i puno pišeš a malo mlijeka daješ.

Loknica, svi znamo sto si pisao zadnjeg dana mjeseca siječnja i početkom veljače, hoćeš da ti stavim lru sve inkače pa te podsjetim. Loknica, odi se odmori vidim da si se sav pogubio u brojevima. Srcek.

Vidim malo sam taknuo žicu kad smo se krenuli patronizirat i vrijeđat…
Ali vjeruj, ne zanima me uopće tvoj protfelj – ako želiš prodaj i gace na štapu i kupi OPTE.

Umjesto da pišeš 20-30 poruka dnevno – mogao si do sad napisat bar jednu poštenu analizu – npr. mogao si proučit Tele2 FI kroz zadnje godine i donijet nešto korisno – recimo trend rasta EBITDA marže ili broja korisnika. Usporedbe RGU za OPTE kroz godine. Mogao su nać i FI od UPC Austria pa da proučimo točne brojke, a ne da računaš RGU po prihodu zaokruženom na 100M eur.

Ali si lijen. Pa se samo nabacuješ linkovima i to da jedan šalješ i po pet puta i premećeš 5 istih stvari milion puta.

Ja nisam nikad ni kupio ni prodao ni jednu OPTE dionicu. Ali znam ponešto njihovom poslovanju i HR Telco tržištu. I kad se pišu gluposti i pokazuje nerazumijevanje za osnovne stvari onda me zasvrbe prsti.
Mene baš briga za spekulacije.. ovaj rekao ovo ili ovaj će ono ili teh. analiza dionice, komentiranje naloga itd… – tko voli nek izvoli.

Ali kad uspoređuješ gluposti ili laži onda ću uvijek nešto napisat. A uspoređivanje kabelskih operatora u Austriji ili Srbiji sa reseller operatorom u HR je glupost. Mogu se povuć neke paralele, ali ih treba prilagodit i za stanje tržišta, regulative, stanja ekonomije itd. Al to smo već utvrdili ti si prelijen za tako nešto.

A što se sam to pisao u siječnju ?
Možda da se Tele2 prodaje ovdje pa su se svi čudili ko pura dreku …
(ne, ne tvrdim da sam znao za United, ali nešto što se godinama prodaje jednom se i proda)

I ok, posipam se pepelom – nisam vjerovao da će ući neki novi ozbiljni igrač. Imam o Šolaku svoje mišljenje, ali pošto HR Telco tržište očigledno nikog ne zanima na ovom forumu neću više o tome pisat.
Ali Šolak ima deset takvih poput mene koji će bit još deset puta gori prema OPTE.
Pa ako te ne zanima druga perspektiva stavi me na ignore i miran si.

@ostalima

Ja se ne bavim preporukama dionica niti mi je ambicija izračunat vrijednost OPTE niti davat savjete koje bi bilo bolje ulaganje od OPTE.
Ali kao što sam nekoliko puta rekao EBITDA multiple, omjeri salesa duga i ostalih gluposti imaju mali utjecaj na konačnu cijenu.

A pogotovo kakav će to onda imat utjecaj na cijenu dionice.

Npr. uzlet OPTE je počeo pomalo 13.3.2019 pa onda naglo 18.3.2019.
Kao nakon “fantastičnog” FI za 2018 je “nekome” trebalo dva tjedna da to prepozna.
Ili je vjerojatnije da se za deal United-Tele2 pročulo i informacija iscurila iz nekog odvjetničkog ureda ili iz samog Tele2.
I “netko” je okrenuo (od oka) 1-1.5M kn na bar 25%-30% dobiti u tri dana. A ovdje jel ima ikoga tko ima više od nekih 200k-300k u OPTE.
Da ovaj gore nije toliko lijen i ako stvarno ima knjige dioničara već je 20 puta mogao nać te skrbničke i počet ih pratit.

Loki


https://direktno.hr/kolumne/u-ocekivanju-malezijskog-preuzimanja-zagrebacke-burze-i-promjene-vlasnika-optime-telekoma-158454/

“… ali poznato je da su s obzirom na predstečajnu nagodbu i čudnu simbiozu sa Hrvatskim telekomom sigurno u planovima za prodaju s obzirom da su non-core ulaganje Zagrebačke banke.”

Gospodina bi trebalo uputiti na AZTNovu odluku gdje pise da HT mora organizirati prodaju u 1. mjesecu.


https://direktno.hr/kolumne/u-ocekivanju-malezijskog-preuzimanja-zagrebacke-burze-i-promjene-vlasnika-optime-telekoma-158454/

meni je optima jedna već sigurno gotova priča. ali vjerujem u ovoga malezijca iz varaždina da ima viziji šta se tu sve još može.

who dares, wins

Osobno sam mišljenja da prodaja ide, upravo radi nadzora Europske komisije.
No, na burzi se ulaže temeljem najveće vjerojatnosti, pa je ovo samo moje osobno mišljenje .
A urečeno je i od strane naših regulatora.

Pa ni u jednom trenutku nije bilo upitno ide ili OPTE u prodaju ili ne. Bilo je upitno kad ide u prodaju i ima li kupca. Ovo potonje pitanje je najvažnije, a čini se da je riješeno.

kolko sam pročitao,čeka se 01.07. koji bi trebao dati odgovor oko elaborata?što ako elaborat ne objave?kuda će cijena dionice na burzi?

AZTN bi trebala procjenu vrijednosti objaviti nakon 01.07. kako bi zainteresirala potencijalne kupce, je li?

Pošalji im mail pa ih pitaj.

Buduci da je procjena vrijednosti Optime cinjenica koja bi mogla utjecati na cijenu dionice ista bi morala biti objavljena na Zagrebackoj burzi.

Navlače je malo prema dolje, vidjeti ćemo tko će im prodati ispod 5kn, ne vjerujem da će baš nešto skupiti, morati će po asku.
Vidjeti ćemo…

Postupak je slijedeći:
1. HT angažira procjenitelja, do sada je to radio DELOITTE d.o.o. Hrvatska.
Da li je angažman procjenitelja cjenovno osjetljivo pitanje? Po meni da. Da li je bilo obavijesti? Ne.
2. HT procjenu i ostalu natječajnu dokumentaciju dostavlja AZTN rok do 1.7.2019. Već sada ista bi morala biti zgotovljena, ili pri kraju.
Optima o tome pojma nema bar tako izvješćuje burzu na upit o promjeni cijene. Revizori vršljaju po firmi (ovo je pretpostavka ako se HT drži rokova) a oni kao nemaju pojma što se događa.

Potvrđujem da je Deloitte angažiran za to…

New Report

Close