Komentari trgovanja na hrvatskom tržištu kapitala

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Komentari trgovanja na hrvatskom tržištu kapitala

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Jedna zanimljivost iz Wells Fargo. Kazu da se jucer odigrala jedna od najvecih trejdova (u smislu volumena) koji su oni ikada vidjeli. Netko je uzeo ogromnu call opciju na S&P sa strikeom na 4.500 bodova u ozujku 2023. Dakle, netko veliki se kladi na ozbiljan rast u sljedecim mjesecima.

.

Detalji su na slici u prilogu.

.

Kazu da valja gledati sta radi “smart money”…

Samo logirani korisnici mogu vidjeti privitke.
You can't stop the waves. But you can learn how to surf.

Vezano za prethodni post:

 

”One big options trade may have saved the S&P 500 today.  Around noon, a big trade hit the tape and a Wells Fargo strategist described it as one of the biggest trades they’ve ever seen.  The trade helped the index recover from a 1.8% decline.”

You can't stop the waves. But you can learn how to surf.

Ne znam, ja sam čitao da je izglednije da S&P padne na 3200, nego što je vjerojatno da dođe na 4200, ali promatrajmo. Tko to više zna u ovim ludim vremenima, a ako nastavi vani padati i recimo kihne jedna banka kao Credit Suisse o kojoj se špekuira da je overleveraged, moglo bi biti svega. Jučer Nasdaq padne na -2%, pa se nakratko vratio u plus, pa na kraju mali minus, trgovanje je jako volatilno, ali ovogodišnji trend je padajući.

Life all comes down to a few moments. This is one of them.

Nastupa polako i slijedeca ocekivana faza kretanja cijena nekretnina i alokacije kapitala:

Splitski stručnjak najavljuje drastičnu korekciju cijena nekretnina: ‘Stala je kupoprodaja stanova, a kamate i neizvjesnost rastu. Točno znam što će se dogoditi iduće godine‘ https://slobodnadalmacija.hr/split/splitski-strucnjak-najavljuje-drasticnu-korekciju-cijena-nekretnina-stala-je-kupoprodaja-stanova-a-kamate-i-neizvjesnost-rastu-tocno-znam-sto-ce-se-dogoditi-iduce-godine-1230275


“Vrlo će ubrzo, već za nekih pola godine doći do drastičnog pada cijena nekretnina u nas. Moguće, tvrdi on, i do 20 posto! Svoja predviđanja svjedoči na onome što se već sada događa na “real estate” tržištima u Americi, Njemačkoj i Engleskoj, gdje su cijene pale od 12 do 25 posto. - Mi za njima uvijek kasnimo nekih pola godine, ali ih uvijek slijedimo – kaže Javorčić, napominjući još da su već sada ljudi počeli ulagati višak novac u dionice i neke druge povoljnije investicije, jer su nekretnine jednostavno preskupe i ne isplati se ulagati u njihOsim toga, i kamate su počele rasti, a očekuje se i daljnji rast kamata na stambene kredite, pa i investicije, a s druge strane i vraćanje kamata na štednju, pa bi i to moglo utjecati da se smanji potražnja i kupovina nekretnina i da se opet, kao nekad, novac čuva i oplođuje na bankama. Posljedično, uvjeren je Javorčić, sve će to dovesti do pada cijena nekretnina, odnosno njihovo svođenje na neku razumnu razinu.“

Decki moji, mi imamo jos puno griza za pojesti. Ovako izgleda jedan skolski primjer insajderskog trgovanja na tom tzv. Zapadu.

.

Najnoviji primjer, gospodicna Pelosi, predsjednica Zastupnickog doma SAD-a, koja u svojoj 82. godini zivota i dalje ima bolji nos za biznis cak i od nase babe Rade, prije 4 dana kupila hrpu dionica firme koja proizvodi medicinsku marihuanu, da bi ta dionica vec jucer porasla 23% nakon sto je Biden natuknuo kako bi mogao u potpunosti legalizirati marihuanu.

.

Nevjerojatna je ta lakoca kojom njihovi visoki duznosnici trguju temeljem povlastenih informacija, uopce to ne pokusavaju ni malo prikriti.

.

Zato kada nas sljedeci put opet budu negdje nulovali, kada se pojavi neki novi Palamudina, neki novi Pavo, neki novi Borg, neki novi “mladi lav” koji ce nas uvjeravati kako je ovo novo poglavlje u povijesti HDZa, kako “idemo dalje”, kako oni nemaju vise nikakve veze sa onima prije njih… kada decki iz Hanfe umjesto da to sve kontroliraju oni i sami trguju… sjetite se da je ovo tek samo pocetak. Daleko smo mi jos od tog nedosanjanog Zapada.

Samo logirani korisnici mogu vidjeti privitke.
You can't stop the waves. But you can learn how to surf.

Hvala, mittko.

Zanimljivo je kad u Google upišem “Nancy Pelosi buys” što mi sve izbaci. I muž se puno spominje… Iako, radila je ona i gore stvari ove godine. Pogotovo na Pacifiku. Nije tu samo sumnja na insajdersko trgovanje.. Životi tisuća i milijuna ljudi su u pitanju, a njoj očito nije stalo.

Ja osobno nisam neki ljubitelj Trumpa i njegove obitelji, ali me razveselila vijest da je tužio medije na onaj golemi iznos zbog povrede časti i ugleda. Nazivati nekoga najgorim zamislivim epitetima bez ikakvih dokaza i to prezentirati kao ‘slobodu tiska’ bi zaista trebalo sankcionirati.

klaster, 06.10.2022. u 22:32

“Vrlo će ubrzo, već za nekih pola godine doći do drastičnog pada cijena nekretnina u nas. Moguće, tvrdi on, i do 20 posto! Svoja predviđanja svjedoči na onome što se već sada događa na “real estate” tržištima u Americi, Njemačkoj i Engleskoj, gdje su cijene pale od 12 do 25 posto. 

 

Mislim da se “strucnjak” vara. Kod nas se preko 50% nekretnina kupuje gotovinom. I to gledano po broju transakcija. Kad bi stavili u omjer vrijednost kupoprodaje, vjerujem da bi bilo znantno vise % za gotovinu. Na zapadnim trzistima takvi postoci se cine nestvarnima i vecinom se kupuje na kredit sto u vremenu krize stvara pritisak na prodaji kad krenu rasti kamate.

Kod nas nema prostora za pad na Jadranu i Zagrebu. S druge strane, okolica Zagreba i ostatak drzave vec imaju poprilicno povoljne cijene nekretnina kojih rast proteklih godina nije zahvatio. Tu mislim da nema nekog prostora za pad vec naprotiv, toliko je jeftino da su domaci a i stranci poceli kupovati (pola sata od Zagreba useljive kuce za 30-40k eur ili u zagori na pola sata od mora kuce ispod 50k).

Jasno mi je da je nasim ljudima koji rade i zive samo od svoje place sve ovo ludo, ali situacija je takva. Ljudi koji vec imaju nekoliko apartmana imaju prihode u razini dobrih placa u EU.

Mislim  da ce dio novaca iz carapa biti ulozen u dionice, da ce strani investitori doci i na zse, ali za najave pada cijena nekretnina od 20% jednostavno ne vidim temelja. Mozda se smanji broj transakcija ili cijene ostanu na ovim razinama neko vrijeme, ali pada nece biti.

crobi se pogubio ko Crvenkapica u šumi…….još vuk i la pa-pa…….njam u trenu……

CERP trazi uslugu procjene vrijednosti 7 trgovackih drustava..za to placa 340 000 kn .

Po tome bi se reklo da krece u prodaju istih..e sad koja ce to bit..to znaju samo odabrani.

http://www.cerp.hr/UserDocsImages/javna-nabava/Javna%20nabava%202022/usluga%20procjene%20vrijednosti%20trgova%C4%8Dkih%20dru%C5%A1tava/DoN%202022%20procjena%20vrijednosti%20trgova%C4%8Dkih%20dru%C5%A1tava%20.pdf?vel=1031029

 

Pozdrav

svi smo mi Crobex

hugh, 07.10.2022. u 16:08
crobi se pogubio ko Crvenkapica u šumi…….još vuk i la pa-pa…….njam u trenu……
Bas se pogubio, umjesto da lijepo prati njemacku i ostale EU burze koje se danas zelene.

tko sam sebi bid drži, novac mu se prži……

ode lova la pa- pa a niko nije reka ni ća…….onaj najgori i najduži period tek slijedi i zato čuvajte novčeke kak bi jedan reko……niko više po forumima ni ne piše dok lova južno briše ……..

Haha, ode kinta pa pa…

Oooo daaa…hehe

Ima i dobrih prilika. Netko prošli tjedan i danas prosipa HT dosta jeftino… Ne vjerujem da će biti neki loš izvještaj, nego dapače.

 

 

Vidim vi sa foruma više znate nego predsjednik uprave Rivp koji kupuje dionice svoje firme. Radije ću slijediti njega. Izvući pouku iz Ingre koja je nakon toga otišla više od sto posto gore.

Juka, 10.09.2022. u 00:10

Napisao sam već negdje na drugom topicu, ne bi me iznenadilo da bude još koji propad, testiranje dna iz lipnja a onda up do kraja godine, mislim da je sve vec uračunato ili će biti uračunato prije fedovog zasjedanja. Ali nemam pojma generalno di će tržište fokusiran sam na neke podcjenjene(bar meni) dionice. Recimo dax mi izgleda puno zanimljivije od usa indeksa.

Paket od 200 milijardi eura

Kako će to utjecati na dax? Kako je utjecao qe u usa 2020?

https://www.jutarnji.hr/vijesti/svijet/poznati-detalji-njemackog-zastitnog-stita-od-udara-cijena-energenata-pouke-treba-izvuci-i-hrvatska-15259737

TKO VRIJEDI LETI TKO LETI VRIJEDI TKO NE LETI NE VRIJEDI

New Report

Close