Komentari trgovanja na hrvatskom tržištu kapitala

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Komentari trgovanja na hrvatskom tržištu kapitala

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


Ja koji sam se u pocetku opekao u preslagivanju portfelja mogu samo poruciti bojazljivima da ako su u dionicama ne prodaju iste jer NITKO, ALI BAS NITKO NA NASEM TRZISTU POJMA NEMA KADA CE SE SENTIMENT OKRENUTI(a to moze biti upravo onog trenutka kada vi prodate), a ako imate CASH-a, da ga pametno investirate prilikom daljnjeg pada i tako dugorocno smanjite prosjecni ulaz u dionice koje sacinjavaju vas portfelj! Znam da cu se naci na udaru kritika ovih ili onih zato sto im ne odgovara da sto veci broj sudionika TK razumije kako ono funkcionira, no upamtite da ako vec placate gluposti, onda placajte vlastite gluposti, a ne gluposti od kvazi savjetnika!

ovo je ispravno i dobronamjerno razmišljanje. onima koji žele extra rizik, ti prodavaju po manjim cijenama nego što su kupovali (ima njih dosta koji glume neke daytradere, a kasnije vide da su se zahebali, jedino svaka čast iznimkama ) , a zatim će moliti sve molitve što znaju da im ta dionica još padne da bi je ponovo kupili.to nikome ne preporučujem , time se gubi velika lova , ishitrenim potezima se stvara problem ne samo tom pojedincu , nego i njegovoj obitelji, financijski su dobro skliznuli. poznam par takvih slučajeva i to nije za nikakvu zahebanciju.

drastično smanjti doprinose na plaće i drastično smanjiti poreze. samo tako možemo dalje !

Ako nekoga zanima, dionica ŠDD Hajduk ici ce po 500kn
http://www.tportal.hr/sport/nogomet/page/2008/07/12/0057006.html

Antikristi i masoni, komunisti, ovi-oni, šire sotonske fraze da nas poraze! E moj narode....


Situacija na forumu se znacajno zakuhava. U samo par dana veliki broj aktivnih korisnika foruma postao je jako nervozan, dok drugi to vjesto iskoristavaju (posebice jucer), te im tako osim spike prodaju i skupe dionice. E sad, dali ce jucerasnje cijene i za mjesec dana biti skupe ili pravi ulov, to apsolutno nitko sa sigurnoscu ne moze tvrditi. Ono sto je iz mog kuta gledanja gotovo pa izgledno prema sadasnjem razvoju na domacem i stranom trzistu: u ponedjeljak i utorak veliki zaron (douse, to sam prognozirao i prije 3 tjedna u internoj komunikaciji s ekipom). Ja koji sam se u pocetku opekao u preslagivanju portfelja mogu samo poruciti bojazljivima da ako su u dionicama ne prodaju iste jer NITKO, ALI BAS NITKO NA NASEM TRZISTU POJMA NEMA KADA CE SE SENTIMENT OKRENUTI(a to moze biti upravo onog trenutka kada vi prodate), a ako imate CASH-a, da ga pametno investirate prilikom daljnjeg pada i tako dugorocno smanjite prosjecni ulaz u dionice koje sacinjavaju vas portfelj! Znam da cu se naci na udaru kritika ovih ili onih zato sto im ne odgovara da sto veci broj sudionika TK razumije kako ono funkcionira, no upamtite da ako vec placate gluposti, onda placajte vlastite gluposti, a ne gluposti od kvazi savjetnika!

Svatko treba imati vlastitu streategiju.Činjenica je da je većina sudionika u dionicama,jer je
nemoguće da svi uđemo u keš.Ali ulazak u dionice je šansa za zaradu,a u ovom trenutku imate
toliko podcijenjenih dionica da sa malo strpljenja imate sigurnu zaradu.Keš je siguran gubitak jer
inflacija lagano nagriza.Za male ulagaće to i nije neka važna stavka.Ali investitori koji imaju
milijune kuna,a imaju ih jer vole novac i vole ga oplođivati jer da to nisu radili nebi ga ni imali.
Njima je svaki postotak važan,a oni ne vole gubiti te ih svrbe prsti i razmišljaju o ulazu u dionice,
ali očekuju još veći pad.

Najviše se kupuje kada krv teće ulicama.Tako barem preporućaju iskusni investitori ,ali treba
pogoditi dno.A to je nemoguće.Crobex je toliko pao a dogodile su se neke dobre stvari:

pozivnica za NATO
pregovori sa EU idu svojim normalnim tokom
zaposlenost veća nego lani
turistička sezona dobro počela
kreditni rejting Hrvatske sve bolji
pšenica bolje rodila nego lani

Dakle,po svim pokazateljima na domaćem terenu bolja situacija nego ranijih godina.
U gostima,naročito u Americi ,puno lošija ekonomska situacija,ali za nas ništa tragično, jer ionako
sa njima nismo ekonomski povezani.

S obzirom na lošiju situaciju vani i pad njihovih burzi normalno da strani kapital teže dolazi kod
nas jer i kod njih ima jeftinih kupnji.

Objektivnog razloga za generalni pad ne postoji.Neke dionice bi trebale rasti,a neke padati,a ja nemam inseide informacije koje će rasti i kada će rasti,pa moram cjelokupnu pažnju usmjeriti na
fundamentalne pokazatelje ,da ne postanem ovisan o big mešetarima našeg tržišta.

To bi preporučio svakom investitoru,jer uskoro dolazi vrijeme FI za prvu polovinu godine,te bi
tržište moglo žestoko kažnjavati loše poslovanje,a to bi se moglo dogoditi ,naročito u dionicama
koje nisu u portfeljima fondova,iako su neki i fondovi digli ruke od obrane cijena dionica u
kojima imaju znaćajne udjele,a postavlja se i pitanje koliko su za to sposobni zbog nelikvidnosti.

Savjete pročitati,razmotriti,ali slijepo ne slušati.

Svi nešto prognoziramo pa bi se malo i ja poigrao.Kako je Evropa već dva dana znaćajno pala,već
u ponedjeljak možemo očekivati smirivanje ili rast jer su Ameri dva dana za redom pali manje od
Evrope,pa bi se to trebalo nivelirati,tj Evropa malo skočiti.

INA u Londonu 3.050 znaći da možemo očekivati povratak na preko 3.000 a to je dovoljno da se ZSE
drži dobro.

@ lopina

Da imaš pravo. Zadnja cijena INE u Londonu je završila na 3050KN i to unatoč tome što su se daleko više crvenili od nas i to većinu tjedna. Izgleda da u Londonu više prepoznaju vrijednost INE nego li kod nas. No da rezimiram, jučerašnje rušenje cijene INE ionako su izazvali špekulanti kako bi je mogli ponovno jeftinije kupiti. Isto kad pogledamo srednja vrijednost INE kod nas je u petak bila na 3055KN, što dakazuje da je samo manji dio investitora prodavao po nižim cijenama, tako da je neupitan povratak natrag na preko 3000KN. Nemojmo zaboraviti da je kod privatizacije PLIVE njena cijena u konačnici narasla preko 100%, a to prevedeno na INU znači da bi ju do kraja ljeta znali imati i na 4400KN, što približno odgovara njenom 100% povećanju od najniže ovogodišnje cijene. Nema sumnje da je INA zapravo druga PLIVA, a svi oni koji su bili investitori na burzi za vrijeme privatizacije PLIVE jako dobro to znaju.

If you make a bad trade and you have money management you are really not in much trouble. However, if you miss a good trade there is nowhere to turn. If you miss good trades with any regularity you’re finished. — William Eckhardt

US took freewheeling capitalism to the limits and the wheels came off

@lopina

Ja sam ti dao 100 samo zato sto imas svoje misljenje, a ne ko što neki bubaju 1 ili 100 samo zato sto im u tom trenutku (ne)odgovara odredjeno pisanje. Uvijek sam za razvijanje dijaloga, jer se i iz pogresno iznesenih cinjenica zna izroditi uspjesna odluka (onome tko zna prepoznati nebuloze). Sve sto si napisao, stoji, ali dugorocno. Sada je samo pitanje sto je u ovim turbulentnim vremenima dugorocno, a sto kratkorocno ili srednjorocno!

Antikristi i masoni, komunisti, ovi-oni, šire sotonske fraze da nas poraze! E moj narode....


Situacija na forumu se znacajno zakuhava. U samo par dana veliki broj aktivnih korisnika foruma postao je jako nervozan, dok drugi to vjesto iskoristavaju (posebice jucer), te im tako osim spike prodaju i skupe dionice. E sad, dali ce jucerasnje cijene i za mjesec dana biti skupe ili pravi ulov, to apsolutno nitko sa sigurnoscu ne moze tvrditi. Ono sto je iz mog kuta gledanja gotovo pa izgledno prema sadasnjem razvoju na domacem i stranom trzistu: u ponedjeljak i utorak veliki zaron (douse, to sam prognozirao i prije 3 tjedna u internoj komunikaciji s ekipom). Ja koji sam se u pocetku opekao u preslagivanju portfelja mogu samo poruciti bojazljivima da ako su u dionicama ne prodaju iste jer NITKO, ALI BAS NITKO NA NASEM TRZISTU POJMA NEMA KADA CE SE SENTIMENT OKRENUTI(a to moze biti upravo onog trenutka kada vi prodate), a ako imate CASH-a, da ga pametno investirate prilikom daljnjeg pada i tako dugorocno smanjite prosjecni ulaz u dionice koje sacinjavaju vas portfelj! Znam da cu se naci na udaru kritika ovih ili onih zato sto im ne odgovara da sto veci broj sudionika TK razumije kako ono funkcionira, no upamtite da ako vec placate gluposti, onda placajte vlastite gluposti, a ne gluposti od kvazi savjetnika!

Skupe dioniceskupe dionice skupe dionice

Cjeli tvoj post odnosi se na lošu kvalitetu pisanja.

A što si ti htio reći s ovim skupe dionice?

Daj ber neki argument zašto su skupe, koje su to skupe,u usporedbi s kojim tržištem su skupe???

Ja ne tvrdim da su jeftine no meni su neke bile pa sam ulupao 60% love u njih.koje su to je neću ni reći to je moja stvar.

Ako gospodin tržište još pojeftini dionice koje želim ja ću i ostatak ulupati u njih i mirna duše otići na more.

Ako u porastu osjetim povoljan trend opet kupujem.

Spominješ neke kvazisavjetnike.

Pitam te gdje u ovoj priči vidiš sebe i koja je tvoja uloga?

Hrco nemoj mi zamjeriti na ovoj opasci.

Ipak ovaj forum služi da razmjenimo mišljenja.

No ako se dotičemo hipotetskih riječi kao što su skupo,jeftino,balon,podcjenjeno itd.tada bi morali svoje teze potkrijepiti argumentima.

PRODAJEM U LIMBURGU____________________________________________________________________________________________________

Skupe dioniceskupe dionice skupe dionice

Cjeli tvoj post odnosi se na lošu kvalitetu pisanja.

A što si ti htio reći s ovim skupe dionice?

Daj ber neki argument zašto su skupe, koje su to skupe,u usporedbi s kojim tržištem su skupe???

Ne bih se htio mijesati u tvoju diskusiju sa hrco-om, pa cu samo reci zasto su meni skupe:

Ako je trenutna cijena neke dionice (npr. ERNT) na nivou cijene od prije 2 godine, to za mene nije vise ista cijena iako je fakticki ista. Treba se zapitati sto se dogodilo u te dvije godine i zasto je cijena poletila u nebo i onda potonula. Dobivam li ja isti potencijal za rast kupovanjem takvih dionica kao i prije 2 godine ? Odgovor je jednostavan: NE. U ovom trenutku, i kroz period od slijedecih 12-18 mjeseci rizik je povecan do te mjere da trziste zahtjeva nastavak korekcije da bi se privuklo nove investitore. Znam da je to tesko prihvatiti ljudima koji nisu izlazili iz dionica cijelo ovo vrijeme, ali utjeha je da su nesto naucili i da slijedeci put nece ponoviti istu gresku.

@CARUGA

Nema nikakvih problema, apsolutno ti nisto ne zamjeram. Kvazisavjetnici? Mislim da je puno bolji savjet onome tko ne zna sta ce s novcem da ga i dalje cuva u djepu, nego da ga na osnovu nekog teksta s foruma ulupa u dionicu koju netko fali ( a kako je praksa do sada pokazala isti taj koji je hvali iskrcava se iz nje). Skupo? INA i HT nisu skupe, nije skup ni ATGR (iako ljudima UGLAVNOM, pa ni meni nije zanimljiv, a nitko ne moze zakljuciti zbog cega).

P.S. Imam samo 1 rijecima:JEDAN paket HT-a, nista (na moju OGROMNU zalost INE i ATGR-a).

Sto se tice precjenjenosti. Gradjevinari, (4/5 njih) jos su vise ili manje precjenjeni u odnosu na FA. A na moju zalost ja sam do grla u njima, ali ih ne prodajem vec nadokupljujem i tako snizujem ulaz jer VJERUJEM u njih kako ce odraditi dobar posao kad se INOZEMNO, a s njim i nase trziste smiri! Gradjevinari su tu samo primjer, tako da me se odmah ne uzima na zub zbog njih. Svjestan sam ja da je npr. DLKV sklopio ogroman posao za narednih par godina, ali sada jednostavno trziste mu neda gore…. To je isto i za IGH, HDEL, Ingru….

Antikristi i masoni, komunisti, ovi-oni, šire sotonske fraze da nas poraze! E moj narode....



@lopina

Ja sam ti dao 100 samo zato sto imas svoje misljenje, a ne ko što neki bubaju 1 ili 100 samo zato sto im u tom trenutku (ne)odgovara odredjeno pisanje. Uvijek sam za razvijanje dijaloga, jer se i iz pogresno iznesenih cinjenica zna izroditi uspjesna odluka (onome tko zna prepoznati nebuloze). Sve sto si napisao, stoji, ali dugorocno. Sada je samo pitanje sto je u ovim turbulentnim vremenima dugorocno, a sto kratkorocno ili srednjorocno!


O dugoročnosti na našoj burzi ne možemo govoriti.Tek od IPO-a INE i prodaji Plive ,a naročito sa IPO
HT-a i povečanjem likvidnosti možemo govoriti samo o kratkoročnim trendovima.Međutim,ipak je
ovih zadnjih šest mjeseci Crobex pao za trečinu,a ekonomska situacija u Hrvatskoj nije lošija.
Mislim da su cijene nekih dionica i sada napuhane,a prije šest mjeseci to nije imalo nikakve
ekonomske logike.Kako je svijet krenuo u pad i mi smo ih slijedili,ali i baloni i fundamentalno
dobre dionice su ravnomjerno padali,te postepeno sa sazrijevanjem našeg tržišta možemo
očekivati i značajne korekcije cijena dionica i na više,ali i na manje.Mi bi se više trebali orijentirati
na pravilnu valuaciju dionica ,kada to ne rade oni koji bi to trebali raditi tj.fondovi.
Ja sam i za trejdanje ali samo u tim jakim dionicama,ali interesantno je da što je bolja dionica
manje oscilira pa od toga malo koristi.Za trejdanje sa balonima nemam hrabrosti,jer su mi gubici od
početka godine preko 15%, te ako mi balon pukne u ruci mogli bi se puno i povečati.

U ovim zadnjim previranjima u četvrtak i petak moje dionice nisu radile jer će imati vjerovatno
veliku dobit u prvoj polovini godine.Naime samo takve sam kupovao.Zaključio sam da ovo i nije "ozbiljan"rast jer raste ono što
ne vrijedi,a ono što vrijedi stoji na mjestu ili lagano pada.Tipična navlakuša velikih igrača radi
povoljnijeg izlaska iz balona.

Hrco moj komentar se nije odnosio samo na tebe nego na većinu onih što pišu zadnjih dana pa ljudi moji imamo i balona a bome i onih podcjenjenih a to imaju i sva tržišta diljem planete.

No vjeruj mi da ima dosta dionica za koje je opće mišljenje da su baloni a da one to nisu uopće.

A i svi baloni su se dobrano ispuhali u zadnjoj korekciji.

Ne kažem da balona više nema ali tvrdim da ima dosta dionica koje su baloni survali na dno.

Ali jedini naš problem su vlakići svi vole vlakiće i svi danas trejdaju.

Rijetko su oni pametni koji su između više od 400 dionica s tržišta odabrali 15tak kvalitetnih dionica po solidnim cjenama i ugasili monitor na duži period.

Da se razumijemo ni ja ne spadam u te rijetke.

I ja buljim ko budala svaki dan u monitor.

Bolje mi je da posadim krompir na balkon pa da gledam kako raste i to bi bilo zanimljivije od ovog mrcvarenja. [sealed]

PRODAJEM U LIMBURGU____________________________________________________________________________________________________

@ČARUGA

Ti izvuci najbolje i mog misljenja, ja izvucem najboljeg iz tvog i nagodinu smo MILIJUNASI! [proud]
Eh, da je bar to tako jednostavno….

Antikristi i masoni, komunisti, ovi-oni, šire sotonske fraze da nas poraze! E moj narode....

New Report

Close