Komentari trgovanja na hrvatskom tržištu kapitala

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Komentari trgovanja na hrvatskom tržištu kapitala

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.



p/e
Atlanska 8.5
Adris 11.70
ina 8.89
uljpl 3.04
ht 9.92
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
[lol] [lol]

Ako u Crobexu ima i ovakvih ,a prosjek je P/E 25 znaći da ostali imaju prosječno daleko više od 25.
Međutim,važan pokazatelj je P/S i udio u tržištu ,što se naplaćuje kroz preuzimanje.Najveću opasnost
za veliki gubitak i pad cijene dionica su građevinari,jer oni nikome interesantni radi preuzimanja,a
sa aspekta svjetskih građevinskih giganata su smiješni,a u vrijeme velikih državnih investicija su
trebali i pored prometa nešto i zaraditi.Velika zaduženost,niska rentabilnost ,a sada i poskupljenje
energenata.Moglo bi biti i lošije.Tragedija je da su naši OIF i mirovinci imaju u portfelju takve firme
i da su dozvolili da te dionice i dalje drže u svom portfelju.A Magma,a Optima,a ATGR sve biser do
bisera.I mirovinci i OIF su puni smeća,a i Mercedes je smeće ako je plaćen po dvostrukoj ili većoj
cijeni. A sada to treba braniti,upucavati novi novac radi održavanja visoke cijene,a kvalitetne firme
i dionice će se pomalo kupovati ,a njih ionako ne treba braniti.Lako je zamjetno da što je lošije
izvješće cijena manje pada,a ćesto dobro izvješće donosi pad dionice ,iako nije došlo do porasta
prije izvješća radi eventualnih inseid informacija.A gdje je memorija ulagaća.Veliki znaju i imaju dobru memoriju,ali muljaju da bi kod malih ulagaća stvorili iluziju da fundamenti nisu važni.To je jedino važno i bitno,ali je dugoročno i ne djeluje odmah.

Što se tiće špekulacija uvijek se možemo uključiti sa manjim djelom sredstava,a ukoliko se bulji
u mostisch treba zaraditi za hranu i troškve.Šansi uvjek ima.
[/quote]

Imaš onih koji posluju i sa gubitkom. Recimo viadukt. PA recimo luka rijeka ima p/e 200 ……

Uf.. načitao sam se.. stotine postova dnevno.. ljudi moji, malo ste hiperaktivni..
no, idemo redom..


Motušić ili kak se onaj lik zove….vrijeme je da dobiješ otkaz!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!.Pošto nemaš obraza sam da odstupiš.Pod hitno mu treba dati otkaz i staviti nekog mladog,ne korupiranog za tu tak važnu poziciju.Pa nismo mi banana država.

žao mi je ludlum što ti moram ovo reći, ali mi smo po SVEMU upravo banana država..


Nažalost fundamenti kod nas ne igraju nikakvu ulogu, ja ih koristim samo da odaberem koju dionicu ću uzeti a to kod nas bar nije teško imaš desetak firmi na zse koje vrijede nešto a ostalo je manje više šrot, nelikvidno itd tako da o njima i ne razmišljam. Kod nas kako se da primijetiti ili sve pada ili sve raste i to u određenom omjeru tako da ako itko uspije zaraditi koju kunu u idućih 3-5 godina to će biti ono koji koriste TA (i FA po mogućnosti), a ostali će se dobro načekati

s ovim bi se djelomično složio ali samo u dijelu gdje kažeš da fundamenti ne igraju ulogu.. sada trenutno ne igraju ali to će po mojemu ipak malo brže sjesti na svoje od 3-5 godina kako ti prognoziraš..


ako crobex opet padne 3200 onda će svi ljudi početi povlačiti lovu iz fondova i burza će krahirati tako da ovo navlačenje crobexa prema 3200 je malo vjerojatno. Zašto:
1. Ljudi će povući lovu iz fondova i više nikad ju neće vratiti na burzu.
2. Mali dioničari će se povući s tržišta-većinom
3. Nastat će velika nelikvidnost burze, jer više se nitko neće usudit ulagati u dionice i na kraju
4.Propast će mirovinski fondovi jer više nitko neće htjeti kupiti njihove dionice
Mislim da si fond menadžeri više ne mogu dopustiti onakav pad ako žele ostati raditi to što rade.
Makar uvijek stoji ona stara: " nikad se ne zna što budućnost nosi"

ovo je crna prognoza ali u SLUČAJU da se dogodi opet veliki pad Crobex-a, nažalost, i vrlo vjerojatna.. naime.. poznajem jako puno ljudi koji su kupili dionice (počevši od Ine, HT-a pa onda tijekom 2008.) i svi isto kažu.. daj da dođem na nulu i odoh zauvijek.. ja im na to kažem.. strpljenja, prijatelju, strpljenja.. strpljen-spašen.. isitna, točke 3 i 4 su vrlo nategnute ali u slučaju da bi se pad nastavio (a pitanje je i bi li ga fondovi tada i uspjeli zaustaviti – ili htjeli zaustaviti) nije nemoguće.. ne zaboravite da je fondovima skoro pa svejedno da li ide gore ili dole.. ako svi skupa padaju ili rastu.. oni rade za plaće i provizije a ne za nas i vas…

Na HR burzi dionice treba kupovati po principu: kupi i zaboravi


Evo još samo zadnja poruka da ne davim forum.
Pa svi mi kojiimamo dionice i imamo vremena čekati do kraja godine ili duže…..budemo sigurno zaradili dobre pare na ove današnje cijene.Zar se možda i sa ovim ne slažeš Ivo?
Oni koji trguju iz minite u minutu e oni mogu izgubiti il izaraditi.Ali više će njih izgubiti.
…. isječeno ….

ne daviš.. bar ne kao neki drugi.. s ovim se slažem u potpunosti.. ovo je sigurno kao što je sigurno da je sutra novi dan…


Nama trebaju stranci, nama trebaju lovaši koji će sami napraviti ovaj naš dnevni promet.
Pa kaj stvarno mislite da će "pravi" investitori udarat po ask-u i kupovat igh i slične za 20k?

ne mogu vjerovati da se slažem sa crnim-ivom… ali slažem se..


Ma imat će ledo vrhunske rezultate jer je odlučna firma a vodi je pametan čovjek, ali kaj je je skupa je, a za igh da i ne govorim. Dali je dobit igh take brutalno rasla? Nije pa onda molim lijepo.
Dobit joj se smanjuje a dionica bi trebala rasti?
Naše tržište je plitko tržište zasnovano isključivo na špekulacijama a ne fundamentima, slično kao što je trenutno sa naftom. I radi toga su fondovi isto tako postali špekulanti. A kada se to promijeni onda će biti suza na igh i sličnim.

donekle se slažem i s ovdje rečenim.. nisam jedino siguran da će navedene dionice toliko padati da će netko plakati.. iako možda netko plače i ako izgubi 10 kn…


Zapamtite ovu rečenicu:
"doći će uskoro dan kada nakon pada igh i slične neće više rasti, jer ih nitko neće kupovati, a rasti će dionice koje su fundamentalno podcijenjene jer će ih stranci kupovati.

ne znam da li će doći do pada, možda i hoće, ali je činjenica da će se podcijenjene dionice penjati u nebo.. a takvih ima dosta na našem tržištu u ovom trenutku..

i za kraj.. ovaj post ti je za razliku od drugih (u kojima samo navijaš nizbrdo) bio i dobro potkovan.. imaš dobrih izjava i analiza tu.. možda bi te manje "pljuvali" (kako ti kažeš) kad bi više argumentirao a ne samo navijao..

a što se barona tiče, a i nekih drugih.. valjda ste do sada mogli naučiti da ovo naše tržište nema nikave veze sa EU, USA ili naftnim tržištem.. mi smo ovisni o nekoliko fond managera koji još nisu naučili osnove poslovanja na burzi pa se malo igraju s našim mirovinama i teško stečenom ušteđevinom (ili lako stečenom)..

Na HR burzi dionice treba kupovati po principu: kupi i zaboravi

Ti stvarno ne znaš računati p/e.
Ako je dobit atlanske u prvom kvartalu bila 100 milijuna bez prodaje broda, onda se očekuje da će na ovako visokim vozarinama dobit u iduća tri kvartala još porasti, a ne zaboravi još dobit i od turizma i nova dva broda. Tako bolje se informiraj o izračunu p/e parametra. A između ostalog najbitniji kod brodara je nav a ne p/e i p/s. Po nav-u atlanska vrijedi oko 4000-5000 ako već želiš uspoređivati našu burzu s ostalima. I kada kupuješ neku dionicu ne kupuješ njezinu sadašnjost nego budućnost. Može ona sada imati p/e 200 a za godinu dvije 5-10.
Jedino s čime se slažem s tobom je to da je večina dionica u crobexu precijenjena. Ali to ne znači da nema dionica koje vrijedi kupiti. Naprotiv ima ih 5-10. Pitanje zašto su upravo te precijenjene dionice najviše porasle oda pada na 3200. Taj odgovor ćeš ipak morati potražiti od fond menadžera koji su tkz. stručnjaci a kupuju smeća od firmi.

Ne može se P/E računati unaprijed..
Tko zna šta sutra nosi..
Možda im se potope brodove, koliki će im onda biti P/E?

Ja sam brži od brzog, hitriji od hitrog !



Ti stvarno ne znaš računati p/e.
Ako je dobit atlanske u prvom kvartalu bila 100 milijuna bez prodaje broda

Ne može se P/E računati unaprijed..
Tko zna šta sutra nosi..
Možda im se potope brodove, koliki će im onda biti P/E?
[/quote]

Zar ne osiguravaju svoje brodove?


Ne može se P/E računati unaprijed..
Tko zna šta sutra nosi..
Možda im se potope brodove, koliki će im onda biti P/E?

Odlican post!

Mozda nas i sutra napadnu vanzemaljci? Koliko ce onda biti tvoj P/E?

a) ako te otmu i iskoriste na nacine koje ne mogu opisati
b) ako te jednostavno likvidiraju

ume da broji sarafe, ali krivo:procenat i tacno; povjest;samnom, neznam, 100 ATPL=1000E, uvjek, vjest..plata?!, dejstvuje


Ne može se P/E računati unaprijed..
Tko zna šta sutra nosi..
Možda im se potope brodove, koliki će im onda biti P/E?


dijonicarstvo u hrvata,
sto manje znas to si jaci

DIONICE KAO ŠTO JE HDEL TREBA IZBACITI S BURZE JER SU ZAMKA ZA MANJINSKE DIONIČARE

dioničarstvo u Hrvata…

što se manje zna i vidi to se bolje prodaje

zagarantirano

[smiley]

 I m a g i n a t i o n * a t * w o r k 

To munja.
Ajde molim te samo jednom procitaj neku knjigu bilo koju osnove investiranja, osnove financija molim te.
Nije sram neznati ali je sramota pisati gluposti.
Sve sto kupis kupis buducnost.
Da li kupiokamion ili dionicu isto i je.
Vrijedi onoliko koliko ce ti casha sutra donijeti.

Daj molim te samo jednu knjigu procitaj…
jao…

Uostalom ako kazes da se en investira jer tko zna sto sutra donosi onda bilje ne investirati.
Sta ti znaci da je dobit neke firme prije godinu dana bila 100.
Nista, bila, je ti kao danasnji dionicar nemas nista od toga (samo dividendu za tu godinu).
Ono sto ti daje gain je cash u buducnosti..

Neki put se pitam cemu se trudim

OX-Bright, inspiring and easy going. You make an outstanding parent. Shoul merry a Snake or Rooster but not a Sheep

Vidim sve vise svadja i prepucavanja na forumu. Poucen dosadasnjim iskustvima to je siguran down signal


Vidim sve vise svadja i prepucavanja na forumu. Poucen dosadasnjim iskustvima to je siguran down signal

Ajde pa to se netko i slaže samnom, kako to?
Uglavnom činjenica je da će fondovi odlučiti kamo ćemo, ali kako sam već reko fondovi su postali špekulanti, zašto?
nemaju gorivo a sve divlja oko nas, zato ja vjerujem novom jačem, depresivnijem padu nego kaj je bio zadnji put.
Zadnji put su fondovi prodavali a ako krene malo dole onda kada krene navala biti će tarapane.
Po meni će sutra biti dan-d.

amerika u ponedeljak na radi.

Daj molim te samo jednu knjigu procitaj…
jao…


Problem je u tome sto bas dovoljna samo jedna.
[cry]
Plitko nerazvijeno trziste sa fond managerima sa iskustvom od prosjek 3 (TRI) godine u struci ne opisuje se u tim knjigama, a takvo trziste ne ponasa se sukladno istima. Dovoljno da netko malo agresivnije krene u prodaju a nemamo opcija, futuresa i stajaznam,i evo atpl opet na 2200 bez obzira na sve p/e, b/v i sva moguca osiguranja svijeta.
Po mome to je problem………

Neuspjeh je prilika da ponovo pokusate mudrije. H.Ford



Daj molim te samo jednu knjigu procitaj…
jao…

Problem je u tome sto bas dovoljna samo jedna.
[cry]
Plitko nerazvijeno trziste sa fond managerima sa iskustvom od prosjek 3 (TRI) godine u struci ne opisuje se u tim knjigama, a takvo trziste ne ponasa se sukladno istima. Dovoljno da netko malo agresivnije krene u prodaju a nemamo opcija, futuresa i stajaznam,i evo atpl opet na 2200 bez obzira na sve p/e, b/v i sva moguca osiguranja svijeta.
Po mome to je problem………
[/quote]
hmm.. nažalost.. slažem se.. TO JE PROBLEM.. kako sam već napisao, fond manageri bi trebali imati malo iskustva pa ne bi radili ovakva čuda (ne mogu napisati nešto ružnije)

Na HR burzi dionice treba kupovati po principu: kupi i zaboravi


amerika u ponedeljak na radi.

Što misliš da li će nam to pomoći da ne zaronimo baš puno u pon?

New Report

Close