Komentari trgovanja na hrvatskom tržištu kapitala

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Komentari trgovanja na hrvatskom tržištu kapitala

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


zmrklic: “Ha dionice na 3200 crobexu su bile jeftine, osim u slučaju black swan scenarija, ali ko u njega vjeruje, kupite stado ovaca, tu nećete pogriješiti
“Vidjet ćeš crne labudice kad ministar financija punudi 10-15 milijardi kuna obveznica na domaćem tržištu po kamati od 8%

A kad ponudi obiteljsko srebro?
HEP, primjerice?![smiley]

Shvaćate li sami sebe suviše ozbiljno?

sta mogu kad sam “io penso positivo”[tongue]
i dalje mislim da nikakvog opravdanog razloga za ovo njesra nije bilo.

ali dobro, ako HT dodje na 150kn, dam ti sve svoje hteove[kiss]

ili, daj konacno reci koji je tvoj target..sta je tebi jeftino?
ja iskreno ni u najgoroj mori nisam mislio da cemo doci ondje, di smo bili.
ali nisi ni ti, u najljepsem erotskom snu[wink]

SVAKOGA DANA, U SVAKOM POGLEDU, SVE VIŠE NAPREDUJEM


RealBear: ” zmrklic: “Ha dionice na 3200 crobexu su bile jeftine, osim u slučaju black swan scenarija, ali ko u njega vjeruje, kupite stado ovaca, tu nećete pogriješiti “Vidjet ćeš crne labudice kad ministar financija punudi 10-15 milijardi kuna obveznica na domaćem tržištu po kamati od 8% ” A kad ponudi obiteljsko srebro? HEP, primjerice?![smiley]

INA; PODR; PTKM; da ne spominjem one koje su privatizirane vec.ima dosta toga na ponudi, nas tek treba zahvatiti val preuzimanja
[thumbsup]

SVAKOGA DANA, U SVAKOM POGLEDU, SVE VIŠE NAPREDUJEM

Noćna mora će imati nastavak i ti to, kao i ja, znaš, ali ne želiš na glas priznati.
Vidim da si se na vrijeme iskrcao iz Todorijade, ošišao naivne, malo se odmorio za vrijeme pada, pa si sad opet na okidaču, spreman za iskrcavanje.
erotski snovi? hehehehe
Ne miješam ih sa burzom, osim, možda, kad se sjetim Ivane[lol] [lol] [lol]
Hi Ivana! Ne ljutiš se što te spominjem?[wink]

Najsigurniji način da udvostručite novac je da ga presavijete i vratite nazad u džep. [i]židovska poslovica[/i]

@Mig i drugi bikovi

Zapravo situacija je toliko loša da sam odlučio za promjenu malo drukat na rješenja ovdje, možda neki novinar koji je do grla u dionicama pročita pa da se raja krene lagano pripremati na rasprodaju.

Visoka cijena nafte i deficit bilance plaćanja, odljev dividendi i svjetska kreditna kontrakcija koja visi kao mač nad 10 milijardi EURA duga koje treba riješiti su za nekoliko redova veličine veći od domaće likvidnosti koja bi mogla biti ubačena na ZSE. [cool]

A naši bogatuni su uvijek rado viđeni gosti na burzi, nek kupuju nek vrte, ne kraju će pošteno ostaviti lijep porez burzovnim ajkulama. Dobrodošli, dobrodošli [smiley]

Kupujem samo onda kad u ljekarnama nestane probiotika, normabela i pelena za inkontinenciju

@opr

pa i nisam bas, dobio sam i ja po p..ki. i to gadno.[cry]
al, kazem nisam uzimao HT po 350 i prodavao na 270.ja sam na svemu uzeo bar nesto.
sad sam velikom vecinom cashu ko i vas Baron, cekam sutra grobar pobijedi, da se vucaram po bidovima i uzmem jeftinije[thumbsup]


@real

nerealan si ko i uvijek, dobro Sančo kaze, da ne ulazim s tobom u rasprave, tu si da plašiš a i dobro ti ide.
imas dobro znanje, pa zar ti nije cudno da se uvijek govori samo o HR dugu, ali se nikad ne spominju HR investicije.koliki je neto HR dug i di onda spadamo?u koji red zemalja?[wink]

no dobro, ko sam ja da tebi, burzovnoj ajkuli plasim ribu[sealed]

a sto se tice rjesenja, to je sve Kontradieff lijepo objasnio.ipak sam ja rusofil[yawn]

laku noc & zivjeli!

SVAKOGA DANA, U SVAKOM POGLEDU, SVE VIŠE NAPREDUJEM

Ja još uvijek mislim da je BF ključno pitanje ove burze. To je jednostavno uteg koji će rastjerivati investitore dok god postoji. Dug i povrat duga nije loša stvar za sve dionice. Očigledno je da će država dio vlasništva u državnim firmama morati prodati da se riješi dug + povrat novaca penzosima. Prije nego što to napravi podići će vrijednost tih firmi kroz pumpanje dobiti. Vidjet ćemo već u petak kada INA-a objavi izveštaj.

The nine most terrifying words in the English language are: "I'm from the government and I'm here to help" - Ronald Reagan

Opet mi imputiraš prodaju HT-a na 270?
Ti samo vidiš zaradu na kupi danas-prodaj sutra ili slijedeći tjedan?
Zašto bih to učinio kad znam da si pročitao moje postove i moja predviđanja?
Zar nisam rekao da ćemo roniti i da hoću da imam nekakve prinose u ova šugava vremena? A nezaduženi HT i kad isplati dividendu još uvijek će imati 4mlrd zadržane dobiti i to je poslastica sa kojom će moći čuda napraviti ako bude papira u bescijenje.

Najsigurniji način da udvostručite novac je da ga presavijete i vratite nazad u džep. [i]židovska poslovica[/i]

[thumbsup][thumbsup]Vidim da sve više i više ljudi prodaje dionice ili je već prodalo prošli tjedan -barem tako pričaju ovdje, a oni koji se još nisu odlučili izgleda da će se odlučiti kroz par dana[bye][bye]

Dali to počinje panika, onako polako ali sigurno.[yawn][yawn]

125.96 – Nafta [lol] [lol]

p.s. mogli ste prodati kada smo Vam počeli govoriti da ih prodate

Prema mjesečnom izvještaju Stockcube-a, Venecuela ima P/E samo 4,5 Egipat 5,63 Latvia 7,58 Turska 8,5 Irska 9,27 Nizozemska 9,3 Estonia 9,39. Je li Crobex na P/E oko 25 podcijenjen? Pozivam Forumaše na raspravu je li bolje ulagati u Estoniju i Latviju ili pak u Hrvatsku?

Pohlepa špekulanta tjera da zauzme preveliku rizičnu poziciju. Taština mu ne dozvoljava da prizna grešku transformirajući ga u navodnog "dugoročnog investitora". Ali on to nije jer nitko ne zaslužuje nazivati se investitorom ukoliko je emotivan. Zato pamet u glavu: kupuj podcijenjene dionice i dobro diverzificiraj svoj portfelj.


Prema mjesečnom izvještaju Stockcube-a, Venecuela ima P/E samo 4,5 Egipat 5,63 Latvia 7,58 Turska 8,5 Irska 9,27 Nizozemska 9,3 Estonia 9,39. Je li Crobex na P/E oko 25 podcijenjen? Pozivam Forumaše na raspravu je li bolje ulagati u Estoniju i Latviju ili pak u Hrvatsku?

Dobro je rekao Novoselac da je burza 30-50% precjenjena.

"Prvo je padalo onda je raslo, pa sam kupovala i bilo je uzbudljivo." ivana7


Prema mjesečnom izvještaju Stockcube-a, Venecuela ima P/E samo 4,5 Egipat 5,63 Latvia 7,58 Turska 8,5 Irska 9,27 Nizozemska 9,3 Estonia 9,39. Je li Crobex na P/E oko 25 podcijenjen? Pozivam Forumaše na raspravu je li bolje ulagati u Estoniju i Latviju ili pak u Hrvatsku?

Siguran sam da strani kapital “jedva ceka” da udje na ovo nase prenapuhano trziste. [lol] [lol] Ovo sto se do sada dogadjalo vrlo jednostavno se moze objasniti efektom tornada. Prvi nalet je prosao. Sada smo u “oku” oluje. Drugi nalet tek slijedi. A kada se male ruke sloze (nafta, poskupljenja struje, vode, plina, namirnica iza ljeta) sve se moze!

Mislim da treba jako dobro procitati sto je Rohatinski napisao u ovoj recenici jer je po meni on jedini realan i obziljan u sagledavanju situacije:

“Hrvatska narodna banka nema realnu alternativu i zato će nastaviti s vođenjem dosadašnjeg tipa monetarne politike dokle god to bude potrebno i moguće.” Ima one shot only ali da li je to dovoljno????

Osnovno pitanje je zbog cega gomila devizne rezerve i sto on to vidi sto vecina “investitora” ne vidi??? [wink]

Biti ce zanimljivo vidjeti rezultate izbora u Srbiji iako ja osobno mislim da je pobjeda Nikolica long term nama samo plus.

skype - ivek1234

Nisu sve dionice prenapuhane na našem tržištu, no stvar je u tome da je i oporavak dionica bio neselektivan iako je trebao biti selektivan. Ima i našem tržištu dionica s omjerom p/e do 15 i to dobrih dionica-većina brodara. No stvar je u tome da kod nas sva kupnja dionica spekulativna, kupuju se precijenjene dionice nadajući se da će za par mjeseci biti još skuplje.

99,99% malih ulagaca na nasem trzistu , i dosta fond managera manjih OIF-ova nemaju pojma sto je to diskontiranje buducih novcanih tokova, osnova svega.

p/e je relativan multiple za samo usporedive kompanije.

Dakle imas venezuelu sa inflacijom od recomo 20% na p/e od 5 u valuti venezuele i RH na 20 sa inflacijom od 5% u kunama.

To je vama usporedivo.

Jad i bijeda hrvatskog investiranja.

Neznanje, njeznanje i neznanje.

Postoje i sada precijenjene dionice, to je sigurno…
Ali postoje i debelo debelo potcijenjene

OX-Bright, inspiring and easy going. You make an outstanding parent. Shoul merry a Snake or Rooster but not a Sheep


Mirovinci tijekom travnja ulagali u depozite

http://www.poslovni.hr/Content/Article.aspx?id=79198

Mirovinci nisu uzrok oporavka Crobexa, fondovi su dionice prodavali, tko onda vodi igru? Pozivam kolege Forumaše na raspravu, ukoliko se želite odazvati. [shocked]

Vec neko vrijeme trubim na forumu da je ovo nastavljen iskrcaj samo unutar “kanala” na visim razinama. Strani kapital ne ulazi sigurno. Ima nesto trzenja medju fondovima da se podigne malo likvidnost i navuku optimisti. Po meni je opet uslo dosta margina – pouzdano znam da je vecina frendova opet napravila istu glupost.

Stvar je bazirana na cistoj psihologiji. Nakon relativno dugog pada trzista vecina je trpila bol i polako su se osipali (izlazili u cash) sa gubitkom. Najtragicnije sto se ta tendencija pojacavala kako je trziste padalo. Onog trena kada je, po meni politicki, doslo do preokreta ljudi koji su trpili gubitak jednostavno su krenuli “nadoknadjivati” gubitak bojeci se da “ne propuste vlak” koji krece prema gore. Oni iskusniji su vjerojatno uspjeli anulirati gubitke ako su usli pri dnu i iskrcali se ovih dana. Treba biti realan – trziste je u par tjedana jako naraslo na malim prometima i sada se ocigledno ispuhuje rally prema gore. Stranom kapitalu sigurno nismo interesantni jer smo opet fudnamentalno precijenjeni u odnosu na vecinu prosperitetnih trzista a dodatna negativnost je sto smo i u “trusnoj zoni” sto znaci da bi morali biti znatno jeftiniji od ostalih EM zemalja da bi privukli kapital.

Ovo sto pisem lako ce se provjeriti u slijedecem padu koji bi uskoro mogao poceti. Na udaru bi mogle opet biti najlkividnije dionice pa cemo jednostavno vidjeti da li ce biti i koliko margin callova sto bi opet moglo dovesti do osjetnijeg pada. Vracen je naravno i dio love iz carapa i to opet na visim razinama od dna.

Ono sto vecina zanemaruje je vrlo los outlook kako u svjetskom gospodarstvu a pogotovo reginalnom i lokalnom. Tek sada pocinju price o usporenju i problemima koje polako vrse udar na EU i usporavanje rasta, borba protiv inflacije u Eurozoni.Sve vise se cuju price da ce se kriza prenijeti duboko u 2009.

Nije za odbaciti niti cinjenica da postoji realna sansa da Obama dobije izbore u US a onda bi jako puno negativnosti moglo isplivati na povrsinu i povuci svjetsko gospodarstvo jos dublje. Kako McCain bas ne voli GWB-a cisto sumnjam da ce i on puno toga gurati pod tepih. Cijene energenata i hrane ne treba uopce spominjati jer ocigledno nekome odgovara da to leti u nebo.

Nekako se tesko oteti utisku da trgovanje na ZSE zadnjih tjedan dana jako podsjeca na trgovanja koja su se odvijala neposredno prije pada – smanjene prometa dionicama i rapidno povecanje trgovine obveznicama. Vec vidjen scenarij zar ne!

Ako tome pridodamo ono sto je RealBear napisao za unutarnje zaduzenje i obveznice situacija postaje sve jasnija.

Ima jako puno ozbiljnih negativnih vijesti iz zemlje i svijeta medjutim zelja za anuliranjem gubitka je ocigledno puno veca od realnog sagledavanja stanja. Barem ovog trenutka.

Servisiranje vanjskog duga RH, otezano dobivanje vanjskih kredita (teze i skuplje), porast cijena koji nas ocekuje iza ljeta, rast cijena nafte u nebo (neki kazu pasti ce ona na 110 samo kako ce nam to pomoci), riskantna turisticka sezona, itd. ne nagovjestavaju IMHO svijetlo na kraju tunela jos neko vrijeme.

Kljucni faktor u cijeloj prici je vrijeme jer ce vremenom dolaziti do “zamora materija” i vjerojatnog popustanja. Osobno sam misljenja da treba biti strpljiv u nadolazecem vremenu i ne izlagati se previse jer jednostavno trziste se ne moze silovati.

skype - ivek1234

New Report

Close