Kako prebroditi svjetsku krizu uz što manje posljedica – makroekonomski pogled

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Kako prebroditi svjetsku krizu uz što manje posljedica – makroekonomski pogled

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


Pravi bankar ulaze u realno gospodarstvo. Odnosno kreditira ga. Investicijsko bankarstvo je usmjereno prema trzistu vrijednosnica odnosno derivata.

Da, ali u vremenu ekspanzije neces valjda investirati u infrastrukturalne projekte, gdje je povrat daleko manji nego u investicijskom bankarstvu i jos na dulji rok. Tebi kao menadjeru banke je cilj ostvariti sto vecu zaradu. I zato nema vise klasicnog bankarstva. Ono se opet pojavljuje u vremenu kontrakcije ekonomije. I zato sad imamo da su svi oprezni i da nema novaca za investiranje. A nismo ni u ekspanziji da se pojavljuju novi modeli ponzijevih shema.

Zato ja ne ocekujem da ce privatni sektori izvuci ekonomije iz krize. Zato mislim da ce drzava morati napraviti rez. Pa kud puklo. Zato nam je i burza tu gdje je. Nitko se ne usudi lupiti. Jer stanje jos uvijek nije cisto.


Prvo, pozdrav svima, rijetko pišem na forumu, ali čitao sam ovu raspravu između lynxa i stratega pa da se uključim. Probat ću bit kratak.
Prvo, treba razumijet da se banke po svojoj prirodi ili točnije, zbog prirode ljudi koji je vode, ponaša prociklički. Za vrijeme dobrih godina djeli kredite šakom i kapom, a za vrijeme krize se suspreže i nije spremna preuzeti rizik. Jasno je da takvim ponašanjem pojačava poslovne cikluse, ali to se neće promjenit ni nakon stotinu ovakvih kriza.
Umjesto banke točnije je govoritit o bankarima, razlika je bitna.
Drugo, već me pomalo nervira dječja i ideološka prepirka između kapitalista i socijalista, kejnezijanaca i austrijanaca i td. Polarizacija donosi veliku štetu kako u politici tako i u eknomiji.
Ne znam postoji li kompleksinij sustav od globalnog ekonomskog sustava. Međutim, to ne sprečava stručne i nestručne da nude rješenja u jednostavim receptima. "Država treba ulagat", "Država treba investirat da pokrene gospodarstvo", "Treba nam izvoz"… Pa dobro ljudi šta je Vama. Kada bi ekonomija bila tako jednostavna, ekonomist bi mogla bit i moja baba. Ustvari siguran sam da je moja baba bolji ekonomist od ljudi koji daju ovakve izjave, a ne znaju povezat više od dvije varijableu sustavu, a da ne govorim o povratnim petljama.
U ekonomiji nema recepture. Treba zamisliti da se sustav srušio preko noći i da ga treba ponovno izgraditi. Pri tome je potreban potpuno novi pristup, sistemski pristup, koji se orijentira na kontrolu i utjecaj, a ne predviđanje budućnosti.

I da, strateg mala opaska, nisu derivati negi su derivativi.

Pozz

Novci nisu problem. Novaca nema.

Ročnice, budučnosnice…to si mislio… [lol]

If something is too good to be true...it probably is.

Kada se govori o ulozi HNB-a evo primjera za usporedbu.

Europe bank regulator plans funding aid: report

FRANKFURT (MarketWatch) — The European Banking Authority is considering options to help European banks having difficulty accessing credit markets for medium- and long-term funding, including a program to guarantee bank bonds, the Financial Times reported Wednesday. The guarantees would require new authority for the euro-zone’s 440 billion euro ($635 billion) rescue fund, known as the European Financial Stability Facility. The proposals by Europe’s top bank regulator are expected to be presented at a meeting of senior European officials later this week, the report said. But the measures are already facing resistance from member states who don’t want to revisit the deal struck last month by euro-zone leaders to give the EFSF new powers, the newspaper said.



Pravi bankar ulaze u realno gospodarstvo. Odnosno kreditira ga. Investicijsko bankarstvo je usmjereno prema trzistu vrijednosnica odnosno derivata.

Da, ali u vremenu ekspanzije neces valjda investirati u infrastrukturalne projekte, gdje je povrat daleko manji nego u investicijskom bankarstvu i jos na dulji rok. Tebi kao menadjeru banke je cilj ostvariti sto vecu zaradu. I zato nema vise klasicnog bankarstva. Ono se opet pojavljuje u vremenu kontrakcije ekonomije. I zato sad imamo da su svi oprezni i da nema novaca za investiranje. A nismo ni u ekspanziji da se pojavljuju novi modeli ponzijevih shema.

Zato ja ne ocekujem da ce privatni sektori izvuci ekonomije iz krize. Zato mislim da ce drzava morati napraviti rez. Pa kud puklo. Zato nam je i burza tu gdje je. Nitko se ne usudi lupiti. Jer stanje jos uvijek nije cisto.


Prvo, pozdrav svima, rijetko pišem na forumu, ali čitao sam ovu raspravu između lynxa i stratega pa da se uključim. Probat ću bit kratak.
Prvo, treba razumijet da se banke po svojoj prirodi ili točnije, zbog prirode ljudi koji je vode, ponaša prociklički. Za vrijeme dobrih godina djeli kredite šakom i kapom, a za vrijeme krize se suspreže i nije spremna preuzeti rizik. Jasno je da takvim ponašanjem pojačava poslovne cikluse, ali to se neće promjenit ni nakon stotinu ovakvih kriza.
Umjesto banke točnije je govoritit o bankarima, razlika je bitna.
Drugo, već me pomalo nervira dječja i ideološka prepirka između kapitalista i socijalista, kejnezijanaca i austrijanaca i td. Polarizacija donosi veliku štetu kako u politici tako i u eknomiji.
Ne znam postoji li kompleksinij sustav od globalnog ekonomskog sustava. Međutim, to ne sprečava stručne i nestručne da nude rješenja u jednostavim receptima. "Država treba ulagat", "Država treba investirat da pokrene gospodarstvo", "Treba nam izvoz"… Pa dobro ljudi šta je Vama. Kada bi ekonomija bila tako jednostavna, ekonomist bi mogla bit i moja baba. Ustvari siguran sam da je moja baba bolji ekonomist od ljudi koji daju ovakve izjave, a ne znaju povezat više od dvije varijableu sustavu, a da ne govorim o povratnim petljama.
U ekonomiji nema recepture. Treba zamisliti da se sustav srušio preko noći i da ga treba ponovno izgraditi. Pri tome je potreban potpuno novi pristup, sistemski pristup, koji se orijentira na kontrolu i utjecaj, a ne predviđanje budućnosti.

I da, strateg mala opaska, nisu derivati negi su derivativi.

Pozz

[/quote]

Ajde nek si se javio… Da mogu s nekim malo ozbiljnije…

Ljudi su povodljivi… Recimo, kad čovjek pretjera s hranom, porocima pozli mu, jel tako?!
Kad se svjetski finacijski sustav ( banke, hedže fondovi, svi fondovi, državni javni dugovi itd.. itd…) pregrije, odnosno kad pretjera s konzumacijom svega i svačega – moralni hazard-, tad je logično da ide POVRAĆANJE i shodno tome, Liječenje!!!!!!!!!!!!!!!!

Bez liječenja bi vjerovatno sustav pukao ko kokica – bailout, pumpanje središnjih banaka itd..-
Obično lječenje traje koliko i trovanje…

Treba vremena ljudi da se svjetski sustav posloži da može sam opet u novo pretjerivanje… Jer takvi smo mi ljudi…. Teško je imati mjeru, a ona je najvažnija!!!

NOĆ je NAJMRACNIJA pred SVITANJE!!!!!!!!!!!!!!!


Ročnice, budučnosnice…to si mislio… [lol]

Ovi izrazi su na hrvatskom jednako smiješni kao i na engleskom.

Novci nisu problem. Novaca nema.



Ročnice, budučnosnice…to si mislio… [lol]

Ovi izrazi su na hrvatskom jednako smiješni kao i na engleskom.
[/quote]
A čuj…engleski termini su uvriježeni, ovi naši stvarno jesu pomalo smiješni, ponekad nespretno prevedeni.

If something is too good to be true...it probably is.

http://www.businessinsider.com/can-you-guess-which-eurozone-country-has-the-highest-gdp-growth-2011-8
a otkad ja to govorim, there is no government like no government. [smiley]


http://www.businessinsider.com/can-you-guess-which-eurozone-country-has-the-highest-gdp-growth-2011-8
a otkad ja to govorim, there is no government like no government. [smiley]

Mi bi u tom slučaju s lakoćom došli do 10% godišnje. [wink]

If something is too good to be true...it probably is.

Pridružujem se pokretu za neizbor nove Vlade nakon što staroj istekne mandat…… [thumbsup]

If I go there will be trouble, an' if I stay it will be double, so you got to let me know, should I stay or should I go


Pridružujem se pokretu za neizbor nove Vlade nakon što staroj istekne mandat…… [thumbsup]

Zanimljiva ideja! Obzirom da predsjednik naše vlade neće skoro biti niti do koljena po ozbiljnosti, razumnosti itd. npr. ovom poglavici (nismo “mi” na tom civlizacijskom nivou, nažalost):
http://youtu.be/fLdPzusUf5c (predivno!)


http://www.businessinsider.com/can-you-guess-which-eurozone-country-has-the-highest-gdp-growth-2011-8
a otkad ja to govorim, there is no government like no government. [smiley]

Zanimljivo je kako neki ekonomisit stalno traže nekakve nebulozne korelacije da bi potvrdili svoje prognoze i stavove. Kako mogu empirijski dokazati da je rastu Belgiji rezultat nepostojanja vlade? Uostalom, iako nisam deteljno upućen, siguran sam da administracija postoji i obavljaju svoj posao. Ovakvi tekstovi samo služe određenim ljudima da potvrđuju neke stavove koje su se unaprijed, a priori, prihvatili.

Novci nisu problem. Novaca nema.




Ročnice, budučnosnice…to si mislio… [lol]

Ovi izrazi su na hrvatskom jednako smiješni kao i na engleskom.
[/quote]
A čuj…engleski termini su uvriježeni, ovi naši stvarno jesu pomalo smiješni, ponekad nespretno prevedeni.
[/quote]
Neki zaista jesu nespretno prevedeni, ali tada treba naći bolji prijevod, a ne se sprdati s vlastitog jezika. Mnogo je glamuroznije upotrijebiti izraze bull i bears za opis trenutnog tržišnog rasploženja i tendencija kao du su domaći bikovi i medvjedi manje glamurozni za prikaz špekulativne tržišne vreve. Nekada su ljudi, da bi ispali pametni, koristili latinske izraze ili mađarske ili njemačke fraze. Sada je engleski na redu. Da ne pričamo o hedžerima il ihedgerima kojih je na Ksaveru sve više.

Novci nisu problem. Novaca nema.

ŽELJKO ROHATINSKI, guverner Hrvatske narodne banke, ipak je odlučio da će se kandidirati na parlamentarnim izborima! "Mislio sam da za politiku nisam pozvan jer mi se ne sviđa puno toga što se zbiva u tim vodama, ali sam se predomislio. Mislim da u politici mogu puno toga napraviti i zato ću izaći na izbore", izjavio je Rohatinski za HTV-ov Dnevnik 3.

Podsjećamo, Rohatinski je do sada u više navrata demantirao nagađanja da se planira kandidirati na parlamentarnim izborima. Zadnji put je opovrgnuo svoje političke ambicije opovrgnuo prije dvadesetak dana, kada je izjavio: "Zar vam ja izgledam kao netko tko jedno priča, a drugo radi? Ja sam već u nekoliko navrata rekao, a to sada i ponavljam, da nemam nikakve političke ambicije. Definitivno se neću kandidirati na predstojećim parlamentarnim izborima".

Rohatinski ne želi dati ostavku zbog šurovanja s Todorićem

Vrlo je indikativno da je Rohatinski svoju odluku o kandidaturi na izborima odlučio objaviti upravo dok ga potresa afera koja je dovela u pitanje njegov integritet kao šefa HNB-a. Podsjećamo, otkriveno je da Rohatinski živi u kući koju je kupio novcem Ivice Todorića! Todorićev Agrokor je, naime, za više od 2 milijuna kuna otkupio gubitašku firmu guvernerove supruge, u čijem vlasništvu je bila i kuća na Bukovcu u kojoj Rohatinski živi. Novac koji su dobili od prodaje firme bračni par Rohatinski iskoristio je da ponovo otkupi kuću.

Mnogi su se zapitali što je Todorić od Rohatinskog dobio (ili tek treba dobiti) zauzvrat, prisjećajući se i kako je guverner nedavno iz rezervi HNB-a otpustio 800 milijuna eura bez konzultacija s Vladom, što najviše ide na ruku Todoriću i sličnim velikim poduzetnicima. Isto je i s monetarnom politikom guvernera Rohatinskog održavanja snažne kune prema euru, koja također doprinosi poslovnim rezultatima Agrokora. No, Rohatinski usprkos svemu kaže da ne vidi razlog za podnošenje ostavke.

If I go there will be trouble, an' if I stay it will be double, so you got to let me know, should I stay or should I go

Paušalan i bezvezan tekst. [bye]

Don't be convinced of your super knowledge of the market, the market does what it wants, and you are just along for the ride!



http://www.businessinsider.com/can-you-guess-which-eurozone-country-has-the-highest-gdp-growth-2011-8
a otkad ja to govorim, there is no government like no government. [smiley]

Zanimljivo je kako neki ekonomisit stalno traže nekakve nebulozne korelacije da bi potvrdili svoje prognoze i stavove. Kako mogu empirijski dokazati da je rastu Belgiji rezultat nepostojanja vlade? Uostalom, iako nisam deteljno upućen, siguran sam da administracija postoji i obavljaju svoj posao. Ovakvi tekstovi samo služe određenim ljudima da potvrđuju neke stavove koje su se unaprijed, a priori, prihvatili.
[/quote]
Piše u članku, dok ostatak EU reže državnu potrošnju i time rast BDP-a, u Belgiji nema tko donijet odluke o smanjenju proračuna nego se samo obavljaju tehnički poslovi.

New Report

Close