Kako prebroditi svjetsku krizu uz što manje posljedica – makroekonomski pogled

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Kako prebroditi svjetsku krizu uz što manje posljedica – makroekonomski pogled

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


ne znaš ti što je meni što, a da bi znao što je tebi, evo ti i prouči:
http://en.wikipedia.org/wiki/Deflation

Ja toliko koliko tu piše znam, više od toga baš i ne, to nije moje područje – priznajem.


Razočaravajuće…nije valjda da ti je wikipedia glavni izvor informacija?
Misliš da se deflacija može objasniti jednom rečenicom?

btw. inflacija ima veze sa zaposlenošću ali djeluje u obrnutom smjeru


Jedino čega će cijene u RH još padati su nekretnine.

Ajde Lynx, gađaj ponovo.

Cuiusvis hominis est errare, nullius nisi insipientis perseverare in errore. - Cum sapienti viro libenter diserimus

HNB: Strana ulaganja u 2009. potonula 55,7%
Autor/izvor: SEEbiz
ZAGREB – Hrvatska narodna banka objavila je preliminarne podatke o inozemnim ulaganjima za 2009. godinu. Ukupna izravna inozemna ulaganja u Republiku Hrvatsku prošle su godine bila 1,875 milijardi eura, od čega je 572, 5 milijuna vlasničkih ulaganja, zadržane zarade su 171,3 milijuna eura, dok na ostala ulaganja otpada 1,163 milijardi eura.

http://seebiz.eu/hr/makroekonomija/hrvatska/hnb-strana-ulaganja-u-2009.-potonula-55%2c7%25,73678.html




Inače za informaciju inflacija i zapošljavanje su u direktnoj vezi,

Not
[/quote]

(Suvremena teorija inflacije A.W. Phillips)
Ukratko, porast zaposlenosti NEIZBJEŽNO vodi u rast inflacije!

[/quote]

Phillipsovu krivulju doživljavaju ozbiljno valjda još samo na zagrebačkom ekonomskom fakultetu.

Kako onda objasniti stagflaciju 70ih? ili vrlo nisku nezaposlenost uz vrlo nisku inflaciju 90ih?

"There’s no question now that inflation is a monetary phenomenon. It happens when the central bank lets the money supply grow too fast, and there are too many dollars chasing too few goods," Angell said.

"Economic growth doesn’t cause inflation. If anything it helps reduce it. When there’s more goods out there competing for those dollars, it offsets growth in the money supply," he added.

Wayne Angell

The cure for low price is low price. Demand goes up, supply comes down, the price goes up.


Kako onda objasniti stagflaciju 70ih? ili vrlo nisku nezaposlenost uz vrlo nisku inflaciju 90ih?

"There’s no question now that inflation is a monetary phenomenon. It happens when the central bank lets the money supply grow too fast, and there are too many dollars chasing too few goods," Angell said.

"Economic growth doesn’t cause inflation. If anything it helps reduce it. When there’s more goods out there competing for those dollars, it offsets growth in the money supply," he added.

Wayne Angell

Odgovori na tvoja pitanja bi mogli biti nesavršenosti i anomalije. Nisam sklon vjerovati savršenom tržištu koje samo sebe regulira. Ali to je samo moje mišljenje.

Da li znades rodjace da je standard pokvario ljude...jedu govna i sanjare..


Misliš da se deflacija može objasniti jednom rečenicom?

Može.
Deflacija is like making love to a beautiful woman. [lol]
http://www.funny.co.uk/stuff/art_71-1400-Is-Like-Making-Love-to-a-Beautiful-Woman.html

Počelo je…

Zatvorena Billa u Gospiću

http://www.seebiz.eu/hr/tvrtke/trgovina/propadaju-i-veliki-zatvorena-billa-u-gospicu,73691.html

slijede: king cross, ona dva outletta sv.helena i začretje… ni west gateu se imho ne piše dobro kada se otvore arena i supernova

The cure for low price is low price. Demand goes up, supply comes down, the price goes up.


Kako onda objasniti stagflaciju 70ih? ili vrlo nisku nezaposlenost uz vrlo nisku inflaciju 90ih?


Nije u nikakvoj proturiječnosti sa Philipsom.
Kako god bilo, ako se zaposlenost povećava, CB mora povećati volumen novca i cijene će rasti.

Cuiusvis hominis est errare, nullius nisi insipientis perseverare in errore. - Cum sapienti viro libenter diserimus



Kako onda objasniti stagflaciju 70ih? ili vrlo nisku nezaposlenost uz vrlo nisku inflaciju 90ih?


Nije u nikakvoj proturiječnosti sa Philipsom.
Kako god bilo, ako se zaposlenost povećava, CB mora povećati volumen novca i cijene će rasti.
[/quote]

naravno da je u proturječnosti.

ako se povećava output a proporcionalno tome se povećava volumen novca cijene će ostati iste. osim toga volumen novca ne mora povećavati CB već se povećava kroz veću kreditnu aktivnost uzrokovanu većom potražnjom za tim kreditima i boljom kreditnom sposobnosti onih koji traže te kredite

The cure for low price is low price. Demand goes up, supply comes down, the price goes up.


Počelo je…
Zatvorena Billa u Gospiću
http://www.seebiz.eu/hr/tvrtke/trgovina/propadaju-i-veliki-zatvorena-billa-u-gospicu,73691.html
slijede: king cross, ona dva outletta sv.helena i začretje… ni west gateu se imho ne piše dobro kada se otvore arena i supernova

Za ovo slučajno znam iz prve ruke, imali su velikih problema s radnicima u gospiću duže vremena, nekoliko puta su im svi kolektivno štrajkali, zadnji put im je prekipilo i to je glavni razlog zatvaranja.
Poslovali su s nekim malim gubicima, al im je policija svaki drugi tjedan dolazila zbog tih problema i zato su ih odjebali.


I tako ja naivan pitam kolegu koji ide bojati stan od 100 kvadrata koliko ce ga to kostati— a on kaze da je dobio ponudu, skupa s porezom, garancijama…., od 900 Eura. I jos je drzi za glavu kako je to uzasno skupo.
A ja se mislim… dodi u Zagreb uredivati nekretninu

A koliko košta u ZG bojanje stana od 100 m2?
Ozbiljno pitam, jer da meni u Slavoniji zatraži 900 eura za 100 m2 bi ga bacio kroz prozor.

No respect


ako se povećava output a proporcionalno tome se povećava volumen novca cijene će ostati iste. osim toga volumen novca ne mora povećavati CB već se povećava kroz veću kreditnu aktivnost uzrokovanu većom potražnjom za tim kreditima i boljom kreditnom sposobnosti onih koji traže te kredite

S druge strane zaboravljaš na povećanu potražnju za dobrima, pogotovo za supstitutima i luksuznim dobrima što automatski stvara pritisak na rast cijena, kako košarice tako i ostalih dobara.
Nemoj sve gledati kroz monetarizam.

Cuiusvis hominis est errare, nullius nisi insipientis perseverare in errore. - Cum sapienti viro libenter diserimus



I tako ja naivan pitam kolegu koji ide bojati stan od 100 kvadrata koliko ce ga to kostati— a on kaze da je dobio ponudu, skupa s porezom, garancijama…., od 900 Eura. I jos je drzi za glavu kako je to uzasno skupo.
A ja se mislim… dodi u Zagreb uredivati nekretninu

A koliko košta u ZG bojanje stana od 100 m2?
Ozbiljno pitam, jer da meni u Slavoniji zatraži 900 eura za 100 m2 bi ga bacio kroz prozor.
[/quote]
Zagreb, 15-18 kn m2 zida.

Cuiusvis hominis est errare, nullius nisi insipientis perseverare in errore. - Cum sapienti viro libenter diserimus

So much for the idea that the economic rebound would see a return to strong pricing power.
Wal-Mart (WMT), perhaps the most deflationary force in the history of our republic (tied with the internet, perhaps) is set to cut prices on over 10,000 items, according to WSJ.
Vorsprung durch Deflation. [thumbsup]

El Febo, 09.04.2010. u 18:04
osim toga volumen novca ne mora povećavati CB već se povećava kroz veću kreditnu aktivnost uzrokovanu većom potražnjom za tim kreditima i boljom kreditnom sposobnosti onih koji traže te kredite

Oho…samo reminder na moj identičan post od prije nekoliko mjeseci kad ste me ti i još neki kolege za istu tvrdnju pobijali. Naime, tvrdio sam da na novčanu masu itekako kroz monetrani multiplikator utiječu i poslovne banke, među inim, a ne samo CB kako ste ti (i još neke i sada nazočni kolege) tvrdili..
U međuvremenu smo evoluiraili ili…?! [wink]

BTW, slažem se sa konstatacijom da ne treba ućinke inflacije i dezinflacije promatrati samo kroz monetarni agregat. [smiley]

 I m a g i n a t i o n * a t * w o r k 


Twixer, 09.04.2010. u 18:20
osim toga volumen novca ne mora povećavati CB već se povećava kroz veću kreditnu aktivnost uzrokovanu većom potražnjom za tim kreditima i boljom kreditnom sposobnosti onih koji traže te kredite

Oho…samo reminder na moj identičan post od prije nekoliko mjeseci kad ste me ti i još neki kolege za istu tvrdnju pobijali. Naime, tvrdio sam da na novčanu masu itekako kroz monetrani multiplikator utiječu i poslovne banke, među inim, a ne samo CB kako ste ti (i još neke i sada nazočni kolege) tvrdili..
U međuvremenu smo evoluiraili ili…?! [wink]

BTW, slažem se sa konstatacijom da ne treba ućinke inflacije i dezinflacije promatrati samo kroz monetarni agregat. [smiley]
[/quote]

Kako i koliko tenutna nelikvidnost utječe na novčanu masu ? Koliko je to relevantan faktor ?

Da li država koja je glavni generator nelikvidnosti može utjecati na novčanu masu na način da urednijim plaćanjem je poveća, a neurednim smanji ?

The nine most terrifying words in the English language are: "I'm from the government and I'm here to help" - Ronald Reagan

New Report

Close