Kako prebroditi svjetsku krizu uz što manje posljedica – makroekonomski pogled

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Kako prebroditi svjetsku krizu uz što manje posljedica – makroekonomski pogled

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Ukoliko se netko odluci namjerno srusit kunu, najbolje mu je to napravit preko noci intervencijom na deviznom trzistu (otkupom deviza). Ujutro se probudis, a CB poklopila sav ask do neke cijene. Alternativa je da pustis stvar trzistu i prestanes intervenirat na deviznom trzistu.

Ali to je skakljivo pitanje, nebi ja sad razmisljao o tome… Brijem da tu ima hrpa stvari koja nije ocigledna, pogotovo ne meni. Meni ostaje samo da se molim da onaj tko mora mislit o tome zna sto radi.

"Stocks have reached what looks like a permanently high plateau."


Ukoliko se netko odluci namjerno srusit kunu, najbolje mu je to napravit preko noci intervencijom na deviznom trzistu (otkupom deviza). Ujutro se probudis, a CB poklopila sav ask do neke cijene. Alternativa je da pustis stvar trzistu i prestanes intervenirat na deviznom trzistu.

Ali to je skakljivo pitanje, nebi ja sad razmisljao o tome… Brijem da tu ima hrpa stvari koja nije ocigledna, pogotovo ne meni. Meni ostaje samo da se molim da onaj tko mora mislit o tome zna sto radi.

Tržište novca Zagreb treba pretvoriti u tržište gdje bi se trgovalo i valutom, futuresima, opcijama.
Također na takvom tržištu bi se trebali svi uključiti, poduzeća, pojedinci…
Zašto bi ja držo na štednji eure ako nekom trebaju, ja mu to prodam npr po 8 kuna. Ja sretan i zadovoljan, a i kupac.
To bi bilo to pa neka HNB intervenira kad misli da treba.

Ti samo mislis da drzis na stednji EUR-e. To je vec banka posudila nekom za novi mercedes, a tvoji EUR-i su vec u Hansa… [lol]

"Stocks have reached what looks like a permanently high plateau."

Neznam zakaj svi briju da njihova stednja postoji negdje… Da je taj novac zakopan negdje u trezoru banke i ne radi nista. Otislo, vecina, osim raznih rezervi koje je banka duzna drzat.

"Stocks have reached what looks like a permanently high plateau."


Neznam zakaj svi briju da njihova stednja postoji negdje… Da je taj novac zakopan negdje u trezoru banke i ne radi nista. Otislo, vecina, osim raznih rezervi koje je banka duzna drzat.

A devizne rezerve otišle sa 50% na 75%.

No respect



Neznam zakaj svi briju da njihova stednja postoji negdje… Da je taj novac zakopan negdje u trezoru banke i ne radi nista. Otislo, vecina, osim raznih rezervi koje je banka duzna drzat.

A devizne rezerve otišle sa 50% na 75%.
[/quote]

Ne, devizni dio obvezne pričuve koji se računa u kunama je povećan sa 50% na 75%

The cure for low price is low price. Demand goes up, supply comes down, the price goes up.


http://www.hnb.hr/publikac/prezent/hplatna-bilanca-tecaj.pdf

Interesirame Vaš stav na ovo ispod…

Tržište novca Zagreb treba pretvoriti u tržište gdje bi se trgovalo i valutom, futuresima, opcijama.
Također na takvom tržištu bi se trebali svi uključiti, poduzeća, pojedinci…
Zašto bi ja držo na štednji eure ako nekom trebaju, ja mu to prodam npr po 8 kuna. Ja sretan i zadovoljan, a i kupac.
To bi bilo to pa neka HNB intervenira kad misli da treba.

Pa i ja bi volio da mogu nekom prodat EUR po 8 kn sada… Prodam, kupim po 7,4 od banke pa opet njemu po 8 kn i tako dok ide. [thumbsup]

"Stocks have reached what looks like a permanently high plateau."




Neznam zakaj svi briju da njihova stednja postoji negdje… Da je taj novac zakopan negdje u trezoru banke i ne radi nista. Otislo, vecina, osim raznih rezervi koje je banka duzna drzat.

A devizne rezerve otišle sa 50% na 75%.
[/quote]
Ne, devizni dio obvezne pričuve koji se računa u kunama je povećan sa 50% na 75%
[/quote]
Tako je, nije isto. Zapravo je potpuno suprotno jer će se zaglaviti kune a otpustiti devize.

No respect

Kako je biti novinar danas?

Don't be convinced of your super knowledge of the market, the market does what it wants, and you are just along for the ride!


Pa i ja bi volio da mogu nekom prodat EUR po 8 kn sada… Prodam, kupim po 7,4 od banke pa opet njemu po 8 kn i tako dok ide. [thumbsup]

Tako je to je bit svega. A kupac neka to ugradi u cijenu.
Nije uredu da npr trgovački lanci ne mogu do deviza pa im police sve praznije!
Slabo uvoze u zadnje vrijeme.



http://www.hnb.hr/publikac/prezent/hplatna-bilanca-tecaj.pdf

Interesirame Vaš stav na ovo ispod…

Tržište novca Zagreb treba pretvoriti u tržište gdje bi se trgovalo i valutom, futuresima, opcijama.
Također na takvom tržištu bi se trebali svi uključiti, poduzeća, pojedinci…
Zašto bi ja držo na štednji eure ako nekom trebaju, ja mu to prodam npr po 8 kuna. Ja sretan i zadovoljan, a i kupac.
To bi bilo to pa neka HNB intervenira kad misli da treba.
[/quote]

Na tržištu novca trguje se isključivo instumentima novčanog tržišta a to su kratkoročni dužnički i ostali vrijednosni papiri, zatiim dugoročni dužnički vrijed.papiri u poslijednjoj godini dospijeća te
ostali instrumenti novčanog tržišta, trguje se i novcem odnosno kunama i devizama (ne treba ga brkati sa Forex tržištem). Ono je dio financijskog tržišta.

Derivativima (Futuresima i opcijama) trguje se na terminskim tržištima a ne na tržištima novca.

Sudionici tržišta novca u RH su najčešće banke i ostale financijske institucije (stambene štedionice, osiguravajuća društva, društva za upravljanje investicijskim i mirovinskim fondovimai sl.), Hrvatska narodna banka i Ministarstvo financija.
Poradi ogromnih transakcija na tržištu novca, mali investitori tamo ne bi ni imali što tražiti.
Ukoliko netko ima želju trgovati na tržištu novca, tu su Cash fondovi.

 I m a g i n a t i o n * a t * w o r k 

New Report

Close