JDPL (Jadroplov d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska JDPL (Jadroplov d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.



@Pozitiva
2
Ako ovako nastave poslovati za dvije ili tri godine nece nista ostati.
Likvidacija i isplata ovdje uopce nine opcija

A što ako vozarine u međuvremenu skoče 100, 200%?

Kad bi ostale na ovim razinama “zauvijek”, 100% brodara (ne 99%), (u određenim segmentima prijevoza) bi propalo!

Zato to baš nije izgledna opcija.

današnji SEASURE MARKET REPORT piše da su prodali brod DON FRANE BULIĆ za 3.5 mil usd!!!!!atlantska je prodala isti brod,OLUJA 1996., za 8 mil usd,prije godinu dana.
Politika uništava ovu firmu,i to brzim koracima.Sramota.

bibanum

http://www.hellenicshippingnews.com/wp-content/uploads/2015/04/17-April-2015.pdf

@diokidina

Evo malo sam se potrudio potraziti iznose odnosno usporedbu obveza i imovine u JDPL-u u valuti dolar. Kako još nema revidiranih za prošlu godinu uzeo sam rezultate iz 2013. g., ali ne vjerujem da se puno toga promjenilo (odnosno popravilo). Jadroplov je imao obveza u 2013. godini u dolarima u iznosu od 486 mil kuna (2012.g 358 mil) dok je imovine imao svega 69 mil (29 mil u 2012. g.). Iako većinu zarađuje u dolarima, rast istoga doveo je do pune veće štete nego koristi. Tako da taj rast i prodaja broda ne igraju nikakvu ulogu, jer je to valjda jedva za pokrivanje plaće. Jedino vam sad ona cifra od 120kn po dionici više ne ispada točna zbog jednog broda manje.



@diokidina

… obveza u 2013. godini u dolarima u iznosu od 486 mil kuna dok je imovine imao svega 69 mil USD.

Čini mi se da ste iskazali pogrešne brojke.
Nije mogao 2013. imati imovine samo 69 mil.USD, ako danas samo brodovi nakon velikog pada cijena tijekom 2014. i 2015. vrijede preko 80 mil.USD (+ nekretnine).

Vrijednost prikazana u bilanci 2013. u odnosu na 2014. je nešto manja vjerojatno zbog tečaja dolara, ali knjigovodstvena vrijednost je ispadala oko 360 kn, a 2014. oko 370 kn.

Izračuni i utjecaji tržišne revalorizacije na vrijednost dionice su bili prikazani već nekoliko puta u zadnje vrijeme (mislim čak i na prethodnoj stranici), i uvijek ispada 110-120 kn po dionici neto.

Ovom prodajom broda će se sada barem riješiti kratkoročni problemi likvidnosti, a za daljnji razvoj situacije ćemo vidjeti.
A zašto je prodan po ovoj cijeni, pitanje je možda i u kakvom je stanju pa se nije moglo dobiti više.

U svakom slučaju, sad će se osloboditi tereta dosadašnje nelikvidnosti, te će malo izdignuti “glavu iznad vode”.

A za vječite kritičare, ne valja ako se ne proda, ne valja ako se proda.
Pa možda bi najbolje i bilo sve rasprodati (ako već svi očekuju daljnji pad cijena brodova i dnevne gubitke po brodu), isplaćivati radnicima 50% plaće da ne rade, pa onda kad se počne popravljati stanje, otkupit brodove natrag i početi opet raditi.

Jer ako se dok radiš stalno ostvaruje gubitak, onda je bolje ne raditi (to je kao da ideš na posao i na kraju mjeseca umjesto da dobiješ plaću ti moraš platiti poslodavcu što ti je omogućio da besplatno radiš!)

Ali jasno je da to baš ne ide tako kako svi misle, i nitko ne zna kakva će situacija biti u bližoj, a kamoli daljnjoj budućnosti – da li će se popraviti (a morala bi, jer ovako neće ići dugo ni jednom brodaru, a ne samo JDPL).

Prodaja po ovoj cijeni ukazuje da je stanje u tvrtci stvarno loše. Ne desu li se znacajnije promjene, ovaj novac ce se brzo potrositi pa ce se morati prodavati i drugi brod. Pod promjene mislim znacajniji rast vozarina i restrukturiranje unutar tvrtke. Tada mozemo ocekivati pomake na bolje.

@pozitiva2

http://zse.hr/userdocsimages/financ/JDPL-fin2013-1Y-REV-K-HR.pdf

Pogledajte kredite u dolarima (strana 36.). Zatim pogledajte stanje imovina i obveza te analizu valutne osjetljivotsti na str 43. Pa neću vam ja raditi analize. Ja samo pokušavam ukazati na stvari koje možda sami niste zapazili. U revidiranim FI imate puno više objašnjeno kako, šta i zašto. Nemojte samo pogledati excel i misliti da tamo sve piše. Kažete čini mi se da ste iskazali krive brojke. Pa odakle sam ja to izvukao nego od njih? Dodate li rast tečaja na gornje brojke dođete do današnjeg stanja duga u kunama (porast 25%) i onda možete usporediti dobit/gubitak od rasta dolara.


@pozitiva2

http://zse.hr/userdocsimages/financ/JDPL-fin2013-1Y-REV-K-HR.pdf

Pogledajte kredite u dolarima (strana 36.). Zatim pogledajte stanje imovina i obveza te analizu valutne osjetljivotsti na str 43. Pa neću vam ja raditi analize. Ja samo pokušavam ukazati na stvari koje možda sami niste zapazili. U revidiranim FI imate puno više objašnjeno kako, šta i zašto. Nemojte samo pogledati excel i misliti da tamo sve piše. Kažete čini mi se da ste iskazali krive brojke. Pa odakle sam ja to izvukao nego od njih? Dodate li rast tečaja na gornje brojke dođete do današnjeg stanja duga u kunama (porast 25%) i onda možete usporediti dobit/gubitak od rasta dolara.

Ma oko utjecaja dolara se uopće ne bavim niti ga analiziram.
Osobito zato jer su brodari gotovo potpuno izloženi dolaru, kako imovina, tako i obveze.

Mislim da je sada ionako priča oko (značajnijeg) rasta dolara gotova.

na više mjesta piše da su prodali DON FRANE BULIC-1997.g. za čak 3.5 mil usd-čuvena BRODOSPLIT kvaliteta!ali službene obavijesti nema…

Za očekivati je još prodaje. Ovo bi moglo biti taman za plate pomoraca i možda dobavljaće.

Quote Sakai "najvise pali svi osim ATPL"

Pa kakve veze ima što su prodali brod star 20 godina?
i kakve ima veze cijena? cijena je takva kakva jest…onoliko koliko su mogli trenutno dobiti na tržištu za taj brod su dobili…
situacija je takva da moraju njamaknuti za zaostale plaće…ima nekoliko varijanti kako da to učine…jedna od njih je da prodaju brod, koji trenutno ne donosi profit…ne znam šta se čudite toliko tome?
i drugi brodari rade tako…pa šta ne bi i jadroplov?
nek prodaju još koji brod….nek saniraju poslovanje….do onda se možda i cijene konsolidiraju…pa će im ostati 4-5 brodova s kojima će poslovati…ako je to potrebno da se tvrtku spasi….onda će tako biti….bolje to nego da ode u stečaj, pa da se brodovi i nekretnine rasprodaju po ne znam kojim cijenama…recimo trenutnim…

top 10 dokupljuje i dalje…

u proteklih mj. dana

6. BOBAN NENAD 13.000 +444
7. LUKMAN ANICA 12.193 +193

http://www.njuskalo.hr/sve-ostalo/dionice-croatia-records-zagreb-ulaganje-oglas-15145379

@ marcipan

Kolega vi ne želite čuti što vam drugi govore a pokušavaju vam kazati da problemi nisu od jućer i da se brod prodao ranije cijena nebi bila vrijednost starog željeza. Bila bi sigurno veća i možda nebi trebalo više prodavati. Naglašavam možda jer prognoze nisu dobre.

Quote Sakai "najvise pali svi osim ATPL"

Čini se da i novinari portala prate forume. Nije prvi put.
http://www.dalmacijanews.hr/clanak/p5jo-stizu-place-jadroplov-prodao-grcima-don-franu-bulica-za-35-milijuna-dolara#/clanak/p5jo-stizu-place-jadroplov-prodao-grcima-don-franu-bulica-za-35-milijuna-dolara

Voda nikad ne zavrije dok je gledaš.

Vaš link …

New Report

Close