IPKK (Termes Grupa d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska IPKK (Termes Grupa d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

cestitke a ja mjerkam ocu necu uzet ovih dana… mislim si ma ima vremena vidi kak je troma.. nece ona nikud pobjec…. kad ono ode ko silom ubodena

pepe7

Kolega avax vise nije vazno sta ce trejderi radit , sad je sve u rukama pipunica i koliku je cijenu dogovorio. To sto je za sat vremena trgovanja otislo sa 80ak na 120 kn nista ne znaci da je preskupo . Ja sam u ovoj dionici godinama. Nadam se da cu napokon izvuc neku dobit iz tog cekanja i da pipo nece prodat za manje nego li je kupio .

Pozdrav

svi smo mi Crobex

Kupljeno u kompletu sa Kanditom koji je davno prodan Mepasu

Pipunić popustio i pristao prodati šećeranu Zadri

Moj portfelj JDBA-R-A SNBA-R-A IPKK-R-A RIZO-R-A HIMR-R-A

je li ovaj veliki kupac dovoljno dobar [emo_smijeh]

Koji veliki kupac? Ne vidim nista,preko moba sam online

Moj portfelj JDBA-R-A SNBA-R-A IPKK-R-A RIZO-R-A HIMR-R-A

U 2014. prodaja šećera bila je za 30% veća u odnosu na prošlu godinu, dok je istovremeno prodajna cijena šećera bila 30% manja od one postignute u 2013.

Ovo posljednje proizvelo je učinak da je EBITDA IPKK pao sa 82 mil. kuna na 31 mil. kuna. Ako uzmemo prosječnu vrijednost u posljednje dvije godine onda je EBITDA jednak 55 mil. kuna.

Kod akvizicija nekih biznisa cijena ukupne akvizicije procjenjuje se kao EBITDA x xy. U slučaju ADRS-a i prodaje duhanskog biznisa, TDR bi se mogao cijeniti kao njegov EBITDA x 7,5 (nisam siguran za drugu varijablu, ali da se provjeriti na netu).

Ako u ovom slučaju uzmemo dvogodišnji prosjek EBITDA IPKK od 55 mil. kuna i pomnožimo ga s brojem 6 (taj broj predstavlja zapravo isplativost akvizicije u tom broju godina, tj. u ovom slučaju u narednih 6 godina), dobit ćemo vrijednost biznisa u iznosu od 330 mil. kuna. Je li to realna vrijednost ovog biznisa koji proizlazi iz osječke šećerane, ja ne znam. Neka svatko sam računa kako misli da je realno.

Uglavnom, ukoliko tih 330 mil. kuna podijelimo s 1.440.000 dionica IPKK, ispada da je zarada od prodaje Tvornice šećera Osijek jednaka iznosu od 229 kuna po dionici.

Naravno, ne čini prodaja šećera cijeli EBITDA IPKK-a, stoga cijena od 229 kuna treba biti umanjena za iznos koji otpada na druge biznise u sklopu firme. ALi, pošto je biznis sa šećerom dominantan, vjerujem da konačna cijena nije manja od 20%, a to daje računicu od cca. 185 kuna.
____________________

U drugom slučaju, mogu se množiti i prihodi od prodaje s manjim brojem, tipa 480 mil. kuna prihoda IPKK x 1 (u slučaju ADRS-a i TDR-a bit će oko 1,2 koliko se sjećam) = 480 mil. kuna vrijednost biznisa. Ukoliko 80% otpada na prihode od šećera, onda je relevantniji iznos 384 mil. kuna. Tada bi zarada od prodaje biznisa bila punih 266 kuna po dionici.

Eto, to su neke kalkulacije. U svakom slučaju, ne treba čuditi ako zarada od prodaje biznisa bude iznad 200 kuna po dionici.

P.S. Na kraju krajeva, cijena dionice IPKK tokom ljeta prošle godine išla je i preko 150 kuna, a danas kad je gotovo dogovorena prodaja najvećeg biznisa u sklopu firme, cijena je dogurala do maksimalnih 130 kuna.

OGRADA: Ovo su moja razmišljanja i izračuni i nije nagovor na ništa. Neka svatko sam za sebe računa kolika je vrijednost osječkog biznisa šećera i kako bi se to moglo odraziti na dionicu ukoliko dođe do prodaje.

Konačno i ja na jednoj dionici da zaradim, prosjek ulaza mi je 63,57 kuna. Zadnjih 101 kom sam kupio po 80,07 i to ću trajdat dok se ne objavi cijena preuzimanja. Pozdrav svima.

@butko
veliki Zadro, pročitajte nekoliko stranica unazad

Može li netko kopirati kako su išle transakcije


Konačno i ja na jednoj dionici da zaradim, prosjek ulaza mi je 63,57 kuna. Zadnjih 101 kom sam kupio po 80,07 i to ću trajdat dok se ne objavi cijena preuzimanja. Pozdrav svima.

Čestitam na trgovini!


koja jal :)…hoće ili prije prema 200kn

upravo ti se trejderi iskipavaju, zadnja 109 kn…možda već i danas ode nazad na 100 kn

Ignore: KressoM, delux

oni se iskipavaju a netko se i ukrcava [emo_smijeh]

U samoj Agenciji za zaštitu tržišnog natjecanja o ovoj mogućoj transakciji još nemaju nikakvih saznanja, no načelno odgovaraju kako svi sudionici sukladno zakonskoj regulativi imaju obvezu prijave koncentracije. Iako su iz AZTN-a suzdržani, iz iskustava drugih zemalja EU izgledno je da se ovaj slučaj neće promatrati samo s aspekta koncentracije u ruke jednog vlasnika. Riječ je o vrlo specifičnom tržištu na kojemu je izražena koncentracija, pa je tako i na teritoriju EU većina proizvodnje objedinjena kod samo nekoliko vlasnika. Viro grupi dodatno pogoduje i činjenica da EK najavljuje ukidanje kvota od početka 2017.Vlasničkim povezivanjem tri hrvatske šećerane nastat će kompanija s godišnjim prihodima u visini 1,5 milijardi kuna u kojoj će raditi oko 800 radnika. Potvrdi li antimonopolska agencija ovo okrupnjavanje tržišta šećera, novonastali sustav imat će i pravo raspolagati ukupnom proizvodnom kvotom do njezinog najavljenog ukidanja.

Moj portfelj JDBA-R-A SNBA-R-A IPKK-R-A RIZO-R-A HIMR-R-A

izgleda mi na ponovno stvaranje vala, u ovome nisam odavno sudjelovo, ali svakako veseli iako je samo s 1% portfelja 😀

New Report

Close