IPKK (Termes Grupa d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska IPKK (Termes Grupa d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


Angriff: ”
Angriff, 20.04.2008. u 17:13
Zvuči nevjerojatno kolege moje, ali po toj računici će Kandit imati P/E za 1Q 13,11. ” I onda će za 4q opet imati p/e 26. Nitko nikada ne računa p/e na osnovu samo jednog kvartala, naročito kada je već tradicija kod IPKK da su ostali kvartali značajno slabiji od prvoga. Daleko od toga da ova dionica nema potencijal, ali mislim da ne treba navlačiti ljude sa ovakvim zavaravajućimkvaziizračunima pokazatelja.
Kolega, dajte mi reci koliko dugo pratite ovu dionicu i koliko dugo pratite uopće proizvodnju šećera? Očito ne pratite uopće kad pišete ovakve neargumentirane postove. U potpunosti se slažem s Vama da se P/E pokazatelj ne računa na nivou kvartala, nego godine. No da Vi malo više pratite ovu dionicu, znali bi da šećerane rekordnu dobit bilježe u zadnjem kvartalu. Tako da Vam post ne stoji. Ukoliko još uzemete u obzir da su smanjili troškove prerade repe u kampanji za 25%, rezultat će biti ove godine u svakom slučaju rekordan. Ukoliko cijena ostane na ovom nivou očekujem P/E imeđu 7 i 8. No na tvoju žalost, kad vidiš GFI za 2008 cijena će biti na 1.200 kn i P/E 16 [wink]
[/quote]

Angriff, 20.04.2008. u 17:13
U potpunosti se slažem s Vama da se P/E pokazatelj ne računa na nivou kvartala, nego godine. No da Vi malo više pratite ovu dionicu, znali bi da šećerane rekordnu dobit bilježe u zadnjem kvartalu. Tako da Vam post ne stoji. Ukoliko još uzemete u obzir da su smanjili troškove prerade repe u kampanji za 25%, rezultat će biti ove godine u svakom slučaju rekordan. Ukoliko cijena ostane na ovom nivou očekujem P/E imeđu 7 i 8. No na tvoju žalost, kad vidiš GFI za 2008 cijena će biti na 1.200 kn i P/E 16

Nikada ne bi rekao za sebe da sam ekspert za proizvodnju šećera, samo sam govorio o povijesnim podacima koji potvrđuju ono što govorim. No ispravite me u ovome što ću sada navesti:

Znam naprimjer da je i Viro imao problema sa godišnjim rezultatima, jer su nadoknađivali gubitke poljoprivrednicima radi lošeg vremena. Pretpostavljam da je isto bilo i sa IPKK. Koliki je točan iznos nadoknađenih gubitaka, nije mi poznato-te je podatke teško precizno iščitati iz izvješća. Zato mi je teško reći i koliko je financijski rezultat pretrpio radi navedenoga. Znam i da su sve šećerane ugovorile manji otkup nego prošle godine-vjerojatno ponovno radi straha od gubitaka radi vremenskih prilika.

Drugi problem sa kojim se šećerane suočavaju je to što će ove godine cijene izvoza šećera biti manje za 40 do 50 eur po toni (oko 8%?), sa čime će se umanjiti efekti očekivanih ušteda.

I ove godine će zadnji kvartal biti presudan za godišnje rezultate-ako će vremenske prilike biti nepovoljne, imati ćemo slično (loše) izvješće kao i za ovu godinu, a ako će vremenske prilike biti povoljne, rezultati će biti dobri.

Ukratko, dobar rezultat na kraju godine, nikako nije sigurna stvar, kako to predstavljate u svome postu, već u ogromnoj mjeri ovisi o klađenju na vremenske prilike.

Ukoliko smatrate da negdje griješim, slobodno me ispravite.


Ne znam zašto je izbrisan moj post u kojem postavljam upitnim tvrdenje da je IPK 80% u šećeru ??
Podaci kažu slijedeće:

– Prihodi za 2007. godinu iznose 857 000 000 kn.

– Proizvedeno je 80 000 tona šećera, prosječna cijena šećera za 2007. godinu je bila ispod 4 kn/kg
Prema tome, u šećeru se mogao ostvariti prihod od max. 320 000 000 kn. (37% ukupnog prihoda)
Dakle, ostatak je konditorski dio.
Izgradnjom nove tvornice Kandita 2, te modernizacijom rada postojeće, sasvim je izvjesno povećanje udjela konditorskog dijela u ukupnim prihodima. Naročito, ako je istina da je izvoz osiguran, kao i orjentacija na proizvode više kvalitete.
Tome u prilog ide i otvaranje laboratorija u sklopu Kandita 2 koji bi stvarao nove proizvode.
Kad se sve zbroji, a radi se isključivo o pozitivnim iznosima, svijetla budućnost je izvjesna.


Kakvih 857 mil? To su ukupni prihodi 2006. godine, a ne 2007. Pri čemu tu ima dosta izvanrednih, financijskih i ostalih prihoda. Prihod od prodaje je bio dosta manji, 746 mil kn (u 2007. pak samo 664 mil kn, ali ako uzmeš u obzir prvi kvartal 2008. što moraš obzirom da se kampanja produžila, minus prvi kvartal 2007., dobiješ sličan rezultat kao i za 2006. na godišnjoj razini).

2006. je proizvedeno ukupno 121.000 tona šećera, od onoga što je tada prodano prodavano je po cijenama oko 600 € po toni ako se ne varam.
Ove (2007.) godine su cijene šećera manje, proizvedeno je ukupno do veljače ove godine 106.835 tona šećera, a obzirom da je ukupni ostvareni prihod sličan prijašnjem čini se da znači da nezanemarivi konditorski biznis kontinuirano ojačava, što pomalo ostaje i neprimjećeno u ovoj šećernoj strci, unatoč onim najavama nove tvornice za proizvodnju čokoladom prelivenih pjenastih proizvoda, deserata, te praline i žele proizvoda (kako ukusno zvuči :D)

Konkretno konsolidiranu neto dobit komplicirano je ovdje shvatiti što zapravo predstavlja i koliko je dobra, obzirom na sve promjene u bilanci, na novčani tok… ali čini se da je unaprjeđenje pogona za preradu repe, u pogledu uštede energije… donijelo rezultate i da sa manjim cijenama mogu postizati najmanje istu razinu profitabilnosti, a sada je i manje šećera proizvedeno pa zato manja dobit. Konditorski dio je također u razvoju i bitnom investicijskom ciklusu, tako da ćemo i ovdje tek kasnije vidjeti rezultate.

Uglavnom lijepo je vidjeti kako se kapital i rezerve povećavaju uz istovremeno smanjivanje doslovno svih obveza, investicijski ciklus koji traje… a profitabilnost sličnu kao i za usporedivo razdoblje godinu ranije, to je ugrubo glavni pokazatelj da poduzeće dobro posluje i da će biti nešto od njega 😉 Mislim da je jako važna ova diverzifikacija poslovanja jačanjem konditorskog dijela koji očito da raste i baš se priprema za ubaciti u petu brzinu 😀

P.S. Mislim da je Kandit u šećeru cca. 70 %, s brzom tendencijom pada toga omjera u korist konditorskog.

žorž:
” Uskoro bi trebao izači FI 1Q. I dabogda se ponovila prošla godina.
Ukoliko se to ponovi svi možemo otvarati šampanjce.

Kolega žorž, rezultati za 1Q su poznati i biće puno bolji nego prošle godine. Niste pratili ili?

Kolega Gates poznat mi je FI 1Q , mislio sam na skok cijene dionice![cool]


Kakvih 857 mil? To su ukupni prihodi 2006. godine, a ne 2007. Pri čemu tu ima dosta izvanrednih, financijskih i ostalih prihoda. Prihod od prodaje je bio dosta manji, 746 mil kn (u 2007. pak samo 664 mil kn, ali ako uzmeš u obzir prvi kvartal 2008. što moraš obzirom da se kampanja produžila, minus prvi kvartal 2007., dobiješ sličan rezultat kao i za 2006. na godišnjoj razini).
2006. je proizvedeno ukupno 121.000 tona šećera, od onoga što je tada prodano prodavano je po cijenama oko 600 € po toni ako se ne varam.
Ove (2007.) godine su cijene šećera manje, proizvedeno je ukupno do veljače ove godine 106.835 tona šećera, a obzirom da je ukupni ostvareni prihod sličan prijašnjem čini se da znači da nezanemarivi konditorski biznis kontinuirano ojačava, ………..
Uglavnom lijepo je vidjeti kako se kapital i rezerve povećavaju uz istovremeno smanjivanje doslovno svih obveza, investicijski ciklus koji traje… a profitabilnost sličnu kao i za usporedivo razdoblje godinu ranije, to je ugrubo glavni pokazatelj da poduzeće dobro posluje i da će biti nešto od njega 😉 Mislim da je jako važna ova diverzifikacija poslovanja jačanjem konditorskog dijela koji očito da raste i baš se priprema za ubaciti u petu brzinu 😀
P.S. Mislim da je Kandit u šećeru cca. 70 %, s brzom tendencijom pada toga omjera u korist konditorskog.

Ja nisam spominjao 2006. godinu. I već ako uzimaš u obzir prvi kvartal 2008. i oduzimaš prvi kvartal 2007. onda se to treba i brojčano iskazati, a ne “ovdje umanjujem za 100 mil, a tamo pamtim 100 mil.”.
Na kraju ste i rekli da dođe na isto, i kroz daljnji post samo potvrđivali što sam i ja naveo.
Opovrgavate me podacima iz 2006. o kojima uopće nisam pisao….
Činjenica za 2007. jeste da su obradili 80000 tona šećera, tona šećera je prodana po 4000 kn. I jednostavna računica daje 320 mil. kuna. Još je bilo obrađeno oko 20000 tona “slatkih otpadaka” za što li već…
U svakom slućaju: ne stoji tvrdnja da je IPK 80% u šećeru, čak niti 70%, jer dosad nitko to nije potvrdio računicom. Kako god se računa, ne može ispasti preko 50%, s tim da će dogodine to biti i manje, zbog nove proizvodnje slatkiša.

Pravi dioničar drži dionice barem 100 godina u svom portfelju.


P.S. Mislim da je Kandit u šećeru cca. 70 %, s brzom tendencijom pada toga omjera u korist konditorskog.

Je li to možda dnevna tendencija [smiley], pa u ovoj grani privrede nema brze tendencije, svaki korak je najmanje godinu dana dug.
Ili Vam je tendencija ukrcaja u ovu dionicu brza, pa ćete po završetku “pronaći” nove podatke kojima ćete ipak priznati da sam bio bliže istini.

Pravi dioničar drži dionice barem 100 godina u svom portfelju.

Za kolege Angriffa i Metuzalema imam par priopćenja i to iz samog Kandita:

U kampanji 2007/2008 godine proizvedeno je ukupno 106.835 t šećera.

Na sirovinskom području Kandit Premijera šećerna repa je zasijana u skladu sa planom proizvodnje po
izvoznim kvotama u EU. Budući da je osječka šećerana na centru sirovinskog područja, očekuje se da će i
ukupna proizvodnja (iz šećerne repe i sirovog šećera) u 2008. godini biti veća od proizvodnje u 2007. godini.

U tijeku je realizacija projekta radikalnog smanjivanja troškova i prve faze projekta izgradnje sustava za
pročišćavanje otpadnih voda. Realizacijom I. faze, koja treba biti gotova do početka kampanje, samo
troškovi otpadnih voda smanjit će se sa 25 mi.kn na 10 mil.kn.

Ja nisam spominjao 2006. godinu.

Ali rekao si: “Prihodi za 2007. godinu iznose 857 000 000 kn”. A to nije istina, ukupni prihod 2006. je bio upravo toliko. A u izvješću za 2007. imamo 784 553 000 kn, dakle ti si naveo podatak iz 2006. godine (pogrešno ga dovodeći pod 2007. godinu), a koju sam ja tada prokomentirao.


Činjenica za 2007. jeste da su obradili 80000 tona šećera, tona šećera je prodana po 4000 kn. I jednostavna računica daje 320 mil. kuna. Još je bilo obrađeno oko 20000 tona “slatkih otpadaka” za što li već…

pa ne možeš tako računati, a što sa zalihama iz 2006. godine koje su prodavane u 2007.? Nije proizvedeni šećer u 2007. jednako prodani šećer u 2007., zalihe su jednako važan faktor.

U svakom slućaju: ne stoji tvrdnja da je IPK 80% u šećeru, čak niti 70%, jer dosad nitko to nije potvrdio računicom. Kako god se računa, ne može ispasti preko 50%, s tim da će dogodine to biti i manje, zbog nove proizvodnje slatkiša.

Pa iz podataka za 2006. godinu koje sam naveo očito je da je Kandit u šećeru tada bio daleko više od 50 % (meni izgleda kao 70 % baš), i rekao sam da je taj omjer u tendenciji pada, dakle u 2007. je vjerojatno šećer manje od 70 % , a u 2008. možda bude još manje, u 2009. kada proradi Kandit II definitivno će udio šećera biti još dodatno manji. I uskoro bi uistinu mogli doći na 50 % : 50%, očito da diverzifikacija prihoda i jest važan cilj za Kandit, i da planiraju vrlo ozbiljno jačanje konditorskog biznisa kao svog čvrstog uporišta i core biznisa za budućnost, što mi se osobno sviđa obzirom na nesigurnost šećernog posla samog po sebi.

Lynx:

P.S. Mislim da je Kandit u šećeru cca. 70 %, s brzom tendencijom pada toga omjera u korist konditorskog.

Je li to možda dnevna tendencija [smiley], pa u ovoj grani privrede nema brze tendencije, svaki korak je najmanje godinu dana dug.


Pod brzom tendencijom promjene omjera šećera i konditorskog smatram promjene na godišnjoj razini, iz godine u godinu omjer se može bitno mijenjati zbog paralelno snažnog jačanja konditorskog biznisa (pogotovo u 2009. kada će se osjetiti pravi efekt Kandita II) te znatnog opadanja cijene šećera (bar par narednih godina) koja će smanjivati prihod iz šećernog dijela.

Pa i sa samim Kanditom I konditorski prihod je kroz prošle godine čini se vidljivo rastao, jer 2004. godine je prihod od prodaje bio 146 mil kn (tada nije bilo konsolidacije sa Premijerom pa to lako vidimo), pa sada vi pretpostavite koliki je bio 2007. konditorski prihod, i pogledajte koliki je rast.

U godišnjem izvješću za 2006 i 2007 su značajne stavke izvanredni prihodi-za 2006 58,5 milijuna a za 2007 28,6 milijuna. Zna li netko o čemu je riječ?


U godišnjem izvješću za 2006 i 2007 su značajne stavke izvanredni prihodi-za 2006 58,5 milijuna a za 2007 28,6 milijuna. Zna li netko o čemu je riječ?

Poticaji…..[cool]

Sve je stvar psihe.....


U godišnjem izvješću za 2006 i 2007 su značajne stavke izvanredni prihodi-za 2006 58,5 milijuna a za 2007 28,6 milijuna. Zna li netko o čemu je riječ?

u 2007. sasvim sigurno, dobar dio izvanrednih prihoda dolazi od prodaje trezorskih dionica.
nisam bas siguran da poticaji ulaze u izvanredne prihode…

Those who do not remember the past are condemned to repeat it.

Angriff, 21.04.2008. u 18:19
u 2007. sasvim sigurno, dobar dio izvanrednih prihoda dolazi od prodaje trezorskih dionica.
nisam bas siguran da poticaji ulaze u izvanredne prihode…

Ne bih se složio-u bilješkama u financ izvješću piše da je društvo otpustilo 722 dionice-dakle to nije niti milijun kuna. Da se pod izvanrednim prihodima ne nalazi prodaja šećera sa zaliha? Nešto u stilu da ga otpišu pa onda knjiže kao izvanredni prihod kada ga ipak prodaju? Možda malo lupetam ali nemam pametnije ideje.

New Report

Close