HTPK (HTP Korčula d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska HTPK (HTP Korčula d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Zakon usvojen, sad imaju dodatnih 90 dana za organiziranje prodaje tvrtki. No sto je 90 dana za našu administraciju, ništa, pa neće valjda natječaje organizirati za vrijeme godišnjih odnora, a vdimo da su u AUDIO-u i loše plaćeni, pa tko bi radio nešto za pišljivih 8500 kuna
Jedino ako Linić to organizira i zabrani im godišnje kao u FINI

Nemoj misliti na m2!

@daliborop
Bravo za iscrpne informacije u prethodnim pistovina.

Mislim da otpis 30% glavnice duga se odnosi samo na drzavu (Min financ i eventualno drzavne tvrtje) ali ne i na banke, koje ce vjerohatno samo pristati na otpis kamata i reprogram glavnice sa 4-5% kamata. Tako da su Predstecajzse koje imaju dug samo prema Min Financija (placena jamstva za uzete kredite koje tvrtke nisu mogle platiti) u puno boljem polozaju od tvrtki koje jos imaju dug prema bankama ( a ovdje spada i Htpk).

Nadalje mislim da Min Financija uvjetuje Predstecaj ulaskom Strateskig ili kupnjom dionica od drzave ili dokapom ili kombinaccijom oboje.

I jos jedna stvar je otvorena i podlozna muljazi, garancija da ce preostali dug vratiti u razdoblju od 5 godina i po planu.
Tko vraca preostali dug, novi vlasnik ili preuzeta tvrtka.
Ako je vraca preuzeta tvrtka onda ce zasigurno uslijediti novo ulaganje i novi dokap, jer tvrtka nema cime jamciti za nove dugove neophodne za nova ulaganje, jer sve turisticke Predstecajuse su u takvom stanju da trebaju dodatna ulaganja.

Sto se tice rokova, to je relativan pojam.
Ako privatizacije prodju do Bozica bit ce dobro, ali kakvi su, realno bi to moglo zagaziti u iducu godinu.

Pa njima je trebalo vise od godinu dana (od najave tzv privatizacije) samo da usaglase konture uvjeta privatizacije, a gdje je jos brusenje ponuda, zadovoljavanje procedure, zastoji tamo gdje se namjesta za odabrane, i slicno.
Ali eto, bar su donekle napravili nekakav unificirani model kad je u pitanju dugovanje prema drzavi: otpis svih kamata i 30% glavnice.

Prijedlog države je da se svi odreknu 30% ali naravno ne moraju svi to prihvatiti. No do sada različit je bio i tretman vjerovnika tj vjerovnici sa razlučnim pravima i ostalih. Sada je to također izmjenjeno.
Zapravo država uvjetuje prihvat nagodbe da se u planu predvidi i obavezan ulazak strateškog partnera no to zapravo ne znači da to mora biti napravljeno do sklapanja nagodbe nego u nekom u nagdobi predviđenom roku. Plan restrukturiranja se radi na više godina i vjerovnici ako ga podrže a isti se ne provede imaju pravo poništiti nagodbu. Tako da je moguće u plan staviti da se npr u 6 mjeseci od prihvata plana provede ulazak strateškog partnera po tim i tim uvjetima. Pogledajte plan kakav je država poslala za apartmane Medena. Nema tu ništa konkretno u tom dijelu. Isto tako i za Plat. No tamo otpisuju dugove sami sebi i sami sebi nameću obvezu da prodaju tvrtke, ovdje je u igri i banka. Linić inzistira da i banke preuzmu dio tereta, a one se ne daju. Sad im ipak omogučava da zadrže razlučna prava i sudjeluju u nagodbi pa bi se stvari mogle izmjeniti. Stvarno mi nije jasno da Rajfica ne pretvori 20-30 mil kuna u kapital i preuzme dio vlasništva. Pa ispadne joj isto. Hipoteka na nekretninama i nenaplativi krediti ili vlasništvo nad tvrtkom koja je vlasnik tih nekretnina. Reprogramiraju dugove stave svoje ljude u NO i sami potraže kupca. Dali ima kupaca? Pogledajte koliko je Todorić platio Koločep i kolike je dugove preuzeo za puno puno manju imovinu, a po meni i perspektivu. Dakle kupaca ipak ima ali robu treba konačno staviti na tezgu.

Nemoj misliti na m2!

Ukratko sa malo truda i pameti od ovog se može napraviti dobar posao. Ako turizam u Korčuli nije perspektivna dijelatnost, ako ne nudi dodatno zapošljavanje i razvoj ne samo tvrtke nego cijele zajednice onda ne znam gdje je. Na Jabuci?
Treba prestati zbrajati koliko je do sada novaca i godina izgubljeno i to zaboraviti i otpisati (pogotovo država koja je za sve sama kriva i jedina snosi odgovornost) Ostali dioničari (mali) nisu ništa krivi osim što su kupili ili dobili od te države dionice. Država je tu uredno naplatila te dionice ili njima pokrila neke obveze prema tim ljudima. Dakle nije nikako fer da oni kao u onom prvom planu nose najveći gubitak, a jasno je da je jedini krivac za ovo država. Imali su ozbiljne i jako dobre ponude za HTPK i nisu je prodali?? Imanovali su godinama svoje ljude u NO i upravu, provodili politiku društva a zapravo ih nije bilo briga. Sad bi još željeli nešto izvući od svega i traže od svih ostalih da se odiču isto kao i oni. Pa zašto jedan obrtnik koji je odradio neki posao za HTPK ili im prodao robu treba snositi isti gubitak kao država koja je sama sebi davala pozajmicu sa ogromnom kamatom, i istovremeno kao vlasnik i nadglednik kontrolirala poslovanje? Ne može se Linić izvlačiti ni na to da su to radili oni prije njega jer evo prošlo je godinu i pol dana i praksa je i dalje ista. Treba zagristi kiselu jabuku, otpisati što više dugovanja (kamate, dio glavnice koji je ekvivalent zarade vjerovnika, u potpunosti otpisati pozajmice države ili ih barem pretvoriti u kapital a od banaka zatražiti reprogram (one su na ovome godinama jako dobro zarađivale a ako ih restrukturiraju opet će) Poslovanje je čak i sada ako se napravi neki grace period održivo i onda tražiti ozbiljnog krajnjeg kupca, a ne neke paradržavne preprodavače.

Nemoj misliti na m2!

@daliborop
Ja tako bas ne iscitavam Linica. Jos je puno toga otvorenog i podloznog muljanju.

I Apartmani Medena i Hotel Plat imaju prakticno samo jednog vjerovnika – Min Financija.
Cak i ovdje drzava nije transparentna i ne zna sta bi, a jedini je vlasnik i vjerovnik. Pogledajte kako takve slzcajeve rjesava Privatnik (recimo Toda, Adris).
Sto se tice interesanata, toga uvijek ima, pitanje je samo cijena.
Mislim da povoljnih kupaca, kako bi zeljela drzava, nema inace bi uvjeti bili jasni i transparentni.
Najjednostavnije, najtransparentnije i najpostenije bi bilo ovakve tvrtke sanirati na odrzivi dug (a tu je kod drzave i skare i sukno) i onda prodaja tko da vise, bez ikakvih uvjeta glede radnika, ulaganja i slicno.
Zasto je Vlada odustalo od prije najavljenog ovakvog modela mogu samo nagadhati, ali mi nije drago, pogotovo jer EU uvjetuje prodaju samo na osnovu najbolje cjenovne ponude.
Ovako mislim da su nuljanja od vecinskog vlasnika, a to je drzava, ne samo moguca, nego i vjerojatna.

Sve prema najavama, podnesen zahtjev za produženje nagodbe, i pojavljuje se “spasitelj” Glasine na otoku su dakle bile točne.. Javljali su se neki od dolje da se njegovi ljudi motaju oko HTPK al ja sam mislio da to ima veze sa prodajom zemljišta za Konzum.
Kada je za ne male novce nedavno kupio Koločep ja sam se baš ovdje pitao i čudio da nije rađe uzeo za iste novce HTPK , kad eto vidi ipak zna što valja.

Nemoj misliti na m2!


Sve prema najavama, podnesen zahtjev za produženje nagodbe, i pojavljuje se "spasitelj"

to misliš na onoga koji kupuje firme za 1 kn?? (hint: belje) [emo_zloban]

Pa neka kupi i ovu za 1 kunu, nemam baš ništa protiv, ali ima jedna sitnica. Ako ide bilo kakav natječaj država ne može više ništa uvjetovati nego je samo presudna cijena, pa ako Agrokor ponudi kunu ja ću ponuditi 100% više 🙂 Nema više onih fora 1 kuna + ulaganje od 100 mil kuna u mesu i mlijeku, traktorima ili kajsijama. Državu se kad jednom proda više ne briga što će biti sa firmom pa više ne smije postavljati nikakve uvjete.
Pretpostavljam da će ući kroz dug banke, to mu je najelegantnije

Nemoj misliti na m2!

Ako ništa, dobra prilika za prodaju dionica, jer do danas nisi mogao normalno prodati 200 komada. Što se tiče preuzimanja po nekoj fer vrijednosti, zaboravite. HTPK je uništena u proteklih nekoliko godina. Šta god su pokušali prodati od 2009. do sada nisu uspjeli, a dugove ne enormno povećali na granicu isplativosti preuzimanja doslovno za 1 kunu. Mislim da će cijena nazad na 35-40 kn uskoro, vidjet ćemo?

Nemam ignoriranih, želim sve znati! :-)

Vaš link …[/url]

Nemoj misliti na m2!

Moglo bi ovdje uskoro usfalit dionica ako se dotični aktivira.

New Report

Close