Gospodarska grana u Hrvatskoj kojoj nedostaje 10.000 radnika

Naslovnica Forum Komentari članaka Gospodarska grana u Hrvatskoj kojoj nedostaje 10.000 radnika

Forum namijenjen komentiranju objavljenih članaka.

Tako je. Pumpali su cijene stanova 2005-2013, jer “evo na pragu smo Europske unije”, sad će švabe navaliti, bla, bla… Kad je cijena stanova rasla to su pravdali “zakonom tržišta” svi ti građevinari. Pa i “tržište rada” nek onda bude isto tako. Tko nam je kriv što smo najjadniji u EU trenutno i nitko ne želi doći iz bilo koje zemlje EU raditi u Hrvatsku. Pa niti azilanti nisu htjeli ostati ovdje, o čemu mi govorimo?
Nek daju 70% netto plaće u Njemačkoj i to uredno sve prijavljeno – vratit će se 80% svih bauštelaca koji sada rade u Njemačkoj. Kraj priče.
I diži taj minimalac što prije – što čekaju? Totalni raspad sistema? Ma bravo dečki…



Kad je pofalio stanova cijene su išle u nebo. Kad pofali maslaca cijena ide 30% gore. 🙂
Treba Vam stručne radne snage? Udružite se, otvorite privatne građevinske škole i ponudite ugovore nakon školovanja. U čemu je problem s ovim likovima?

Problem je sto hoce povecanje kvota za stranu radnu snagu koju mozes citati kao BiH bagatelne radnike.
Ako im bas toliko nedostaje Bugarska je u EU, neka uzimaju bugare.
[/quote]

I Bugarska nas je prestigla… nezap tamo je mala, firme dolaze, porez an firmu je 10% samo. A tko zeli otici, moze isto u DE… cemu doci u HR? Nema tu nikakvog posla, a kad platis troskove, i tako ne ostane nista.


Tako je. Pumpali su cijene stanova 2005-2013, jer "evo na pragu smo Europske unije", sad će švabe navaliti, bla, bla… Kad je cijena stanova rasla to su pravdali "zakonom tržišta" svi ti građevinari. Pa i "tržište rada" nek onda bude isto tako. Tko nam je kriv što smo najjadniji u EU trenutno i nitko ne želi doći iz bilo koje zemlje EU raditi u Hrvatsku. Pa niti azilanti nisu htjeli ostati ovdje, o čemu mi govorimo?
Nek daju 70% netto plaće u Njemačkoj i to uredno sve prijavljeno – vratit će se 80% svih bauštelaca koji sada rade u Njemačkoj. Kraj priče.
I diži taj minimalac što prije – što čekaju? Totalni raspad sistema? Ma bravo dečki…

Na vecinu koja odlazi danas, mozes zaboraviti do penzije… nije ovo vise Juga… koliko Todorica ima, jos je dobro stanje. Mi smo sami sebe pokrali i unistili.

Na rast placa tu mozes zaboraviti, samo cekati veci porez i novi harac.



Tako je. Pumpali su cijene stanova 2005-2013, jer "evo na pragu smo Europske unije", sad će švabe navaliti, bla, bla… Kad je cijena stanova rasla to su pravdali "zakonom tržišta" svi ti građevinari. Pa i "tržište rada" nek onda bude isto tako. Tko nam je kriv što smo najjadniji u EU trenutno i nitko ne želi doći iz bilo koje zemlje EU raditi u Hrvatsku. Pa niti azilanti nisu htjeli ostati ovdje, o čemu mi govorimo?
Nek daju 70% netto plaće u Njemačkoj i to uredno sve prijavljeno – vratit će se 80% svih bauštelaca koji sada rade u Njemačkoj. Kraj priče.
I diži taj minimalac što prije – što čekaju? Totalni raspad sistema? Ma bravo dečki…

Na vecinu koja odlazi danas, mozes zaboraviti do penzije… nije ovo vise Juga… koliko Todorica ima, jos je dobro stanje. Mi smo sami sebe pokrali i unistili.

Na rast placa tu mozes zaboraviti, samo cekati veci porez i novi harac.
[/quote]

Ma kakve penzije, ni tada. Sto je jeftinije, hrana u Irskoj i Njemackoj ili kod nas? Ni zbog nekakve nekretnine se ne treba vracati jer ako se iskljuce najveci gradovi cijena nekretnina vani uopce nije toliko visoka koliko se misli. Jos i djeca, unuci, ti ljudi se nikada vise nece vratiti.




Tako je. Pumpali su cijene stanova 2005-2013, jer "evo na pragu smo Europske unije", sad će švabe navaliti, bla, bla… Kad je cijena stanova rasla to su pravdali "zakonom tržišta" svi ti građevinari. Pa i "tržište rada" nek onda bude isto tako. Tko nam je kriv što smo najjadniji u EU trenutno i nitko ne želi doći iz bilo koje zemlje EU raditi u Hrvatsku. Pa niti azilanti nisu htjeli ostati ovdje, o čemu mi govorimo?
Nek daju 70% netto plaće u Njemačkoj i to uredno sve prijavljeno – vratit će se 80% svih bauštelaca koji sada rade u Njemačkoj. Kraj priče.
I diži taj minimalac što prije – što čekaju? Totalni raspad sistema? Ma bravo dečki…

Na vecinu koja odlazi danas, mozes zaboraviti do penzije… nije ovo vise Juga… koliko Todorica ima, jos je dobro stanje. Mi smo sami sebe pokrali i unistili.

Na rast placa tu mozes zaboraviti, samo cekati veci porez i novi harac.
[/quote]

Ma kakve penzije, ni tada. Sto je jeftinije, hrana u Irskoj i Njemackoj ili kod nas? Ni zbog nekakve nekretnine se ne treba vracati jer ako se iskljuce najveci gradovi cijena nekretnina vani uopce nije toliko visoka koliko se misli. Jos i djeca, unuci, ti ljudi se nikada vise nece vratiti.
[/quote]

I sam sam u situaciji odlaska pocetkom godine… jos sam mlad, do penzije ima dobro preko 30g misliti, neznam sto bude, ali u ovom mulju ne ostajem vise.

Hrana je jeftinija u DE, ponekad i 50% od HR. Suludo, africke place a norveske cijene.

Mogu potvrditi isto, tu u ZG traze i prkeo 2000eur m2 za neka mjesta… na ove place, to je bolesno. U Njemackoj ne namjeravam kupovati u centru Munchena, ima 1000 manjih i vecih gradova, ima mjesta za rentu malo vise od ovdje, i to s postenom placom. Ima i kvadrat ispod 2k s 1% kamata.

Dio Zagreba i more ce jos drzati neku cijenu, ali ostalo ce uskoro biti nula.

Ako znas njemacki, zaboravi Irsku. Sve je skuplje od DE, pogotovo smjestaj je jako puno skuplji. Zdravstvo, ceste, sve je mnogo losije tamo. Za sebe sam gledao, svi poslovi su manje vise u Dublinu, a tamo je renta 1500 za stan koji je mozda 600 u DE.

ma i da se ne zna DE, nauci se za pola godine, godinu, dugorocno to je najsplativija opcija


ma i da se ne zna DE, nauci se za pola godine, godinu, dugorocno to je najsplativija opcija

Ja sam radio intenzivno na tome vec neko vrijeme. Ako si spreman ici od jednostavnijih poslova, vec na A2 si ok, onda imas i skolu tamo- i dizes to tako. Ako hoces vecu razinu, onda gledas B2 ili vise. Postane teze pricati ako je tematika strucnija… evo ja moram pricati s kadrovskom jedne firme za posao jedan, nadam se da necu zastekati. Tu se radi o mrvicu strucnijoj stvari ali eto.

Ali, realno, naucit ces i kineski i korejski zajedno prije nego u HR bude bolje.

Samo izbjegavaj svakako sve nase firme kroz izaslani rad, tu je puno muljavine. I pazi da se odjavis kada ides, da ne bi slucajno na tebe pao Todoricev dug 🙂

Svaka ti cast, i sretno.

Definitivno bi tako isao iako nije da ne znam bekniti jer sam DE ucio od osnovne.
Inace upisao sam i izvanredni faks kod nas i to je bila pogreska, trebao sam bolje otici tamo, raditi i

Ima na DAAD stranicama na tisuce tecajeva, pa cu na to ici kada budem na g.o. Tecajevi pocinju od nekih 250 eura za dva tjedna pa na vise.
Uz to postoje ljetne skole na faksevima za odredenu struku, tako da mi Weimar ne gine, postoje i integracijski tecajevi ma sto stvari, a sve sam nasao uz minimalnu primjenu DE i google translate na eng.
U svakom slucaju ima prostora za snaci se, samo treba malo novaca.
Znam da je problem sa smjestajem u velikim gradovima, jeli tako u manjim ako se plati sve sto se treba platiti pri najmu?


Svaka ti cast, i sretno.

Definitivno bi tako isao iako nije da ne znam bekniti jer sam DE ucio od osnovne.
Inace upisao sam i izvanredni faks kod nas i to je bila pogreska, trebao sam bolje otici tamo, raditi i

Ima na DAAD stranicama na tisuce tecajeva, pa cu na to ici kada budem na g.o. Tecajevi pocinju od nekih 250 eura za dva tjedna pa na vise.
Uz to postoje ljetne skole na faksevima za odredenu struku, tako da mi Weimar ne gine, postoje i integracijski tecajevi ma sto stvari, a sve sam nasao uz minimalnu primjenu DE i google translate na eng.
U svakom slucaju ima prostora za snaci se, samo treba malo novaca.
Znam da je problem sa smjestajem u velikim gradovima, jeli tako u manjim ako se plati sve sto se treba platiti pri najmu?

Ako si spreman raditi “bilo sto”, recimo to tako… onda mozes ici raditi i s nizim jezikom, mozda i A2, i usput uciti i uzeti integracijske tecajeve i tako. Neke firme to i same placaju. Boravak tamo je najbolji nacin, ako ides tim putem.

Ima jako puno rjesenja, ali u svakom slucaju neko znanje je svakako nuzno. U polju financija/kontrolinga, gdje ja gledam, treba nesto visi jezik.

Ako hoces tamo studirati, imas masterse potpuno free i na eng, a usput ucis jezik i radis(ali part time).

Smjestaj ovisi kako gdje, medutim vecina ce traziti mjesece unaprijed i neki polog, posao mozda. To ovisi od gazde, ali svi vole dugorocnu rentu ali imas i drugih opcija. Ako si tamo, onda se mozes registrirati na burzu i to pomaze pri trazenju. Treba ti osobna, i nakon 3mj u DE moras prijaviti prebivaliste(mozes i odmah).

Najtezi je taj prvi korak, ali ako si voljan raditi i jednostavnije poslove, tada i s manjim njemackim mozes dobiti posao domah. Razmisli o manjim gradovima u Bayern, BW mozda. Gdje si mislio ici?

Jedan moj frend je dobio posao jos tu, ind odrzavanje, nije nesto sexy, ali cca 1800eur, a i tako nema faks, niti ikakvu vecu skolu. Radi se o manjem gradu blizu Stuttgarta.

Ako te zanima kako trebaju izgledati dokumenti za njemacke firme, PMaj me. Racunaj na ovo kao dugorocno ulaganje i nista nema preko noci.

Za jezik sam ovako nesto smislio: ostala su mi tri ispita od prosle godine, po novom to znaci pad godine. Rijesim te ispite, najkasnije do drugog mjeseca i onda odem do pocetka iduce ak. godine u DE. Znaci nekih 7-8 mjeseci tamo raditi i ziviti. Nekako mislim da bi se u tom vremenu moglo dovoljno nauciti da kada se vratim krenem citati neke knjige i prosirivati vokabular, jer i mene pati jezik ako zelim raditi za ono sto se sada skolujem, gradevina. Ali ono, samo strpljico i s nekim ciljem.

Znam za masters, ali trebam prvo ovo rijesiti. Ima i dobra fora part time masters koji je isto skoro besplatan ali posto je part time traje godinu duze (bacc diploma od tri godine traje pet).
Kod njih je obrazovnih sustav predobro rijesen.

Mislio sam neki manji grad, osim sto je najam jeftiniji lakse je i doci do njega.
Moza neki u cluster-u gradova u Nordrhein-Westfalen. Ali zavisi kako se poslozi, taj dio jos nisam odlucio.

Pa to je super placa.
Mogao bi te PM-ati ya te papire, ali za koji mjesec 😀



Svaka ti cast, i sretno.

Definitivno bi tako isao iako nije da ne znam bekniti jer sam DE ucio od osnovne.
Inace upisao sam i izvanredni faks kod nas i to je bila pogreska, trebao sam bolje otici tamo, raditi i

Ima na DAAD stranicama na tisuce tecajeva, pa cu na to ici kada budem na g.o. Tecajevi pocinju od nekih 250 eura za dva tjedna pa na vise.
Uz to postoje ljetne skole na faksevima za odredenu struku, tako da mi Weimar ne gine, postoje i integracijski tecajevi ma sto stvari, a sve sam nasao uz minimalnu primjenu DE i google translate na eng.
U svakom slucaju ima prostora za snaci se, samo treba malo novaca.
Znam da je problem sa smjestajem u velikim gradovima, jeli tako u manjim ako se plati sve sto se treba platiti pri najmu?

Ako si spreman raditi "bilo sto", recimo to tako… onda mozes ici raditi i s nizim jezikom, mozda i A2, i usput uciti i uzeti integracijske tecajeve i tako. Neke firme to i same placaju. Boravak tamo je najbolji nacin, ako ides tim putem.

Ima jako puno rjesenja, ali u svakom slucaju neko znanje je svakako nuzno. U polju financija/kontrolinga, gdje ja gledam, treba nesto visi jezik.

Ako hoces tamo studirati, imas masterse potpuno free i na eng, a usput ucis jezik i radis(ali part time).

Smjestaj ovisi kako gdje, medutim vecina ce traziti mjesece unaprijed i neki polog, posao mozda. To ovisi od gazde, ali svi vole dugorocnu rentu ali imas i drugih opcija. Ako si tamo, onda se mozes registrirati na burzu i to pomaze pri trazenju. Treba ti osobna, i nakon 3mj u DE moras prijaviti prebivaliste(mozes i odmah).

Najtezi je taj prvi korak, ali ako si voljan raditi i jednostavnije poslove, tada i s manjim njemackim mozes dobiti posao domah. Razmisli o manjim gradovima u Bayern, BW mozda. Gdje si mislio ici?

Jedan moj frend je dobio posao jos tu, ind odrzavanje, nije nesto sexy, ali cca 1800eur, a i tako nema faks, niti ikakvu vecu skolu. Radi se o manjem gradu blizu Stuttgarta.

Ako te zanima kako trebaju izgledati dokumenti za njemacke firme, PMaj me. Racunaj na ovo kao dugorocno ulaganje i nista nema preko noci.
[/quote]

A sto si ti neki posrednik za odlazak iz RH i zapošljavanje vani?

U Zagrebu cijene stanova nikad neće biti nula, a vas dvojica si nikad nećete moći priustiti kupnju stana u Munchenu ili na nekoj dobroj lokaciji.

Zanimljivo je kako se tamo uspoređuju cijene kvadrata u nekakvim selendrama sa zagrebačkim?

Jer ti znaš koliko prosječno košta kvadrat stana u Munchenu?

Evo, ovoliko: https://m.immowelt.de/preisstatistik/detail?geoid=10809162000&etype=1&esr=1&bereich=&timespan=12

U centru Munchena, kvadrat je 15 tisuća eura pa naviše.

Njemačka sigurno nije obećana zemlja. Samo ima malo vise Lidl i Aldi trgovina da naši mogu kupovati i hraniti se konfekcioniranim jeftilenom iz Češke i Poljske.

Koji su ovi gastarbaiteri jadnici! Draži im je njemački parizer nego domaća šunka! Doma samo pametuju i čekaju, a vani bi se i školovali! Tipični sluganski mentalitet!

Mnogi hrvatski ljevičari sve više podsjećaju na golubove. Ima ih puno, ne služe ničemu, a prije nego odu sve zaseru.

U Zagrebu cijene stanova nikad neće biti nula, a vas dvojica si nikad nećete moći priustiti kupnju stana u Munchenu ili na nekoj dobroj lokaciji.

Zanimljivo je kako se tamo uspoređuju cijene kvadrata u nekakvim selendrama sa zagrebačkim?

Jer ti znaš koliko prosječno košta kvadrat stana u Munchenu?

Evo, ovoliko: https://m.immowelt.de/preisstatistik/detail?geoid=10809162000&etype=1&esr=1&bereich=&timespan=12

U centru Munchena, kvadrat je 15 tisuća eura pa naviše.

Njemačka sigurno nije obećana zemlja. Samo ima malo vise Lidl i Aldi trgovina da naši mogu kupovati i hraniti se konfekcioniranim jeftilenom iz Češke i Poljske.

Njemacka u usporedbi s Hrvatskom jeste obecana zemlja.
Ajmo na brzinu, onako ofrlje pogledati pogodnosti Njemacke naspram Hrvatske.
Opcenito porez, obrazovni sustav, neusporedivo veci standard, zakon i birokracija.

Ti gledas Munchen, ali ja ga uopce ne bi gledao. Bar ne pocetku. Ono sto se cijelo vrijeme prica je da nema smisla ici u vece gradove na pocetku jer dok se u Munchenu za 200 eura moze iznajmiti krevet, u Kolnu za 350 garsonjera.
Inace iznimno je malo ljudi koji rade za drugoga i mogu si prisutiti stan od 15k eura po kvadratu, samo poduzetnici. Ali nas podanicki mentalitet to ne moze shvatiti. Jos smo mi duboko u komunizmu.

Aj ne pricaj glupost. “Ima malo vise Lidla”. Inace sam isao u srednju tehnicku i zbog toga znam dosta inzenjera i to su ljudi s kojom godinom iskustva i odlaze razocarani, a sretni se javljaju.

Zavrsim faks i idem, brat ce sa mnom, inace lijecnik. Jeli se ni njemu ne isplati ici?


Koji su ovi gastarbaiteri jadnici! Draži im je njemački parizer nego domaća šunka! Doma samo pametuju i čekaju, a vani bi se i školovali! Tipični sluganski mentalitet!

Ja nisam sa sela, moja sunka je sunka iz Konzuma, isto kao i parizer.
Ne, sluganski mentalitet je suti, biti ce bolje, glasuj za ove na vlasti pa ti mozda srede nekakav posao. Bice bolje samo suti.

New Report

Close