CROS (Croatia osiguranje d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska CROS (Croatia osiguranje d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Media
1. Vidim da vas moji postovi mnogo smetaju. Osim velike nadobudnosti vidim da ste zaglavili na CROS-u pa suočavanje s realnošću svakako nije ugodno. Mada mi je nevjerojatno da netko može danas misliti da pisanje pojedinca može imati neki značajnijeg utjecaja na cijenu.
2. Samo tko se kocka na burzi zanemaruje makroekonomsko okruženje kod procjene vrijednosti neke kompanije. Kreditni rejting neke države je maksimalni kreditni rejting koji može dobiti najbolja kompanija u toj državi. U prijevodu dobra kompanija u banani državi je samo dobra kompanija u banani državi za investitore i ništa više. To znači da ako nam za mjesec dva skinu kreditni rejting, CROS će pojeftiniti za potencijalne preuzimače, a da se ništa s CROS-om nije dogodilo loše. Da ste samo prolistali bilo koji prospekt prilikom izdanja neke dionice(bilo ih je na IPO-u HT, INA, MGMA, …, 2000. godine, privatizacija ZABE i dr. banaka) vidjeli bi da se makroeknomskom okruženju mnogo više polaže pažnja nego samom poduzeću koje se preuzima, i to je uvijek prva stavka izvješća. No dobro, vjerujem da je to za vas nepotrebna filozofija, sve osim burzovne cijene.
3. Ponderirana srednja vrijednost u zadnja 3 mjeseca je referentna cijena za javnu ponudu, ukoliko je veća od preuzimačke cijene. Ako se vrijeme objave konačne cijene i formalnog preuzimanje razvuku na više od 3 mjeseca tada ponderirani prosjek neće igrati nikakvu ulogu, a i da se to ne dogodi neće imati značajnijeg utjecaja, jer nakon objave ne vjerujem da će se netko svojim parama usuditi dizati prosjek.
4. I na kraju ponder i ponderirana srednja vrijednost su sasvim različite stvari pa si pogledajte koju knjigu iz statistike i naučite razliku između ta dva pojma.


Media
1. Vidim da vas moji postovi mnogo smetaju. Osim velike nadobudnosti vidim da ste zaglavili na CROS-u pa suočavanje s realnošću svakako nije ugodno. Mada mi je nevjerojatno da netko može danas misliti da pisanje pojedinca može imati neki značajnijeg utjecaja na cijenu.
2. Samo tko se kocka na burzi zanemaruje makroekonomsko okruženje kod procjene vrijednosti neke kompanije. Kreditni rejting neke države je maksimalni kreditni rejting koji može dobiti najbolja kompanija u toj državi. U prijevodu dobra kompanija u banani državi je samo dobra kompanija u banani državi za investitore i ništa više. To znači da ako nam za mjesec dva skinu kreditni rejting, CROS će pojeftiniti za potencijalne preuzimače, a da se ništa s CROS-om nije dogodilo loše. Da ste samo prolistali bilo koji prospekt prilikom izdanja neke dionice(bilo ih je na IPO-u HT, INA, MGMA, …, 2000. godine, privatizacija ZABE i dr. banaka) vidjeli bi da se makroeknomskom okruženju mnogo više polaže pažnja nego samom poduzeću koje se preuzima, i to je uvijek prva stavka izvješća. No dobro, vjerujem da je to za vas nepotrebna filozofija, sve osim burzovne cijene.
3. Ponderirana srednja vrijednost u zadnja 3 mjeseca je referentna cijena za javnu ponudu, ukoliko je veća od preuzimačke cijene. Ako se vrijeme objave konačne cijene i formalnog preuzimanje razvuku na više od 3 mjeseca tada ponderirani prosjek neće igrati nikakvu ulogu, a i da se to ne dogodi neće imati značajnijeg utjecaja, jer nakon objave ne vjerujem da će se netko svojim parama usuditi dizati prosjek.
4. I na kraju ponder i ponderirana srednja vrijednost su sasvim različite stvari pa si pogledajte koju knjigu iz statistike i naučite razliku između ta dva pojma.

A vi ste gospon Rundo kao neimatelj papira Crosa našli samaritanski prosvjetljivati i educirati kolege na forumu.

15.09. je tu sutra., iza ugla.

Vrijeme će pokazati jel vrijedi il ne vrijedi.(vrlo brzo)

A sad ciao![emo_novac]

LEAVE THE WORLD BEHINED

rundo,

mogu se složiti sa svim, al samo podsjetnik, kad nam je prije par mjeseci skinut kreditni rejting korak do smeća, CROBEX je začudo narastao 7-8 %….

Pozato je da trćžište nema logike, a naši FM….[emo_plazi]

NOVAC JE SAMO SREDSTVO POMOĆU KOJEG SE ZADOVOLJAVAJU POTREBE

Za vise upucene u situaciju imam jedno pitanje tj. zanima me vase misljenje. Naime, Vlada RH je angazirala KPMG da napravi analizu i kaze im koliko CO uopce vrijedi kako bi mogla ici u prodaju tj. privatizaciju. Rezultat koji je KPMG dobio je u biti tajni dokument i u biti za oci samo onoga tko im placa, tj. Vladu RH. Zato mi uopce nije jasno kako je takav dokument izasao van znajuci kakav potres moze izazvati i kod puno slabijih i nestabilnijih firmi, a kamoli CO od koje se puno ocekuje. Pa valjda ako zelis nesto prodati, prodajes da bi sto vise zaradio, a ne da dokines cijenu. Zato mi je (na prvu) totalni paradoks zasto uopce KPMG objavljuje takav podatak tik u zadnjih mjesec, dva prije prodaje tvrtke. Totalno mi je nevjerojatno da se tim potezom ide na ruku nekome tko bi CO kupio a ima znacajno manje novca za to (Adris recimo). Takodjer nije mi jasno zasto nema nekog dopisa iz Ministarstva financija kako bi stabilizirano stetu already made. Sta vi mislite?

POzdrav, Petar

Ajde sva srica ni Vlada ne ocekuje puno od ove dvi prodaje.Za koga je dobro je.

http://www.jutarnji.hr/braniteljima-0-kuna-od-prodaje-hpb-a-i-croatia-osiguranja–djeci-cemo-dati-za-skolu–a-ne-u-fond-branitelja-/1118842/

Prema sadašnjim prognozama, zarada od prodaje Croatia osiguranja i HPB-a, trebala bi iznositi oko dvije milijarde kuna, i čelnici Braniteljskog fonda su očekivali uplatu približno 140 milijuna, odnosno sedam posto.

Uvik ɐɹʇuoʞ ! Sitne duše mogu da mi puše!!!


Ajde sva srica ni Vlada ne ocekuje puno od ove dvi prodaje.Za koga je dobro je.

http://www.jutarnji.hr/braniteljima-0-kuna-od-prodaje-hpb-a-i-croatia-osiguranja–djeci-cemo-dati-za-skolu–a-ne-u-fond-branitelja-/1118842/

Prema sadašnjim prognozama, zarada od prodaje Croatia osiguranja i HPB-a, trebala bi iznositi oko dvije milijarde kuna, i čelnici Braniteljskog fonda su očekivali uplatu približno 140 milijuna, odnosno sedam posto.


Kako su se uvele fiskalne blagajne, tako ce se uplatiti 7%.
Kaze Linic, sve po zakonu…

http://hr.seebiz.eu/osiguranje/niska-cijena-dodatni-argument-za-triglav-da-pokusa-preuzeti-co/ar-70082/

oće nas slovenci zajebat i platit više nego bi Vlada uzela.


Za vise upucene u situaciju imam jedno pitanje tj. zanima me vase misljenje. Naime, Vlada RH je angazirala KPMG da napravi analizu i kaze im koliko CO uopce vrijedi kako bi mogla ici u prodaju tj. privatizaciju. Rezultat koji je KPMG dobio je u biti tajni dokument i u biti za oci samo onoga tko im placa, tj. Vladu RH.

Nije. Nitko nece kupiti osiguranje ili neku drugu financijsku instituciju bez misljenja neovisnog revizora. Sto je poslovanje CO transparentnije i sto je vise poznato o strukturi njihovog portfelja to ce biti vise zainteresiranih za kupnju.

CO je jako rizicna investicija. Oni vjerojatno imaju masu drzavnih obveznica i hrvatskih korporativnih papira koji vrlo lako mogu izgubiti dosta na vrijednosti. A s druge strane trziste im je prilicno neperspektivno.

Interesantno bi moglo biti nekome ko zeli konsolidirati trziste i podici marze. Dakle nekome ko je vec na trzistu. ADRS mislim da nema puno smisla.

The nine most terrifying words in the English language are: "I'm from the government and I'm here to help" - Ronald Reagan


rundo,

mogu se složiti sa svim, al samo podsjetnik, kad nam je prije par mjeseci skinut kreditni rejting korak do smeća, CROBEX je začudo narastao 7-8 %….

Pozato je da trćžište nema logike, a naši FM….[emo_plazi]

Ing,
Paradoks da cijene na buzi neke zemlje rastu nakon što su joj smanjili kreditni rejting nije rezultata neracionalnosti tržišta već dapače njegovoj racionalnosti ali i razlikama u razmišljanju i ciljevima koje imaju špekulativni(kratki ili ograničen vremenski horizont ulaganja) i strateško-investicijski(u principu neograničen vremenski horizont ulaganja). Naime pad kreditnog rejtinga često otvara špekulativnom kapitalu nove prilike, i povećava mu prinos dok strateško-investicijski kapital uvijek vidi pad vrijednosti kompanija, kroz buduće smanjenje tržišta i kupovne moći stanovništva koje neminovno slijedi poslije pada kreditnog rejtinga. Konkretno na primjeru Hr burze koju si spomenuo, nakon pada rejtinga, postalo je jasnije da kompanije koje su u državnom vlasništvu moraju se privatizirati te da u državi koja neminovno ide u bankrot priče o „obiteljsko srebru i zlatu“ gazi ekonomska neminovnost preživljavanja proračuna i velikog dijela društva koji ovisi o njemu. Stoga su mnogi špekulanti počeli kupovati dionice takvih kompanija, povećavajući njihovu burzovnu cijenu, uz sada već mnogo veću sigurnost da će u relativno razumnom roku prodati skuplje budućem preuzimaču. No svakom preuzimaču tj. strateško-investicijskom kapitalu sve u HR poslije pada kreditnog rejtinga će manje vrijediti, zbog pada kupovne vrijednosti stanovništva i kontrakcije domaćeg tržišta, što smo svjedoci ovih godina. On zna da neće nekom drugom uvaliti kupljene dionice za 6 mjeseci ili godinu dana, već će dijeliti sudbinu tržišta i makroekonomskog okruženja desecima godina poslije, i buduće negativne učinke deflacijske spirale, koja nas već sad naveliko melje, će itekako uračunati u sadašnju vrijednost kompanije koju kupuje. CO neće preuzeti spekulativni kapital nego strateško-investicijski i on će odrediti konačnu cijenu preuzimanja CO prema svojim strateškim ciljevima i interesima. Doduše neki tipovi na forumu, kao što smo vidjeli, misle da će HR burzica kroz ponderirani tromjesečni prosjek odrediti otkupnu cijenu CO dionice kod preuzimanja.[emo_vrtimise]




Vlada namjerava prikupiti 2 milijarde a ne 3 od prodaje CO i HPB (bar ja nisam vidio ni jedan izvor koji spominje 3 milijarde). Za 42 % CO koju prodaju bi po procjeni agencije koju su angazirali trebali dobiti 600 – 700 mil. kn. Ostatak do 2 milijarde, dakle veći dio, misle dobito od HP i to cijele. Nju prodaju u cijelosti jer su sada sigurni da od CO ce dobiti znatno manje nego su se nadali. Ali, 1,3 do 1,4 milijarde tj. 1500-1600 kn po dionici, koliko misle da bi mogli dobiti od prodaje HP, je za sada samo pusta zelja. Veliko je pitanje da li ce ukupno i priblizno skupit 2 mil. kn, kako su si zamislili, jer hladan tus za HPB je jednako moguć kao sto se dogodio na CO.

Slabo ste informirani!
http://www.vecernji.hr/biznis/drzava-prodaje-hbp-a-co-a-ocekuje-barem-3-milijarde-kn-clanak-586244
[/quote]

taj članak je bio 19/07/2013. do danas se cjenovno puno toga promijenilo….
[/quote]
Promijenilo se puno toga ali nabolje. Danas je i u dnevniku Nove navedeno da ze od prodaje HPB-a očekuje najmanje 2 milijarde, a od CO-a oko 700 milijuna.

700 milijuna kn za 42 % vlasnistva u CO, koliko navodno misle prodati, je 5268 kn po dionici. Volio bi da mi netko od onih koji kupuju dionice po sadašnjoj cijeni 6000-7000 kn objasni kako misle zaraditi na opimističnoj željenoj cijeni Vlade polubankrotirane države. Ili misle da je naša vlast koja očajnički treba novac za krpanje šupljeg proračuna vrlo konzervativna u svojim očekivanjima?[emo_namigusa]

procjena nije nešto što je konačno i točno, već ljudi misle zaraditi na procjeni buduće cijene koju je neteko spreman platiti za tu CO.
I to ti je način kako ljudi misle zaraditi naravno ili izgubiti u što zbilja sumnjam!
Ne znam čemu bojazan, strpimo se do otvaranja ponuda! Sretno i strpljivo!

New Report

Close