BZJK (Božjakovina d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska BZJK (Božjakovina d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


pogledaj KODT onda tamo isto nema kupnje ali ni prodaje. Mene to iskreno ne zabrinjava jer ako se uvrste u JDD mislim da će i fondovi zapikirat ovu dionicu jer je EPS 200 kn i mislim da bi realna vrijednost trebala biti barem oko booka. Moralić je Božjakovinu procijenio na 5000 po dionici ali ja ću za prvu ruku biti zadovoljan sa 2000 u roku godinu dana.

Ne mogu nažalost fondovi u BZJK pa i da uđe u JDD kotaciju jer ima premali free float i premalu tržišnu kapitalizaciju slobodnih dionica.

što ovdje reć, nego, tek od 900 kn brojim rast! [thumbsup]

Savage:

pogledaj KODT onda tamo isto nema kupnje ali ni prodaje. Mene to iskreno ne zabrinjava jer ako se uvrste u JDD mislim da će i fondovi zapikirat ovu dionicu jer je EPS 200 kn i mislim da bi realna vrijednost trebala biti barem oko booka. Moralić je Božjakovinu procijenio na 5000 po dionici ali ja ću za prvu ruku biti zadovoljan sa 2000 u roku godinu dana.

Ne mogu nažalost fondovi u BZJK pa i da uđe u JDD kotaciju jer ima premali free float i premalu tržišnu kapitalizaciju slobodnih dionica.

moralić drži 79%, samo cijelo to pitanje FF je malo navučeno jer striktno ovo bi značilo da je FF 21%, dok većina (pa i ja) misli da je u ovom slučaju FF 100%-79,12% (od moralića)-8,12% (Fond za privatizaciju) dakle 12,76% s tim da je udio van top 10 oko 6%.

Dakle Free Float je 12,7% ili 26,000 dionica. Malo sam zaboravio na novi pravilnik za OIF, ali slažem se s vama – mislim da fondovi ovdje neće smjeti. Dakli netko zna koliko mora biti FF da bi mogli kupovati? Jel je 100 milijuna kn?

mada i fondovi neće moći unutra meni je najbitnije da prvo dobijemo konsolidirano izvješće na zse.hr a za ostalo lako. korak po korak…

Tržišna kapitalizacija dionica u FF mora biti veća od 100 milijuna kuna.
Nakon kraćeg računa sam dobio da pri cijeni od 3823 kn po dionici BZJK, fondovi mogu početi ulagati.
Dakle, za sada ne možemo računati na fondove, ali uvijek se mogu promijeniti kako i pravilnici tako i druge činjenice… no za početak je i više nego dobra činjenica da idemo na JDD kotaciju, stvarno bi trebali biti zadovoljni, a fondovi ako budu mogli ulagati dobro, a ako ne, nije veliki problem, ponekad je i bolje bez njih…


Savage: ” pogledaj KODT onda tamo isto nema kupnje ali ni prodaje. Mene to iskreno ne zabrinjava jer ako se uvrste u JDD mislim da će i fondovi zapikirat ovu dionicu jer je EPS 200 kn i mislim da bi realna vrijednost trebala biti barem oko booka. Moralić je Božjakovinu procijenio na 5000 po dionici ali ja ću za prvu ruku biti zadovoljan sa 2000 u roku godinu dana. ”

Ne mogu nažalost fondovi u BZJK pa i da uđe u JDD kotaciju jer ima premali free float i premalu tržišnu kapitalizaciju slobodnih dionica.

čovjek vam dobro govori.

ovo je ključna stvar ovdje!
ko mislite da ce dići ovu dionicu?
vi, mali?
trziste?
ne budite smiješni, bez jakog institucionalca ovo ne ide nigdje.

čak ni velika zaduzenost nije problem, ali zašto mislite da je FIMA izlazila i prodavala s takvim minusima?
tu je trebalo pobjeći glavom bez obzira čim su donijeli taj zakon, znalo se da je to grob za ovu dionicu.
a vi i dalje slušajte Caymana, Wunderkinda, Avaxa i ostale navlakače, koji vjerojatno sami tuguju sto su zaglavili ovdje.

ako već zivite u neznanju, nije to bilo slučajno, to je bila osveta velikih banaka malim fondovima koji su kroz ovakve nelikvidne dionice malog FFa napucavali prinos.zato i jesu Auereusi, Fime itd imali vece prinose od ZB Aktiva i ostalih.

pozdravite se s kapitalom ovdje na duze vremena!

Vidim da je danas živnula trgovina sa ovom dionicom, ali se ponovno razvila diskusija mogu li ili ne mogu fondovi ulagati u bzjk, odnosno mora li fima izaći?

Pravilnik koji svi spominju je pravilnik koji regulira ulaganja samo jedne vrste fondova, a to su otvoreni fondovi s javnom ponudom, što automatski znači da bzjk mogu bez problema kupovati ZIF-ovi. Fima ima jedan ZIF, tako da i ako mora izaći sa svojim OIF-om, dionice može elegantno prodati ZIF-u. Navedena vrsta transakcije ne bi bila prva za Fimu, prošle godine Fimin zif je za vrijeme korekcije od oif-a kupovao dionice agmm, kako bi oif mogao isplatiti udjelničare koji su izlazili.

Što se tiće formulacije iz pravilnika, previše se zamarate sa tkap dionica koje su u slobodnoj prodaji, jer taj uvjet nije važan ako je free float veći od 20%, a kod bzjk moralić ima malo ispod 80% dionica. naime da bi oif mogao kupovati dionice traži se free float veći od 20%, a ako free float nije veći od 20% oif može i dalje kupovati dionice ako je tkap tih dionica veći od 100 milijuna. tako da je kod bzjk glavno utvrditi je li free float veći od 20% ili ne.
sam pravilnik prilično nespretno definira free float kao dionice koje su u slobodnoj prodaji i koje može svatko steči, što se može tumačiti na sto različitih načina i velika večina fondova ne zna kako postupiti, odnosno traže od hanfe očitovanje o pojedinim pozicijama koje su im granične.
Ja ne bi unaprijed isključivao mogućnost ulaganja fondova u ovu dionicu, jer ako sam napisao mogu ju kupovati svi ZIF-ovi a potencijalno i oif-ovi. s obzirom da je danas bio popriličan promet, te ako danas fimin oif nije prodavao, ja bi se kladio da ova dionica nije zabranjena za oif-ove.

nigdar ni bilo da ni nekak bilo

btw…fima je tek neki dan prodala 21 komad nakon dugo vremena. Ne znam za danas. Ali prije toga fima nije prodavala ništa ispod 900 kuna. To je sigurno. A onu blok transakciju od 5000 komada po 900 kuna su odradili nakon donošenja novog zakona. Formulacija pravilnika se doista može iščitati na više načina…čekat ćemo i gledati…[rolleyes]

@ knele
Jeli ZB aktivu zakonom ili nekako drugačije bilo zabranjeno kupovati takove nelikvidne dionice maloga FF?
Zašto Fima nije rasprodala dionice Božjakovine svojih portfeljaša ako su znali da je to “grob”? Pa na portfeljašima imaju 20% čiste zarade od dobiti, a od minusa nemaju ništa kao ni njihov portfeljaš koji onda raskine ugovor i ide dalje?
Što misliš na koliko je Fima ulazila ako kažeš da je izlazila “s tolikim minusima”?
Kako navlakač može zaglaviti, pa navlakaču je posao da navuče pa se izvuče?
Ako ništa drugo, ovu će dionicu dići izvješća Kutjeva sa 30 i više postotnim uvećanjem dobiti iz godine u godinu.
Možda griješim ali ova pitanja mi se čine logičnima. Pozdrav

Vrijeme ne stvara mudrace nego starce!

dobro pošto sam ja načeo temu oko free floata da reagiram : free float Božjakovine nije veći od 20% kao što neki tvrde iz razloga što se ne gleda samo udio Envera Moralića, nego i HFP-a a to je već nekih 86-87%
drugo, FIMA je veći dio iskrcala, imali su preko 7k dionica, srušili su cijenu i kad se iskrcaju trebalo bi samo gore po meni.


dada, samo vi ne kupujte!

inače, trženje dionica znači, kupit jeftinije od osobe a da bi se skuplje prodalo osobi b!

amen i adieau!

ko ne vjeruje neg preprodaje lješnjake! [lol]

Slazem se, od osobe A do osobe B do osobe C i tako u krug.
Samo me brine ako ne udu fondovi tko ce dici cijenu dionicu i pomoci onima koji nije prvi ulaz sada na 680-720, nego oko 1000kn?

Tko nema ni jednog prijatelja ide kao stranac po zemlji.

742,00 18
749,00 24
770,00 5
800,00 47
888,00 24

Blokada je na 756 danas. [cool]

evo da i Vama poštovani iznesem svoje viđenje, bez emocija:

-imate pravo, teško je izračunati FF po Hanfinom pravilniku.nije egzaktan.
budući sam vam već objasnio kako i zašto je donesen, mi iz manjih fondova u zadnje vrijeme izbjegavamo dionice gdje je u top10 vise od 90% papira, ili je vrijednost onih van 10 manja od 100 milja..to je neki opći konsenzus.

-druga stvar, molio bih da mi uakzete koju su to dionicu tocno digli ZIFovi?
pa ljudi ovo vam je hvatanje za slamku.kao da se utapate!lova vam je ovdje zarobljena, na koliko, vidjet cemo.mozda ju maknu s burze, pa postanete ponosni udjelnicari!

-treće, ova priča, kad x izađe, onda cijena ide na y razine vam ne drzi vodu!dosad je uvijek, ali bas uvijek prodavatelj bio u pravu.aureus kad je izlazio iz ATPL, ostoja iz LRH, iz janafa, pošta iz Tiska.još nikad prodavatelj nije bio u krivu!!

-i zadnje, ne zavaravajte se da ste pametniji od bilo kojeg fonda, ako i jeste porazit će vas snagom, tj. novcima!

ovdje bez jakog institucionalca nema pomoći!

New Report

Close