ARNT (Arenaturist d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska ARNT (Arenaturist d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Kupila sam manju količinu Arenice i htjedoh kupiti još, nabidavam se od 195 kuna i taman kad se odlučim kupiti neto prasne po asku.
Sad se nećkam da li ću dobiti po bidu jer u suprotnom morati ću skidati po 300.
Svašta!,,do jučer je bila 200.

Dobro pečem jajca!

Problem sa turističkim firmama je sto su one napravila jednokratni rast pogonjen nerealno niskim cijenama na trzistu kapitala.

E sada, dok je realna cijena dugotrajne imovine dostignuta, sama cijena bi dalje trebala rasti kroz rast profitabilnosti i profita – što je rijetko za turistilke kompanije koji nisu proizvođači nego rentijeri(glavno sredstvo rada je zemlja koja nije bas inovativna).

Pretpostavka: rast cijene je napravljen parabolnim rastom izjednačavanja cijene na burzi i van nje(ali zemljišta i hotela) dok bi dalje trebao rasti rastom profita i tu je najveći problem. Gotovo je nemoguće. Dakle u budućnosti stagnacija cijene dionica zbog stagnacije rasta profita dok je cijena kapitala postala realna.

Kako dalje?

I was early taught to work as well as play, My life has been one long, happy holiday; Full of work and full of play- I dropped the worry on the way- And God was good to me everyday.


Problem sa turističkim firmama je sto su one napravila jednokratni rast pogonjen nerealno niskim cijenama na trzistu kapitala.

E sada, dok je realna cijena dugotrajne imovine dostignuta, sama cijena bi dalje trebala rasti kroz rast profitabilnosti i profita – što je rijetko za turistilke kompanije koji nisu proizvođači nego rentijeri(glavno sredstvo rada je zemlja koja nije bas inovativna).

Pretpostavka: rast cijene je napravljen parabolnim rastom izjednačavanja cijene na burzi i van nje(ali zemljišta i hotela) dok bi dalje trebao rasti rastom profita i tu je najveći problem. Gotovo je nemoguće. Dakle u budućnosti stagnacija cijene dionica zbog stagnacije rasta profita dok je cijena kapitala postala realna.

Kako dalje?


Sve ovo što ste napisali neznam kakve veze ima s Arenaturistom, jeste li falili temu, o čemu Vi pričate?!
Uzeli ste cijeli jedan sektor na hrpu, pomiješali kruške s jabukama i sve poopćili!!
Po Vama, na hrvatskom tržištu uopće nebih trebao postojati jedan Valamar, Arenaturist, Istraturist itd!
Niste uopće svjesni koliko te kompanije ulažu u svoje zaposlenike na svim razinama!! Doslovce, te kompanije ti daju bijanko ček, izvoli uči po svijetu i unaprijeđivaj naše poslovanje!!
I sad mi Vi kažete kako su naše kompanije nekreativne, blesave i bez perspektive, a bez da ste predočili i jednu konkretnu činjenicu i brojku!!??
LP.

Ajmo o brojkama.

Kada kupujes dionicu kupio si firmu.

Ajmo o firmi.

Mcap 600 milijuna kuna, dobit u 2013 je 2,5 milijuna kuna ili četvrtina jednog postotka.

Dakle na svaku ulozenu kunu dobijes pola lipe neto dobiti ili manje, super.

PE je 820 ali o tome necemo.
Ako se pak rast temelji na ideji da je dugotrajna imovina podcijenjena i da je sada kada je na 0.6 onoga sto pise na kjnigama, molim ikoga tko zna kako se to njihova imovina valorizira i koji je to mark to market metoda koristena?
Postoji neko trzise slicnih roba? Ili trziste kao cijelo gdje su cijene nekretnina pale?

Poanta: impuls rasta bio je pogonjen idejom da je kapital podicjenjen, da imovina vrijedi vise. Sada kada je na 0,6 imovine a ionako neznamo koliko sto vrijedi jer nemamo trziste za usporedbu a dok je profitabilnost gora a inflacija dobra, ovo nema smisla nikome tko je racionalan.

Rast odrađen, ajmo dalje. Dakle, rast temeljen na profitu tu ne vidim, da skoci i 10x opet je nikakav naspram cijene i naspram inflacije a dok je ionako tesko procijenjiva imovina na burzi naspram knjiga krenula prema 1.

I kako dalje?

(probajte ne napadati mene nego moju misao)

I was early taught to work as well as play, My life has been one long, happy holiday; Full of work and full of play- I dropped the worry on the way- And God was good to me everyday.


Ajmo o brojkama.

Kada kupujes dionicu kupio si firmu.

Ajmo o firmi.

Mcap 600 milijuna kuna, dobit u 2013 je 2,5 milijuna kuna ili četvrtina jednog postotka.

Dakle na svaku ulozenu kunu dobijes pola lipe neto dobiti ili manje, super.

PE je 820 ali o tome necemo.
Ako se pak rast temelji na ideji da je dugotrajna imovina podcijenjena i da je sada kada je na 0.6 onoga sto pise na kjnigama, molim ikoga tko zna kako se to njihova imovina valorizira i koji je to mark to market metoda koristena?
Postoji neko trzise slicnih roba? Ili trziste kao cijelo gdje su cijene nekretnina pale?

Poanta: impuls rasta bio je pogonjen idejom da je kapital podicjenjen, da imovina vrijedi vise. Sada kada je na 0,6 imovine a ionako neznamo koliko sto vrijedi jer nemamo trziste za usporedbu a dok je profitabilnost gora a inflacija dobra, ovo nema smisla nikome tko je racionalan.

Rast odrađen, ajmo dalje. Dakle, rast temeljen na profitu tu ne vidim, da skoci i 10x opet je nikakav naspram cijene i naspram inflacije a dok je ionako tesko procijenjiva imovina na burzi naspram knjiga krenula prema 1.

I kako dalje?

(probajte ne napadati mene nego moju misao)

Vi ste očito neki milijarder u mirovini jer ispada da ste pametniji od GS. Jer ako niste onda manipulirate i iznosite neistine. Oni su platili 530 kn/ share i sigurno su se malo zaletili.
Što se tiče zarade držite se vi perspektivnog ADPL i uhvatite se njihovih brojki.

Dobro pečem jajca!

Hahahahahaha 😀

Ovo je jako dobar argument, vrijedi jer je GS to kupovao skuplje…

Ovaj komentar nije preporuka za kupnju ili prodaju. Moje računice i razmatranja mogu biti netočni i nesuvisli, stoga se nikako pri mogućim investicijskim razmatranjima nemojte oslanjati na njih.



Ajmo o brojkama.

Kada kupujes dionicu kupio si firmu.

Ajmo o firmi.

Mcap 600 milijuna kuna, dobit u 2013 je 2,5 milijuna kuna ili četvrtina jednog postotka.

Dakle na svaku ulozenu kunu dobijes pola lipe neto dobiti ili manje, super.

PE je 820 ali o tome necemo.
Ako se pak rast temelji na ideji da je dugotrajna imovina podcijenjena i da je sada kada je na 0.6 onoga sto pise na kjnigama, molim ikoga tko zna kako se to njihova imovina valorizira i koji je to mark to market metoda koristena?
Postoji neko trzise slicnih roba? Ili trziste kao cijelo gdje su cijene nekretnina pale?

Poanta: impuls rasta bio je pogonjen idejom da je kapital podicjenjen, da imovina vrijedi vise. Sada kada je na 0,6 imovine a ionako neznamo koliko sto vrijedi jer nemamo trziste za usporedbu a dok je profitabilnost gora a inflacija dobra, ovo nema smisla nikome tko je racionalan.

Rast odrađen, ajmo dalje. Dakle, rast temeljen na profitu tu ne vidim, da skoci i 10x opet je nikakav naspram cijene i naspram inflacije a dok je ionako tesko procijenjiva imovina na burzi naspram knjiga krenula prema 1.

I kako dalje?

(probajte ne napadati mene nego moju misao)

Vi ste očito neki milijarder u mirovini jer ispada da ste pametniji od GS. Jer ako niste onda manipulirate i iznosite neistine. Oni su platili 530 kn/ share i sigurno su se malo zaletili.
Što se tiče zarade držite se vi perspektivnog ADPL i uhvatite se njihovih brojki.
[/quote]

Odlika inteligentnog čovjeka je da napada premisu a ne iznosioca premise.

Plaćali su i AD 240 kn po dionici tj 2x sadašnje cijene u vrijeme kada nije profit bio niti blizu a niti prihodi.

Da li to znaci:
a) da je tada bilo jeftino i “veliki kupuju”
b) da je bilo skupo i da su krave letjele?
c) sinteza svega navedenog?

Za razliku od proizvodnih firmi turističke firme grade poslovanje na nekretninama i zgradama. Ako postoji veliki gap cijene na burzi koja govori koliko vrijedi ta zgrada i izvješća koje vrijedi – onda ima prilike za rast.

Taj rast je ovdje napravljen, vrijenodst zgrada na burzi priblizava se vrijednosti zgrada na papiru – dok profitabilnost izgleda smiješna( ako nekome 1/4 postotnog boda nije smiješna…)

Dakle opet pitam, zgrade na papiru vrijede skoro kao i na burzi dok profit stoji?

Kako ćemo dalje pogoniti rast cijene? Što bi opravdalo taj rast?
Imamo Ponzi schemu?

Jos direktnije; koliko je bila volje firme da raste cijena i koliko su oni na to utjecali kroz poslovanje a koliko random one time event pojednačavanja cijene vani(na burzi) i unutra?

Ako nisu utjecali puno na rast(a nisu) onda ne mogu niti na pad i nemogu na daljnji rast jer nije vezan za njihovu aktivnost.

Đolanda đolanda <3

I was early taught to work as well as play, My life has been one long, happy holiday; Full of work and full of play- I dropped the worry on the way- And God was good to me everyday.

zar je tako teško shvatiti da je prije desetak godina kapitala bilo u izobilju i da je cijena kapitala bila puno puno jeftinija nego li je to danas?

Koliki je gubitak ARNT na kvartalu?

I was early taught to work as well as play, My life has been one long, happy holiday; Full of work and full of play- I dropped the worry on the way- And God was good to me everyday.

Domach
Preis
Ne shvaćam zašto kažete da Domach “fali temu”. Po meni pogađa u sridu i navodi bit. Meni nije jasno otkud postavka te “cijene na papiru”?. Osobno znam iz dosta primjera razlike tražene (za mene papirnate cijene) i postignute cijene prilikom prodaje nekretnina na hrvatskom dijelu Jadranu i 50%.
Nadalje možete ulagati u zaposlenike koliko hoćete ali cijene u HRV na Jadranu su u usporedbi s konkurencijom 15-20% veće a to nije malo. Za toliko veću cijenu hrv. hoteli ne nude toliko više i to je prvo što će ti “educirani” zaposlenici shvatiti.
Ulaganja proizvodne tvrtke tipa ADPL su neusporediva s bilo kojim hotelom koji posluje 6-7 mjeseci godišnje.

Pa to je bit.

Ljudi linearno projiciraju rast koji je sada tu u budućnost.
NE gledaju da je taj rast jednokratni impuls te razlike vani i na burzi.
Sam rast je vrlo upitan a rast dalje pogonjen nicim osim prijasnjim impulsom jos upitniji.

Dakle to vrijedi za veliki dio turističkih firmi na zse koje su se “otvorile”.
Profitabilnost mala, cijena papira je koliko i na bilanci sto sada?
Drzati nesto sto na 100 kn daje 50 lipa dok cijena nekretnine stagnira?
Tu uprava vrlo malo moze napraviti i to je najgora odlika rentijerstva.

I was early taught to work as well as play, My life has been one long, happy holiday; Full of work and full of play- I dropped the worry on the way- And God was good to me everyday.


Koliki je gubitak ARNT na kvartalu?

http://www.arenacamps.com/hr/kamp_hrvatska/kamp_kazela/Foto_galerija

Prije pitanja o gubitku u prvom kvartalu svakako pogledaj ovaj link. Probaj vidjeti recimo koliko na tu površinu stane mobilnih kućica. Dobiti ćeš respektabilne brojke. Stavi kalkulacije kakve su cijene ovakvih kućica u sezoni, koliko ih ima u čitavoj Hrvatskoj, koliko ih ima u nekim drugim turističkim zemljama. Dalje probaj se raspitati kakvi su planovi uskoro samo sa ovim kampom. Za usporedbu 01.08. ove godne odi u kamp Lanterna u Poreču i možda dobiješ neku drugu sliku o potencijalu ARNT kao firme. Ovo je samo jedan od kampova s kojim raspolažu. Onda se priupitaj bi li GS to prodao za 78 milja EUR-a koliko to danas vrednuje tržište. ARNT je postala moćna tvrtka kojoj više nije problem financirati bilo kakvu investiciju. To je rijetka firma koja u ovoj usranoj državi nešto pokušava i radi. Pitaj radnike Kamgrada kako je biti partner sa ARNT. A ono što je najbitnije ovdje nema nikavih sindikalaca i lopina.

dobit od 450 milja kuna uz povrat od 15 godina znači da ptkm vrijedi 2020 kuna.


Ajmo o brojkama.

Kada kupujes dionicu kupio si firmu.

Ajmo o firmi.

Mcap 600 milijuna kuna, dobit u 2013 je 2,5 milijuna kuna ili četvrtina jednog postotka.

Dakle na svaku ulozenu kunu dobijes pola lipe neto dobiti ili manje, super.

PE je 820 ali o tome necemo.
Ako se pak rast temelji na ideji da je dugotrajna imovina podcijenjena i da je sada kada je na 0.6 onoga sto pise na kjnigama, molim ikoga tko zna kako se to njihova imovina valorizira i koji je to mark to market metoda koristena?
Postoji neko trzise slicnih roba? Ili trziste kao cijelo gdje su cijene nekretnina pale?

Poanta: impuls rasta bio je pogonjen idejom da je kapital podicjenjen, da imovina vrijedi vise. Sada kada je na 0,6 imovine a ionako neznamo koliko sto vrijedi jer nemamo trziste za usporedbu a dok je profitabilnost gora a inflacija dobra, ovo nema smisla nikome tko je racionalan.

Rast odrađen, ajmo dalje. Dakle, rast temeljen na profitu tu ne vidim, da skoci i 10x opet je nikakav naspram cijene i naspram inflacije a dok je ionako tesko procijenjiva imovina na burzi naspram knjiga krenula prema 1.

I kako dalje?

(probajte ne napadati mene nego moju misao)


Poštovani,
Da Vas je istinski zanimala ova dionica za ulaganje(osim za provociranje teme), više biste se informirali i manje upitnika bi bilo iznad Vaše glave!! A Vaše perfidno pitanjce ˝ Kako dalje˝ dok dionica ARNT raste, mogu Vam samo odgovoriti, da se Vi netrebate ništa brinuti, jer ovu dionicu očito niste imali, niti ćete je imati!! Šteta, što si to isto pitanje ˝Kako dalje˝ niste postavili na nekim drugim temama!!


Koliki je gubitak ARNT na kvartalu?


Što se tiče ARNT, ključno pitanje je koliko stvarno vrijedi imovina, odnosno koliki je iznos amortizirane imovine koja nije ˝teleportirana na mjesec˝, već je tu i dalje se koristi u stvaranju prihoda, a nije više vidljiva u bilanci!! Ja i Vi kao autsaideri nikada i nećemo ˝točno˝ znati iznos amortizirane imovine, ali možemo približno odrediti samo, ako pratimo ključne stavke i stavimo ih u omjer:
a)Građevinski objekti, koji se koriste u generiranju prihoda(objekti koji nude usluge smještaja i ujedno se amortizira), vrednuju se 833,5 mil. kuna, to ako podijelimo sa 20 000 postelja, dobijemo da se u bilanci po postelji vrednuje 5,5 tisuća EUR!!!!
Ako znamo, da se samo u obnovu objekta Belvedere ulaže oko 20 tisuća EUR po postelji, vidimo o kako visoko amortiziranoj imovini se radi, a ona je tu, stvara prihode i predstavlja značajnu skrivenu vrijednost!!
Postelja Hotela Maestral, koji u prosjeku imaju manje od 3* se vrednuje po 32,5 tisuća EUR!
Kad bi se revalorizirala imovina ARNT samo na 11 tis. EUR po postelji, kapital pada na 0,5%!!
Ako ovo znamo, tada ne čudi namjera GS da jednokratno isplati dioničarima 280kn po dionici i ponuda o otkupu dionica po 534 kn.
b)Desetci hektara visoko atraktivnog turističkog zemljišta, uz more ( koje se ne amortizira), vrednuje se sa 191,796 mil. Kuna (26 mil. EUR)!!!!!!!!!!!! Pitam se, koja to kompanija nebih kupila toliko hektara atraktivnog zemljišta za ovaj smiješan iznos, po kojem se vrednuje u bilanci!?!
Kad ovo pogledamo, znamo da je skrivena imovina zaista golema!!
Što se tiče poslovnih rezultata, za tri godine upravljanja, PPHE ima sljedeće rezultate:
– Prihodi su porasli od: 207,529 mil kuna, na 296,24 mil. Kuna/ Porast od 88,71 mil kuna ili 43%
– EBIT je porastao od 6,42 mil. kn, na 27,61 mil./ Porast od 21,19 mil. Kuna ili 330 %
– Kod iskazivanja dobiti, tu vidimo agresivno skrivanje, te od ove dionice ne trebamo očekivati isplate dividende
Što se tiče budućnosti:
– Što je najvažnije, trend rasta turist. prometa je u svijetu sve veći
– Imovina ARNT će zasigurno rasti, jer PPHE ima imperativ poboljšanja rezultata, jer su unajmljeni upravljači( kad nebih tako bilo, kakva bi bila njihova svrha u tvrtki)
– Tko god je bio tamo zna, da ima još jako puno prostora za napredovanje ponude, vlastitog zemljišta im ne nedostaje, a u znanje ulažu golem novac
– Najava Iveše o namjeri prodaje ARNT( tada bi zaista vidjeli pravo bogatstvo tvrtke)
– Iskazani gubitak u prvom kvartalu je za čak 2 mil. kn manji u odnosu na prošlu godinu ( ali u turist. sektoru to nikada nije ni bio kvartal za iskazivanje dobiti!!)
Zaključak: ne imati ovu dionicu u portfelju je veliki rizik!!
Zaista, više nemam vremena za polemiziranje s Vama, za daljnje informacije raspitajte se kod svog investicijskog savjetnika!!
Želim Vam svu sreću i bogatstvo!
LP.

Polemika?

Ja sam samo postavio pitanje.

Kako prebroditi jednostavnu činjenicu da je rast turističkih firmi na ZSE potaknut razlikom cijene kapitala na papiru i na burzi i nema veze puno sa dobiti jer je naspram kapitala i cijene minimalna.

Ako smo poravnali cijenu rasta dionice sa cijenom rasta cijene kapitala a kapital stagnira i sama rzlika van – unutra je sve manja dok pravu cijenu neznamo, kako i na cemu ce rasti ili rasti ovim tempom?

Ako mi to netko objasni bez suhoparnih brojaka i pokusa brojke ARNT usporediti sa svjestkim hotelijerskim firmama koje su diverzificirane polozajem( ane vezane za jednu obalu) – biti cu zahvalan.

I was early taught to work as well as play, My life has been one long, happy holiday; Full of work and full of play- I dropped the worry on the way- And God was good to me everyday.

New Report

Close