ADRS (Adris grupa d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska ADRS (Adris grupa d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


Evo citata iz Slobodne Dalmacije od 20.8. : "Kompanija Adrid izdala je Agrokoru kredit uz osiguranje na dionicama Konzuma i Jamnice, o čemu vjerovnici Agrokora nisu ništa znali – žali se izvor Sberbank "Vedomostina"…

S ovim se slažem, nedopustivo je da zakon tako nešto dopušta.

"Sometimes people don't want to hear the truth because they don't want their illusions destroyed." Nietzsche



Evo citata iz Slobodne Dalmacije od 20.8. : "Kompanija Adrid izdala je Agrokoru kredit uz osiguranje na dionicama Konzuma i Jamnice, o čemu vjerovnici Agrokora nisu ništa znali – žali se izvor Sberbank "Vedomostina"…

S ovim se slažem, nedopustivo je da zakon tako nešto dopušta.
[/quote]

Zašto bi vjerovnicima Agrokora Adrisov kredit osiguran dionicama bio problem? Koliko znam problematiku, jedino bi im trebao biti problem ako ga Agrokor nije prikazao u knjigama, što već nije dopušteno zakonom.

[i]"Reality is a cloud of possibilities, not a point."[/i]

Mislim da žele osporiti jamstva temeljem dvojbene tranše koje dioničari ADRISa nisu amenovali, a morali su.
Ukoliko uspiju jamstva Adrisa su ništavana, a njima otvara put naplate.

A sto bi dioničari Adrisa to trebali amenovati?

Ako uprava i NO nemaju ograničenja raspolaganja imovinom odnosno smiju pozajmljivati financijska sredstva bez ograničenja tu ne postoji nikakav problem. Ne postoji problem čak ni da ne smiju. Barem ne u pogledu tog ugovora. Tada bi eventualno dioničari mogli tražiti odgovornost glede moguće ili stvarne štete zbog nesavjesnog postupanja uprave, al nitko sa strane ne može osporavati takav dvostrani pravni posao.

To bi otprilike bilo tako da tvoj susjed osporava zajam koji si ti dobio od mene u valjanom pravnom poslu, a ja ispoštovao sve uvjete i isplatio ti novac, zato sto ja imam jamstva na tvojoj imovini, a susjed koji ti je isto odobrio zajam, ne može se naplatiti jer njemu nije vraćen novac i ima neku drugu vrstu jamstava ili je iz nekog razloga u podredjenom statusu.

Ako smo i on i ja prilikom odnosno prije sklapanja ugovora bili upoznati s generalnim jamstvima, mogli smo procijeniti jesu li ista dostatna ili nisu. I ja koji sam naknadno s tobom sklopio ugovor o zajmu tražio sam dodatna jamstva u vidu osiguranja na nekoj imovini.




Evo citata iz Slobodne Dalmacije od 20.8. : "Kompanija Adrid izdala je Agrokoru kredit uz osiguranje na dionicama Konzuma i Jamnice, o čemu vjerovnici Agrokora nisu ništa znali – žali se izvor Sberbank "Vedomostina"…

S ovim se slažem, nedopustivo je da zakon tako nešto dopušta.
[/quote]

Zašto bi vjerovnicima Agrokora Adrisov kredit osiguran dionicama bio problem? Koliko znam problematiku, jedino bi im trebao biti problem ako ga Agrokor nije prikazao u knjigama, što već nije dopušteno zakonom.
[/quote]

Nije problem, odluka svakog vjerovnika je da li će im dati novce i svaki plasman je u tom smislu odvojen, čak i na razini pojedinačnog vjerovnika.

Ali problem je da to nije nitko znao u trenutku plasiranja, a da ne pričamo o malim dioničarima. Također, ovdje ne pričamo o nekih sitnih 2-3% u kompaniji vrijednoj 10-15 milijuna. Ovdje pričamo prvo o milijardama, a drugo o većinskim paketima.

Revizori su sve to blagoslovili i nikada nije nigdje objavljeno, znamo i sami da je kod nas revizij dosta labava čak i kad su big four u pitanju. A pouzdano znam da čak jedna od četiri velike banke nije to znala dok ovo sve nije isplivalo, o ostalima da ne pričamo.

Tako da se ne bi složio da je baš sve to ok. Ako kompanija ne želi biti transparentna neće biti, ali zato se neke stvari moraju regulriati zakonskim okvirom, i tu je nebitno da li je riječ o Hrvatskoj ili Americi. I nije riječ samo o Agrokoru, imamo 20 od 30 najvećih kompanija na burzi u ovome a vidimo da ni puno više razine od malih dioničara nisu znale gotovo ništa o tome.

Ovo se može iskoristiti kao prilika za reset cijelog sustava ili kao dodatno zamuljivanje koje nas ne zadržava u stagnaciji nego i gura natrag dok ostali napredaju. Vrijeme je da se prestanemo usprođivati s južnim i istočnim susjedima i okrenemo zapadnoj praksi.

"Sometimes people don't want to hear the truth because they don't want their illusions destroyed." Nietzsche

Opa, živnulo ovdje zadnjih par dana. Da nije bilo dividende zaboravio bi uopće da imam ovu dionicu. Dobro je, nek se samo skuplja, pa kad utovar završi možemo počet pričat o nekim višim razinama.

Dajte mi jeftino da vam prodam skupo.

Koje su to više razine? Vjerojatno čemo te više razine dočekati tek kad /ako se situacija sa Agrokorom povoljno razvije za Adrs.


Koje su to više razine? Vjerojatno čemo te više razine dočekati tek kad /ako se situacija sa Agrokorom povoljno razvije za Adrs.

Akumuliraju se veće količine zadnjih dana, pogotovo serije koja se prvenstveno tiče dobiti. Može biti razlog isčekivanje pozitivnog rješenja situacije oko Agrokora. Nije tajna da je Adris očito dobro osigurao pozajmicu. Ali ne nužno, Adris solidno posluje, blue chip je dionica i očekuje se dobar q3, a jesen je pred vratima. Kad kažem više razine, za redovnu seriju, očekujem povratak na 600 do jeseni, a bude li dobro izvješće, proboj te razine.

Dajte mi jeftino da vam prodam skupo.

Čini se da je ovo razlog pojačanog interesa

Velikima isplata do 40 posto duga, Konzumu BH novi kapital

Dajte mi jeftino da vam prodam skupo.

Nisam siguran koju poruku žele poslati prva 3 naloga na asku, nikako da se prospu po bidu za par lipa razlike ?

Vaš link …[/url]

Ništa novo, osobito nakon arbitraže.
Trebaju krenuti u lov na druge strane, znamo da su im planovi poprilični i da lovine ima.

New Report

Close