ADRS (Adris grupa d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska ADRS (Adris grupa d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


sa skupstine:

Dividenda u iduce tri godine minimalno 15kn godisnje. Izvanredna skupstina bit ce na jesen i na njoj bi se trebalo raspravljati o utjecaju dionicara u kompaniji

Na kraju izlaganja nisam dobro cuo ali alo se ne varan Ante je najavio nesto kao da je siguran da bi Adris bio dobar i bez njega te da je eventualno spreman sudjelovati u razvoju adrisa kao aktivisticki dionicar a ne kao predsjednik uprave. ponavljam nisam dobro cuo kraj pa sam mozda krivo shvatio sto je rekao

Možda se varam, ali nije li prošli put na izvanrednoj skupštini izglasana izvanredna dividenda od 40 kuna?
Ovo na kraju nisam ni ja shvatio ( možda jer sam taman čačkao po mobu o izglasavanju nepovjerenja :).
Prva moja reakcija je bila da čovjek odlazi i da će biti ¨samo” dioničar.

U zadnje dvije godine 5.6.2014.cjena negdje 270 kn
danas cijena ————————————-negdje 390 kn
divke 7 kn +10 kn+40 kn +15 kn = 72 kn—————————–+izvanredna na jesen?

ulaganje/budućnost odlična-sigurnost dobra-puno keša-svjetska kriza(a hebiga)
ipak se ovo isplati i vjerujem da će dionica postati dinamičnija

Istraživanje inter capitala prije godinu dana godinu dana dostupno svima na internetu…strong buy uz cijenu
519 kn da vrijedi tj. procjena za POVLAŠTENE dionice.
U međuvremenu je bilo 50 kn neoprezive dividende i o.g. još 15 kn
(za sada), jer ovdje je pitanje izvanrednih dividendi samo pitanje strpljenja.
A ovo da se ribe zlostavljaju. Što reći…na takve ekstravagantne komentare?
Osim toga redovna je puno narasla zbog špekulacija o preuzimanju, ali cijene se polako približavaju.

P.S. I ribe bi kupile ADRIS

Adris kreira ambiciozne projekte i nastavlja s velikim investicijama


Što je točno? Dividenda ove godine od 15 kn ili 25 kn kako piše u ovom članku.
Ili 15+25??? Nadam se provjerenim informacija. Niti puno veća dividenda ovdje nije napor za Adris.

Koliko vidim najzanimljivije sa skupštine na kojoj nažalost nisam mogao prisustvovati je:
1. Najava ponovnog otkupa vlastitih dionica. Podsjetimo zadnji pokušav otkupa je neslavno propao u pokušaju kupnje P-A serije od strane trezora po otprilike sadašnjoj cijeni na burzi.
2. Najava povećanja dobiti u 2016. u odnosu na 2015.
3. ” aktivna ” dividendna politika
4. dio koji spominje Haoren oko Vlahovićevog izlaganja koji se tiče njegove daljnje nove uloge u Adrisu ??
Taj dio bi mogao imati veze sa pričom o preuzimanju?
5. ne i najmanje važno – izvanredna skupština na jesen

lp

[b]MOŽE LI BOLJE ?![/b]

Bitka za Split je počela
http://slobodnadalmacija.hr/dalmacija/split/clanak/id/316178/falkensteiner-i-vlasnici-lava-ukljucuju-se-u-bitku-za-marjan

neka mi ribe oproste ali posel je posel

Kako se navodi u priopćenju, Cromaris je lani ostvario prihod od 362 milijuna kuna, što predstavlja rast od 26 posto. Neto dobit iznosila je 6,5 milijuna kuna, odnosno pet puta je veća od prošlogodišnje.

‘Cromaris je u razdoblju 2009. – 2015. povećao prodaju za šest puta. Trenutno je među osam najvećih proizvođača orade i brancina u Europi. Zahvaljujući dosadašnjim investicijama vrijednim više od 630 milijuna kuna, dovršen je najveći dio kapitalnih investicija u dodatne kapacitete i vertikalnu integraciju proizvodnih procesa te su osigurani preduvjeti za rast i povećanje efikasnosti proizvodnje’, naglašavaju iz Adrisa i dodaju da je cilj do 2018. dostići neto dobit između 40 i 45 milijuna kuna.

Jucer sam dosta umoran pisao post, pa evo sad malo detaljnijeg izvjesca s skupstine. Stvari koje su meni “zapele za uho”

– Uprava predlaze da sve buduce dividende u roku 3 g budu minimlano 15kn. Dakle u 2017,2018 i 2019 mozemo ocekivati po minimalno 15kn/dionica.

– Maistra stabilno raste uz konstantan rast cijene nocenja, uskoro ce imati preko 85% kapaciteta u rangu 4 i 5*

– Doba duhana je proslost i ADRS vise nece niti za jedan posao biti vezan kao sto je bio za TDR, odnosno nece se vise zrtvovati poslovanje grupe zbog strasti za jednim poslom. Tolerancija za neuspjeh je sada puno manja i slabi poslovi ce se rezati bez okljevanja (kad je pricao ovaj dio cinilo se kao isprika sto se TDR toliko dugo drzao u portfelju).

– Cromaris raste izvanredno brzo, ostvaruje veci povrat na investiciju od prosjeka industrije, te na talijanskom uspjeva prodati ribu po vecoj cijeni od prosjecne (brancin za 6.8eur/kg, orada 7eur/kg). Zbog izuzetno brzog rasta Croamarisa ono sto je planirano da se ostvari do 2020g bit ce vjerojatno ostvareno vec u 2018. Dobit za ovu godinu procjenjena je na 17mil kn.

– CROSIG je idalje u fazi rekonstrukcije i jos nisu usli u fazu rasta, medutim za ovu godinu se ocekuje dobit od 220 mil kn.

– Sto se ulaganja tice – Zbog izuzetno dobrih rezultata Cromarisa povecati ce ulaganja u njega. Sto se turizma tice rekao je kako “Adris vec tocno zna u sto ce uloziti taj novac” , dok je za osiguranje rekao da su nedavno povecali udio u SavaRe I da ce taj udio pokusati jos vise povecati, a ako nece ici da ce onda traziti druge prilike u osiguranju.

– Rekao je kako bi se trebalo raditi na tome da dionicari kompanije imaju puno veci utjecaj na razvoj kompanije te je za jesen najavio izvanrednu glavnu skupstinu na kojoj bi se trebalo raspravljati o modelima kako bi se to moglo postici. Takoder rekao je kako je i on spreman mozda pomagati adrisu samo kao aktivan dionicar , a ne predjednik uprave (to je onaj dio koji sam napisao da nisam tocno cuo jer su kraj mene poceli nesto suskati u tom trenu).

– Naglasio je kako misli da sada po prvi puta moze reci da je Adris u takvoj poziciji da bi mogao opstati i rasti i bez njega (AV).

– Na kraju je rekao kako je trenutna vrijednost imovine koju adris priblizno jednaka ukupnoj trzisnoj kapitalizaciji ADRSa, to je ponovio 2 puta i zavrsio sa “stojim iza te recenice”. Naglasio je kako je dionica zrtva slabe likvidnosti na ZSE i kako ce ADRS pokusati utjecati na to

...

Ovdje na forumu se inace moze cuti toliko kritika i pametovanja, a jucer na skupstini glasa cuti nije bilo. U publici sam primjetio dosta ljudi koji izgledaju kao radnici dionicari, a uz njih su vecinom bili predstavnici fondova/banaka itd.

U tu ekipu s odjelima i laznim osmjesima na licima sam razocaran jer se jasno vidjelo kako su dosli na skupstinu potpuno nezainteresirani. Niti jedno pitanje na skupstini nije postavljeno, sve tocke su izglasane bez rasprave. To je jos jednom potvrdilo moj stav da novcima treba samostalno upravljati , a nikako ih ne davati u razne fondove i gluposti jer su ljudi koji vode te fondove nevjeorjatno nezainteresirani za tvrtke u koje ulazu. Oni samo gledaju kako da se sminkaju u odjelima na skupstini..

I za kraj nesto sto sam zaboravio napomenuti gore:

– AV je rekao kako su angazirali strane konzultante te u suradnji s njima razraduju plan kako poboljsati poslovanje Adrisa, u koja podrucja investirati itd.

...

Zanimljivo kako se samo postavljeni rok za investiranje tih famoznih 4 miljarde kuna samo prolongira.. prije niti godinu dana na skupštini je bilo rečeno do kraja 2017, pa na nekoj idućoj do kraja 2018, sad je evo kraj 2019. Jadno jadno ..

“aktivni” share buyback … a u zadnjem su odustali od siće koja im je (navodno) bila ponuđena ..

A listanje u Londonu 2018., gdje je to zapelo ?

Malo je reći da sam razočaran.

Tako je. Uzeli su prijatelje iz Mckinsey & CO. Oni inače uzmu par miliona eurica, a ne unaprijede ništa. I nije prvi put da rade sa AV.

Dobro je netko napisao da je ovo za strpljive, pogotovo uz ovu stratešku transformaciju nakon prodaje TDR-a. Vlahović mi nikada nije bio na popisu najdražih ali treba uzeti u obzir da je jako teško uložiti ovolika sredstva u malom domaćem gospodarstvu i očekivati povrate.

Zato su tu Maistra i Cromaris sa velikim udjelima izvoza u prihodima, a najveći dobitak će biti razvoj osiguranja gdje je preduvjet preuzimanje SavaRe iako se to vjerojatno neće dogoditi tako brzo. Ali kada do toga dođe imati ćemo tri posložena biznisa, neovisna jedna o drugome i donositi će više dobiti nego TDR u najboljim danima. I to održivo, a ne sa negativnim trendovima TDR-a. Sve to je jasno sa samo malo igranja brojkama, nisu potrebne nikakve kompleksne analize i namješteni DCF-ovi Interkapitala da bi se dobile željene brojke. Još ako bi kao šlag na tortu sjeo ACI i donosio 80-100 milijuna neto dobiti godišnje to bi bilo stvarno odlično.

Ne kupujem, jer sve to će i potrajati, a do tada je vjerojatno da će doći i do nove korekcije tržišta koja će se preliti i ovdje. Ali dugoročno sigurno da znaju što rade (iako ne volim taj njihov način investiranje gdje sve preplaćuju i pretjeruju pa smanjuju povrat na kapital i produljuju vrijeme povrata) i kada dođe do te korekcije onda ću ulaziti. Do tada pojedinačno mislim da je SavaRe best buy, s obzirom na njihov prvoklasni investicijski portfelj od milijardu eura i rejting koji imaju kod vodećih svjetskih agencija, trenutna cijena je smiješna. A Slovenci kada i prepuste Savu neće kupac diktirati cijenu kao kod Mercatora koji je bio walking dead.

"Sometimes people don't want to hear the truth because they don't want their illusions destroyed." Nietzsche


– Na kraju je rekao kako je trenutna vrijednost imovine koju adris priblizno jednaka ukupnoj trzisnoj kapitalizaciji ADRSa, to je ponovio 2 puta i zavrsio sa "stojim iza te recenice". Naglasio je kako je dionica zrtva slabe likvidnosti na ZSE i kako ce ADRS pokusati utjecati na to

mislio si na trenutnu vrijednost bez financijske imovine?

HaoRen hvala na informacijama, da li je bilo riječi o izlasku na Londonsku burzu, to je trebalo pitati između ostalog.

lp

[b]MOŽE LI BOLJE ?![/b]

@piny nisam ja mislio, nego AV, ja sam samo prenio njegove rijeci 🙂


@plavi

Londonska burza nije ni spomenuta, no vise puta je spomenuto kako ce se raditi na benefitu dionicara itd itd. Jesenska skupstina je najavljena bas s naglaskom na dionicare i dionice kompanije tako da pretpostavljam da bi se o tome moglopricati najesen.

@svi

Sva pitanja, zalbe, razocaranja i ushicenja mogli ste podijeliti jucer na skupstini, no nitko se nije javio za rijec. Preporucam da dodete na jesensku skupstinu i pokrenete raspravu, umjesto vas ju sigurno nitko drugi nece pokrenuti, najmanje ekipa u odjelima koja se dode sminkat sa sluzbenim a8 i uzeti dnevnicu.

Sto se odgode investicija tice, koliko sam ja razumio AVa oni tocno znaju u sto zele potrositi novce no nisu u mogucnosti isto kupiti (npr SavaRe nema nikoga tko bi im trenutno htio prodati). Bolje da polako strateski investiraju nego da bace lovu samo da ju potrose.

...

http://slobodnadalmacija.hr/dalmacija/split/clanak/id/316178/falkensteiner-i-vlasnici-lava-ukljucuju-se-u-bitku-za-marjan

Uvik ɐɹʇuoʞ ! Sitne duše mogu da mi puše!!!

New Report

Close