ADRS (Adris grupa d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska ADRS (Adris grupa d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

izgleda da ove dvije dionice više ne spadaju u istu firmu

Definitivno joj netko neda da raste. A sad tko…to je pitanje, kao i zasto.


izgleda da ove dvije dionice više ne spadaju u istu firmu

Ali firma je sada vlasnik 597662kom(6,22%)R-A serije i 33.000kom P-A serije, a to ipak mijenja šablonu od 10-11% razlike cijene u korist redovne serije….

Jest, jest, mijenja. A hoce li se mijenjat i iznos dividende/dionici ovisno o P i R? [emo_smijesak]

"...a nije isključeno ni da država počne oporezivati držanje kućnih ljubimaca..."

Najavljena je aktivna dividendna politika od strane Uprave.

Može mala pomoć, ako sam dobro shvatio trenutna razlika u cijeni R i P je normalna jer trezor ima puno više R dionica ili je razlika prevelika pa se očekuje barem mali rast P dionice? Unaprijed hvala.

P.S. Nemam dionice ADRISA, ali ozbiljno razmišljam o prodaji ATGR i kupnji ADRIS-a, samo neznam da li da kupim P ili R.

zbog čega danas ovakav pad povlaštene dionice?

koliki je realni razmak u cijeni između redovne i povlaštene, možda netko zna?

Ajde da vam pomognem jer vidim da mnogi ne shvaćaju razliku između P i R dionica. Sve i uvijek sve na burzi vam se radi vezano za rizik. P dionice su manje rizične jer one imaju prve pravo na dividendu (neki put i kumulativnu), i imaju pravo kod likvidacije prije se naplatiti iz likividacijske mase od redovnih dionicara. Iako to neki put puno ne znaci. P dionicu više kupuju oni koji žele siguran prinos, kao dividendu, dok R dionicu kupuju više oni koji žele zaradu od rasta dionice. U ovom slučaju se radi o tome da je uz gore navedenu razliku ADRS kupio 5% vlastitih dionica R kategorije i tako smanjio njihov broj. Zbog toga R i raste. Pravog razloga za pad P dionice nema nego jednostavno netko želi jednostavno dokupiti jeftinije dok netko tko nema pojma prodaje. Nemojte padati na jeftine trikove. To su dionice jedne te iste firme i ako jedne rastu trebale bi rasti i druge, uz neku razliku koja je već gore navedena.

pa zar nisu otkuplivali i povlaštene dionice, čini mi se 284000?

Jesu. htjeli su. Ali zašto ih nisu kupili pitaj boga. I meni je to misterij. Sad svaki dan njihov CO prodaje po burzi, a mogli su prodati odjednom sve šta su htjeli i ne bi bilo ovakvih igrica. Nemam pojma zašto. Pošaljite pismo upravi

Hm, nisam baš tako dobro upućen u probleamtiku da bih mogao pisati Upravi..Al da me zanima, e to je istina..?

Alias hvala na odgovoru, razumijem u potpunosti razliku između P i R koju ste naveli, samo mi nije jasna TRENUTNA RAZLIKA U CIJENI između p i r, ali smatrat ću to neefikasnošću naše burze i narazumnim potezima pojedinaca.

Razlika je samo u neefikasnosti. Kad je smanjen broj R dionica one su trebale porasti bez pada P. To što nitko nije htio prodati P se može gledati i kroz prizmu toga da nitko niti nije htio prodati po cijeni od 358kn za koliko su se mogle prodati. No, neki ih sad prodaju po 339kn itd. Smiješno. Oni koji mogu uvijek skupljaju kad su cijene nisko i onda se to vrlo brzo vrati natrag na stare razine. Samo strpljenja


Razlika je samo u neefikasnosti. Kad je smanjen broj R dionica one su trebale porasti bez pada P. To što nitko nije htio prodati P se može gledati i kroz prizmu toga da nitko niti nije htio prodati po cijeni od 358kn za koliko su se mogle prodati. No, neki ih sad prodaju po 339kn itd. Smiješno. Oni koji mogu uvijek skupljaju kad su cijene nisko i onda se to vrlo brzo vrati natrag na stare razine. Samo strpljenja

Upravo tako, najobičnije igre!

Neki dan su veći igrači mogli prodati gotovo koliko su htjeli vjerojatno baš i po 358 kn, ali izgleda da im više paše po 33x kn, jer to je naravno bolja cijena!?

Zbog sveg događanja oko vrlo skore prodaje TDR-a, ovo bi trebalo biti već preko 400 (kao i R-A), a ne padati iz dana u dan.

Imam nešto sitno dionica i baš me zanima daljnji tijek, jer po svemu bi treba rasti kao i R-A, a ona pada.
Ali ništa, ako još padne, idemo u kupovinu, jer mislio sam nakon ovoga s prodajom TDR-a nikad više ADRS po 33x, ali ipak ima darežljivih prodavača, hvala im na tome!

U vezi ovog pitanja koju bolje kupiti: P-A ili R-A, mogu samo reći da su to jednake dionice istog poduzeća i kapital je podijeljen jednako na sve dionice.

A budući da je sada R-A pobjegla skoro 20% iznad P-A, osobno bih radije kupovao P-A, a osobito jer je R-A dionica oduvijek bila jako nelikvidna (osim malo u zadnje vrijeme kad se veliki ulagači pretumbavaju, dok se s P-A svakodnevno trguje s višestruko većim prometima (u samom je vrhu po likvidnosti na ZSE)..

povijest je majka mudrosti

2007.g

Zašto je redovna dionica Adrisa puno skuplja?

2015.g
sve manje redovnih dionica na tržištu diže i cijenu za dionicu a ona daje i pravo glasa na skupštini.
adris se ne da ucjenjivati.Ponudio je za povlaštenu dionicu 358 i ne da više
Oni koji nisu pristali sada moraju prodati niže i gube a zašto prodaju to je drugo pitanje

New Report

Close