ADRS (Adris grupa d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska ADRS (Adris grupa d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

jesu li zbog ovoga u TDR-u otpustili 120 radnika?

Val poskupljenja u 2009.

Vjeruje se da Hrvatsku neće mučiti rast cijena zato što će biti sve manje novca za trošenje

….. su u TDR-u izračunali da bi zbog usklađivanja trošarina cigarete trebale poskupjeti tri kune. Vlada je zatražila od TDR-a neka cijene diže postupno, a iz Rovinja su uzvratili da će im svaka prodana kutija donijeti dvije kune gubitka…..

(pd)

pod ovom vladom nema nam spasa!!!!!

treba na upravu adrisa vršiti pritisak za isplatu dividende na povlaštene dionice.Ili neka neisplačuju za redovne,dividenda treba iznositi oko 20 kn po dionici.Tko će dočekati da oni završe investicijski ciklus u turizam,neka pola investiraju a pola dobiti podjele dioničarima.Nema smisla držati dionicu 5 godina po istoj cijeni,kod nas nema dovoljno dugoročnih investitora za toliki broj dionica,stranci dignu i sruše cijenu i odu.Povrat na kapital (ROE) iznosi svake godine više od 10% što za 5 godina iznosi oko 60%,shodno tome cijena PA dionice nije smjela pasti ispod 300,00kn.Za primjer i usporedbu navodim Podravku,ona nije toliko pala iako ima očajne pokazatelje,cijenu drže OMF i Fima.
Dok za razliku PA nema stabilnu vlasničku strukturu zbog male i simbolične dividende,najbolja tvrtka a najlošija dionica.

strvinar

jel istina ona spika da bi Adris mogo kupit paket Mecatora od Laškog?

I'LL BE BACK

BAT /drugi po veličini svijetski proizvođač cigareta/
Cijena dionice u 2008 godini: max 28 EUR-a
min. 18 EUR-a
Šef BAT-Njemačka Schenk:
1. očekuje porast cijena duhanskih proizvoda u 2009 za o,1 do 0,2 EUR-a, što opravdava porastom cijena sirovine, energije i troškova radne snage.
2. nastavlja se trend rasta crnog tržišta / godišnje u Njemačku ilegalno ulazi 24 miljardi cigareta / što za BAT Njemačka predstavlja cca. 20 do 25% manje prometa i dobiti.
3. Visoki državni porezi na duhanske proizvode, povečavaju interes pušača za cigaretama s crnog tržišta i organiziranog kriminaliteta.
4. smanjenje radnih mjesta

[thumbsup] Dočekali smo i taj dan da mali konačno shvate da je Adris na 200 kuna badava pa danas nisu prodali niti 1 dionicu. [thumbsup] Stoga je na ovim cijenama a i na dosta većima odličan za dokup , pokažimo velikima da više nema đabe.Sad mogu jedino između sebe vrtiti fiktivno ako ih to veseli.
NEMA PRODAJE – NEMA PREDAJE , samo dokup dionica Adrisa.
[thumbsup]

DELUX,Brankica,Croman.Rekvijem,Lyux,vatreni,valentine,vodavoda,fajrunt,kanabis,lanicaCroman,=ista osoba


….. su u TDR-u izračunali da bi zbog usklađivanja trošarina cigarete trebale poskupjeti tri kune. Vlada je zatražila od TDR-a neka cijene diže postupno, a iz Rovinja su uzvratili da će im svaka prodana kutija donijeti dvije kune gubitka…..

(pd)

ovo je malo nespretno rečeno, kakvih 2 kn gubitaka po kutiji, dakle 700 milijuna kn gubitka na hrvatskom tržištu?? Gluposti. Po mojim procjenama to je maksimalno 200 miljuna kn "gubitka" (odnosno "smanjena prihoda" da ne dođe do opet krive interpretacije) na hrvatskom tržištu a vjerojatno manje od toga što se tiće dobiti obzirom da daljnju racionalizaciju poslovanja…, sve to kada bi se cijele 2009. išlo samo sa tom 1 kn poskupljenja i doduše bez pada prodaje. Do smanjenja prodaje a prije svega promjene portfolija potrošnje hoće doći međutim doći će i do povećanja cijene za više od 1 kn do kraja 2009., i vjerojatno da smanjenje prihoda na hrvatskom tržištu sumarno neće biti značajno a pogotovo dobiti, a već 2010. se možda već očekuje i rast dobiti i na hrvatskom tržištu. U svakm slučaju izvoz može to i SVE i više nego nadoknaditi, jedan trivijalan potez koji to može učiniti je povećanje cijena u BIH.


jel istina ona spika da bi Adris mogo kupit paket Mecatora od Laškog?

mislim da ne.


Šef BAT-Njemačka Schenk:
1. očekuje porast cijena duhanskih proizvoda u 2009 za o,1 do 0,2 EUR-a, što opravdava porastom cijena sirovine, energije i troškova radne snage.
2. nastavlja se trend rasta crnog tržišta / godišnje u Njemačku ilegalno ulazi 24 miljardi cigareta / što za BAT Njemačka predstavlja cca. 20 do 25% manje prometa i dobiti.
3. Visoki državni porezi na duhanske proizvode, povečavaju interes pušača za cigaretama s crnog tržišta i organiziranog kriminaliteta.
4. smanjenje radnih mjesta

3. točka se kod nas događa, time i 4. točka.

2. točka se očekuje.

1. točka (porast proizvođačkih cijena) će se u RH dogoditi postepeno (kada cigarete poskupe za 3 kn, koliko ja to mogu izračunati, to je ipak nešto malicko više nego je prevaljivanje poreznog opterečenja na potrošaća), a u BIH kada bi bilo "po mom" to bi išlo odmah.


treba na upravu adrisa vršiti pritisak za isplatu dividende na povlaštene dionice.Ili neka neisplačuju za redovne,dividenda treba iznositi oko 20 kn po dionici.Tko će dočekati da oni završe investicijski ciklus u turizam,neka pola investiraju a pola dobiti podjele dioničarima.

Ako nisi spreman na dugoročno držanje – nisi trebao kupiti dionicu, to je samo tvoj problem.

Isplata takve dividende nije u skladu sa ostvarivanjem ciljeva Grupe (čitaj: falilo bi novca u budućnosti, puno bi ga falilo!)

Povlačiti pitanje ispate dividende za R-A u bilo koliko manjem iznosu nego za P-A, nije fer, nimalo nije fer, vlasnici R-A itekako su zaslužili dividendu, ništa manje nego oni P-A, meni bi bilo krajnje neugodno takvo što pomisliti a ne javno izreći.

Ja ne mogu pouzdano znati buduća makroekonomska kretanja, no ako su moje slutnje ispravne, Adris grupa MORA pod svaku cijenu u narednih 2 godine skupiti/sačuvati što je više moguće keša, još uvijek se ne zaduživati, tako da… nema mjesta za dividendu, prije bi bilo mjesta za dokapitalizaciju!

Ovo što će se dogoditi u RH u naredne 2 godine Adris grupa mora iskoristiti – otvara se prilika stoljeća. U ovakvoj situaciji u kakvoj će Adris grupa biti narednih godina nitko nije bio niti u vrijeme Velike Depresije u USA. Vrijeme nije za rasipanje novca nego grčevito čuvanje i skupljanje ga gdje i kako god je moguće a da nije na dug vezan za stranu valutu (još).


jel istina ona spika da bi Adris mogo kupit paket Mecatora od Laškog?

A ista takva spika je bila prije nekih 8-9 mj. da kupuju HUPZ,ali …
Jedno je sigurno da se dave u lovi i kad-tad će napokon nešto i kupiti.
Super firma,super budučnost,ali kao dionica loša.
Nadam se da se bude popravila i kao dionica.

Lynx
Zar bi trebalo držati P-A dionicu 20 godina da postigne fer vrijednost? tko živ tko mrtav?
P-A dionice emitiraju se u svrhu dokapitalizacije tvrtke ali takova emisija ne zadire odnosno ne mjenja vlasničku strukturu tvrtke.
Sama riječ Povlaštena daje neke prednosti nad redovnom,jedna od njih je i dividenda,takove dionice su svojevrsni hibrid između dionice i obveznice.Temeljem toga P-A dionica bi trebala imati veći dividendni prinos nego obveznica,ovdje to nije tako,zapravo se radi o svojevrsnoj prevari dioničara povlaštene dionice.Ako se računa povrat na kapital u posljednjih 5 godina, rezultat je negativan,isplačene dividende ne pokrivaju ni inflaciju.Sadašnja cijena dionice je smješna,kome to odgovara?po meni jedino mirovinskim fondovima i večinskim vlasnicima.Znam da postoji velika imovina koja nije sva bilancirana,isto tako velika imovina koja nije do kraja iskorištena,zapravo se slabo koristi ( turizam ).
Ukoliko bi Uprava i N.O. išli na poništavanje P-A dionice onda bi imalo smisla to što ti predlažeš,mislim da je to malo vjerovatno.Druga opcija je povečanje dividende,ta opcija je realnija,ali ne paše večinskim vlasnicima.Treća opcija je u sferi tržišta,ako bi ušla dva,tri ili više većih investitora unutra onda bi dionica mogla prema fer vrijednosti.
Kada usporediš kako se je kretala cijena u proteklih 5 godina u odnosu na druge likvidne dionice,istodobno usporedi i pokazatelje poslovanja istih rezultat je katastrofalan za ovu dionicu.
Zašto je tako? objasniti ću nekom drugom prilikom.

strvinar


Lynx
Zar bi trebalo držati P-A dionicu 20 godina da postigne fer vrijednost? tko živ tko mrtav?

da.


P-A dionice emitiraju se u svrhu dokapitalizacije tvrtke ali takova emisija ne zadire odnosno ne mjenja vlasničku strukturu tvrtke.

zadire i mijenja. Povlaštena dionica bez prava glasa ne zadire i ne mijenja jedino u glasačka prava – možda se to ne čini na prvi pogled tako, ali to što nemaš pravo glasati na skupštini ne znači da si "manje vlasnik" (imaš manja "prava", ali time i manje "obveze", ako ćemo pošteno priznati – to onda dođe na isto…, tako da je suštinski vlasnička snaga R-A i P-A ista, razlike su druge prirode)

Povlaštene dionice nisu dužnički vrijednosni papir kako ti sugeriraš svojim postom, pa niti neki hibrid – nego vlasnički vrijednosni papir.


Sama riječ Povlaštena daje neke prednosti nad redovnom,jedna od njih je i dividenda

prvenstvo prilikom isplate dividende i udjela u likvidacijskoj masi. Ništa manje i ništa više. Dividendu su dobili svi tako da je to ok.

kome to odgovara?po meni jedino mirovinskim fondovima i večinskim vlasnicima.

ne znam zašto bi koristila većinskim vlasnicima više nego manjinskim? Zapravo – ovdje niti nema većinskog vlasnika striktno govoreći, najveći dioničar ima udio od 12,5 % u temeljnom kapitalu društva, drugi po veličini 7 %…

Ovakva cijena koristi mirovinskim fondovima – a to je nešto iznimno velikog značaja, ja se ne bunim zbog toga, dapače veseli me i nadam se da će oni to dobro iskoristiti na korist svojih članova tj. šire društvene zajednice, koja lijepo je da ima (će imati) direktnu korist od daljnjeg napretka Adris grupe. Doći će dan kada će Adris grupa biti najveća privatna korporacija u RH i znatno šire – za to vrijedi čekati ne 20 nego i 30 godina. I jako je važno da se mirovinci sada dobro ukrcaju!


Ukoliko bi Uprava i N.O. išli na poništavanje P-A dionice onda bi imalo smisla to što ti predlažeš,mislim da je to malo vjerovatno.

to po meni nije malo vjerojatno, nego gotovo sigurno. Međutim vjerojatno ne za manje od 20 godina 🙂

Uprava P-A dionice cijeni i tretira kao i R-A, tu ne postoji druga razlika osim formalno-pravna. A koja se takvom mora održavati do daljnjega, kako ne bi bio ugrožen kontinuitet upravljanja/odlučivanja – a koji je jako važan za daljnji napredak Grupe.


Druga opcija je povečanje dividende,ta opcija je realnija,ali ne paše večinskim vlasnicima.

zašto nekome ne bi pasalo dobiti veću dividendu?
Međutim to nije vjerojatno (u relativnom smislu) – bilo kada prije vremena kada će Adris grupa po veličini bilance i neto dobiti biti najjača korporacija u regiji.


Treća opcija je u sferi tržišta,ako bi ušla dva,tri ili više većih investitora unutra onda bi dionica mogla prema fer vrijednosti.

veći investitori su mirovinski fondovi, drugih velikih u RH nema. A oni izvan RH nisu potrebni, zašto bi netko iz vana ubirao plodove našega uspjeha kada to mogu naši umirovljenici?? Totalna mi je nejasnoća želja da netko iz vana ulazi u vlasničku strukturu – ako te zanima špekulativno/tehničko podizanje cijene… zbilja ovo nije mjesto za držati svoj novac. Cijena nikamo ne ide do daljnjega, i gotovo, to nema razloga ne veseliti: možeš dokupljivati koliko god želiš! Jer, znaš što kupuješ! 😉

Volim svratit ovdje i čitati vaše postove jer se iz njih dade čak nešto i naučiti. Iako moram priznat da mi se nikako ne sviđa ova dionica.

Lynx, spominješ rokove od 20 godina i to.. pa to bi i Buffet preskočio. Mislim da je Markoni u pravu po pitanju dividende. Ovo sve više lići na čorak (ne firma nego dionica). Vidim da se furaš na Buffet-a, OK i ja ga obožavam, ali ja vjerujem da bi on ovo zaobišo. Jedno od njegovih postulata je prouči upravu, prouči povijest isplate dividende (ovo je doduše više Graham), prouči sektor. Prihodi i dobit su flat već godinama a dividende nema, sektor ide dugoročno down, a konkurencija kuca na vrata. Percepcija burzovne publike je loša i bit će sve gora.

Ako ćemo o kompaniji, ona je osuđena na tektonske poteze u budućnosti i kontinuiran izlazak iz core bussinesa (ovo je moja pretpostavka, možda se varam) i akvizicije u poptuno drugim sektorima i na taj način visoko rizična. Što im vrijede sve te pare ako zagrizu u burek? Dovoljno je jednom i bye bye.
Najbolja priča za vas u adrisu je da vas netko kupi od duhanskih giganata ili sl. Ovo sve ostalo je čekanje Godota.

I'LL BE BACK


…………veći investitori su mirovinski fondovi, drugih velikih u RH nema. A oni izvan RH nisu potrebni, zašto bi netko iz vana ubirao plodove našega uspjeha kada to mogu naši umirovljenici?? Totalna mi je nejasnoća želja da netko iz vana ulazi u vlasničku strukturu – ako te zanima špekulativno/tehničko podizanje cijene… zbilja ovo nije mjesto za držati svoj novac. Cijena nikamo ne ide do daljnjega, i gotovo, to nema razloga ne veseliti: možeš dokupljivati koliko god želiš! Jer, znaš što kupuješ! 😉

Kvalitetna dionica se upravo razlikuje od drugih po tome sto ju sa sigurnoscu moze pozeljeti kupiti bilo koji profil osoba privatnih ili pravnih vlasnika. Stoga gornje izjave smatram idiotske.
Vlasnici firme zaradjuju i dividenda im treba biti nevazna, stoga nas kupaca povlastene njihove zarade ne interesiraju, ali vlasnici moraju prekinuti s komunistickim stavovima i biti svjesni obaveze koju su preuzeli izdavanjem povlastene dionice -podjela dobiti sa imaocima povlastene (zato su ju kupili i dokapitalizirali Adris). Ako bjeze od te obaveze, MIZERNIM dividendama, tada varaju vlasnike povlastenih dionica, i to ce vrlo brzo prestati, a garancija je akumulacija 6 velikih investitora i 7.(skriveni) Braniteljski fond-vjerojatno. Znaci cak 5 vidljivih institucionalnih.
Cijena dionice je niska samo zato jer su institucionalci u rukama stranih banaka koje sheraju informacije i pljackaju male investitore svim mogucim legalnim i nedozvoljenim nacinima, a to jos i odgovara vladajucoj strukturi jer institucionalni investitori moraju jeftinom kupnjom nadoknaditi sve nesposobnosti i promasene investicije.
U EU ce mnoge sadasnje aktivnosti biti ilegalne i zato vama obicnim sugradjanima savjetujem kupujte Adrs-p-a i koristite ove umjetno stvorene niske cijene, kupujte VI.

([b]moje[/b]) želje meni -želim i tebi

Dividendni prinos po dionici je jedan od pokazatelja za investiranje i to je slaba točka ove dionice. Ostali su pokazatelji vrlo dobri.
Trenutna burzna vrijednost dionice je prije svega odraz male likvidnosti ZSE-a /nedostatak novca /, interesa MF da popune svoj portfej što jeftinije ovom dionicom. Ali pad vrijednosti dionica nije samo s ADRS-om nego i sa drugim dionicama ZSE, regije , Evrope, Amerike…i na kraju ono suštinsko: prodaje se po 190 ali ja po toj cijeni ne prodajem. Znači za mene to nema utjecaja, ali se moram pitati gdje je moj prinos /zarada, dividenda/ na uloženi kapital.
Normalno gospodarski trenutak, investicijski ciklus mogiu utjecati na isplatu dividende i njegovu visinu. Ali 20 godina bez ili s malom dividendom je upitno uspješno investiranje. Ulagati jer očekuješ preuzimanje firme?

New Report

Close