Sve teža naplata na domaćem tržištu i brži oporavak stranih gospodarstava, a time i potražnje u tim zemljama, slažu se analitičari, omogućilo je oporavak hrvatskog izvoza u prošloj godini. Taj trend nastavit će se i u 2011. godini.
Međutim veliko je pitanje s obzirom na spor proces restrukturiranja i privatizacije brodogradnje, koja čini značajan dio izvoznih poslova, kako će se bez osmišljene strategije nadomjestiti njezin mogući smanjeni obim plasmana na stranim tržištima i ojačati izvoznu orjentaciju gospodarstva. Čime to Hrvatska može zamijeniti brodove u izvoznoj bilanci? Koji su to proizvodi i tržišta kojima bi se hitno morala okrenuti? No, premda su natječaji za privatizaciju šest velikih domaćih brodogradilišta objavljeni prije gotovo punih godinu dana, država još uvijek nije osmislila program poticaja za jačanje razvoja i konkurentnosti drugih grana i sektora kako bi se ojačalo izvozne pozicije Hrvatske nakon očekivanog smanjenja učešća brodogradnje u robnoj razmjeni sa svijetom. Ta se tema čak niti u tako otegnutom i sporom procesu izbora kupaca za škverove još nije otvorila. “Recesija je uvijek dobro vrijeme za restrukturiranje, kako na razini tvrtke, tako i na razini države. Sada je upravo dobar trenutak za promišljanje i odluke o izboru nekoliko, četiri-pet industrija u kojima će se Hrvatska specijalizirati i u koje treba ulagati”, ističe potpredsjednik udruženja Hrvatski izvoznici Ante Babić. Podsjeća da je hrvatska država 1995. godine povukla krivi potez i dopustila preliberalizirati trgovinu te otvoriti vrata snažnom uvozu.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu