Trošarine koje su sredinom 2009. bacile na koljena hrvatsku malu brodogradnju unatoč modifikaciji u prosincu utjecale su na prepolovljeni broj izlagača na ovogodišnjem sajmu nautike u Zagrebu. Nakon uvođenja trošarina na mala plovila lanjskog kolovoza brodovi su poskupili 65 posto, a hrvatska mala brodogradnja gotovo da i nije imala narudžbi.
No krajem 2009. ipak je došlo do Vladina uzmaka i smanjivanja trošarina, što je ipak dalo malo optimizma na upravo završenom Sajmu sporta i nautike na Zagrebačkom velesajmu na kojem je nastupilo 400 izlagača iz 32 zemlje. “Smanjivanjem trošarina isplatio se trud koji je Udruženje male brodogradnje uložilo kako bi se izmijenila zakonska regulativa koja je znatno utjecala na poslovanje te djelatnosti. Prošlogodišnje su trošarine iscrpile malu brodogradnju, kojoj su narudžbe pale i do 50 posto, a to se odrazilo i na prepolovljen broj tvrtki iz te djelatnosti koje su nastupile na ovogodišnjem Sajmu sporta i nautike na Zagrebačkom velesajmu”, kazao je Boris Vukušić, predsjednik Udruženja male brodogradnje HGK. Vukušić procjenjuje da će se mala brodogradnja, znatno više nego što je to bio slučaj do sada, morati orijentirati prema izvozu, čemu bi pomogao i HBOR. Postoji interes kupaca u Švedskoj i Maroku, a o čemu će se u idućem razdoblju pregovarati na razini klastera. Ova gospodarska grana okuplja 102 tvrtke i ima oko 2500 zaposlenih. Prijašnjih godina taj je sektor isporučivao 1300 plovila s ukupnim prihodom od oko milijardu kuna godišnje. Osim financija male brodograditelje muče još barem dva strukturna problema. Kako navodi Mario Polla, tajnik Udruženja hrvatske male brodogradnje, problem je inflacija brodograditelja te atraktivnost priobalnog zemljišta. Polla pojašnjava da je prije 10 godina bilo pet proizvođača, a sada ih je 105 i jasno je da svi ne mogu uspjeti. Drugi problem je skup najam priobalnog zemljišta koje uvelike premašuje vrijednost proizvodnje. Stoga su mnoge tvrtke prisiljene seliti u kontinentalnu Hrvatsku.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu