Sport & biznis - SP 2026.
EN DE

Tele2: Optiku treba graditi samo HT

Autor: Bernard Ivezić
19. listopad 2011. u 22:00
Podijeli članak —

Optičku infrastrukturu, takozvani FTTH, treba graditi isključivo Hrvatski telekom. Država i bivši monopolist stoga trebaju sjesti za stol i dogovoriti se kako bi se ta ulaganja dogodila što prije, izjavio je na predstavljaju rezultata za treće tromjesečje predsjednik Uprave Tele2 Julian Ogrin.

već od 5 € mjesečno
Pretplatite se na Poslovni dnevnik
Pretplatite se na Poslovni Dnevnik putem svog Google računa, platite pretplatu sa Google Pay i čitajte u udobnosti svoga doma.
Pretplati se i uštedi

“Australija, odakle sam podrijetlom, mnogo je uložila u FTTH. Iskustvo pokazuje da ne mogu postojati tri optičke mreže i zato se država i HT moraju dogovoriti, a onda je uloga HAKOM-a da od te infrastrukture napravi kompetitivno tržište”, kaže Ogrin. Dodaje da odgađanje dogovora u pitanje dovodi petogodišnje planove telekomunikacijskih operatera. “Tele2 vjeruje u konvergenciju fiksnih i mobilnih komunikacija te očekujemo da će ona u Hrvatskoj postati realnost za pet godina. No do prave konvergencije neće doći dok se ne riješi pitanje ulaganja u FTTH jer LTE mreža nema bez optike”, ističe Ogrin. Tele2 je u trećem tromjesečju zabilježio rast prihoda od 6,2 posto, na 312 milijuna kuna. Operativna dobit porasla je sa 10 na 35 milijuna kuna. Broj korisnika veći je za 45.000 te iznosi 827.000. “Tele2 je zabilježio pozitivan tok novca tromjesečje prije plana, što znači da smo sada i operativno i financijski sposobni biti samostalni, čime smo ispunili sve što smo obećali ulagačima”, kaže Ogrin te dodaje da je njihovo novo obećanje u dvije godine doći do EBITDA marže od 20 posto.

Optičku infrastrukturu, takozvani FTTH, treba graditi isključivo Hrvatski telekom. Država i bivši monopolist stoga trebaju sjesti za stol i dogovoriti se kako bi se ta ulaganja dogodila što prije, izjavio je na predstavljaju rezultata za treće tromjesečje predsjednik Uprave Tele2 Julian Ogrin.

“Australija, odakle sam podrijetlom, mnogo je uložila u FTTH. Iskustvo pokazuje da ne mogu postojati tri optičke mreže i zato se država i HT moraju dogovoriti, a onda je uloga HAKOM-a da od te infrastrukture napravi kompetitivno tržište”, kaže Ogrin. Dodaje da odgađanje dogovora u pitanje dovodi petogodišnje planove telekomunikacijskih operatera. “Tele2 vjeruje u konvergenciju fiksnih i mobilnih komunikacija te očekujemo da će ona u Hrvatskoj postati realnost za pet godina. No do prave konvergencije neće doći dok se ne riješi pitanje ulaganja u FTTH jer LTE mreža nema bez optike”, ističe Ogrin. Tele2 je u trećem tromjesečju zabilježio rast prihoda od 6,2 posto, na 312 milijuna kuna. Operativna dobit porasla je sa 10 na 35 milijuna kuna. Broj korisnika veći je za 45.000 te iznosi 827.000. “Tele2 je zabilježio pozitivan tok novca tromjesečje prije plana, što znači da smo sada i operativno i financijski sposobni biti samostalni, čime smo ispunili sve što smo obećali ulagačima”, kaže Ogrin te dodaje da je njihovo novo obećanje u dvije godine doći do EBITDA marže od 20 posto.

Autor: Bernard Ivezić
19. listopad 2011. u 22:00
Podijeli članak —
Komentari (2)
Pogledajte sve

Dakako da nije bedast, najlakše je tuđim ….. po trnju lupat.

Bome nije bedast,ali mi nije jasno zašto nije predložio da optiku financira Švedska.Pa imaju i tvornicu u Zagrebu i pun kufer tehnike u HR.

Moglo bi vas Zanimati

New Report

Close