Ministar mora, prometa i infrastrukture Božidar Kalmeta u srijedu je konačno potpisao sporazum o izvlaštenju javnog pomorskog dobra na kojem se nalazi Dalmacijavino u splitskoj gradskoj luci i njegovu prijenosu na državu. Time je nakon više od četiri mjeseca uklonjena prepreka da kriterije natječaja koje je usvojio Upravni odbor Hrvatskog fonda za privatizaciju prihvati i Vlada, te da započne godinama odgađan proces privatizacije.
No, neslužbeno se saznaje da se to ipak još neće dogoditi. Predsjednik HFP-a Vedran Duvnjak navodno poručuje Splićanima kako Fond neće objaviti natječaj za odabir novog vlasnika Dalmacijavina sve dok tvrtka ne preseli pogon i upravnu zgradu s terena u splitskoj luci na novu lokaciju. Međutim, problem je što je ta tvrtka u blokadi već petnaest godina i odavno je zrela za stečaj, te selidbu ne može osigurati iz vlastitih sredstava, a riječ je o 20-ak milijuna kuna. No, taj je problem bio razmatran i na sjednici Upravnog odbora HFP-a, koji je jasno utvrdio da će za selidbu Dalmacijavinu sredstva osigurati HFP, pa se čini da je privatizacija te tvrtke i dalje u začaranom krugu. Jer dok HFP ne izdvoji potrebna sredstva nema ni govora o selidbi tvrtke, što je pak posao koji zahtijeva pet mjeseci. Ostane li Duvnjak dosljedan, to znači i da se privatizaciju Dalmacijavina može očekivati tek potkraj godine. Predsjednik HFP-a jučer nam je bio nedostupan za izjave o slučaju Dalmacijavina.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu