Hrvatska ima drugu najmanje produktivnu IT industriju u jugoistočnoj Europi, rezultat je istraživanja IT kompetitivnosti za 2009. Economist Intelligence Unita.
Najlošije stanje je u Bugarskoj čiji je indeks kompetitivnosti IT-a 33,6, slijedi Hrvatska sa 38,3 i Rumunjska sa 39,6. Regionalni lider je Mađarska čija je IT industrija 28. najkompetitivnija na svijetu s indeksom 46,1, a slijedi Slovenija s indeksom 45,3. Svjetski lider je SAD s indeksom 78,9, dok su na dnu Alžir, Nigerija i Iran, svi s indeksom ispod 20. U 2008. Hrvatska je ipak na ovoj ljestvici napredovala sa 41. na 37. mjesto, i to zahvaljujući Economistovoj ocjeni da su opći uvjeti poslovanja, pravna zaštita i podrška IT industriji natprosječni. Najviše prostora za napredak ima u povećanju broja stručnjaka, poboljšanju infrastrukture i većim ulaganjima u razvoj. Economist očekuje da će na svjetskoj razini potražnja za informatikom u 2009. pasti 2,4 posto.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu