EN DE

Buntovni Ivica Tolić ‘uklonjen’ iz Nadzornog odbora AD Plastika

Autor: Marija Brnić
30. ožujak 2026. u 16:00
Podijeli članak —
Prije nego što je ušla u Upravu, Katiju Klepo Tolić je prozvao za suradnju s najvećim dioničarem, ruskim AO Holding Avtokomponenty Sergeja Dmitrijeviča Bodrunova/Tino Jurić/PIXSELL

Smijenjeni nadzornik upozoravao je na neprijateljsko preuzimanje.

Ivica Tolić, mali dioničar AD Plastika koji već godinu dana upozorava da je najveći dioničar ušao u obvezu javne ponude i traži reakciju Hanfe, na izvanrednoj skupštini u petak je smijenjen s pozicije člana Nadzornog odbora solinske tvrtke.

Na njegovo mjesto imenovan je Josip Boban, dugogodišnji predsjednik AD Plastika i jedan od većih malih dioničara, a popunjeno je i upražnjeno mjesto u NO-u nakon što se iznenada povukao Bože Plazibat, na koje je imenovana Josipa Štrkalj.

Ruski dioničar

Takav rasplet u slučaju Tolića nije neočekivan jer je i prijedlog njegova uklanjanja iz NO-a došao od Uprave, na čijem je čelu predsjednica Katija Klepo, koja je ujedno i predsjednica Udruge malih dioničara Ad Plastika.

Prije nego što je ušla u Upravu, Katiju Klepo Tolić je prozvao za zajedničko djelovanje s najvećim dioničarem, ruskim AO Holding Avtokomponenty Sergeja Dmitrijeviča Bodrunova, koji drži 30 posto dionica. Katiju Klepo, koja ima 1,61 posto dionica, ruski dioničar postavio je kao članicu NO-a na svoju poziciju s koje se povukao, a što je Tolić, inače pravnik, označio kao zajedničko djelovanje.

Od Hanfe je zatražio očitovanje o tome radi li se o neprijateljskom preuzimanju i podliježe li ruski dioničar obvezi objave ponude za preuzimanje. Nakon izbacivanja iz NO-a, Tolić je ogorčen zbog toga što, kako kaže, država nije poduzela ništa da zaštiti dioničare i njihovu imovinu.

Prodaja imovine

“Smatram odgovornom Hanfu što je omogućeno ruskom dioničaru da praktički bez eura ovlada cijelom kompanijom”, ističe Tolić. Obratio se, kaže, i premijeru Andreju Plenkoviću, no bez odgovora. Tolić, koji je u mirovini, a uz Bobana i jedan od najvažnijih AD Plastikovih starih kadrova, kao i autor uspjelog ESOP-programa, nakon svega planira dio svojih dionica prodati. No, dio dionica kani i zadržati te pratiti što se zbiva s AD Plastikom.

Sa sadašnjom strukturom u upravljanju i nadziranju, kaže, ruski dioničar može bez ikakvih komplikacija donositi odluke koje i nisu u korist tvrtke i ostalih dioničara, primjerice, o prodaji imovine. Primjer kako će se odluke donositi po njemu je bilo vidljiv i na skupštini. Odluku o promjeni statuta, za koju je potreban kvorum od dvije trećine svih glasova, donosilo je svojom većinom prisutnih 60,15 posto.

Autor: Marija Brnić
30. ožujak 2026. u 16:00
Podijeli članak —
Komentirajte prvi

Moglo bi vas Zanimati

New Report

Close