Od osnivanja Hrvatske gospodarske kuće u iračkom kurdistanu, čije su članice Ingra, Ina Eko, TPK Armatura, Dalekovod, Flekso, HS Produkt, Elka i TEP, ugovoreno je nekoliko poslova. Jedan od posljednjih je razminiravanje koje su bez natječaja dobile tri hrvatske tvrtke – dubrovački Heksogen, Tornado iz Lepoglave i zagrebački Rumital. Oko 4 milijuna dolara bila je vrijednost montaže pogona za proizvodnju kisika u Bagdadu koju je radio TPK Armatura, a Flekso isporučuje tablete za poboljšanje benzina po cijelom Iraku. Vanjskotrgovinska razmjena Hrvatske i Iraka iznosi između 20 i 50 milijuna dolara na godinu i ima puno prostora da se poveća, procjenjuje Tomislav Bošnjak, načelnik u Ministarstvu vanjskih poslova i europskih integracija, koji je s Jerkom Vukasom, veleposlanikom u Iraku, pozvao naše tvrtke da posluju u toj državi.
Previše posla
Vukas je u Bagdadu veleposlanik od 2006. i procjenjuje da danas ima dosta područja u kojima se može raditi i ostvarivati profite jer “Irak je razrušena, devastirana i bogata zemlja u kojoj još žive hrvatski brendovi”. Neke hrvatske kompanije u toj državi posluju od šesdesetih godina prošlog stoljeća poput Ingre koja je lani, zajedno s još sedam hrvatskih tvrtki, osnovala Hrvatsku gospodarsku kuću u Kurdistanu. Kuću vodi Jasim Daher iz Iraka koji je poručuje kako je Irak uništen i treba ga obnoviti. Poslovni rizici su svedeni na minimum, a što se tiče sigurnosti, treba se samo pridržavati mjera koje daje lokalna policija. Posla ima, rekao je, gotovo na svakome metru, a od potencijalnih projekata izdvaja obnovu dvije trećine devastiranih naftovoda i rafinerija po cijeloj zemlji, gradnju metroa u Bagdadu, zatim tisuću i pol kilometara željezničkih pruga po Iraku i gradnju desetak sveučilišta koja su vrijedna 5 milijardi dolara. Osim toga država namjerava izgraditi do 2019. 1,3 milijuna stanova što je prilika i našim građevinarima. Radna snaga je jeftina i ima dovoljno građevinskog materijala. Kao voditelj Hrvatske gospodarske kuće Daher obećaje ubrzanje izdavanja viza našim građanima uz njegovu pomoć u roku od sedam do deset dana te pružanje niza ostalih usluga kao što je nabava natječajne dokumentacije.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu