EN DE

Nakon Cerebrasa tehnološki startupi hrle na burzu po kapital

Autor: Poslovni dnevnik
20. svibanj 2026. u 22:00
Podijeli članak —
Vodeće AI kompanije danas trebaju toliko kapitala da ga privatno tržište više ne može osigurati u dovoljnoj mjeri pa su nužne javne ponude poput IPO-a Cerebras Systemsa/Reuters

Ova godina mogla bi oboriti rekorde listanja kompanija na američkom dioničkom tržištu.

Wall Street priprema se za novi val izlazaka na burzu tehnoloških kompanija nakon što su investitori masovno pohrlili u inicijalnu javnu ponudu američke kompanije Cerebras Systems, jednog od najpoznatijih proizvođača AI čipova. Uspjeh najvećeg IPO-a u povijesti industrije poluvodiča ojačao je očekivanja investicijskih banaka da bi ova godina mogla oboriti rekorde u prikupljenom kapitalu na američkom tržištu.

Cerebras je ovog mjeseca prikupio 6,4 milijarde dolara, uključujući opciju dodatne prodaje dionica, nakon što su bankari nekoliko puta povećavali i cijenu i veličinu ponude zbog snažne potražnje. Dionice su već prvog dana trgovanja skočile 68 posto, a tržišna vrijednost startupa dosegnula oko 70 milijardi dolara, gotovo jednako koliko vrijedi 117 godina stari General Motors, objavio je Financial Times.

Konkurentska prednost

Na Wall Streetu uspjeh Cerebrasa vide kao potvrdu da tržište ponovno snažno podržava tehnološke IPO-e, posebice kompanije povezane s AI-jem. Magdalena Heinrich iz Bank of America, procjenjuje da bi ukupna vrijednost IPO-a mogla dosegnuti gotovo 90 milijardi dolara ove godine.

Izađu li na burzu SpaceX, Anthropic i OpenAI, ukupna vrijednost IPO tržišta mogla bi premašiti rekordnih 156 milijardi dolara iz 2021. godine, pokazuju podaci Dealogica.

Proizvođač AI čipova

Cerebras je ovog mjeseca prikupio 6,4 milijarde dolara, uključujući opciju dodatne prodaje dionica.

“Kapital je konkurentska prednost i upravo zato gledamo novu utrku prema javnim tržištima”, poručila je Heinrich. Investicijski bankari smatraju da vodeće AI kompanije danas trebaju toliko kapitala da ga privatno tržište više ne može osigurati u dovoljnoj mjeri. Izlazak na burzu pritom im otvara pristup dodatnim izvorima financiranja poput konvertibilnih obveznica i tržišta duga.

Blizu rekordne 2021.

Jamie Turturici iz Barclaysa, koji je radio na IPO-u Cerebrasa, trenutačno stanje opisuje kao “početak dugog ciklusa” navodeći da je broj potencijalnih kandidata za listanje najduži u posljednjih šest godina.

Povratak velikih IPO-a značio bi snažan oporavak za Wall Street nakon nekoliko slabijih godina. Nakon rekordne 2021., kada je u New Yorku realizirano više od tisuću transakcija, tržište je dvije godine kasnije palo na samo 148 novih izlistavanja. Ove godine aktivnost se ponovno ubrzava pa je prikupljeni kapital od siječnja do travnja porastao 124 posto u odnosu na isto razdoblje lani.

U fokusu investitora pritom nisu samo AI laboratoriji poput OpenAI-ja, Anthropica i SpaceXAI-ja, nego i infrastruktura koja pokreće razvoj umjetne inteligencije. Dionice Nvidije i Broadcoma, ključnih proizvođača AI čipova, trenutačno se trguju blizu rekordnih razina, uz tržišne kapitalizacije od 5,4 bilijuna odnosno dva bilijuna dolara.

Autor: Poslovni dnevnik
20. svibanj 2026. u 22:00
Podijeli članak —
Komentirajte prvi

Moglo bi vas Zanimati

New Report

Close